Здравословни и изгодни антикризисни предложения

  • 10 290
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 465
Следя с интерес темата за антикризисните предложения  и в нея често става дискусия тип "евтино - нездравословно". Бих се радвала тук да се събират предложения за хранене, почистване на дома и други битови нужди с малко средства, които обаче са и здравословни.

Това са някои неща, които отдавна са част от бита ми, но чрез тях ми е олекнало доста на джоба:

- Закусвам овесени ядки всеки ден почти без изключение - полезна, евтина закуска
- Не карам колата и градски транспорт не ползвам при всеки удобен случай - ефективно кардио упражнение
- Пия само вода, по изключение домашен сок, вино или бира. Имаше много хубава рецепта за сироп от бъз във форума, направих 10л.  Mr. Green
- Ползвам извара за доста неща - както сладки, така и солени. Евтин и хубав продукт - немазен, богат на протеини
- Варивата са също хубава храна, а сякаш малко ги подценяваме. Изпробвам рецепти с нахут, боб, леща, киноа, жито и т.н. цената на цял пакет варира от 1,50 до 3лв. (освен киноата)
- Купих си уред за готвене на пара. До момента е добра инвестиция -  готвя месо с две гарнитури едновременно за 30 мин. и изгаря по-малко ток от дори само един котлон на печката ми (която е стара) и не се ползва мазнина. Да не говорим, че и тенджери не мия.
- Намалих до минимум храненията навън - едно от финансова страна, второ -  не ми допада какво ми сервират понякога дори във висок клас заведения
- Торбички в магазините не взимам, нося си платнена. Не е кой знае какво, вероятно спестява около 2 лв месечно, но просто ми е омръзнало от тези ужасни найлони. (Преди 3-4 дни докато беше лошо времето една найлоново торба ме цапардоса през лицето както си вървях по улицата)  Sick
- Посадих си подправки в сандъчета
- По идея на съфорумка си купих формички за сладолед - 2лв от Джъмбо, така мога да знам какво сладко ям и финансово е пъти по изгодно.

Сигурно има и друго, но това се сещам в момента. Ще се радвам на идеи за някакви по-приемливи алтернативи на домакинските препарати. Малко са ми неприятни тези химии, бъкани с алергени и какво ли още не, а не съм измислила алтернатива с какво например да мия пода или чиниите.  Thinking

# 1
  • Мнения: 1 848
Каква марка ти е уреда за готвене на пара?

# 2
  • Мнения: 465
Тефал   chef

# 3
  • София
  • Мнения: 1 508
- Ползвам извара за доста неща - както сладки, така и солени. Евтин и хубав продукт - немазен, богат на протеини

Доколко е истинска и полезна изварата в магазина, малко се съмнявам. Стойността на продуктите в истинската извара не е никак малка.

# 4
  • Мнения: 0
Купувам 100 процента натурален сок и разреждам с газирана вода, така става безалкохолно и е полезно.
Като не ме мързи правя сок от прясно изценеди плодове или зеленчуци.
Отделно селяни/аграри/ близо до нас имат градини за ягоди, череши и др. плодове и зеленчуци, береш си сам и посл им пускаш определена сума в едно канче. Хем малко спорт, хем и е по-евтино отколкото на магазина или от пазара.

# 5
  • Мнения: 465
Отделно селяни/аграри/ близо до нас имат градини за ягоди, череши и др. плодове и зеленчуци, береш си сам и посл им пускаш определена сума в едно канче. Хем малко спорт, хем и е по-евтино отколкото на магазина или от пазара.

Къде се случва това? Чувала съм за този вариант и много ми се иска, но не съм виждала в Бг.

Изварата .. да, може да се спрори дали е качествен продукт.  Tired Но това е с всички млечни и не само продукти.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Neytiri_Pandora е в Германия мисля
и аз там съм виждала такива градини

# 7
  • Мнения: 722
Това за градините дето си береш сам, мисля че го има и някъде около Бяла (Русе).Или поне го имаше преди 3-4 години, ставаше въпрос за дини.
По темата утре ще пиша Whistling

# 8
  • Мнения: 145
- По идея на съфорумка си купих формички за сладолед - 2лв от Джъмбо, така мога да знам какво сладко ям и финансово е пъти по изгодно.
Моля те, обясни ми това за формичките и сладоледа. Каква е връзката на формичките и това, че знаеш какво сладко ядеш? Извинявай, че не зацепвам, ама е неделя вечер и нещо не ми тече мисълта Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 3 064
Прости неща.
Не ядем полуфабрикати, рядко ядем навън, лято е и зеленчуците са евтини, сега е лесно -
може и с една салата да се мине вечерята.
Тиквичките са под лев, всичкия зеленчук поевтинява.
Безалкохолни изобщо не купуваме у нас - детето пие вода, ние - бира Mr. Green
Сладки неща също много рядко купувам.
Препарати също купуваме много малко, ако има веро някакво и прах за пране, другото е излишно.
Чат-пат някой обезмаслител или универсален препарат.
Козметиката също е сведена до минимум, имам един крем за лице от няколко месеца,
слагам си по лицето разни неща за ядене - краставици, ягоди и т.н.
Скоро пробвах и този трик с кафето, макар и не стриктно по рецептата - работи си. Просто си изтърках лицето с преработеното кафе - има си пилинг ефект.

# 10
  • Мнения: 73
- Ползвам извара за доста неща - както сладки, така и солени. Евтин и хубав продукт - немазен, богат на протеини

Доколко е истинска и полезна изварата в магазина, малко се съмнявам. Стойността на продуктите в истинската извара не е никак малка.

От къде тези съмнения и какво и е на изварата?

# 11
  • Мнения: 465
- По идея на съфорумка си купих формички за сладолед - 2лв от Джъмбо, така мога да знам какво сладко ям и финансово е пъти по изгодно.
Моля те, обясни ми това за формичките и сладоледа. Каква е връзката на формичките и това, че знаеш какво сладко ядеш? Извинявай, че не зацепвам, ама е неделя вечер и нещо не ми тече мисълта Grinning
Мисълта ми беше, че знам какво има в него, може би не се изразих ясно. Понеже обичам сладко, поне да знам какво хапвам.  Blush

# 12
  • София
  • Мнения: 1 508
- Ползвам извара за доста неща - както сладки, така и солени. Евтин и хубав продукт - немазен, богат на протеини

Доколко е истинска и полезна изварата в магазина, малко се съмнявам. Стойността на продуктите в истинската извара не е никак малка.

От къде тези съмнения и какво и е на изварата?

Просто сравнявам домашно приготвената извара и тази от магазина. В домашни условия от 1 литър мляко се получават около 200 грама извара. В магазина кило извара струва ли колкото 5 литра мляко?

# 13
  • в моя гьол
  • Мнения: 370
Обаче изварата не се прави от прясно мляко.
Първо се избива маслото, а от остатъчния продукт се приготвя извара.
А темата не дублира ли "хитринки за справяне в кризата"?
Там има много ценни съвети.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 508
Истинската извара се прави от прясно и кисело мляко, не от остатъчни продукти. Нищо чудно, че изварата по магазините не струва  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт