Коледни пости

  • 48 488
  • 525
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 7 882
Леле!Днес никой не е писал! newsm78
Аз имам въпрос колко пъти трябва да се ходи в църквата на причастие преди бъдни вечер? Багодаря предварително  Hug

Въпрос на желание и възможности.

# 466
  • Мнения: 355
Здравейте,  Hug
лека и успешна седмица от мен!
Едно-две неща с риба, които открих в сп."Сол и Пипер":

Салата от печени чушки и аншоа - Португалия

8 печени пиперки
16 филета аншоа (мисля, че ще стане и с друга маринована риба)
няколко каперси от консерва (аз ползвам кисели краставички)
2-3 скилидки чесън
олио
лимон
връзка магданоз
черен пипер

Салата от моркови и зелени маслини - Тунис

4-5 връзки пресни моркови
100 гр. зелени маслинибез костилки,
1 маруля
3 с.л. зехтин
сок от портокал
сок от лимон
сол и черен пипер

Салата от западния бряг - Швеция

500 гр. миди, сварени и без черупки
500 гр. скариди, изчистени
250 гр. грах - пресен или замразен
250 гр.гъби
1 малка зелена салата
4 с.л.оцет
3 с.л. олио
1 връзка копър
сока на 1 лимон
сол и захар на вкус
Ако граха не е сварен, се сварява в подсолена вода. Гъбите (на снимката изглеждат мариновани, не сурови) и салатката се измиват и нарязват. Гъбите на тънко. Отделно се смесват продуктите за винегрета. Салатата се разбърква и овкусява непосредствено преди поднасянето.

Шведите са големи майстори в приготвянето на херинга. Най-често я ползват маринована. Ето един вариант -
 
Херинга с копър:
4 филета солена херинга
1 глава лук
250 мл. оцет
5 с.л. захар
1 връзка копър
5-6 семеца о тлюта чушка.
Херингата се изкисва в студена вода - 12 часа. Отцежда се и се подсушава. Нарязва се на 2 см. парчета. Лука се реже на кръгчета, копъра на ситно. Семките от люта чушка се счукват. Оцета и захарта се кипват с 20 мл. вода. Във висок буркан се редят парчетата риба, лука и копъра. Отгоре се заливат с марината и се оставят за 48 часа в хладилник.

Маринованата херинга се разбира също и много добре с доматен сос, зелен лук, олио, бял пипер.

Хубав ден!

# 467
  • близо под тепетата
  • Мнения: 668
Аз от 17.12 се присъединявам в редиците!  Hug Laughing

# 468
  • Мнения: 182
Ох, аз обожавам арменските сладки! Днеска си направих и половината заминаха вече.  Embarassed Crazy

Моите пък нещо не се получиха, не знам защо.... Sad

# 469
  • Мнения: 184
Добър вечер!
Дядо Хаджия,благодаря за отговора!  bouquet
Мишанка,хубави и полезни рецепти!Ще пробвам салатката с моркови!
magito_86,добре дошла! Hug
Искате ли да каже всеки какво мисли да поднесе на трапезата за Бъдни вечер?
Аз мисля:  1-пълнени чушки с ориз
                 2-боб яхния
                 3-кисело зеле
                 4-орехи
                 5-мед
                 6-питка
                 7-банани
                 8-портокали
                 9-чесън
                 10-лук
                 11-тиквеник
                 12-маслини
И да ви питам,нали различните плодове като банани и портокали се броят за отделни ястия?

# 470
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Хайде и аз да се отбележа като постеща - постя само аз, мъжо не иска и да чуе, обаче днес едва го удържах да не ми омете сладките с вино Laughing
За вечеря приготвям зеленчукова крем супа, с домашно приготвени крутони с много подправки и чесънче Grinning

Тези дни смятам да направя и арменските сладки, но вместо локум, ще ползвам фурми! Хвърлила съм око и на овесените кюфтенца!

Иначе и мен ме гони постоянен глад, и най ми липсва кашкавалчето Crazy

kati4ka чудесно меню! Аз миналата Коледа ги броих за ястия бананите и портокалите

# 471
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Аз още не съм решила какво ще е менюто ни за Бъдни вечер. Сигурно само три неща ще приготвя. Ще си бъдем сам вкъщи, та по-скромничко ще даваме.
Иначе знам, че е най-добре ястията да са 9 за да е богата и плодородна годината. Но това са си бабини поверия де. Идва от това, че жените са бременни по 9 месеца.

# 472
  • София
  • Мнения: 7 882
...
И да ви питам,нали различните плодове като банани и портокали се броят за отделни ястия?

...
Иначе знам, че е най-добре ястията да са 9 за да е богата и плодородна годината. Но това са си бабини поверия де. Идва от това, че жените са бременни по 9 месеца.

Нямам представа защо трябва да броите бананите и портокалите за отделни ястия. Вероятно отговора идва от втория цитат. Седем, девет, дванадесет, тринадесет и т.н. брой ястия е въпрос на виждане и възможности. На светата тайна вечеря е имало само хляб и вино и затова в нашия род те са водещите и задължителните.

Нека обърнем внимание, че нито в светото писание нито в светото предание има някакви изисквания за това колко ястия трябва да има на трапезата на Бъдни вечер.

Всичко е въпрос на традиции и предпочитания, НО в никакъв случай това не трябва да се превръща в някакво параноично спазване.

Единственото задължително условие е ястията да бъдат постни, от там нататък просто се съберете цялото семейство, помолете се (общо и всеки за себе си), поканете Бог, Богородица, всичките светии и ангелите да посетят ващата трапеза, усмихнете се и прекарайте една тиха и свята нощ.

Разбира се всякакви традиции и ритуали допринасят за празничността на вечерята и не бива пък и да ги отхвърляме. Въведете си и ваши традиции (както аз съм въвел с трите лъжии ориз, въртенето на питката от всеки и т.н.) намерете начин всеки да участва с нещо за да се чувства и той еднакъв с останалите.

# 473
  • България
  • Мнения: 4
Добър вечер!
Искате ли да каже всеки какво мисли да поднесе на трапезата за Бъдни вечер?

Аз все още не съм сглобила цялото меню, но със сигурност ще вкюча тази супичка (в постния и вариант, разбира се).



А иначе съм абсолютно съгласна с дядо Хаджия - няма смисъл от вманиачаване в точния брой. Има много страни, в които традицията за Коледната трапеза изисква 12 ястия, например (по броя на апостолите)... 

# 474
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Нека обърнем внимание, че нито в светото писание нито в светото предание има някакви изисквания за това колко ястия трябва да има на трапезата на Бъдни вечер.

И аз така знам.  Peace
Но определено ми харесва традицията с бройката.  Sunglasses Никога не съм си давала зор де.
Интересно е колко и как са се смесили християнските и езическите традиции. Crazy

# 475
  • Мнения: 581
Аз знам, че броят на яденетата на Бъдни вечер трябва да е нечетен.

# 476
  • Мнения: 3 836
Хей, за малко да минем на втора страница!
Ето какво сготвих аз между N-тите овесени кюфтета и обичайните постни варива
„Пене Ригате“ с рагу от гъби и домати
http://www.lidl.bg/cps/rde/xchg/lidl_bg/hs.xsl/6557_6931.htm
В магазин 345 намерих най-накрая соево брашно и сега ще се пробвам със соевата крема.

# 477
  • Мнения: 3 836
Лелееее много съм зле,
Направих соевата крема и пробвам, първо, съвсем друга консистенция, нищо не се пресече, стана едно кафяво, да не казвам като какво. Пак чета на Дядо Хаджия описанието, гледам снимките, чудя се на него как така се е пресекло и най-вече му е харесало #Shocked.
Тръгнах да прибирам остатъка от брашното и .... хоп изненада, аз с Овесено брашно съм действала Joy

ПС Някой да знае къде има соево брашно.

# 478
  • София
  • Мнения: 7 882
Лелееее много съм зле,
Направих соевата крема и пробвам, първо, съвсем друга консистенция, нищо не се пресече, стана едно кафяво, да не казвам като какво. Пак чета на Дядо Хаджия описанието, гледам снимките, чудя се на него как така се е пресекло и най-вече му е харесало #Shocked.
Тръгнах да прибирам остатъка от брашното и .... хоп изненада, аз с Овесено брашно съм действала Joy

ПС Някой да знае къде има соево брашно.

Е нищо бе да беше направила па овесена каша.  Laughing

Соевото брашно аз лично го купувам от диетичните магазини. Ама по нагоре пък съм дал един линк дето обясняват тофуто и направо от соеви зърна как да го наравиш.

# 479
  • The point of no return
  • Мнения: 822
evhen мерси за рецептата - ще я пробвам тези дни, тъкмо се чудех какво да готвя  bouquet

В неделя ще ходим на ресторант и се точа да хапна рибка  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт