Градинките пред нашите входове

  • 8 500
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 251
Ние имаме чудесна градинка пред блока и честно казано не изисква толкова средства за създаване и подръжка. Сега лятото има нужда от повече поливане ама пък си заслужава. Нашата градинка е правена с лични средства и поръчни материали, но бих искала да попитам дали някой незнае за подпомагане на такива начинания от Общината например.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Весе, не знам от къде си, но в София имаше един проект за финансиране на градинки, не знам дали е приключил. В Пловдив миналата пролет е имало също някаква инициатива "Зелен дом". Обикновено обаче подобни неща са епизодични и огряват много малко хора.
Аз писах до нашата община дали в бюджета са предвидени средства за такива дейности, но все още не са ми отговорили.

Любознателна, New leaf, благодаря за съветите! Ще снимам мястото и ще го пусна тук довечера.
Ще съм признателна за всякакви идеи!

# 17
  • София
  • Мнения: 346
Вчера за пореден път ме ядоса незнаен съсед- естет - не мога да разбера защо някои си мислят, че цветята в градинката са за украса на собствените им домове!  #Cussing out    Моля се само да изхващам един и да му начукам канчето! Mr. Green

# 18
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Аз в една друга тема изреждах храсти, които са бодливи, и по тази причина не ги кършат и крадат.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=496519.msg16065173#msg16065173
Чашкодряна, а и почти всички растения, изглеждат добре ако са поливани и торени. Пострадва от едни гадинки, листата му жълтеят и окапват, и целия се покрива с бели точки.
new leaf , не искам да ти взема хляба, но за предблокова градинка 20 квадрата, която всеки тъпче, скуби и къса, е безумие  да се дават пари за проект.

Последна редакция: ср, 25 авг 2010, 16:25 от Ljuboznatelna

# 19
  • Мнения: 55
Ljuboznatelna Със знанията, които показваш, доста се позачудих дали не си колежка  Wink Напълно съм съгласна с теб и затова и поста ми завършва с "ако е малка непретенциозна площ и сама ще се справиш  Smile ако искаш си надраскай някаква схемичка сама пък после ние ще помагаме " , но моля те и ти се съгласи със мен, че като те боли нещо отиваш на лекар, не се самолекуваш - същото е и със озеленяването според мен  Wink
п.с. пък и преди време ме извикаха за 'една малка градинка пред блокчето', която се оказа към 400 кв.м.  Wink

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Ето това е пространството пред нашия вход:
http://picasaweb.google.bg/b.georgiev/Garden201#

За проекта - аз имах предвид само рисунка с означения на растенията, а не професионален ландшафтен проект, който определено няма как да си позволя. Но най-вероятно ще се наложи сама да си блъскам главата Simple Smile Поне дано да е за добро.
Сега ще помисля кои растения бихме могли да включим и как да ги разположа, ще се опитам да начертая нещо и ще ви покажа какво съм сътворила.
Да, градинката е малка, но ми се ще растенията да са подходящо подбрани и подредени, за да има шанс да оцелее по-дълго, а не както два-три жалки опита преди време.

А бихте ли ме посъветвали от къде ще е най-лесно, изгодно и безболезнено да се сдобия с растенията (разсадник, от близкия парк, да търся от съседи) и как да ги посадя - до колкото разбрах, трябва да се окоренят предварително?

Все още ми е доста мътна тематиката, но много благодаря на всички, които се отзоваха до момента!
Надявам се поне темата за в бъдеще да е полезна и за други ентусиасти като мене.

# 21
  • Мнения: 1 149
Радвам се ,че попаднах на темата.Тази есен ще трябва да започна с оформянето на градинката пред къщата.Имам много малко място.Ще снимам да покажа,надявам се на помощ. Praynig

# 22
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Хм, тази градинка наистина не е 20 квадрата.  Rolling Eyes И видях проблеми, с които няма да се справиш сама Confused Да представя моето виждане. Пръстта има наклон към алеята, това значи, че вода в градинките ти не може да се задържи. Трябва да се подравнява, което си иска усилия. Откъм алеята, за да не се свлича пръстта, трябва да има и бордюр. И от двете страни. Предполагам, че в тази алея влизат и камиони, когато евентуално се пренася багаж и въглища, значи това определя и ширината й. Там, където са дърветата, най-добре ще изглежда с трева и бордюр от ниски храсти покрай алеята, евентуално нещо по-високо близо до входа. Обаче видях, че хората са си направили пътечка успоредно на паркинга, там каквото и да садиш, ще го тъпчат. Confused Покрай блока също трябва да остане повече място за минаване, също и пред терасите, така че непосредствено под тях не можеш да садиш нищо. Някои от храстите стават и по 2м в диаметър, което ги изтегля още към вътрешността при саденето. Отводнителната шахта защо е толкова високо, не ми става ясно newsm78 Наклон към нея ли има? Под дърветата ще изглежда най-добре с трева, но каквато и да е, ще иска поливане най-малко веднъж седмично, и косене веднъж седмично пролетта, когато расте най-буйно. Това си мисля, че няма как да стане в твоя случай. Троскота, който си е плевел, е доста издържлив, но и той си иска малко водичка, за да е зелен. Ако му улучиш и точното количество вода, можеш да не го косиш Wink Обаче не знам някъде да продават само семена от троскот Laughing Има го в смеските за голф игрищата.
За сянка можеш да опиташ да покриеш площ и със здравец, винка и бръшлян. Издрържливи на суша са юката и ирисите, зад нашите блокове е пълно също с хемерокалиси,от широкоразпространените оранжеви/не намерих снимка точно на тях/, след като прецъфтят си остават зелени и правят големи туфи. Тук са разпространени толкова, че "отговорничките" по градинки направо ги скубят, къде разсаждат, къде изхвърлят. Пълно е и с виолетки, пролетта цъфтят, а после са си един зелен килим. Край блоковете има и оксалис от този вид, също и в бяло. http://www.floriculture.ru/rast/ris/Oxalis.jpg Прави големи туфи. Общо взето огледай се какво расте наоколо и не се удостоява с внимание от вандалите, какво може да поискаш от съседна градинка.

# 23
  • Мнения: 55
Ljuboznatelna та с какво казваш се занимаваш  Laughing
kеit Ljuboznatelna много точно ти е посочила основните проблеми при вас. до колкото виждам от снимките проблемите с нивата могат да се коригират с опитни хора  Wink ако никой от съседите не разбира и не може да помогне разпитай из фирмите за озеленяване да 'наемеш' опитни работници, които да помогнат. Земята ми изглежда и доста сбита, но и това се оправя с малко работа  Wink
Иначе ми се вижда добре да сложиш жив плет откъм паркинга (ligustrum-a е непретенциозен и го има навсякъде тъй че не вярвам да ти го крадат) така съседите няма да се изкушават да минат напряко през градинката. За бордюра до алеята съм 'за', както и за по-високото до входа.

# 24
  • Мнения: 169
Я да вдигна една хубава тема Simple Smile

# 25
  • Мнения: 251
То май само с дигането ще си останем...
Сезонът е неподходящ...Ама пък може и да има градинки украсени за празниците newsm78Ако някой иска да се похвали Hug

# 26
  • Мнения: 2 786
Нашите зелени площи пред блока се поддържат от човек, на когото му плащаме всички от блока. Той сади цветенца, полива, коси, подрязва храсти и оформя. Макар че тук климата е доста неблагоприятен (Норвегия) и не е кой знае колко приятно за цветята, не е като да няма  Wink На предишното място, където живеехме, някой ентусиаст беше засадил сумати лалета, но не ни радваха дълго време. В имената на растенията хич ме няма, аз просто им се радвам  Wink

# 27
  • Мнения: 1 232
Кога и в България ще започнем да се радваме на предблоковите градинки, а не да ки късаме, мачкаме и пълним с боклуци. Това ще е момента, когато повече нации ще започнат да ни уважават.

# 28
  • София
  • Мнения: 714
...... и аз установих, че живеем сред прасета.
Мислех си, като отидем в новото жилище остави, че ще ти е мило и т.н., но хората ще са по интелигентни няма да хвърлят боклуци, да чупят и пускат музика, но нищо подобно.
Има си ги същите простаци на всякъде. С едни тинейджъри се учим кога се пуска музика и кога не. На други обяснявам, че обелките от вафли се хвърлят в кофата, на други, че не се чупи. Имам чувството, че съм възпитател.
Иначе за градинката, която е доста малка имам доста идеи. По принцип много обичам да се занимавам с "земеделска" работа.
Решила съм да засадя дръвчета и хубава тревичка. Евентуално алпинеум, по натам."Съседите" имат и им изчезна почти всчко от него.  Rolling Eyes
http://geruniums.snimka.bg/properties/apartament.463458.21660146

# 29
  • Мнения: 169
Нормално Simple Smile За тях, това е нормална среда.

Вижте нещо интересно по въпроса: Градина за децата - Естествената среда.

Общи условия

Активация на акаунт