Коледни пости

  • 48 482
  • 525
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 7 881
Ох като казахте ябълки, та се сетих за бабините печени ябълки.
Успяваше да ги издълбае по някакъв начин и вътре да сипе захар и канела и така ги печеше. Се се опитвам да ги докарам ама при мен не става, явно се правят от специален сорт.

# 136
  • Мнения: 87
Добър вечер на всички  Hug kati4ka  и аз искам да поотслабна поне 5-6 кг,ама ще видим накрая..аз днес съм на плодове,следобед си доизядох картофите с тиквички,а за вечеря бях на 3 филийки с лютеница,че бях доста гладничка.Напоследък нямам време през деня да си готвя за мен  и сега мисля да си направя постни сърмички,че така ми се ядат smile3535
..Добре дошли на всички нови  Hug
amsimom страхотна е тортата и аз ще я направя при първа възможност(ама с постни бисквити),че за много неща се каня(особенно питката на ilrai78 и БУТЕРКИ "ДА СИ ГЛЪТНЕШ ЕЗИКА"),а накрая пак глупости готвя  Joy

# 137
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Аз не измислих нищо оригинално като вас. Пържени картофки със салата зеле. През деня солети, ябълка.
Не мисля, че по време на пост се цели отслабване, или поне не ми се иска. Дори обратното- често храната е доста въглехидратна и това води до напълняване.
Сушени чушки ще търся утре.
Хляб няма да правя, порави описаната причина с въглехидратите.
Чипс и други подобни по принчип не са в менюто у дома. И тъй като се цели пречистване  с поста(физическо и душевно най - вече), няма и сега да влязат.
Дядо, аз също имам такива неуспешни опити- маминка ми ги дълбаеше, но май оставаха малко семки.
Вчера като пекох тиква сложих и една дюля. Да казвам ли как ухаеше??  Mr. Green

# 138
  • София
  • Мнения: 6 798
Днес супа спанак и праз с ориз на фурна.
За утре съм накиснала един боб, ще направя и едни тестени възелчета (утре ще напиша рецептата).

# 139
  • Мнения: 184
Разбирасе,че целта на постите е да се пречистим,а не да отслабнеме.Но хората,които познавам,че са постили всичките са отлабнали.Дано и с мен така се случи  Simple Smileче и аз имам нужда. LaughingВ крайна сметка всичко зависи от организма  Simple Smile

# 140
  • София
  • Мнения: 6 798
Според мен зависи още от начина ти на хранене преди постите и от това какво ядеш по време на постите. Има значение дали ще ги минеш на ябълки, зеле и ряпа или на макарони, хляб и бутерки.  Naughty Освен това, ако преди постите не си кусвал въглехидрат и си живял на зелена салата и пилешко филе, а сега се юрнеш на картофите, резултата ще е +.
Аз си седя на килограмите, с които започнах. Ще видим накрая.

# 141
  • Мнения: 87
Даа определено зависи от начина на хранене..и моята цел не е отслабване,но добре ще ми дойде,ако стане...по-важно е физическо и душевно пречистване  newsm03 Лека вечер от мен  Hug

# 142
  • София
  • Мнения: 7 881
Хора какво ще кажете ... а?

Хайде всеки да напише по една постна кулинарна фантазия. Нещо което не е сготвил, но пък си мисли, че може да излезе хубаво. Върти му се там някъде в мисълта някаква идея, пък даже може би иска и да пробва. Защо пък да не я сподели с нас, ние пък може и да я обогатим, пък и да я изпробваме преди него.  Wink


От къде да знаем може пък да се роди някаква страхотна идея.  Simple Smile

# 143
  • Мнения: 107
О-о-о, къде сте отишли, докато разбера от една приятелка къде сте...

# 144
  • Мнения: 1 267

това е моята измислица, измислена в студенстките години.

Зелник с праз, краставички, маслини

Задушава се праза, заедно с ПРЯСНОТО ЗЕЛЕ.
Добавя се пипер накрая.
Зелето може да се намачка предварително.

Редят се по 2 листа от кора, слага се плънката от зелето и праза,
както и предварително на дребно нарязани краставички и маслини.
По преценка се слага и още малко олио на кората.

Това е. Пропорции не знам, нито колко се пече. Пече се докато стане.
Невероятна вкуснотия.

Последна редакция: сб, 20 ное 2010, 08:58 от Анe

# 145
  • Мнения: 293
Добро утро !
И аз започвам да постя. Вече съм пропуснала една седмица, но никога не е късно. Всъщност ще се опитам да го правя заедно с вас. Щерката ме би от земята, всеки пост последните години е стриктна, въпреки , че благодарение на мен е така, защото години наред постех, но тя беше по -малка и въпреки , че искаше , не и позволявах, защото не знаеше значението на това постене. Последния път когато започнах ми ставаше много лошо и ги спирах. После опитвах още 2 пъти и пак по здравословни проблеми ги прекратявах. В крайна сметка ако не успея ще направя поне последната седмица.
За отслабването и качването на килограми зависи от храната и количеството и. В постите , в които не съм консумирала сладко и хляб съм вървяла надолу, когато мажех филии и си похапвах халва, баклава, локумки и разни подобни си стоях на едно място.
Относно идеите за готвене- има едни макарони , освен диетични и зеленчукови/ от чушка, коприва и ръжено брашно/. Тях може да приготвим с някакъв доматен сос и с повече въображение. Освен това има и такива спагети и още продукти на тази фирма в различни варианти за здравословно хранене.
Още една идея , която някои може да доразвие. В едни предишни пости се бях опитвала да правя кекс от картофи. Вече не помня как, но между редовете картофи можеше да се намаже някакво сладко.

Лек и успешен ден на всички !

# 146
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Върти ми се тия дни из главата една постна мусака- никога не съм правила.
Та, тиквички, зелен боб, моркови, праз, домат и каквито още зелечнуци се намерят у дома да ги запръжна леекинко, след това половин чаша булгур и да се джуркат под фолио в тавата. Отгоре, за разкош маалко тофу.

Примам идеи за подобряване.

Това баница със зеле не мога да си представя какво ли е на вкус. Не е в моите възприятия.

# 147
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Здравейте, всички  Hug

Вчера - зрял фасул в гювеч със салата от консерва домати и праз.
Днешно меню - спанак с ориз на фурна

Едно бързо постно ястие, което много харесвам Simple Smile - паста със зеленчуков сос и манатарки - http://www.kulinarno-joana.com/2010/02/vegetables-and-porcini-pasta/

Аз правя такива пълнени ябълки - http://colourmagicp.blogspot.com/2010/02/blog-post_22.html Понякога нарязвам и парченца локум  Peace

И, тъй като, в рецептите  има алкохол,  копирам от блога на Бразилка   bouquet  Възможно е да се пие алкохол по време на пост, но в малки количества, така че човек да не се напие, защото като се напие не може да се контролира и лесно изпада в грях. За това като цяло не трябва да се консумира алкохол по време на пост. В Типика пише, че е разрешено по чаша червено вино без сряда и петък, но някои хора и една чаша може да ги напие. Така, че като цяло няма проблем по разни поводи да консумирате алкохол (дори не само червено вино), но в малко количество. Внимавайте с някои питиета като Baileys, Sheridan's и т.н. защото в тях има мляко. - http://brazilka.blogspot.com/search/label/%D0%BF%D0%BE%20%D0%B2% … D0%BE%D1%81%D1%82

На постите обикновено качвам Sad

Последна редакция: сб, 20 ное 2010, 10:46 от lenny_pld

# 148
  • Мнения: 33
Хоп, и аз тука  Simple Smile . Леки и спасителни пости, момичета!

# 149
  • Мнения: 293
Относно виното, съм чела , че в празнични дни/ събота, неделя/ е позволена чаша червено вино. Понеже Коледните пости са зимни и вино има в изобилие, някой по -компетентен ако може да сподели. Преди не ме е вълнувало това, но сега се случва по повод и не знам дали е редно .

Освен това какво се казва за цигарите, доколкото знам те са вид наслада за пушачите и трябва да не се изкушаваме с това.

Общи условия

Активация на акаунт