Лесните рецепти на max-mama

  • 57 717
  • 20
  •   1
Отговори
  • Разград
  • Мнения: 3 110

# 1
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Питка





200 мл топло прясно мляко
5 пълни сл кисело мляко
3 яйца(единият жълтък отделих за намазване)-предварително разбих с вилица
1 пълна чл сол
1 сл захар
4 сл олио
1 сл мека св.мас
22 гр мая(имах половин пакетче и го претеглих да видя колко е)
брашно-отиде ми около 750-800 гр
Маята предварително размих в половината прясно мляко+мъъъъничко захар.
Програма-месене+втасване
След програмата извадих тестото с намаслени ръце,върху намаслена повърхност и разтеглих с ръце,нарязах на ленти и оформих.Тестото НЕ се премесва след като се извади от машината,направо се оформя.Втасва отново,намазах с жълтък+малко прясно мляко и пекох на 180 градуса,като в началото само отдолу,след 10 минути пуснах и горния реотан.

# 2
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Козунак



3 яйца(единият жълтък се отделя за намазване накрая)
200 гр захар
75 мл мазнина(аз смесих олио и св.мас)
250 мл прясно мляко
20 гр прясна мая
настъргана кора на един лимон
660 гр брашно(толкова точно ми отиде,но това е относително,затова се наблюдава тестото)
От половината прясно мляко(затоплено)+маята+1 сл от захарта+1 разбито на ръка яйце+1 щипка сол+брашно се прави гъста каша,която се оставя на топло да втаса,под кърпа.
В контейнерчето на машинката се слага останалото прясно мляко,като предварително е затоплено и в него е разтворена захарта,половината от мазнината,разбитите яйца с белтъка,вече втасалата маяна смес и 550 гр брашно.
Програмата е за френски хляб-3,32 чАса.
Следва 5 минути месене,после 5-минутна почивка.След нея се слага настърганата лимонова кора и по мъничко брашно,докато се оформи хубаво тесто,което да не маже под бъркалките.
След като се оформи,започва се с останалата мазнина.Слага се на три пъти,като всеки път се изчаква да се усвои добре от тестото.През това време аз помагам на машинката да меси с една дървена лъжица.
След като и мазнината е прибавена ако има нужда се прибавя още мъничко брашно,но по половин лъжица,докато се оформи тестото.И вече се оставя да си се меси и втасва.
След последното премесване,което е от 10 секунди,с обилно намазнени ръце се изважда тестото(капака на машинката се затваря),разделя се на две с ръце.Едната половина се разделя на още три и бързо се оформят фитили(не е нужно да са красиви,просто изтегляте всяко парче на фитил),сплита се,подгъват се двата края отдолу и се връща в машината(може да се махне бъркалката,тя вече не е необходима).В процес на втасване козуначето се оформя.През това време машинката не се изключва,процесът си продължава.
Другата половина от тестото си оформяте както си искате.Аз го направих по същия начин и го сложих в продълговата форма,постлана с хартия за печене и оставих на топло да втаса.
Машинката преди да почне печене,ми се стори,че тестото трябва да втаса още(повече от два пъти трябва да си увеличи обема) и изключих от контакта,за да може да си втаса още тестото.След това намазах с яйце и поръсих със захар и включих,програмата си продължи.Ако случайно програмата не се е запазила се включва печене и готово.Козунакът се опече 10 минути преди да приключи програмата и аз го извадих,за да не изгори.
Другият козунак като си втаса,го намазах с яйце и поръсих обилно със захар и сложих в загрята на 180 градуса фурна,като в първите 15 минути пека само отдолу,после включвам и горният реотан.
С благодарности към Пина и Кети,за подробните разяснения,без които едва ли щях да се справя.

# 3
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Питка с кисело мляко



1/2 кофичка кисело мляко
2 яйца-единият жълтък отделих за намазване
3-4 сл олио
1/2 кубче прясна мая
1/2 чл сол
1 чл захар
100 мл топла вода,в която размивам маята+мъничко захар
брашното не съм го мерила,слагах,докато се образува на хубава топка

Програма-само месене(при мен 14 минути)
Отгоре е намазана с жълтък+мъничко прясно мляко.
Хубавото на това тесто е това,че няма предварително втасване.Измесва се тестото за 14 минути по програмата,оформя се и после втасва.
Кой както желае така си я оформя,но аз правя така:разделям тестото на три топки,които разточвам на кори,нито тънки,нито дебели.Слагам ги една върху друга,като между тях мажа обилно с мазнина по желание(може и сирене да се наръси).Нарязва се на парчета,като торта.Всяко парче се навива на кифличка и се редят в тава.Втасва,намазва се и се пече.
  
 
  
 

Последна редакция: пт, 23 апр 2010, 19:35 от max-mama

# 4
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Бързи козунаци



3 яйца-единият жълтък се отделя за намазване накрая
200 гр захар
180 мл прясно мляко
90 мл мазнина-сложих 60 мл свинска мас+30 мл олио
20 гр прясна мая
лимонови и портокалови корички,предварително сварени и подсушени
лимонова есенция
брашно,около 600 гр(ориентировачно)

Маята размих в половината от леко затопленото прясно мляко+1 сл захар+2 щипки сол и брашно,до гъста кашичка.Хубаво разбърках и изсипах в контейнерчето на машината,сложих върху парното,с кърпа отгоре и оставих да втаса сместа.
Захарта разбърках с останалата половина от прясното мляко,затоплих в МВ-то и разбърках,да се разтопи захарта.
Яйцата разбих с тел.
След като втаса маята,към нея прибавих млякото+захарта,разбитите яйца и половината от мазнината,също така и брашно,около 350 гр.
Пуснах на програма за френски хляб(мисля,че това няма значение) и докато се замесва аз прибавях брашно,да се образува на хубава топка.
След това започнах да прибавям мазнината,по-малко,на няколко пъти,кото след всеки път изчаквах да се усвои добре от тестото.Тестото ми нямаше нужда от повече брашно,след мазнината,но ако ви се стори много меко,разбира се,трябва да прибавите.Трябва да се получи стегната топка тесто,нито меко,нито твърдо.Лимоновите и портокаловите корички+есенцията прибавих след 5-минутната почивка в началото.
И така,тестото оставих да се замеси по програмата,трябва да е около 30 минути.Когато завърши с месенето,оставих 10-тина минути да се отпусне,в машината,след което изваждих с намазнени ръце,върху намазнена повърхност и оформих.От това тесто излизат две козунака и затова аз разделих на две и всяка половина на три.Леко премесих всеко парченце,без брашно, и оформих на фитил,сплетох на плитки.
Следва втасването,което аз направих във фурната на 50 градуса под памучна кърпа,за около 50 минути.Това е ориентировачно,тестото трябва да си удвои обема.Извадих за намазване и увеличих градусите на 180,само долен реотан.Намазах козунаците с жълтък+1 сл прясно мляко и поръсих със захар.Сложих формите във фурната.Пекох на долен реотан около 5 минути,после включих и горният.Печенето ми отне около 25 минути,като по някое време сложих ал.фолио,за да не изгорят отгоре.



Последна редакция: чт, 22 апр 2010, 18:57 от max-mama

# 5
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Пухкави питки





1 яйце-отделя се белтъка за намазване
1 кубче прясна мая
70 гр масло/маргарин(аз сложих маргарин)
50 мл прясно мляко
50 гр кисело мляко
50 мл олио
200 мл топла вода
1 чл сол
1 сл захар
брашно за меко тесто
Маята се разтваря в топлото прясно мляко+мъничко захар и се оставя за 10 минути.
Програма-само месене(при мен е 14 минути)
След това тестото се премесва леко,колкото да не лепне.Разделя се на топки с големина на яйце(при мен 13 броя),оформят се,нареждат се в тава и се оставят да втасат.Трябва да удвоят обема си.Намазват се с леко разбитият белтък и се пекат в предварително леко загрята фурна на 200 градуса.

# 6
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Козуначни кифлички-рецептата е от моя много близка приятелка-Ивалина(Ивчонка)



2 яйца
125 гр захар,която предварително разтворих в 6-7 сл гореща вода,затоплих допълнително и в МВ-то
150 мл топло прясно мляко
половин кубче прясна мая,ползвах на Юва
щипка сол
около 90 мл мазнина,ползвах св-мас+олио
сложих настъргана кора от 1 лимон+половин капсулка лимонова есенция
брашно

Тестото замесих в машината за хляб,като предварително активирах маята,като я разтворих в прясното мляко+1 чл захар+брашно до гъста каша,оставих да втаса около 20 минути на топло.
Яйцата разбих и прибавих към вече разтворената захар,после прибавих цялата смес към маята,прибавих и половината от мазнината,Другата половина прибавих след като оформих тестото на хубава топка,на порции,като изчаквах,след всяка,добре да се усвои.Използвах програма само *Месене*,при мен 14 минути,но я пусках два пъти.
Тестото трябва да е меко,но не прекалено.
След измесването извадих тестото и го оформих с намаслени ръце на възелчета и кифлички с ягодово сладко.
Наредих върху хартия и сложих във фурната на 50 градуса под кърпа да втасат.Време не съм засичала,но втасаха много бързо,защото тестото го оставих по-меко от обикновеното козуначно.Не съм чакала да си удвоят обема,малко преди това започнах с печенето,за да не предтасат.
Извадих тавата от фурната,като градусите увеличих на 180(само на долен реотан) и ги намазах с разбито яйце и поръсих със захар.Върнах тавата във фурната  и след 3 минути пуснах и горния реотан и оставих да се изпекат,докато ми харесат на цвят.
Това е,много бързо и лесно стават.

Последна редакция: чт, 22 апр 2010, 19:03 от max-mama

# 7
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Милинки-по мама Цоцоланка



1 кофичка кисело мляко+1 щипка сода бикарбонат
1 чч прясно мляко(240 мл)-може и вода
1 яйце,предварително леко разбито на ръка
1/2 сл оцет
1 сл сол
2 сл олио
1 кубче жива мая
брашно,колкото поеме
за заливка-олио+галета+1 кафяна лъжичка сол

Маята се размива в малко от топлото мляко+мъничко захар и се оставя за 10-15 минути да шупне.
С останалите продукти се замесва средно твърдо тесто.
Оставя се да втаса,два пъти трябва да си увеличи обема.
С намаслени ръце се късат топки,колкото пинг-понг и се редят в намаслена тава или върху хартия,едно до друго,без да се натискат.
Оставят се да втасат около 20 минути на топло.Фурната се загрява на 180 градуса.Слага се тавата с тестото и като се запълнят празнините се изважда и се залива с предварително приготвената смес от загрятото олио с галетата и солта,със супена лъжица.Пече се.

Последна редакция: сб, 17 апр 2010, 12:26 от max-mama

# 8
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Сусамени гевречета

 

200 мл топличко прясно мляко
100 мл олио
2 чл захар
1 чл сол
11 гр суха мая или 30 гр прясна мая
брашно за средно твърдо тесто-380-400 гр.

за отгоре
1 разбито яйце
отделно около 100-110 гр сусам

Маята се размива в част от млякото и с останалите продукти се замесва средно твърдо тесто.Оставя се да втаса,след което се разделя на 7-8 топчици,които се оформят на фитил,който се усуква,слепят се двата края.Всяко геврече се потапя през яйцето и овалва в сусама.Нареждат се в тава върху хартия на разтояние.Оставят се да втасат във фурната на 50градуса за 15 минути,след което градусите се увеличават на 180 и се пекат до готовност.

Последна редакция: сб, 17 апр 2010, 12:31 от max-mama

# 9
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Бухтички със сода



250 гр кисело мляко
1непълна чл сода бикарбонат
3 яйца,предварително разбити с вилица
22-24 сл брашно,сместа трябва да е малко по-гъста от кексовата

Всичко се обърква до хомогенна смес,от която се гребва със супена лъжица и се изсипва в силно загрято олио.Олиото да е повечко,че да могат да се изпържат добре от всички страни.От 9 степени на котлона ми,пържа на 6,5-7.Накрая могат да се поръсят с пудра захар.

Последна редакция: пт, 23 апр 2010, 19:11 от max-mama

# 10
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Лесни и бързи кифлички



1 чч=240 мл

2 чч прясно мляко-леко затоплено
1 чч олио
1 кубче прясна мая
1 чл сол
брашно,колкото поеме-около 700 гр(ориентировачно)
За пълнеж-натрошено сирене
За намазване-1 разбито яйце

Маята се размива в малка част от прясното мляко+1/3 чл захар,оставя се за 5 минути и заедно с останалите продукти се замесва тесто.Разделя се на 4 и всяко парче се разточва на кора с дебелина 2 мм.
Нарязва се на парчета като торта,слага се сирене и се навиват кифлички.
Нареждат се в тава,намазана леко с олио или покрита с хартия,намазват се с разбитото яйце,поръсват се по желание с ким,сусам или нещо друго и се пекат в предварително загрята на 180 градуса фурна.
В нито един момент няма втасване.
Излизат много бройки.

# 11
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Меденки



1 чч=240 мл;1 каф.ч.=160 мл

1 яйце
1/2 чч захар
1/2 каф.ч. олио
2 сл пчелен мед
1/2 чл сода бикарбонат
1/2 чл канела,ванилия
250 гр брашно(точно количество е,но все пак трябва да се прецени)

Яйцето,захарта и меда се разбиват с вилица или тел.
Прибавя се олиото и се разбърква,докато се усвои от сместа.
Добавят се содата,канелата и ванилията.
Прибавя се брашно и се замесва тесто,от което с леко намазнени ръце се оформят топчета с големина на малък орех и се нареждат в тава,на два пръста разтояние.С вилица леко се притиска всяко топче.
Пекат се в загрята на 180 градуса фурна,точно 14 минути.Фурната трябва да е добре загряла.
Оставят се да поизстинат и се слепят със сладко.
От това количество излизат около 23-24 броя слепени меденки.Спокойно могат да се направят две дози наведнъж,много бързо стават.

Последна редакция: сб, 20 ное 2010, 08:19 от max-mama

# 12
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Френски хляб



1 чч=240 мл

1 чч вода
2 сл сухо мляко
1-2 сл олио
1 непълна сл захар
1 чл сол
3 чч брашно
1 чл суха мая

Няколко пъти съм правила хляба на отложен старт,чудесен се е получавал.За мен е много точна рецептата.

# 13
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Хляб със сирене и маслини



240 мл вода
3 сл зехтин
1 сл захар
360 гр брашно
3/4 чл чубрица
1 1/2 чл сол
7 гр суха мая

Добавки:
55 гр натрошено сирене
6 сл едро нарязани маслини
3 сл брашно
Всичко това се разбърква и се прибавя след първата почивка от 5 минути.Ако е необходимо се добавя брашно.
Програма-основна

Последна редакция: сб, 17 апр 2010, 12:25 от max-mama

# 14
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Основен бял хляб


300 мл прясно мляко
3 сл масло/олио
500 гр брашно
1 сл захар
1 чл сол
2 чл суха мая

Общи условия

Активация на акаунт