Петрови пости - 2010

  • 8 226
  • 80
  •   1
Отговори
  • Popovo
  • Мнения: 219
От утре започва Петровият пост. Всяка година този пост е с различна продължителност, според това кога се пада Великден и съответно Св. Петдесетница. Петровите заговезни са през първата неделя след Св. Петдесетница (Неделя на Всички светии). През тази година Великден беше рано и за това Петровите пости ще са един месец. Тези пости, дори и по - продължителни, са много леки, защото се позволява риба през целия период, с изключение на сряда и петък. Постите продължават до 29 юни (Петровден).

    Петровият пост е установен за подражание на апостолите, които постели, когато се готвели за проповедническа дейност, а също и заради особена почит към светите първовърховни апостоли Петър и Павел.

Леки и спасителни пости на всички!


  Други интересни теми свързани с постите:
 

  Постите в православието
 
  Великденски пости - 2009
  Коледни пости - 2009
  Петровденски пости - 2009

  Великденски пости - 2010
  
  Календар за Петровите пости
   Искам да благодаря на Бразилка за помоща която ми оказа при подготвянето на темата.   bouquet  bouquet  bouquet

Последна редакция: нд, 30 май 2010, 21:22 от mama_vesi

# 1
  • Мнения: 572
Радвам се, че някой пусна тема..
Аз съм с вас.. за първи път ще постя и се надявам да издържа до край Simple Smile
Имам питане (извинявам се ако въпроса е глупав, но наистина ми е за първи път да постя) - как сме с олиот и виното през Петровия пост - кога може да се консумира, ако изобщо може? (търсих инфо в един дадените линкове, но не открих нищо, или поне не съм разбарала)  Embarassed

Последна редакция: нд, 30 май 2010, 19:09 от Аея

# 2
  • Мнения: 4 344
и аз съм с вас. Hug
а с рибата -разрешена ли е и кога?

# 3
  • Мнения: 2 126
Разрешена е през всички дни без сряда и петък,мама Веси го е написала в заглавния пост Wink

Много кратко и точно оформена тема,Благодаря  bouquet
И аз ще постя.

# 4
  • под дъгата
  • Мнения: 89
ina15 ,докато се посбутваме и чудим с теб mama_vesi пусна чудесна темичка.Поздравления!  bouquet И аз ще постя-но от утре ще спра месото и местните продукти,млечните по-нататък-такава ми е настройката.
инче,през тоззи пост е разрешена през всички дни без сряда и петък.
Е момичета,леки и спасителни пости!Много се радвам,че отново сме заедно Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 478
mama vesi, и аз ти благодаря   bouquet

и аз съм с вас Peace много се радвам, че вече взе да се оформя групата Laughing

Виното и олиото са разрешени през всички дни, като за алкохола продължава да важи правилото -  умерено количество без напиване. Риба може всеки ден без сряда и петък Crazy

Ето и календарче за по - лесно унагледяване на поста





mama vesi, може да прибавиш и него в началото на темата Peace


# 6
  • Мнения: 1 252
  bouquet Да ви следя!
обичам постите, но нямам възможност
А може и да ми помогнете Hug

# 7
  • Мнения: 4 344
благодаря ви,момичета!  bouquet
brazilka, buba_lina Hug

# 8
  • Мнения: 61
Здравейте,

Не знаех, че тази година Петровите пости започват
по- рано. Добре, че ровнах във форума. Аз ще опитам
да постя. Сега има много плодове, зеленчуци, така че
няма да е трудно. В къщи всички с изключение на дете-
то харесваме риба. За малката сигурно постите няма да са
пълни. Ще има месни и млечни дни, но ще я спра от шокйолад и
всичко свързано с него. Когато ӣ се дояде сладко ще предлагам
плодове.

# 9
  • Мнения: 572
Хайде нека всеки да споделя какво е хапвал през деня - така мисля, че ще се събират доста идеи за яденета, манджички Simple Smile
Аз все още съм на чай, а след него ще правя фреш от портокал и герйпфрут, разреден с малко вода.

# 10
  • София
  • Мнения: 478
Аз закусвах ягоди и пих кафе. Тук е моментът да напомня, че единствената постна сметана за кафе, на която съм попадала на българския пазар е


Ето още няколко напомняния за маргарина, ролцата от раци, желатина и т.н.

http://brazilka.blogspot.com/search/label/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0% … D1%8A%D0%BD%D0%B8

Както и някои популярни заблуди

http://brazilka.blogspot.com/search/label/%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D1% … D1%83%D0%B4%D0%B8

Имам тиквички и чушки и трябва да ги сготвя днес. Мисля да направя тиквичките с ориз или критараки на фурна. Чушките мисля да ги приготвя с доматен сос.

# 11
  • Мнения: 4 344
 brazilka,както винаги страхотна в идеите и с вкусотиите!  bouquet

# 12
  • Мнения: 2
mama vesi, и аз ти благодаря   bouquet

и аз съм с вас Peace много се радвам, че вече взе да се оформя групата Laughing

Виното и олиото са разрешени през всички дни, като за алкохола продължава да важи правилото -  умерено количество без напиване. Риба може всеки ден без сряда и петък Crazy

Ето и календарче за по - лесно унагледяване на поста





mama vesi, може да прибавиш и него в началото на темата Peace



Наистина ли всички в дните оцветени в синьо може да се яде риба и олио?Защото ми се струва т много дни???

# 13
  • София
  • Мнения: 478
Наистина ли всички в дните оцветени в синьо може да се яде риба и олио?Защото ми се струва т много дни???

да, струват ти се много, защото постът е по - дълъг. Това е най - лекият пост и не е толкова строг. Същото важи и за Коледния, но там има ограничение през първата и последната седмица от Игнажден. Тогава не се разрешава риба, но пак се разрешава олио. Тези два поста са по - леки, заради празниците, с които завършват. Великденският пост е строг, заради това, че е тъжен и заради страданията на Иисус Христос. Богородичният, макар и кратък, също е по - строг и се разрешава риба само на Преображение Господне (6 август), защото завършва с празника Успение (Успиване, Умиране) на Св. Богородица. Понякога Петровият пост е само няколко дни, бил е и само един ден, така, че не виждам нищо странно. Календарчето е съобразено с Типика на БПЦ. Довечера ще издиря къде го бях качила сканиран и ще го пратя на mama vesi да го качи в началния пост. Не се притеснявай и консумирай олио и риба Peace

Инче,  Hug

# 14
  • Мнения: 572
Аз да се отчета с картофи соте за обяд Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт