Reduce-Reuse-Recycle по български

  • 75 157
  • 1 017
  •   1
Отговори
  • Мнения: 658
От доста време замислям темата и реших да я пусна, защото повечето добри идеи в тази връзка идват от мамите в чужбина, а за тях е още рано в БГ. Не стават засега Confused Други идеи, пък са пръснати из най-различните зелени теми и това е втората причина да ви предложа да се концентрираме с тях в една нова тема.

Хич не ме е срам да си призная, че полагам сериозни усилия да намаля потреблението у дома и да предпочитам многократната употреба на вещите, дори и рециклирането на храните Mr. Green.
От както започнах да си купувам дрехи втора употреба, нося само приятни естесвени материи и то на поносима цена (която по-всяка вероятност си е съвсем реалната Laughing).
Предпочитам Продавалника винаги, когато излезне разумно предложение.
Отказвам найлоновите торбички в магазина за потрес на продавачките и понеже все пак у дома се прокрадва по някоя друга найлонка, то те се използват многократно. В тази връзка много уважавам една статия, която отдавна искам да споделя с вас: Найлоновите торбички и колко точно опасни са те?
Стария хляб го нарязвам на кубчета, суша, правя го на галета и после го влагам повторно в новия. Вече почти от година ядем домашен хляб. Сега идва ред и се уча да правя кисело мляко от домашно прясно, не само заради по-доброто качество, но и за да избегна найлоновите кофички.
Използвам многократни пелени за бебето. В редките случаи, когато се налага да го пребърша с мокра кърпичка, а не да го измия, ако къпричката остане почти чиста я пера в пералнята и използвам повторно Twisted Evil
Карам бебешка количка трета употреба и трябва да знаете, че е перфектна Mr. Green
Помолих мои приятелки да ми услужат с бебешки дрешки вместо да купувам десетки нови, които Иво ще облече веднъж - дваж.
Уча големият ми син да си мие ръцете на тънка струйка вода и вече знае сам, че водата е ценен ресурс.

Това е една малка част от RRR усилията, които полагам и едно нищо спрямо това, което бих искала да бъде. Е добреее, наречете ме плюшкин Mr. Green. Не винаги съм била такава, но от както имам деца и си давам сметка за света, който им оставяме , съм по отговорна към потреблението у дома, към начина на мислене, който им тренираме от сега и съм убедена, че това ще доведе до тяхното по-добро бъдеще.
Тук има доста жени и мъже, които мислят като мен. Хайде да си обменим опит за това, кой какви RRR мерки е предприел у дома. И моля ви, нека коментираме само идеи, приложими в България! Честно казано мен ме дразни и факта, че си купуваме еко неща от чужбина, затова избягвам така да пазарувам - нито е еко, нито е евтино и не на последно място - храним чуждата икономика.
Много неща можем да си направим сами с материали, с които разполагаме у дома. Не е нужно да купуваме бързооборотни стоки с три пъти повече опаковка по тях (= готов боклук) или такива за еднократна употреба (= готов боклук).
Много вещи могат да се използват повторно, потретно и т.н. за да се пестят ресурси и пари
А колко вещи и предмети могат да се пренаемат, но рядко се сещаме за тази възможност. По-често хвърляме нещо ненужно, отколкото да му намерим нов потребител, било то да го дадем под наем или да го подарим.
По-често се водим по някакви статусни правила, отколкото да мислим кое всъщност е по-стойностно за нас...
И така нататък, и така нататък...

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
хубава тема!

# 2
  • София
  • Мнения: 923
браво Kabiv за темата   bouquet аз все още нищо не мога да споделя като опит, но се опитвам да мисля зелено  Peace

# 3
  • Мнения: 42
Kabiv, страхотна тема.
Аз също тотално промених мирогледа си особено след второто раждане.
Киселото мляко е най-лесното нещо, което човек може да си направи сам, стига да има откъде да си набавя прясно мляко.
А хляба с машина ли го правиш?
Освен тобрички и дрешки в момента не се сещам друго какво лично аз RRR, но с удоволствие ще следя темата!
Само мога да споделя, че памперсите за пране на стават  Joy - свекърва ми упорито опитваше да ги пере и суши на радиатора преди 11-12 години за голямата ми щерка, но пусто не и се получаваше.  Joy  Joy

# 4
  • Мнения: 57
- за да пестим вода сменихме главата на душа с водоспестяваща (е, разход е, но в дългосрочен план се пести).
- караме и двамата колело и ходим на гости на родата с влак (по този повод се гласим да си продадем колата - почти не я ползваме). забележка: работата и на двамата ни е сравнително близо до дома, около 10-15 минути с колело. за детето имаме седалка към колелото и си правим така семейни излети (предимно през лятото, разбира се).
- разделяме боклука на хартия, пластмасови отпадъци и "общ" боклук.
- купуваме и ние често дрехи за детето втора употреба или пък износва дрехи на братовчедите си. пак забележка: за обувките обаче не е хубаво да се пести, за да не получи изкривявания, особено ако подметките на старите обувки са износени предимно от едната страна.
- имаме енергоспестяващи крушки в цялото жилище.

# 5
  • София
  • Мнения: 923
това с колелото ми харесва, но като имам предвид че работата ми е на 23км от дома  ooooh! не ползвам градски транспорт, но карам доста икономичен автомобил  Rolling Eyes в новият ни дом (живи и здрави) като се нанасяме, ще сложим в цялата къща енергоспестяващи крушки, сега се опитвам да убедя мъжа ми, че е по-екологично и по-перспективно да сложим котле на пелети или биогориво, така ще спестим живота на не едно, две дръвчета, плюс това този вид гориво е неизчерпаем ресурс, за разлика от дърветата  Rolling Eyes а пък да отопляваме цяла къща на ток хич не е екологично  Naughty това с домашния хляб ми е мн любопитно с пекарна ли го правиш или месиш на ръка   newsm78

# 6
  • Мнения: 1 059
Това за дрехите го има и у нас (най-вече втора употреба са връхните ни дрехи с детето, също и моите чанти), от носени обувки обаче се въздържам. В къщи (ново жилище) почти всички мебели са ни стари, преправени, за бяла техника втора употреба обаче съм пас (заради енергийния клас). За работа, градина, пазаруване се придвижвам основно пеша, с детето ползвам градски транспорт за далечни разстояния. Винаги имам платнена торба в чантата. Детето рисува върху стари бланки, ненужни документи на мъжа ми. Пера с по-малко количество прах. Пропихме вода от чешмата. Никога не хвърлям стар хляб, суша го на сухари.

# 7
  • Мнения: 658
Хляба го правя с машина, да. Когато имам повече време, меся в машината само тестото, а изпичането го правя във фурната. Така хляба става по-вкусен.
За носените обувки и аз съм съгласна, че не трябва да се ползват от чужд човек.

Ето още някои добри идеи за оползотворяване на пластмасовите бутилки:
  • За да намалите разхода на вода в тоалетната, сложете пълна (с вода) пластмасова бутилка в казанчето
  • Ако камерата на хладилника ви не е пълна, запълнете я с пластмасови бутилки, пълни с вода – така ще работи по-икономично.
  • Сложете празни 1л. бутилки в ботушите си, когато ги прибирате или докато не ги носите, за да не се деформират излишно.

А консервните кутии могат да се употребят повторно ето така: http://4.bp.blogspot.com/_Bro_VFZ0MvE/TJ0fAYJfxQI/AAAAAAAAAgE/cA … 1600/IMG_4642.JPG и http://4.bp.blogspot.com/_Bro_VFZ0MvE/TKPhrVlyWkI/AAAAAAAAAgU/GV … 1600/IMG_4648.JPG

# 8
  • Мнения: 146
Интересна тема  Simple Smile
Не съм от най-изобретателните в това отношение, но пък имам желание да понауча още нещо...
 Peace

# 9
  • Мнения: 8 999
Освен да крещя по домочадието да гаси осветлението в помещения, в които никой не стои и да си спира водата, докато си мие зъбите, май друго не правя.

Всички останали действия, които приличат на природосъобразен живот, са ми наложени отвън, от обстоятелствата и ги педприемам единствено, за да направя ежедневието си по-лесно:
- купихме апартамент в центъра, за да са близо децата до училището, всичко да ми е на една ръка разстояние и максимум 30 мин. пеша
- не карам колата често, защото мразя да се бутам в задръстванията и да не мога да си намеря място за паркиране, а и така спестявам от фитнес
- енергоспестяващите крушки са факт, откакто по магазините спряха да продават обикновени крушки от 100 вата - мразя да живея в сумрак, затова си купувам енергоспестяващи, чиято мощност се равнява на 150 вата
- старинните мебели са моята страст, затова обзавеждам жилищата ни предимно с мебели стотна употреба
- когато е възможно, чистя само с влажна микрофибърна кърпа, която пера след това разбира се, защото мразя да плакна препарати /примерно от пода, от прозорците, от плочките на гърба на кухнята
- имам миялна и пералня, които определено харчат по-малко вода, отколкото ако се грабна да пера и мия на ръка, но това е главно, за да спестя своя труд.

# 10
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 321
Аз се впечатлих от този клип  http://www.vbox7.com/play:a83c12db И понеже има много общо с темата, реших а го споделя с вас Simple Smile

# 11
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Чудесна тема !

Често, ровейки се в нета, с изненада откривам невероятните превъплъщения на боклука, върнат отново в ежедневието ни. Ето малко идеи:




От дъната на бутилките -


или от халкичките, с които се отварят кутийките за бира и безалкохолно -


Тук са употребени само страниците на списания, първо сгънати по няколко пъти докато се получиат ленти (около 1,5 - 2 см широки) след това навити на руло и слепени една с друга.

# 12
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
привет,

енергоспестяващите крушки светят с помощта на живак и за мен не са Еко.
къде ги изхвърляте след като изгорят? newsm78
дали цената на спестения ток се равнява на замърсяването на околната среда след като изгори крушката?

какво правите с бурканите от консерви?
според едно проучване на Фраунхофер производството на един стъклен буркан замърсява повече околната среда, отколкото преработката на найлоново пакетче, защото стъклото се стапя при много висока температура и така се увеличава много емисията на СО2 и се използва много енергия.

тетрапак опаковки са едни от най-лошите опаковки за рециклиране, защото са от хартия и пластмаса и хартията не може да се отдели.

моят принос за екологичния баланс:
- купувам локални продукти, така се намалява емисията на СО2 поради краткия път на доставка.
- купувам напитки само в шишета за многократна употреба.
- купувам продукти в стъклен амбалаж само ако фирмата го приема обратно, за жалост бутилките от вино, олио и оцет не се приемат обратно, трябва да ги хвърлям  Rolling Eyes
- събирам корковите тапи от вино и ги предавам за рециклиране (правят изолации и прочие).
- ползвам градски транспорт и вървя пеша, нямам кола.
- пиша на фирмите, които ме заливат с дебели каталози да спрат да ми ги пращат и да пестят хартия.  Mr. Green
- ползвам салфетки от плат вместо хартиени.

# 13
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Вероятно повечето вече сте го чели, но тук нека отново го споменем : "Зелен жокер" на списание 1 и сайта gorichka.

Можете да си го изтеглите тук

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Ами засега само ходя пеша на работа и ползвам енергоспестяващи крушки, с друго не мога да се похваля ,но приветствам идеята за премахването на найлоновите торбички и даването на хартиени такива. Аз обаче искам да наблегна на възпитанието на децата да пазят чистота и не хвърлят боклуци на земята. За съжаление в училище не се отделя толкова време за такова обучение.От време на време се раздават брошури с които се отчитат пари по кампании и с това се изчерпва възпитанието по чистота.

Общи условия

Активация на акаунт