Коледни пости

  • 48 486
  • 525
  •   1
Отговори
# 180
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК !!! Да са ни живи и здрави децата, родителите и всичките ни близки!

Аз имам манджа ориз с тиквички на фурна. Ходих в един супермаркет и се заредих с постна майонеза, натурален шоколад и разни марети и прочие. Купих си едни овесени бисквитки на престиж и да кажа, че само те са постни, тези с мюслито и стафидите не са. Peace

# 181
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
От години постя аз. Не ми е трудно - на домочадието месото, за мен гарнитурата. Мъжо го бях убедила веднъж, но ... до там.
Записвам се в клуба да следя за идеи, че много взех да се повтарям.
И за да не е просто запис, да споделя една от любимите си: Карфиол, на розички, сварявам до готовност (внимавайте да не се превари - губи естетически вид, не и вкусов  Laughing). После правя каша или доматен сос според вдъхновението: запържвам брашънце с чесънче пасирано, слагам домати (предпочитам пред червен пипер) и разреждам с водата от карфиола. Идеята е да стане червен сос и поливам карфиола. Става супер.

# 182
  • Мнения: 9 094
Здравейте, момичета!
Искам да се присъединя в тази тема, тъй като тази година ще постим за първи път, като цяло променихме режима си на хранене и минаваме към вегетарианство (с цел веганство).
Много се радвам, че има такава тема, защото все още не мога да измислям интересни ястия, пък всички си хапваме с удоволствие и се готви всеки ден, поне по 1 нещо Crazy
Не мога да съм особено полезна с рецепти, но пък с каквото мога - ще допринасям тази тема да бъде все така полезна и приятна Hug

Опитвам се да открия рецепта за постни мекички, видях че Бразилка е правила (още в миналогодишната тема за коледните пости), моля за помощ Embarassed

Последна редакция: пн, 22 ное 2010, 11:24 от .:.Stef.:.

# 183
  • София
  • Мнения: 6 798
От утре ли може да се хапва и рибката?

# 184
  • София
  • Мнения: 478
От утре ли може да се хапва и рибката?

от вчера още може да се хапва риба, всеки ден до 19 декември включително, без сряда и петък Peace

# 185
  • София
  • Мнения: 6 798
Хм, аз гледам от първа страница:
15 - 22 ноември само растителна храна с олио
23- .....
От там излиза, че до 22 включ. е без, а от 23 нататък може.

Благодаря!

# 186
  • София
  • Мнения: 478
Хм, аз гледам от първа страница:
15 - 22 ноември само растителна храна с олио
23- .....
От там излиза, че до 22 включ. е без, а от 23 нататък може.

Благодаря!

о да, права си... сега видях, че на първа страница не е отбелязано правилно и е доста подвеждащо newsm78 Трябва да се махне оттам.

# 187
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
 Здравейте! Присъединявам се към вас. Постя за сега успешно. Само дето непрекъснато съм гладна и ям два пъти по-често от преди.  Mr. Green Учудващо обаче не качвам.
Исках да ви питам, който има опит с фъстъченото масло - как го ядете? Не бях яла до сега и реших да го пробвам за разнообразие. Намазах си го на филия, но много стипчиво, едвам го преглъщам. Иначе не е лошо на вкус, но направо ми залепва за гърлото. Има ли някакъв трик?

# 188
  • Мнения: 9 094
Опитвам се да открия рецепта за постни мекички, видях че Бразилка е правила (още в миналогодишната тема за коледните пости), моля за помощ Embarassed
Пускам и пак питанката, защото май късно си редактирах предишния пост и никой не ме забеляза Laughing

Савина - и аз хапвам често, по малко, забелязвам че съм, отслабнала дори, а мислех, че с този прием на въглехидрати ще стане обратното...Важното е, че се чувствам по-добре, предполагам всички са така. Кипя от енергия, леко ми е на душата Simple Smile 2-3 години се хранех на принципа на ВМ НВ диета, и накрая се чувствах като затлачена канализация Sick

# 189
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Маслинова паста


Днес правих постна писюр сарма с пипер.
newsm78 newsm78 newsm78 Това какво ще рече?

Благодаря за рецептата, сега видях, че си ми отговорила.  Peace
Иначе писюр сармата е сарми, но лозовите или зелевите листа се нарязват в ориза, а не ориза да се завива в тях. Аз го правя и във варианта с пиперки (вместо пълнени, става по-бързо). Ама и аз го обясних!  Crazy

# 190
  • Мнения: 355
Савина, има значение дали фъстъченото масло е качествено. По принцип се маже на филия, по-плътно е, да, но е приятно.
Тук в България има подобен продукт, известен по-скоро в македонския край - трахун. Това е гъста фъстъчена паста. Едно време баща ми го слагаше на огъня, добавяше малко вода и захар(или мед) и изчакваше да стане на каша. След това се маже върху филия с масло и отгоре трахун. Трахуна обаче не е толкова мазен колкото фъстъченото масло.
Като написах фъстъци- лелите ми правят баница с фъстъци. Фъстъците са смлени на едро и е добавена малко захар. Корите и олиото са ясни.

# 191
  • София
  • Мнения: 478
Аз се включвам с обяда ми - паста със скариди.



# 192
  • Мнения: 456

Тъкмо мислех днес докато си приготвах обяда да си спретна нещо подобно. Рецептата ще ми е от полза Hug Иначе моят обяд беше също паста, но с гъби  chef Вечерята вероятно ще я пропусна Thinking

# 193
  • Мнения: 3 836
От няколко дни издирвам ЕЛДА/ГРЕЧКА, изчезнала е от Била и от СВА, някой да е засичал тези дни.

В събота правих пърленки с праз, взаимствах от идеята за  хычины
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg15320039#msg15320039
но киселото мляко заместих с вода и малко олио, и с пълнозърнесто брашно, моята добавка беше много ким в тестото, той много върви на тъмните брашна. Разточих кръг с диаметър 12-13 см, сложив вътре купчинка праз, задушен, докато остане без вода, затворих като бохча и пак разточих, после на рифелования тиган. Страхотна вкусотия.
За довечера съм си набелязала пак нещо с лук, от сайта http://veganskirecepti.com/, нещо не работи добре този сайт и поствам самата рецепта, но мисля да задуша предварително лука

Палачинки с лук

1 3/4 ч.ч. брашно,
1/4 ч.ч. царевично нишесте,
1/2 ч.ч. вряла вода,
1/4 ч.ч. студена вода,
3 глави лук (наситнен),
сол,
олио за намазване

 Начин на приготвяне :

Смесете брашното и нишестето в купа. Добавете врялата вода като разбърквате с лъжица, а след това добавете и студената вода и замесете тесто с ръка. Покрийте тестото и оставете да престои 20 минути. Разточете на продълговато въже и нарежете на 8 равни части. Вземете 1 парче и покрийте останалите 7 парчета. Разточете върху набрашнена повърност на възможно най-тънко. Намажете с олио с помощта на четка и поръсете със сол и лук. Завийте на руло, след това осучете под формата на охлюв и разточете на кръг с дебелина 6-7мм. Повторете процедурата и с останалите парчета тесто. Намажете леко тефлонов тиган с олио и загрейте на умерен огън. Изпечете палачинките за около 2 минути от всяка страна - тестото бухва леко и става хрупкаво.

# 194
  • Мнения: 184
Савина, има значение дали фъстъченото масло е качествено. По принцип се маже на филия, по-плътно е, да, но е приятно.
Тук в България има подобен продукт, известен по-скоро в македонския край - трахун. Това е гъста фъстъчена паста. Едно време баща ми го слагаше на огъня, добавяше малко вода и захар(или мед) и изчакваше да стане на каша. След това се маже върху филия с масло и отгоре трахун. Трахуна обаче не е толкова мазен колкото фъстъченото масло.
Като написах фъстъци- лелите ми правят баница с фъстъци. Фъстъците са смлени на едро и е добавена малко захар. Корите и олиото са ясни.
Мишанка,може ли да ме светнеш newsm78 само каква е баницата с фъстъчено масло?Сладка или солена?Обясне,че нещо май ми хареса идеята.Да взема да си направя.Интересно ми звучи  newsm03

Общи условия

Активация на акаунт