Градинките пред нашите входове

  • 8 495
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 270
Здравейте,
Завършихме ремонта по вътрешната част на входа. Сега предстои да оформим градинките си.
В тази връзка ще бъда благодарна ако някой може да изкаже някаква идея или пусне линк към снимки.

# 1
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Снимки в интернет колкото искаш. Проблема е друг и той се състои в това кой ще поддържа и откъде ще поливате. Без вода хубава градинка няма да стане. Ние си имаме две ентусиастки във входа, които обаче имат различно виждане по въпроса, едната скуби цветята на другата, подрязва каквото не трябва и т.н. В резултата другата си направи своя градинка зад блока, гледа си я, полива си я с едни шишета. Концепция няма никаква и при двете. Едната прилича на зеленчукови лехи, другата е с хубави растения, пръснати безразборно и оградени с бели камъчета. Цветята съхнат, защото водата е малко. За блокова градина ако с водата не се разберете - садите само храсти с дълбока коренова система и то късно есента. Ако и тогава е сухо, задължително някой трябва да мъкне вода и да полива. Пролетта се очаква да са се хванали.
Пиша като собственик на своя градина, в блоковата не участвам, защото и аз си имам виждане по въпроса как трябва да изглежда от една страна, от друга - въпреки , че мога да я напълня с растения, знам че без вода е безмислено да се прави.

# 2
  • Мнения: 270
Снимки в интернет колкото искаш. Проблема е друг и той се състои в това кой ще поддържа и откъде ще поливате. Без вода хубава градинка няма да стане. Ние си имаме две ентусиастки във входа, които обаче имат различно виждане по въпроса, едната скуби цветята на другата, подрязва каквото не трябва и т.н. В резултата другата си направи своя градинка зад блока, гледа си я, полива си я с едни шишета. Концепция няма никаква и при двете. Едната прилича на зеленчукови лехи, другата е с хубави растения, пръснати безразборно и оградени с бели камъчета. Цветята съхнат, защото водата е малко. За блокова градина ако с водата не се разберете - садите само храсти с дълбока коренова система и то късно есента. Ако и тогава е сухо, задължително някой трябва да мъкне вода и да полива. Пролетта се очаква да са се хванали.
Пиша като собственик на своя градина, в блоковата не участвам, защото и аз си имам виждане по въпроса как трябва да изглежда от една страна, от друга - въпреки , че мога да я напълня с растения, знам че без вода е безмислено да се прави.

Един от съседите е измайсторил приспособление чрез което да се събира дъждовната вода. По принцип ние сме са 15 апартамента и горе долу като цяло сме организирани. Нямаме вандали във входа или хора които да си правят мръсотии.По отделно всели участва с по нещо. Та същият този съсед който е измайсторил това приспособление за събиране на дъждовна вода, той се грижи и за градинките, както от пред така и отзад. Но въпроса ми беше ако можете да ми дадете някакви съвети с аранжировката, изгледа на градинката които по възможност да могат да се направят с подръчни цветя(които имаме вече) или материали.

Не мога да се оплача от съседите си. Ако евентуално не могат да присъстват на общо събрание, то после се подписват върху протокола без претенции.

# 3
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Точно на предблокова градинка нямам снимки, но съм събирала тук , тук и тук , могат да се черпят идеи. На пръв поглед изглежда лесно, но всъщност трябва да се съобразят много неща. На първо място изложение, съществуващи дървета и храсти и предпочитания към почвата. Има значение цветя ли предпочитате, цъфтящи или вечнозелени храсти. Ще има ли дървета? Розите са добро решение, защото не изискват много поливки, но пък въдят много болести и трябва да се пръскат. За да растат добре, трябва от време на време да се хвърля тор. Ако искате цветя от пролетта, трябва да има и луковични , стига да не ги изрови някой. Наоколо по блоковете растат разни непретенциозни сцили и иглики, които никой няма желание да къса.
Ако искате да минете без пари, поогледай какви храсти има из парковете, отрежи по някое клонче късно есента , и го зарови в градинката. Пролетта има големи шансове да се е хванало.
За имената на храстите ако се интересуваш - покажи снимка или го опиши. Познавам най-често използваните за озеленяване. Това е моята градина през май, когато цъфтежа на храстите е най-обилен, а тук през април - най-ранно цъфтящите.
Ако можеш, снимай мястото, ще измислим нещо. Simple Smile

Последна редакция: пт, 16 юли 2010, 10:02 от Ljuboznatelna

# 4
  • Мнения: 55
Дай ориентировъчни размери и форма - най-добре ни надраскай скица -дори и на paint примерно да е, ама да се ориентираме. И пусни и малко снимки Simple Smile По принцип, ако полето е по-голямо и се съберете входа най-добре специалист да си викнете  Wink

# 5
# 6
  • Мнения: 796
Извинявам се, че не е много по темата. Ние за съжаление нямаме зелени площи и затова съм решила да сложим 5-6 големи кашпи. Знае ли някой къде в София може да се поръча бетонни кашпи на разумна цена, че като гледах в нета все са около 80-100лв. вървят Shocked

# 7
  • Варна
  • Мнения: 773
Да ви завиди човек. Ние тротоар и асфалт нямаме пред блока пък какво остана за градинка Tired

# 8
  • София
  • Мнения: 561
И аз се интересувам от бетонните кашпи. Пред нашия вход има само бетон, та ми се иска да освежим малко, ама ако чуят съседите 100 лв за кашпа и зле ще им стане  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 796
И аз се интересувам от бетонните кашпи. Пред нашия вход има само бетон, та ми се иска да освежим малко, ама ако чуят съседите 100 лв за кашпа и зле ще им стане  Simple Smile

Намерих една фирма където са по 60лв. 80/30, но е в Севлиево и няма дистрибутори в София . Незнам защо са толкова скъпи, на всичкото отгоре не са и красиви. Но ако се боядисат и им се лепнат някакви камъчета / примерно/ могат да   се освежат.

# 10
  • Мнения: 700
Ljuboznatelna, благодаря за стархотните снимки на градинки, алеи, цветя .., които споделяш с нас!  bouquet

# 11
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Mila6ka , благодаря  bouquet
Разгледах снимките. Градинката е малка, затова ако решиш да има цъфтящи храсти, , един-два на градинка е достатъчен. Може да минете и на варианта вечнозелени растения, така винаги ще ви е зелено и свежо. Чимширите растат прекалено бавно и струват скъпо, лигуструмите за жив плет искат оформяне и за дълга редица трябва храсторез, сравнително бързорастящ, вечнозелен и лесно оформящ се за жив плет /а и може като свободностоящ храст/ е чашкодряна. Има и хорма с бяло-зелени листа, има и с жълто-зелени листа. Това откъм блока. Могат да се накършат клонки сега, за два-три месеца пускат корени във вода.  Друго непретенциозно растение, което обича сянка, е винката , има и зелена и пъстролистна, пролетта цъфтят в лилаво. Стели се по земята, вечнозелена е. Вечнозелен стелещ се храст, много непретенциозен и сухоустойчив е котонеастъра. Може да се подрязва, за да се коригира формата му. Красиви топки се получават от вечнозелената лоницера нитида - големината и формата зависят от подрязването. Към зеленинета може да се внесе малко цвят с един листопаден червен берберис, синкаво-синьо с пълзящ юниперус
Има стелещи се рози, които цъфтят непрекъснато, не са високи и заемат от метър диаметър, до два, зависи от подрязването. Чайните хибриди и флорибундите също са постоянно цъфтящи.
Накъде без цветята - няколко цветни петна с многогодишни цветя ше освежат много градинката.


# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Много се радвам, че попаднах на тази тема, защото и пред мен стои въпроса за подредбата и избора на растения за градинка пред входа. Мястото е сенчесто, а почвата май е доста бедна.

Налага се да убедя съседите, че градинката няма да има нужда от много поддръжка и поливане. Иска ми се да имам нещо като схема, която да мога да им покажа, а и по нея да търся необходимите растения.

Ако някой се занимава с изготвяне на такива озеленителни схеми, моля нека да ми пише на лични. Решила съм да отделя собствени средства за проекта, само и само да успея да се преборя за тази градинка.

Много благодаря на Любознателна за идеите и насоките!

Също така, ако можете да ми кажете, ако решим да засаждаме храсти, сега наесен ли трябва да стане това?

# 13
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да, есента, но след като листата окапят. В моя град това е ноември.
Без поливане няма да минеш, първата година със сигурност. Ако на мястото са расли бурени - почвата не е толкова бедна. А и този недостатък се коригира с тор. Ако е поддържана дълго време гола пръст, ще иска повече тор. Не знам дали си струва да плащаш за схема,освен ако не е много евтино. При всички случаи трябва да се види на място. Ако имаш желание, порови се в интернет, виж кое растение колко голямо може да стане, поогледай парковете и обществените градини и прецени сама кое може да вирее и как да го разположиш. Имай предвид, че на сянка растенията растат по-бавно, по-издължени и рехави са. Тези с цветните листа не стават, трябва им слънце, за да се оцветят, освен пригодените - двуцветен бръшлян например, или двуцветна винка.

Последна редакция: ср, 25 авг 2010, 11:38 от Ljuboznatelna

# 14
  • Мнения: 55
Бях обещала помощ, но заминах на почивка и след това въобще съм изключила  Embarassed Много се извинявам!
Ljuboznatelna е написала много подробно - на първо четене само да вметна, че чашкодряна много рядко го виждам да изглежда така, както ни се иска... явно мръзне...
Голяма грешка на повечето 'цветари' е, че си харесват 20 вида растения и искат всичките да сложат и обикновено става абсолютна манджа. По-добре си изберете само няколко вида и ги заседете на петна.
kеit на мнение съм, че винаги е по-добре да се консултираш със специалист - потърси ландшафтен архитект, но знай, че ако е направено както трябва най-вероятно ще е по-скъпичко отколкото си го представяш - има си наредба за определяне на цените  Simple Smile ако е малка непретенциозна площ и сама ще се справиш  Simple Smile ако искаш си надраскай някаква схемичка сама пък после ние ще помагаме  Wink

Последна редакция: ср, 25 авг 2010, 13:10 от new leaf

Общи условия

Активация на акаунт