Амниоцентеза заради възраст

  • 14 567
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 52
В коя седмица си правихте амиото?В 18-та седмица нали не е късно?А може ли да са крешни резултатите при амио,или там няма грешка?Май много въпроси зададох  newsm78,обаче ми е много притеснено,а и тази част от майчинството ми е тъмна индия,а колкото и да чета,друго е да ти го каже жена,която го е преживяла.
БЛАГОДАРЯ ВИ много момичета   bouquet

# 31
  • Мнения: 98
18-та седмица не е късно за амноицентезата,на мен тогава ми я направиха.А резултатите са на 99,99% точни,няма вариант "грешка в резултата".Един от малкото проблеми при амниото е,ако лекаря не може да вземе чиста проба,т.е. проба смесена с плацента или кръв,тогава,по твое желание се повтаря процедурата.Затова писах,че лекарят,който ще прави амниото трябва да е просто перфектен.Резултатите излизат след 3 седмици(моето амнио беше към ВМИ-Пловдив).Успех на всяка една от вас,която е пред амниоцентеза,това е много полезно изследване,за да дочакате спокойно раждането на бебчето ви,ненапразно в Щатите амниото е посто едно обикновено и задължително изследване. Peace

# 32
  • Мнения: 61
Искам да попитам, кога най-рано може да се направи амноицентезата?

# 33
  • Мнения: 11 607
Родих на 36г. и 4 месеца - не съм си правила амниоцентеза и гинеколожката ми не е настоявала за такава заради възрастта.

Успех и дано всички подобни изследвания да са с отличен резултат! Peace

# 34
  • Варна
  • Мнения: 18 049
А доколкото аз разбрах, масово се прави на жените само "късия" тест, който изследва само за Синдром на Даун, Синдром на Едуардс и още 1 болест, броят се хромозомите, но не се гледат детайлно или нещо такова. Разширения тест, който изследва за много други генетични болести, не искат да го правят, освен ако жената не е имала предишно раждане на детенце с проблем. Много жалко, защото така или иначе те бодат, нормално е да искаш да изследват за всичко възможно, а така - само за 3 болести реално. Даже четох за жени, които са настоявали да си платят за пълния тест и пак им е било отказано. Информацията ми също не е от първа ръка, четох из форума за тези тестове само.

Категорично не е вярно.

# 35
  • Мнения: 2 222
Това е добре. Аз четох за случаи поне с 3-4 жени, които са искали пълния тест, а са им направили само късия, и съм се заблудила  Peace Примерно за амниоцентезите в Шейново, че са само с късия тест и т.н. Извинявам се, ако не е вярно.

# 36
  • Мнения: 2 022
Второ си дете родих на 34 години. Предложиха ми по желание амниоцентеза, за по-сигурно но аз не я направих. Родих здрав син.
Най-малкото си дете родих на 40 години. Тогава направих амниоцентеза по личната препоръка на д-р Кременски (на него попаднах съвсем случайно, не съм го търсила, просто като отидох за резулата от БХС там беше само той  Laughing), който ми обясни, че в моя случай БХС дава висока вероятност именно поради възрастта. Това не означава, че има проблем с плода, но все пак амниоцентезата е най-сигурното изследване. Направих я, всичко беше ОК, резултатите излязоха след 7 и 10 дни (ако добре си спомням).
При амниоцентезата се прави изследване за Тризомия 21 (Синдром на Даоун), Тризомия 18 (Синдром на Едуардс) и Тризомия 13 (Синдром на Патау) и изследване на половите хромозоми (т.е. дава 100% сигурен отговор какъв е полът на бебето и дали няма някакви увреждания, свързани с броя и комбинирането на половите хромозоми).
Колкото и да е странно, болката е като при натискане с пръст по корема. Иначе иглата е големичка и изглежда страшно. Рискът се състои в това, че все пак се пробива околоплодният мехур. По принцип той почти веднага се самозалепва, но понякога стават грешки… В моя случай вероятността от спонтанен аборт в следствие на амниоцентезата беше по-ниска от вероятността за бебе с увреждания според БХС. И се реших на тази стъпка. Нямах никакви проблеми.
Ако на някоя мама й се наложи да направи процедурата, бих я посъветвала да не се плаши прекалено, защото спокойствието на бременната в такъв момент също е от значение и може да помогне много. Няма опасност да убодат бебето, защото процедурата се извършва при непрекъснато наблюдение на ултразвук. Успех!
Надявам се, че съм била полезна за някого.

# 37
  • Мнения: 336
А доколкото аз разбрах, масово се прави на жените само "късия" тест, който изследва само за Синдром на Даун, Синдром на Едуардс и още 1 болест, броят се хромозомите, но не се гледат детайлно или нещо такова. Разширения тест, който изследва за много други генетични болести, не искат да го правят, освен ако жената не е имала предишно раждане на детенце с проблем. Много жалко, защото така или иначе те бодат, нормално е да искаш да изследват за всичко възможно, а така - само за 3 болести реално. Даже четох за жени, които са настоявали да си платят за пълния тест и пак им е било отказано. Информацията ми също не е от първа ръка, четох из форума за тези тестове само.
Категорично не е вярно.

Напротив вярно е и говоря от собствен опит! След 3 седмици чакане за уж разширения тест в Майчин дом-София ми бяха направили само този, който изследва хромозомите за синдром на Даун, Патау и Едуардс. Казаха ми, че пълен анализ се прави само ако и на УЗИ са засечени аномалии на плода. Амниото ми  е правено декември 2008 г.
Освен това единствената научно установена зависимост при откриването на някой от тези синдроми е само и единствено възрастта. Резултатите от изследването на хомроните - ЧХГ, АФП и естриол-а не винаги са показател за повишен риск от развитие на някой от синдромите. Да не говорим, че в БГ БХС-то не включва изследване на естриол, което води до още по-голяма неточност на изследването. По цял свят БХС се казва троен кръвен тест, а при нас пак е някаква измишльотина.

# 38
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Здравейте момичета,

сигурно темата, която повдигам е дискутирана много пъти, но все пак искам да обменя опит.

Почти на 35г. съм, втора бременност. Резултатите от БХС са ми общо взето добри /биохимичен риск 1/890, възрастов риск 1/420/, но лекарката ми /от Тина Киркова/ казва, че е добре да си направя амниоцентеза заради възрастта. На някого от вас препоръчвали ли са амнио единствено поради възрастов фактор? Страхувам се амниоцентезата да не нарани бебето и не знам какво да реша!
Има ли някой който е минал през същия път?
Благодаря ви предварително за информацията!
Здравей,Аз съм на твоята възраст и имам бебе на 3 месеца.След БХС не съм правила амнио, щото просто мми бяха ок резултатите.Направих си и трите фетални.След 2 год планирам пак бременост, ако не бях секцио щеше и да е по-рано.Тогава мисля директно да правя амнио, но има време дотогава.

# 39
  • Мнения: 30
Бях на 40г, с първа бременност след ин витро.Направих амнио, защото БХС показа много лош резултат.Чаках един месец и се оказа, че плода има мозаечен тип на Даун.Наложи се аборт по медицински показания.Бях в 5 месец.Всеки решава сам, но не бъдете никога много крайни и самоуверени, когато давате мнението си.

# 40
  • Мнения: 98
rs68 ,аз съм на 28г. и преживях същия ужас като теб...съжалявам,знам как се чувстваш... Cry Cry Cry

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 1 226
Правих амниоцентеза януари месец - 19 г.с. поради лош БХС в "Торакс" пловдив. Резултатът излезе след 8 дни бързия и другия след около месец- т.е. 2 резултата имах. След амниото не съм имала проблеми, пих един месец магнерод. Сега се радвам на втората си дъщеричка.
Успех на всички, на които им предстои

# 42
  • Мнения: 25
Здравей,
Твърдо за амниоцентезата. Родих сина си на 38, миналата година. Направих изследването при Мазнейкова (450 лева), след като преминах през целия ужас на вземане на решението. Случи се така, че след раждането на бебо, попаднахме в детската  неврология на Пирогов (заради падане и удар по главичката). Там видях ужасни неща.... Мънички буболечета, обречени цял живот на мъки - спина бифида, хидроцефалии (второто не е генетично). В педиатрията видях мъничко бебенце, страдащо от генетична болест, която тепърва изследваха. Майката беше млада, второ детенце... Според мен всяка жена трябва да прави изследването. Ако (дай боже) имам второ дете, ще направя без въобще да се замисля (въпреки, че съм резус фактор отрицателен, а мъжът ми е положителен). НО ще го направя в Майчин дом, защото там изследват голям брой аномалии. Докато Мазнейкова работи с лаборатория Геника, които правят изследването само за три тризомии + пол. Иначе към Мазнейкова нямам никакви забележки. Всичко продължи 5 минути, тя работи с точността на машина.
Успех!

# 43
  • Мнения: 25
П.П.
При мен нямаше показания за амниоцентеза. БХС беше ок. Реших сама.

# 44
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
rs68 ,аз съм на 28г. и преживях същия ужас като теб...съжалявам,знам как се чувстваш... Cry Cry Cry
Съжалявам за това което ви се е случило.Нащи приятели преживаха същото, та знам през какво сте минали.Cry CryЖелая ви здраве.

Общи условия

Активация на акаунт