зъболекарски въпрос (за ударено зъбче)

  • 1 591
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
Имам спомен, че пишат зъболекари тук, ще бъда благодарна за мнение, както и на всеки, който е сведующ по темата.

Непосредствено след удар на зъбче (предно, постоянно), има ли смисъл визита при зъболекар? Има ли нещо, което той реално може да направи, констатира и т.н.? И евентуално нещо, което аз мога да направя? Зъбът видимо му няма нищо, но малкият казва, че не го усеща (все едно го нямало).

Проблемът е, че сме на село и ако няма някакъв особен смисъл, честно казано не искам да се разкарваме по непознати зъболекари. Още повече, че предният път като му се случи нещо подобно, зъболекарят каза, че няма много какво да се направи, освен да се чака (но пък тогава зъбчето беше млечно все още).

# 1
  • Варна
  • Мнения: 148
Здравей! Не съм зъболекар, но ще ти кажа за моя опит. Когато беше на година и половина, голямата ми дъщеря си удари едно от предните зъбчета. Много се притесних. Веднага се обадих на моята зъболекарка, която по специалност е точно детски стоматолог и тя ми каза, че нищо не може да се направи. Каза ми: Ако искаш я доведи да я видя, но нищо не мога да направя. По-скоро наблюдавай зъбчето. Ако продължава да я боли или потъмнее, има опасност да падне или да трябва да се извади.
Забравих да напиша, че след удара, въпросното зъбче дори се клатеше леко. За съжаление дъщеря ми беше доста малка и не можеше да опише точно какво усеща. Моята позната ми каза да не пипам повече зъба, 10 -ина дена да давам само меки храни, нищо твърдо, след това до месец да внимаваме с твърдите храни и да се надяваме, че ще се оправи. Което и стана!
Според мен е нормално след удар детето да има по-особени усещания в зъбчето. Разбрах, че става дума за постоянен зъб, но се надявам, че също ще се оправи. Само внимавайте известно време с храната - нищо трърдо. Успех!

# 2
  • Мнения: 245
Здрасти от мен  Simple Smile!
Реално ,щом няма болка ,толкова скоро след травмата не може да се разбере,дали ще има последствия.Повод за тревога щеше да има ,ако зъбчето си е променило положението-напред,назад,навътре във венеца ,или  е завъртяно леко,но това най-вероятно щеше да е съпроводено  с болка.Леко е притеснителен фактът,че не си усеща зъбчето-може да означава,че нервчето с кръвоносното съдче на зъбчето е позасегнато,но доколко ,ще стане ясно след време.Най-вероятно всичко ще е наред.Детският организъм е с невероятни способности за възстановяване.
Съветвам ,известно време да се пази зъбчето от натоварване-да не се отгризват твърди храни на него.При най-малка промяна на цвета, да се потърси стоматологична помощ,също и ако започнат болки.За ваше успокоение, след време,примерно година, да се направи контролна рентгенова снимка.
Не се притеснявайте,всичко ще бъде наред.Дори  и да се появи проблем,той е решим  Simple Smile ,но най-вероятно няма да има такъв!

# 3
  • Мнения: 3 506
Благодаря, момичета, поуспокоихте ме   bouquet 
Няма нищо видно засега по зъбчето, а и започна отново да го усеща - поне така казва. Ще го пазим известно време, пък дано да няма нищо.

Общи условия

Активация на акаунт