(Био) зеленчукова градина 5

  • 68 930
  • 737
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 2 037
Geripe,   bouquet
Мерси!
Аз се отчитам с узрели праскови, които децата с кеф хапват.
Онзи ден набрах един леген домати, обелих ги, нарязах ги и ги замразих в кутии и пликове, много интересното е, че изобщо не пуснаха вода, много съм доволна.  Simple Smile

Пожелавам на всички в новата тема богата реколта! И болести и вредители да не ни спохождат градинките вече!

# 2
  • Мнения: 28
хайде-честита ни нова тема Hug
запис

Люлин Hug-страхотно пожелание Peaceчул те Господ Praynig
  Ани-за шишета ако не беше казала нямаше и да се сетя-благодаря за идеята  bouquet

Последна редакция: чт, 12 авг 2010, 14:51 от mimi_vi2

# 3
  • Мнения: 4 585

Запис, че това ми е коронния номер - да изгубвам теми. Това с шишенцата е добро, но от еко съображения не пазаруваме вода в опаковка под 10 литра. Ще трябва да се задоволим с кутии от сладолед и кофички от кисело мляко. Те пък ще могат да се ползват неколкократно.

# 4
  • Мнения: 1 705
Запис и въпрос - какво да сея на едно силно песъчливо място в градината?

# 5
  • Мнения: 30
Благодаря за темата!
Вълк, ама аз писах и за бирени бутилчици. И бира ли... от екологични съображения...  в кегове? Joy
mama_gali, сезона е такъв, че голям избор няма. Спанак, репи, може би късно зеле - за друго не се сещам. А, и салати, и балучка, но по-късно. Песъкливата почва може да се коригира с внасянето на по-големи количества оборски тор, като ще стане и по-плодородна.

Последна редакция: чт, 12 авг 2010, 12:55 от Ana.Ivanova

# 6
  • Мнения: 4 585
Картофи, лозе - в песъчливата почва.

# 7
  • При розите и топлата вода ......!
  • Мнения: 138
Здравейте! Да се запиша и аз във вашата темичка. Приемате ли нови попълнения от пишман градинари с много въпроси.
Имам градинка със зеленчуци , но имам и дръвчета. Тази година се пробвах в присаждането и за мое учудване успях. newsm78
Не съм доволна от доматите. Ще направя снимки и ще ви ги покажа. Почти са ми изгорели и  доматите не са така вкусни и имат едни бели жилки. Не знам каква болест е. Иначе посях три сорта- Наслада, Фантазия и Розови. Насладата  горе долу се държат.
Даже и в оранжерията не са ми вкусни. Не знам дали е от сорта- тази година за първи път в оранжерията посях сорт Монро, но не ми харесват. Не стават яркочервени, а оранжевеят.
Чушките в сравнение с миналата година са много дребни.
Дините и те не с а като миналата година. Съхнат. Иначе са сорт Кримсон и Шукар бейби. С пъпешите съвсем се изложих. Купих сорт Наполетано, но нещо и те не са много в ред, съхнат , не са сладки. Добре, че има един два корена Медна роса, тоа да вкусим.
Това е накратко!
Лек ден ви желая! Hug

# 8
  • Мнения: 1 705
Картофи, лозе - в песъчливата почва.
Ааа, Вълк, мерси, ама то местенцето е с големината на малка баня примерно, участък в единия край на градината, защо има толкова пясък, и аз не знам... Сега е потънало в бурени, чистя периодично, ама като стои празно и се превръща в джунгла. Свекърва ми дойде и нася спанак, казва, че той искал пясък, аз май не знаех, че е така... Та се чудя...

# 9
  • Мнения: 465
Благодаря,Geripe за Августовата тема-нали цяла година чакаме този сезон... Hug Hug
Вълкът го нарича циганско лято,тук-индианско лято,руснаците-още по-романтично-бабье лето.
Боровинките тук брахме на ръка,имаше едни метални канчета с гребени по ръба(идейно като на снимката на geripe),но щеше да ни отнеме повече време понеже вече беше минала голямата машина за 1-ва реколта боровинки.
http://prikachi.com/images/61/2417061J.jpg
Фермерското семейство предлага продукцията си директно по съботните пазари или дълбоко замразяват остатъка.Паят от боровинки е традиционно меню за американците.Или преработват за сок.
А червените боровинки служат за сос към печената пуйка.
Забелязала съм ,че северните народи наблягат на различните видове ягоди като зимен ресурс на витамини,готвят с тях под формата на сосове ,желета...
Красива снимка,Мамо Gali-голяяма тиква,здраво и напористо юначе.Да ти е живо и здраво!
Gelikas-здравей! Laughing
не,не си пишман градинарка щом си присадила калем на дърво...
Покажи ,когато имаш възможност снимки на есенната си реколта.Да се порадваме.
Мамo gаli-разсади на песъчливото място някое зелево растение-я,карфиол,я къдраво зеле,то обича дренирана почва,не знам за есенни броколи дали не е късно,но можеш да пробваш.Ако научиш детенце да яде броколи,карфиол на пара ще му направиш услуга,дар за цял живот-такъв невероятен ресурс на  калций са... Heart Eyes

Последна редакция: чт, 12 авг 2010, 14:56 от Веселчето

# 10
  • Мнения: 28
Едино питане имам :
Имам почернели тикви от балките Rolling Eyesголемички са колкото свит юмрук.Седят едни такива на черни петна.От какво се е получило така. newsm78
Понеже за първа години сях тикви и имам само няколко здрави.

# 11
  • Мнения: 157
Вместо запис  - да почерпя;
една от многобройните вариации наа тема чушки с домати
http://media.snimka.bg/6911/020078195.jpg

След като днес наобяд набрах още един пълен леген с домати, след снощния, то се е видяло, че тази седмица ще е доматена.
Ей, момичета и момчета, ще гръмна от гордост
http://media.snimka.bg/6912/020079774.jpg
Ако не бях лично аз си отгледала този зеленчук, щях да си мисля, че е тъпкан с химия и затова е станал такъв огромен.

Днес набрах първите краставици от втората реколта. Не, че съм наясно какво да правя с първата. Раздавам, хвърлям  Embarassed
http://media.snimka.bg/6912/020079770.jpg

Вълчо, Куркума,   bouquet да знаете, че в мое лице имате прилежна ученичка.  Grinning
Ето резултата от първите събрани семенца - копър и домат.
http://media.snimka.bg/6912/020079791.jpg

Само докога да ги държа да съхнат. От вчера са семенцата на копъра, от вторник - на домата.
Сортове не зная. В градината имам едър червен и розов домат. Като ми хареса вида и вкуса на някой плод, част от семето заделям за разсад.

Geripe,    bouquet

Gelikas, здрасти! Поне няма да се червя само аз като пишман градинарка, ама тъй както си я подкарала с калемите, хич не си за подценяване. Че това си е висш пилотаж!

# 12
  • Мнения: 4 585
Семената на домата съхнат най-лесно на парче вестник, а след около десет дена ги отрошаваш, да се отлепят от вестника, съхраняваш ги в надписано книжно пликче - описание или сорт на домата, и годината в която е взето семето.
Житни зърна от гробницата на Тутанхамон са покълнали на кораба при пренасянето им към Англия, а са били на 2500 години.
Забелязал съм, че на новаците им върви, като на бясно куче тоягите. Това, за да се закрастят.
За пръв път като ходих за риба, с една сопа и корда от кълбенце за миене на чинии хванах осем шарана, нямаше хладилници, та ги гледахме в коритото на чешмата и ги едяхме един след друг.
Сега ми се случва осем пъти подред да не уловя нищо.

# 13
  • Мнения: 157
Бяха до преди малко на вестник - цялата процедура съм я правила по постинга ти  Joy
Отроних ги и сега са където ги видя, в една пластмасова капачка, видяха ми се изсъхнали, но ше ги подържа така още някой ден, да не стане беля и да мухлясат. Довечера ще зареждам наново вестника Mr. Green

# 14
  • Мнения: 157
Забелязал съм, че на новаците им върви, като на бясно куче тоягите. .......

На мен пък ми казаха, че всичко, което засея се хващало, защото съм родена в началото на май т.е. през пролетта и такива хора били с лека ръка. А дали е така...  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт