Отговори
  • Мнения: 503
Опитвам се да разбера един ключов момент във възпитанието на децата (възраст 2-5, може и повече). Става въпрос за тръшкането, ревовете, глезенето и реакцията на родителите. Типична ситуация е малкото дете да поиска нещо, което от здравословна, поведенческа или чисто възпитателна гледна точка би било по-добре да не получава. Родителят първо казва "не". На това "не" детето започва да плаче, да се тръшка, да мрънка. Въпросът ми е следният: Защо родителите омекват при вида на плачещото/тръшкащото се дете и следващата им реакция е да дадат на детето това, за което се тръшка? . Няколко примерни ситуации:
Детето иска бонбони преди ядене, отказвате му, разревава се, давате му ги.
Детето иска да му купите играчка, цената на която ще бръкне хубаво в средствата ви, отказвате, тръшва се малкото и вие казвате "добре, добре, само не плачи" и му купувате играчката.
Детето не иска да ви държи за ръка на улицата, вие отказвате да го пуснете, то се разревава, вие го пускате и за 1 секунда вече пак е усмихнато.
Детето е направило някоя беля в пясъчника, вие го наказвате като го изваждате от пясъчника, то се тръшва, ревва и вие казвате "добре, добре, хайде спокойно" и го връщате в пясъчника.
И най-лошият обобщаващ ситуациите пример: Казвате нещо и в следващия момент не го изпълнявате, защото детето се е разревало от глезене/инат.

Ясно е, че по този начин детето научава следното: "Ако нещо не ми харесва, ще се тръшкам, ще рева, ще правя сцени, ще впечатля мама/тати и те ще направят каквото искам". Какво научава детето, когато му дадете нещо след като се е тръшкало за него? Първо, това учи детето да не уважава думите на родителите си. Всеки е виждал как майката казва нещо на детето и то се прави, че не я чува, след което тя се прави, че не го е казала. Второ, детето научава, че като се тръшка и реве ще получи каквото иска. По този начин ли искат родителите да общува детето с тях? И защо после се чудят, че детето не ги слуша и проявява капризите си постоянно? Трето, малкото научава, че номерът му може да мине и за всяко нещо ще се тръшка, все едно е единственото, което иска на този свят. Тези трите са пречка за възпитанието на детето, което не след дълго ще порасне и вече няма да поддава на лесно възпитание, а същевременно ще се забърква в по-сериозни ситуации (излизане без разрешение, наркотици, алкохол, секс...). Ако на 3-4 години не се научи да уважава думите на родителите си, на 13-14 няма да го "надрасне" и грам няма да му прави впечатление, че му забранявате да се среща с 25-годишен, да се друса, да пие алкохол, да излиза вечер, нито ще се впечатлява от наказанията (никаква телевизия... Big deal, нали у Жоро има телевизор, чао мамо и тате).
Едно обяснение, което имам, е че родителите се притесняват да не е нещастно детето им, но не осъзнават, че детето има нужда от граници и се налага да му ги покажат твърдо и ясно, не да ги размиват за всяка ситуация (сега няма да дам сокче, но ако се тръшкаш достатъчно дълго, ще се почувствам виновна и ще ти дам). Другото, пак свързано с първото, е страхът на родителя от тръшкащото се, разплакано дете. В този случай родителят сякаш не осъзнава, че това, което прави детето, е нормално за възрастта му и правилната родителска реакция ще определи дали в бъдещ момент детето ще повтори поведението или не. Трета интересна заблуда, която едва наскоро забелязвам, е възприемането на детето като човек с психиката на възрастен - "щом реве, значи е за нещо важно, ще му попреча на развитието, ако му забраня, а то със сигурност има ясна идея и аргументация защо плаче". Детето може да плаче за много неща, но последното, което родителят следва да направи, е да му ги позволи, защото малкото се е разплакало, въпреки че не иска да ги позволява. Детето не е възрастен, няма опита и логиката на възрастен, то се учи какво може и какво не, и тръшкането му само показва, че родителите му са го научили, че с тръшкане може да постигне своето, а не че толкова много иска това, за което плаче.
Какви са вашите мисли и идеи по въпроса?

# 1
  • Мнения: 636
Като че ли много често родителите се паникьосват от истериите и тръшкането, някои се притесняват от реакцията на околните.

Мен тръшкането ме изнервя, защото ми се противопоставят, и точно като съм изнервена пък няма как да стане както си е наумило. Едното моето никога не е получавало нещо при тръшкане, но упорито не се отказва от нито от  тръшкане, нито от  крещене, лягане по земята и т.н. Нищо не помага. Нито добро, нито лошо.

# 2
  • Мнения: 2 090
''Не'' значи ''не'',колкото и да ми се тръшкат.Заканите си винаги изпълнявам,аз съм лошото ченге вкъщи.Децата ми знаят,че номерът им няма да мине,и въпреки това се тръшкат,плачат,и това е ежедневно.
Освен това поне около мен са малко такива родители(да не кажа никак),които отстъпват пред плачещо дете и му угаждат за всичко,само за да няма драми.


Ако на 3-4 години не се научи да уважава думите на родителите си, на 13-14 няма да го "надрасне" и грам няма да му прави впечатление, че му забранявате да се среща с 25-годишен, да се друса, да пие алкохол, да излиза вечер, нито ще се впечатлява от наказанията (никаква телевизия... Big deal, нали у Жоро има телевизор, чао мамо и тате).
Shocked.....Tази прогноза ме разби,честно ooooh!

Последна редакция: сб, 18 сеп 2010, 12:10 от Desirée

# 3
  • Мнения: 503
Като че ли много често родителите се паникьосват от истериите и тръшкането, някои се притесняват от реакцията на околните.

Мен тръшкането ме изнервя, защото ми се противопоставят, и точно като съм изнервена пък няма как да стане както си е наумило. Едното моето никога не е получавало нещо при тръшкане, но упорито не се отказва от нито от  тръшкане, нито от  крещене, лягане по земята и т.н. Нищо не помага. Нито добро, нито лошо.
По принцип и при нас има тръшкане и плачене, но много малко, така детето изразява недоволството си, но много бързо му минава, защото е свикнало, че си държа на думата. Същото това дете в абсолютно същите ситуации не мога да го позная, когато го гледа някой, който принципно се впечатлява от тръшкания. Ще се съдере от рев, за да получи нещо, което аз като забраня, няма никакъв проблем.

Shocked.....Tази прогноза ме разби,честно ooooh!
Идеята на прогнозата беше, че ако детето не се научи да уважава родителите си, думите им, забраните им, то няма да започне да ги уважава по-късно във възраст, в която не можеш да го плеснеш по дупето или да го накажеш за 2 минути в стаята му... Възраст, в която прекрасно знае докъде може да стигне и колко меки или твърди са родителите му, както и от малко е наясно, че мама си приказва или за да си прави гимнастика на устата, или защото иска нещо, което няма никакъв проблем да не бъде изпълнено от детето. На 3-4 години може да няма голям проблем, но на 13-14 и нагоре вече ще има. Само че принципът ще е отдавна залегнал в детето и то няма да реши ей така отникъде да уважава забраните и наказанията (или въобще думите на родителите си) и да мисли за последствията от избора си.

# 4
  • Мнения: 613
Защо родителите омекват при вида на плачещото/тръшкащото се дете и следващата им реакция е да дадат на детето това, за което се тръшка? .

И аз това се чудя  newsm78 И не само това, а че в зависимост от настроенията на родителите, едно нещо понякога е разрешено, а друг път - не.

Това, за което ти говориш научава детето чудесно да манипулира родителите. И въпреки, че прогнозата ти за 13-14 годишните , може да озадачи много майки, истината е че дете свикнало да не зачита думите на родителите си, много по-лесно ще попадне в нежелана за тях ситуация.

А, това за което аз говоря - обърква малкото дете и всъщност по мое мнение и често то е наказано , не по своя вина, а по вина на родителите, защото са непоследователни.

Има и още един момент при тръшкането - баба - дава, мама - не (персонажите са подбрани произволно, може да са мама/тати). Също  разнопосочно възпитание, което обърква мъничетата. С израстването наистина разбират, че къде минава номера, но негативният резултат пак може да е на лице - ще питам мама, защото тя ще ме пусне , или даде пари или....


А защо постъпват така някои родители - нямам точен отговор. може би страх, че детето няма да те обича,  слаба психика ,  липса на мисъл, какво ще се случи утре , знам ли......

# 5
  • Мнения: 2 090
Цитат
Идеята на прогнозата беше, че ако детето не се научи да уважава родителите си, думите им, забраните им, то няма да започне да ги уважава по-късно във възраст, в която не можеш да го плеснеш по дупето или да го накажеш за 2 минути в стаята му...
Не знам за другите деца,но моето голямото на 3 години беше едно,на 4 вече съвсем друго.Разликата беше(е) от земята до небето.Децата се учат всеки ден.И подходи си има според всяка възраст,стига родителят да има желание и търпение да ги прилага.То по другата логика излиза,че възпитанието спира на 3-4 години,кой каквото направил-направил Mr. Green.
Иначе,да,подхода с непоставянето на граници,и позволяването на всичко на детето за сметка на собственото спокойствие,не вярвам,че може да донесе нещо добро в бъдеще.

# 6
  • Мнения: 1 841
Далеч съм от мисълта,че съм перфектна  майка,но лично при мен тръшкане и ревове и то пред хора когато аз съм казала "не" нямам спомен да е имало.Децата ми вече по отраснаха и чудесно разбират какво им говоря.При нас е станало вече традиция,всеки път когато излизаме по каква и да е причина. аз казвам какво може да поискат и какво не.Разбира се,че има изключения,но тогава питат може ли,аз решавам на момента и казвам "да,не" или казвам "да" с уточнението,че това да ще е утре.Голямата вече се опитва да изкопчи своето с подмазване и мили очи,но пък  майка й ги знае тези работи така,че не се давам лесно.Малката се мъчи да ме пречупи и в някой неща успява.Сутрин когато тръгва ме за градина и бързаме,тя решава,че не иска с дрехите които съм приготвила,тогава нямам нерви и разрешавам да си взима други.В последно време започнах да вадя два комплекта и така тя избира от това което аз съм избрала.

# 7
  • Мнения: 168
В последно време започнах да вадя два комплекта и така тя избира от това което аз съм избрала.


Това според мен е доста ключово - да им се дава избор на децата. Така се чувстват зачитани, уважавани, големи и т.н. Дори и най-малките усещат удовлетворение от тази "привилегия". Не са притиснати до стената във всеки един момент и ако в подходящ момент им се дава избор, в следващия, когато родителят избира, детето сигурно ще забрави да се тръшка.

# 8
  • Мнения: 503
Малката се мъчи да ме пречупи и в някой неща успява.Сутрин когато тръгва ме за градина и бързаме,тя решава,че не иска с дрехите които съм приготвила,тогава нямам нерви и разрешавам да си взима други.В последно време започнах да вадя два комплекта и така тя избира от това което аз съм избрала.
Аз не претендирам да съм желязната лейди, но явно имам удивително спокойствие Simple Smile Когато бързаме за градина, ако детето започне да се тръшка за нещо (други дрехи, вафли, каквото и да е), не се впечатлявам и грам, просто казвам, че това е положението и тръгваме, независимо дали още се тръшка (което той не прави, защото отдавна знае, че като кажа нещо, го правя и като се тръшка нищо няма да промени). Но дори да се тръшка, не би ме притеснило. Хващам го за ръчичка и тръгваме, а то да си плаче, след няма и минута вече е забравило за какво се тръшка, нещо му отвлича вниманието и т.н. Това "да си плаче" да не ви прозвучи все едно не ми пука какво му е на детето. Просто различавам капризи и глезотии от случаите, в които плачът на детето заслужава внимание. И избор или друго не давам, ако се тръшка, да не вземе да реши, че е в пълното си право... Изборите и всякакви други капризи позволявам само ако не се тръшка за тях.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 888
Ох, още една тема за тръшкането.
Впрочем, когато нещата опрат до истинско тръшкане с пълна програма и да даваш и да не даваш, все е тая.
Добре, че отминава тоя период. И няма нищо общо с по-нататъшното развитие.

# 10
  • Мнения: 201
И аз уж си държа на думата, обаче при нас бабите са страхотно подривни елементи. Побъркват ме! Сакън да не ревне детенцето, ама то и ние сме единствени деца с мъжа ми, и тя още е едничка, та голямо глезене пада. И след като е била с някоя баба, после при мен опитва същите номера. За един уикенд се изтрива примерно месец напредък. И си признавам, че ако съм страхотно уморена и изнервена, понякога клякам. В такива моменти ме избива на крещене, ама така че прозорците звънят, и не искам да стигам дотам. Да, знам, че трябва да се контролирам по-добре, и не трябва да допускам да ме афектира така едно петгодишно дете, но... всички имаме своите безславни моменти и това са моите.

# 11
  • Мнения: 1 669
Ох, още една тема за тръшкането.
Впрочем, когато нещата опрат до истинско тръшкане с пълна програма и да даваш и да не даваш, все е тая.
Добре, че отминава тоя период. И няма нищо общо с по-нататъшното развитие.


Аз пък съм стиснала яко зъби и чакам да отмине. Ама пък ще си строша зъбите от стискане. Слава богу при нас истинско тръшкане е имало един единствен път, но пък и дребните тръшканици ми стигат. По-опитните обещават, че ще отмине около третата година... Малката е на 2 години и 7 месеца, някакви си пет месеца остават, нали newsm78

# 12
  • Мнения: 6 713
Тръшкането на мене ми е като безопасна игла, пред захласващо се едногодишно. Mr. Green
Значи за доста неща, когато кажем "не", тогава това наистина е "не", независимо от ревовете и цирковете. И без това на реване сме свикнали, дали повече или по-малко, без значение. Става дума за: пресичане на улица; хранене на масата; ако има опасност да се удари, играйки си с нещо неподходящо; спането и други, не се сещам в момента... Сега ако ми се тръшне за детско по телевизията, според зависи реагирам - има дни, в които й се водя по акъла, пускам каквото и колкото иска, после естествено тя иска и още, тогава следва малък рев, заигравам я с нещо друго и се кротва. Т.е. внимателно се опитвам да пренасоча вниманието, не просто да забраня нещо и точка.

И да, съгласна съм с майките преди мен, че на децата трябва по-скоро да им се предоставя избор или пренасочване на вниманието.

# 13
  • Мнения: 2 090
По-опитните обещават, че ще отмине около третата година... Малката е на 2 години и 7 месеца, някакви си пет месеца остават, нали newsm78
Синът ми още го държи,на 4 и половина е Laughing.Е,не заляга по земята като сестра си(като по-малък го правеше и той),но като се запъне за нещо,няма и няма разубеждаване,и рееееев,рев Twisted Evil.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 888
По-опитните обещават, че ще отмине около третата година... Малката е на 2 години и 7 месеца, някакви си пет месеца остават, нали newsm78
Синът ми още го държи,на 4 и половина е Laughing.Е,не заляга по земята като сестра си(като по-малък го правеше и той),но като се запъне за нещо,няма и няма разубеждаване,и рееееев,рев Twisted Evil.

Нашата последна истерия беше миналото лято - на 4 и половина.
Но бяха позатихнали още около 4.

Общи условия

Активация на акаунт