ЕБХ - рано ли е или късно

  • 2 317
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 359
Здравейте. В този късен среднощен час размишлявам върху темата за ЕБХ. Не можах да намеря такава тема във форума, въпреки че ми се струва, че би трябвало да е разисквана, затова и реших да сондирам мненията по въпроса. Синът ми е на 6+ месеца. Тъй като е роден септември, исках да изчакам да се постопли и тогава да започна с опити за отказване от памперса. Купих си гърне и докато чакам да го доставят доволно и щастливо правя планове кога да започна точно. Пиша аз в една отчетна тема и чудо настана...но до бой не се стигна  Mr. Green Мненията са на двата полюса  - от "то детето ще си покаже кога", но с припяването и натъртването, че сега естествено е много рано - най-добре следващото лято, до "почни след месец - два, когато бебо вече седи по-стабилно". И аз си мислих, че е добре детето да седи стабилно и тогава да започна, но ми попадна една статия, че до пети месец бил най-важният период, който аз съм изпуснала  Rolling Eyes Да чакам ли сега до 8-12 месец, който дават като следваща подходяща възраст, да почвам ли  newsm78 Споделете мнения и опит...рано ли е, късно ли и как и кога преборихте памперсите...или те ви пребориха и продължавате да стимулирате икономиката   bouquet Ако няма пускана анкета по въпроса, ще добавя една  Peace За да ми стане по-ясна картината - "за" или "против" памперсите сте...и до кога?

Последна редакция: сб, 06 мар 2010, 12:25 от Лъки

# 1
  • Мнения: 798
Ето моят опит накратко:
Първо дете - започнахме с гърне на около 6 -7 м., когато седеше стабилно. Отказване от дневни пелени на приблизително 2 г. Отказване от нощна пелена на 2.2 г.
Второ дете - ЕБХ от 15 дни. От 5 м. в 90% от случаите "голямата работа" я върши в тоалетната/гърнето. За съжаление в най-суденото време малко забавихме процеса. Сега е на 1.3 г. и често дава знаци, когато й се ходи до тоалетна или, когато току-що е свършила нещо и е мокра. Има случаи след сън да се буди суха, но още не мога да кажа, че е готова за махане на пелените. Ще  видим пролетта и лятото до колко топлото време ще ни съдейства в тази задача  Peace
Моето мнение е, че след като от новороредо може да показва кога му се яде и спи, то може и за други неща да дава знаци, стига да има кой да ги улавя.
За протокола: ползваме многократни пелени, така не "стимулираме икономиката".

# 2
  • София
  • Мнения: 209
Темата и мене ме вълнува.Ще следя с интерес писанията. На доста места прочетох, че детето осъзнава процеса към 2 годинки, но нещо не съм съвсем съгласна. Приятелски деца махнаха дневния памперс около 1 г. и половина като започнаха около 10 м., а едното беше на 6 м.Така че предвид това че е бавен процес  смятам да започна към май месец, т.е. 9 м. като смятам след ставане от сън да го пробвам по 10-15 минутки пък да видим. Мене така са ме учили, та имало е ефект при мене , но дали при слънчо ще стане?!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 073
И аз се записвам да ви следя. Така като гледам съм изтървала ранния момент, дано за това лято успеем да се научим Simple Smile

# 4
  • Мнения: 221
Лъки и аз се записвам в темата.Искаш ли ме?  newsm03

# 5
  • Мнения: 14 654
Ето ти отчетната за ебх. Пробвай щом имаш желяние и най-вече търпение.
Аз обаче лично съм се убедила, че и с и без ебх, до година и половина най-малко, няма детето да се научи само да съобщава за нуждите си. Освен това хубаво звучи, че детето давало сигнали и не знам какво си, обаче то са едни подлагания на кърпи, едно следене, бебетата стоят по голи дупета, за да се редуцира прането. Абе не е това, което очакваш да е  Mr. Green
Но не съм против разбира се. Просто не бих си причинила такива главоболия.

# 6
  • Мнения: 359
лю, с първото дете си почнала горе-долу на възрастта на моето и като гледам доста се е проточил процеса за дневните пелени, а за нощните пък много скоро след това. Но при теб се получават нещата по-бързо с второто дете, когато си започнала отрано. Пиши моля те по-подробно как процедираш.  Praynig
*мамаРени*, добре си дошла   bouquet
Янечек, благодаря за линкчето. Не разбрах ти пробвала ли си с първото дете, че сега си твърдо против това главоболие  newsm78

# 7
  • Мнения: 631
Ще се включа и аз - много стриктен привържаник на ЕБХ не мога да кажа, че съм, но се получи добре при сина ми.

на 9-10 месеца директно свалих памперса и започнах през час - час и половина да го водя в тоалетната на детска дъска тъй като категорично отказа гърне. След месец беше готов. Държа да подчертая, че беше лято и топло и ми беше изключително лесно дори да се напишка. На следващата година на 1.6-7 месеца пак изведнъж го сложих да си легне без памперс и без чаша - ставах в началото да го изпишквам и след около 2 месеца окончателно спрях да спонсорирам производството на памперси.
Сега с дъщеря ми чакам да се затопли и започвам по същия начин - тя ще е на около 7-8 месеца за лятното сваляне на памперса  Wink

# 8
  • Мнения: 92
Вече втора седмица слагам дъщеря си на гърне, от както я слагам нямам наакан памперс. Слагам я на гърнето преди всяка смяна на памперса и се надявам скоро да го премахнем и не смятам че е рано, но всяка майка си преценява

# 9
  • Мнения: 165
нашия малчуган сега прави 5 месеца и мисля лека полека да пробвам с гърне преди да сменя памперса или пък сутрин като се събужда от сън. Ще видим как ще тръгнат нещата............. Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 4 514
Малкият ми син си вършеше всичко в гърне от 6-тия месец. Не ми е давал знаци, просто си имахме твърд режим. Карахме с една пелена цял ден. Към годинката го пое адски мързелива детегледачка и развали цялата работа. Сега на 2 и половина /даже повече/ и едва сега има готовност да стои по гащи, да си казва за нуждите и т.н. Много ме е яд, защото си беше едно научено бебе. Така че пробвайте. Не е излишно във всеки случай.

# 11
  • Мнения: 9 814
ЕБХ се започва още от първия ден.
И не означава точно слагане на гърне, а по-скоро издържане на бебето.
И то когато то проявява интерес, и е спокойно.
Голямата ми дъщеря се запозна успешно с гърнето на около 6 месеца.
Малката само като го види плаче.

Пробвай детето си и се води по него.

# 12
  • Мнения: 798

Цитат
лю, с първото дете си почнала горе-долу на възрастта на моето и като гледам доста се е проточил процеса за дневните пелени, а за нощните пък много скоро след това. 
Да, така е. Но не сме си давали краен срок. Laughing За мен беше по-важно всичко да се случва спокойно и за давама ни. Около година и половина се справяше доста добре юнака, но постепенно дойде есента и зимата и това определено забави процеса. Освен това първото ми детенце е момче, а казват - те не са толкова схватливи  Mr. Green

Цитат
Но при теб се получават нещата по-бързо с второто дете, когато си започнала отрано. Пиши моля те по-подробно как процедираш.
С момиченцето започнах на 15 дни, защото просто усещах, че докато я кърмя директно мокреше/пълненеше пелените. Започнах да я кърмя на гърне. Като попорасна започнах да я гушкам в тоалетната след всяко хранене и след сън. За известно време усетих, че нещо я притеснява и спрях (за 2-3 дни). После реших да пробвам с гърнето и толкова й допадна (предполагам, това че е самостоятелна, а не гушната), че с удоволствие се случват нещата. Ако няма необходимост - просто става. Ако пък има - понякога сочи гърнето или ми го носи. От 8-10 пелени, които сменях преди на денонощие - сега са 3-5 бр. (сигурно ако ползвах еднократни щяха да са 2 Laughing). Все още времето е пречка да имаме перфектен режим, защото няма как да събличам голо дупе в тези студове като сме на разходка. Не знам дали това е ЕБХ в чист вид, но това е, което аз практикувам според усета си.

# 13
  • Мнения: 432
Вие направо ме изумихте.А аз си мислех,че това е останало във времето на нашите майки,които са започвали от рано заради пелените.Голямата ми дъщеря я оставих изцяло свободно-тя да покаже ,че се чуства готова.С малката също ще процедирам така.Според мен всичко трябва да става естествено.Не съм привърженик на измислените за удобство на майката,а не на детето.Като например хранене под час (ако не става дума за АМ разбира  се когато заради времето на усвояване е желателно да има някакъв режим) или отучаване от нощното хранене.
Разбира се не искам да натрапвам моето мнение на никого, така че моля да не превърщаме и тази тема в поле за спор и всеки да се опитва да доказва на другите колко е прав.

# 14
  • Мнения: 14 654
Янечек, благодаря за линкчето. Не разбрах ти пробвала ли си с първото дете, че сега си твърдо против това главоболие  newsm78

Защо търсиш спор, там където няма нужда? Писах съвсем ясно, че не съм против, но аз не бих се занимавала. Не съм пробвала лично и няма и да пробвам, защото темата ми е любопитна и я следя отвреме навреме. Просто не смятам да дебна детето за сигнали или периодично аз да му предлагам да си върши рабоатата  Naughty
Освен това сама ще видиш като изчетеш, че майките се чудят какво да подложат - сгънати пелени, хавлиени кърпи, само и само да не е памперс. И си оставят децата по голи задници и чорапи.
Отделно за кърменето - вместо да е приятно и удобно, трябва да се клечи над леген с детето. Аз лично предпочитам да се завия в спалнята, да се облегна и да си пусна филм.
Но пробвай де, аз смята, че и това е начин да се гледат бебета. Само че на мен не ми се прат тонове попикани пелени и не ми се ще паркетът ми да завони на урина от инцидентите.

Общи условия

Активация на акаунт