KОЛЕДНИ ПОСТИ

  • 13 672
  • 97
  •   1
Отговори
# 30
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Привет и от мен. Записвам се да следя темата, да си споделяме рецепти, идеи и не само храната, а всичко съпътстващо поста.

Бразилка, драго ми е да видя лентичката ти, лека и безпроблемна бременност ти желая и едно здраво, добро и сладко бебенце на финала. Ти ще постиш ли?

# 31
  • София
  • Мнения: 478
Привет и от мен. Записвам се да следя темата, да си споделяме рецепти, идеи и не само храната, а всичко съпътстващо поста.

Бразилка, драго ми е да видя лентичката ти, лека и безпроблемна бременност ти желая и едно здраво, добро и сладко бебенце на финала. Ти ще постиш ли?

Иренка, Много ти благодаря Hug За сега съм се настроила да постя, защото имам изграден навик и не ми представлява трудност, а така и така пак ще трябва да готвя постно за мъжа ми и баща ми, така че ще съм съвсем улеснена. Отделно коледният пост е лек и почти през цялото време се разрешава риба Crazy Ако видя, че има някакъв проблем, ще премина на по - олекотен вариант.

# 32
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Mного ти се радвам. Grinning
Добре, аз обаче не разбирам как се позволява риба през почти целия пост, винаги съм си мислила, че ще е отбелязано в православното календарче? Както за Никулден си пише, че се разрешава риба. Затова ми е странно да може почти по време на целия пост да се яде риба  Rolling Eyes

# 33
  • София
  • Мнения: 478
Mного ти се радвам. Grinning
Добре, аз обаче не разбирам как се позволява риба през почти целия пост, винаги съм си мислила, че ще е отбелязано в православното календарче? Както за Никулден си пише, че се разрешава риба. Затова ми е странно да може почти по време на целия пост да се яде риба  Rolling Eyes

Темата за календарчето я обсъждахме и миналата година. То се препечатва от години и едно време е било ясно кога, какво..., но с времето нещата се забравят, хората все по - рядко постят и не знаят елементарни неща. Все пак виждам, че има напредък от миналата до тази година в календарчето, защото ако си пазиш това от 2009, ще видиш, че през тази година, има много повече дни, отбелязани като разрешена консумация на риба. За 2011 не съм се сетила да проверя, но ще погледна. Тук става въпрос за православния календар, който се издава от Св. Синод, защото съм виждала най - различни напускани.

Няма какво да се притесняваш, защото всички се ръководят от Типика, а там си е написано ясно кога как се пости, сканирала съм ви страниците, които се отнасят за поста. Коледният пост е доста по - лек от Великия пост, заради естеството на празника, с който завършва. Не се разрешава риба само през първата седмица, сряда и петък и от 20 до 24 декември включително. В блога съм качила календарче за улеснение, чакам mam vesi като направи новата тема да го качи и тук.

Ако имаш още нещо неясно, питай  bouquet

# 34
  • София
  • Мнения: 209
Много ме радва този блог. brazilka   bouquet
Ще пробвам повечето рецепти.

# 35
  • под дъгата
  • Мнения: 89
Интересно е това за рибата и аз не го знаех...Благодаря Бразилка за изчерпателната информация  bouquet
А лентичката ти беше първото нещо,което ми се лепна на окото -много и се зарадвах!Лека бремнност и от мен! Hug Heart Eyes

# 36
  • Мнения: 7
Момичета, и аз се записвам при вас. Обикновено постя само за Възкресение, но сега ми се иска да изкарам и Коледния пост. Успех на всички с хубавото начинание и нека бъдем по-добри!

# 37
  • Мнения: 1 263
Реших и аз да се включа при вас.   bouquet

Ето още един полезен линк с табличка и рецепти. Изпуснали са само уточнението за сряда и петък, когато не се употребява олио.
http://www.mandja.com/statii/koledni-posti


15 - 22 ноември    само растителна храна с олио
23 - 29 ноември    позволява се риба
30 ноември - 6 декември    позволява се риба
7 декември - 13 декември    позволява се риба
14 декември - 19 декември    позволява се риба
20 декември - 24 декември    само растителна храна с олио
25 декември    Блажи се

# 38
  • София
  • Мнения: 478
el_P, дано да ти харесат Hug

buba_lina, благодаря ти Hug

Marita_s/dk, basis добре дошли  bouquet

basis, Не са го изпуснали, през целия Коледен пост се разрешава консумирането на олио. По същите причините, поради които се разрешава толкова често и риба - постът е по - лек от Великия пост, заради естеството на празника, с който завършва.

# 39
  • Мнения: 3 898
Приемате ли нови муцуни Grinning
За първи път ще постим с мъжа ми, и като чета няма да е никак трудно, това сигурно е най-лекият пост.
Имам въпрос за ЧЕРНИЯ ШОКОЛАД, дали е разрешен, на два-три шоколада им четох съдаржанието - няма обявено мляко.

Аз сложих начало на постното меню с един ориз/кафяв/ с праз, гъби и маслини на фурна - вкусно е!

# 40
  • Мнения: X
Добро утро!
Леки пости на всички !
     bouquet

Използвам кокосово масло за сладкиши...предполагам ,че не е проблем.

# 41
  • София
  • Мнения: 478
evhen, няма проблем с черния шоколад щом няма мляко и масло Peace Хубаво е като попаднем на постни марки да ги споделяме. Аз сега на прима виста се сещам за Clever (Билла) и Moje (или нещо подобно) - Кауфланд Peace

краси.мира, постно е, а сега ако споделиш и от къде го купуваш... Grinning Grinning Grinning Идеята ти е чудесна и ще се възползвам от нея Hug Прекрасен заместител на масло/маргарин.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 810
Ето ме тук. Никога не съм постила, тази година ще се включа. Понеже никога не се е постило в моето семейство нямам никаква информация какво, как...сега ще започна да чета.  Hug

# 43
  • Мнения: 581
Ето ме тук и аз се включвам при вас.
Леки пости на всички!
информацията за  рибата е много добра не е знаех. А това включва ли и хайвер, миди, калмари?

# 44
  • Мнения: X
brazilka , купувам го от магазините за здравословни храни.
Виждала съм го и в сайтове като www.-spam112-    и   www.balevbiomarket.com   ...
В повечето сайтове за здравословни храни и биохрани го има.
Ползвала съм и палмово масло (Билла) за готвене, но за него чух доста противоречиви мнения от здравословна гледна точка...


Общи условия

Активация на акаунт