Коледни пости

  • 48 466
  • 525
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 478
Мързелувам, мързелувам, ама къде ще му излезе краят Laughing preggo

Вестникарската изцепка е следствие на календарчето. Вече сме го обсъждали много пъти, защо в календарчето не пише всичко, за последно едно тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=541201.30 Разгледах и това за идната година, там пък по - зле от 2009 дори ooooh! Мислех си, че след като въведоха повече неща през 2010 ще има напредък, но то крачка назад... За догодина съм решила да отида да говоря с когото трябва и да обясня за смущенията и недоразуменията, които предизвиква ooooh! Ръководете се по календарчето ден за ден в темата и нищо друго да не ви интересува, освен ако не ви го е казал изповедникът ви Peace

Последна редакция: ср, 01 дек 2010, 17:09 от brazilka

# 346
  • Мнения: 8 810
Да ви напиша една рецептичка, която свеки прави:
В мазнина се задушава нарязан на дребно лук. Добавя се червен пипер, сол и доматен сос (аз имам домашен в шишета и е със семките). Оставя се да поври но слабо. На края се добавят малко намачкани сверени картофи. Трябва да е по-скоро рядко отколкото гъсто, така че внимавайте с количеството картофи. Като подправка може да се сложи смлян бял пипер. Много е вкусно  Peace

Извинявай, това като каша ли се яде после, като постна яхния ли, или като крем-супа? Rolling Eyes Смятам да го пробвам...Може ли да кажеш пропорциите как са горе-долу - на колко домати колко картофа, нещо ориентировъчно... Simple Smile

# 347
  • Мнения: 8 810

А тук може ли да се ползва готово ябълково пюре, от детските пюрета да речем... Thinking?

# 348
  • България
  • Мнения: 490
не спазвам постите,но се стария едното ядене на ден да е такова.знам че тук ще науча много полезни неща за това се записвам при вас момичета.

# 349
  • България
  • Мнения: 4
Понеже не знам дали някой го е гледал, а знам че темата ви интересува: тази сутрин по БТВ ловешкия митрополит обясни, че (цитирам по памет) "Св. Никола ще се радва ако всички миряни почетат празника му с риба на трапезата". 

# 350
  • в семейството
  • Мнения: 404
unadaptable , по-скоро като постна яхнийка. Картофите са намачкани по-наедро, а не на пюре.
Аз задушавам една глава стар лук. Слагам две бирени шишета доматен сок и 1с.л. червен пипер. Като поври добавям 3 средно големи сварени картофа. Накрая поръсвам със смлян  бял пипер.
Сега се сещам, че може да се поръси и с пресен магданоз.

# 351
  • София
  • Мнения: 7 881
unadaptable , по-скоро като постна яхнийка. Картофите са намачкани по-наедро, а не на пюре.
Аз задушавам една глава стар лук. Слагам две бирени шишета доматен сок и 1с.л. червен пипер. Като поври добавям 3 средно големи сварени картофа. Накрая поръсвам със смлян  бял пипер.
Сега се сещам, че може да се поръси и с пресен магданоз.

Аз съм го правил във вариант на лук яхния (с праз лук) картофи (замествал съм ги с боб, грах, нахут - бе каквото намеря), маслини и ... сини сливи.

Апропо страхотна Брежанска баница с халва направиха днес в предаването на Иван Звездев.

# 352
  • Мнения: 581
Аз снощи правих пълнени сухи чушки със злял боб
А баниците съ ми голям проблем. Вкъщи всички ядат само баници със сирене, яйца, можи и кашкавал или шунка но пости категорично не. Ако направя баница ще трябва сама да си я ям, няма и на кой да раздавам.

# 353
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Аз тези дни дояждах разни, а за разнообразие направих един ябълков щрудел с бутер тесто. Досега все с кори съм правила, но този се получи по-вкусен  Mr. Green

# 354
  • София
  • Мнения: 36
Вижте на каква апетитна рецепта попаднах тази сутрин  chef Смятам този уикенд да я пробвам:



Необходими продукти:

1 пакет пълнозърнести спагети (или макарони)
½ ч.ч. соев сос
4 с.л. сусамово олио
2 с.л. ябълков оцет (или лимонов сок)
1 ½ ч.л. червен пипер
½ стрък праз лук
¼ ч.ч. магданоз
1 ½ ч.ч. грах
1бр. средно голяма червена чушка
½ ч.ч. сусам

Начин на приготвяне:

Сложете водата да заври в голяма тенджера. Сварете спагетите, според инструкциите на гърба на опаковката.

След като са омекнали, ги свалете от огъня, отцедете ги и ги изплакнете със студена вода.

Смесете соевия сос, сусамовото олио, оцета (лимоновия сок), червения пипер и нарязания на по-дребно праз лук. Разбъркайте и добавете граха и нарязаните магданоз и чушка.

Залейте спагетите със соса и ги поръсете със сусамовите семки, които можете да препечете преди това.

# 355
  • София
  • Мнения: 36
И още една различна и лесна рецепта  Blush Кускус директно от Тунис



Необходими продукти:

1 ½ ч.ч. кускус
1 средно големи печени чушки
1 средна краставица (обелена и нарязана на кубчета)
3 средно големи домата
2 с.л. ситно нарязан праз лук
2 стръка ситно нарязан зелен лук
1 голяма скилидка чесън
½ ч.ч. малки черни маслини
червен и черен пипер
1 ч.л. кимион
3 с.л. зехтин
¼ ч.ч. лимонов сок
сол

Начин на приготвяне:

Сложете кускуса в голяма купа, прибавете 2 ½ ч.ч. вряла вода, половин чаена лъжичка сол, покрийте съда с капак. Оставете да престои така 10-15 минути, докато тестените топченца не се надуят и омекнат.

В друга по-малка купичка смесете зехтина, лимоновия сок и кимиона. Подправете със сол и пипер на вкус.

Обелете пресните домати, като това най-лесно ще стане ако ги поставите за около 30 секунди във вряща вода, а после ги белите под течаща хладка струя вода. Нарежете ги на ленти и ги изчистете от семките.

Отцедете кускуса и към него прибавете краставицата, обезкостените маслини, зеления лук, чесъна, доматите и нарязаните печени чушки. Залейте с дресинга и разбъркайте всичко. Оставете салатата да престои половин час на стайна температура. Когато сервирате, поръсете отгоре с праз лук.

Това е за днес от мен  Hug ще се радвам да пишете дали сте пробвали рецептите и как са се получили!!!

# 356
  • Мнения: 572
Ох, момичета и момчета, аз вече съм в огромна чуденка какво да готвя  newsm78

# 357
  • Мнения: 324

тази на HALTA тя е постна.


Не е постна, имаше или казеин или лактоза newsm78
Току що проверих всички съставки!Соева е.Нама лактоза иказеин! newsm10

Бреееей, да не би да са й променили състава, защото до миналата година на 100 % не беше постна newsm78 Мисля, че имаше млечен протеин, ще провериш ли и за него Praynig

За тази сметана ли става въпрос?



Ако наистина става въпрос за сметаната от снимката, на самата кутия пише, че съдържа суроватка и обезмаслено сухо мляко.
Отделно има залепен един бял етикет и там не е споменато нищо от животински произход.
Не знам кой етикет е верен, само споделям.

# 358
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
На мен днес ми е рибен ден, цял ден риба ям, мисля да не вечерям. Утре ще мисля какво да си готвя, защото само аз постя вкъщи.

# 359
  • Мнения: 8 810
unadaptable , по-скоро като постна яхнийка. Картофите са намачкани по-наедро, а не на пюре.
Аз задушавам една глава стар лук. Слагам две бирени шишета доматен сок и 1с.л. червен пипер. Като поври добавям 3 средно големи сварени картофа. Накрая поръсвам със смлян  бял пипер.
Сега се сещам, че може да се поръси и с пресен магданоз.

Ще я правя утре  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт