Reduce-Reuse-Recycle по български

  • 75 253
  • 1 017
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 1 934
Търся си ник, аз имам много мои си грудки, подарени ми от баби на вилата  Simple Smile-описах как ги размножавам. Но от време на време си купувам и други видове, че ми е краста.
   Иначе съм абсолютно съгласна с теб  Peace
   

# 481
  • Pb
  • Мнения: 1 183
   Скъсаните чорапогащи са отлични за направата на малки постелки /за пред банята, на терасата/. При първа възможност, ще кача снимка. За разлика от мокетените такива, тези не се ронят, издържат над 10-20 години  Peace
  

С нетърпение чакам снимка на постелката, че съм се засипала от скъсани чорапогащи, които упорито не хвърлям  Laughing

# 482
  • Мнения: 234
Много полезна тема

и аз пазарувам с платнени торбички,  купух си ги преди няколко месеца от обикновен хранителен магазин, бях много изненадана че ги има и си купих 6  ooooh!

не на всякъде но почнах да сменям осветлението с енергоспестяващи

сега събирам разни кутиите от бебешките храни ще си ги украся посредством декупаж със салфетки и подредя в кухнята

стъклените буркани ги събирам- носим на баба и си оставям и за мен за зимнина

видях много интересни идеи- но не съм прочела още цялата тема, връщам се да чета и да се забалявам Simple Smile искам да науча сина си на тези полезни неща - свързани с рециклирането и запазването на околната ни среда

прекарах детсвото си в Германия- бях толква щастлива събурах стъкло, пласмаса, хартия и ги носих с колелото до пункта, а бях само на 5  Peace

много се радвам за темичката, ще постна една статия за водата, която писах вчера
http://maystor.eu/index.php/useful/20-watersafe.html дано ви хареса


забравих да спомена, че готвя вкъщи хляб- но не мога да се наема с киселото мляко- от къде взимате момичета домашно прясно мляко

Последна редакция: вт, 22 фев 2011, 18:38 от lux

# 483
  • Мнения: 1 934
Прясното мляко купувам от млекари в квартала. Има 3, които зная кога идват. Вземам поне 5 литра. Варя го. Оставям си прясно, останалото подквасвам в стъклени буркани на винт. Държа 3 часа, след което откривам да видя дали се е захванало. Ако е готово, изваждам, охлаждам и прибирам в хладилника. Държа само 3 часа, защото не обичам да ми е кисело, а с такъв вкус като от магазина.
   Кажете как се справяте с торбичките при пазаруването на плодове и зеленчуци?!? Не мога да нося 10 платнени торбички  ooooh!
   Единственото, което правя е да редуцирам като прибирам продукти в дадени вече торбички, които имат още място.

# 484
  • Pb
  • Мнения: 1 183
  Кажете как се справяте с торбичките при пазаруването на плодове и зеленчуци?!? Не мога да нося 10 платнени торбички  ooooh!
   Единственото, което правя е да редуцирам като прибирам продукти в дадени вече торбички, които имат още място.
Горе-долу, така се справям и аз - нося в себе си 2-3 найлонови и събирам в една торба различни зеленчуци, колкото може да събере.

# 485
  • Мнения: 1 934
Елхичка, аз все залагам на стратегията да слагам направо в таса на продавача стоката, ама той може ли да ме чака да си избирам, а и другите хора?
   Значи трябва да си нося стари такива.
   Да ви кажа за един заразителен пример-имам познат, който винаги прави оборки. Не му секва ентусиазмът, нито енергията.  Където и да сме, захваща се и то с голи ръце  bowuu - възхищавам му се много.
   Наскоро бях на разходка край детската железница на Младежкия хълм и съжалих, че не носех някакъв чувал-можех и аз да съчетая полезното с приятното  Simple Smile

# 486
  • Мнения: 234
Кажете как се справяте с торбичките при пазаруването на плодове и зеленчуци?!? Не мога да нося 10 платнени торбички  ooooh!
   Единственото, което правя е да редуцирам като прибирам продукти в дадени вече торбички, които имат още място.

аз пазарувам с количката Simple Smile има страхотен багажник, пазаруваме с малкия пълним багажника и ако съм решила да се натоваря допълнително, си взимам раничката и платнените торбички. На пазар пак с раничката  Peace.

# 487
  • Мнения: 1 710
Страхотна тема!
Възхищавам се на хората, които полагат усилия да мислят екологично, но още повече се възхищавам на тези, които правят повече от обичайното енергоспестяване и неползване на найлонови торбички.

В моето семейство се набляга най-вече на енергоспестяването, с уреди енергиен клас колкото може повече А-та и енергоспестяващи крушки почти навсякъде. Готвя винаги на слаб котлон, с капак върху тенджерата. Така храната става по-полезна, по-бързо се приготвя и естествено изразходвам по-малко ток.
Найлонови торбички отказвам в аптеки, дрогерии, квартални магазинчета и т.н., а при пазаруване в големите хипермаркети ползвам от торбите за многократна употреба. Хем излиза доста по-евтино, хем е по полезно.
Другото, което се опитваме да правим е да пестим хартия. Отказали сме всички възможни фактури, които се изпращат по пощата. Всеки лист с напечатан на него вече ненужен текст се използва от чистата му страна. До нови листа прибягваме почти единствено, когато трябва да отпечатаме някакви документи.

Мисля, че само това са нещата, които съзнателно правим, за да сме по-"зелени". Има и други, но те са заради нашето удобство, така че няма да ги споменавам. Ще ми се списъкът ми да е малко по-дълъг, за тава ще взаимствам идеи. Наистина има страхотни в темата.

# 488
  • Мнения: 16
Здравейте и от мен, успях най-накрая да изчета всичко, което сте писали Simple Smile.
И аз се старая да не използвам прекалено много неща, макар че понякога не ми се отдава.
Повечето от нещата, които правя сте ги писали вече
Енергоспестяващи уреди
Пера с l'abre vert бебе и Ecodoo и двата имат знаците, за които пишете.
Разделното събиране - ясно е.
За дрехите понеже знаех едни контейнери събрах дрехи, но като отидох нямаше вече контейнери и си прибрах плика у нас и си седи.
Може би най-нетрадиционното, което правя е компостирането на балкон. За съжаление имах 1 неуспешен опит, но от миналата пролет подхванах отново и може да видите резултата до есента ето тук. Надявам се през тази есен да имам готов продукт.

# 489
  • Мнения: 15 379
Меченце, а за какво ти е този компост?

# 490
  • Мнения: 16
Тези дни си посадих подправки в саксия, имам и няколко цветя - затова ми е, а пък и ако искате ме сметнете за луда, но ме кефи да наблюдавам как боклуците пред очите ми стават на нещо полезно Simple Smile

# 491
  • Мнения: 1 934
Това за компоста и мен ми е мерак. Много ми е жал да изхвърлям хранителни отпадъци. Когато сме на вилата, събирам ги и ги давам на хора с животни.
   Сега давам линк към обещаното еко килимче от скъсани чорапогащи
http://clivia.snimka.bg/hobby/lichni-tvoreniya.574144

Изрязват се пръстите и торса на чорапогащите. Зашивате ги един за друг на машина и плетете плитка с 3 броя. После навивате на охлюв и зашивате на ръка със здрав конец.
   Това килимче е на повече от 10 години-не е мръднало  Mr. Green Пускам го в автоматичната пералня и става като ново.
   Имах още едно от чорапогащи, направено на друг принцип, но заекът ми го наръфа и го изхвърлих. То беше  плетено с две много дебели куки. Бяха нарязани чорапогащите, също става и с трикотажни дрехи нарязани.
 

# 492
  • Мнения: 932
Видях много добри идеи тук. Но за мен има и друга страна на нещата. От една страна бих преправила стари мебели или използвала кутия за саксия Grinning.От друга страна обаче не бих направила на децата кухня от кашони. Просто им купих такава от дърво,не по пластмаса. Да,за нея са отсечени дървета. Но тя е осигурила работа на хора. Ако само преправяме,как ще се изхранваме? Някои бяха споменали,че са използвали 2,3,7-ма употреба детска количка. Бих дала старата на някой,който не може да си купи никаква. И бих купила нова. Замърсяване? Вероятно. Ами глад? Нека не забравяме,че все пак в тези фабрики работят хора и ако никой не купува нови колички,колко от тях няма да имат работа?
За мен много по-страшни са разхищенията по строителни обекти /искали нови компютри и просто изхвърлили старите или свършил обектът и изхвърлили бюрата от офисите/. Или разхищенията по партита,където се изхвърлят тонове храна. Или басейните,които се чистят и пълнят оново,въпреки че собствениците им няма да си дойдат още 4 месеца. Заливането с брошури също е просто отвратително. За торбичките в магазините вярвам,че всички сме на едно мнение.

# 493
  • София
  • Мнения: 6 219
Да,за нея са отсечени дървета. Но тя е осигурила работа на хора. Ако само преправяме,как ще се изхранваме? Някои бяха споменали,че са използвали 2,3,7-ма употреба детска количка. Бих дала старата на някой,който не може да си купи никаква. И бих купила нова. Замърсяване? Вероятно. Ами глад? Нека не забравяме,че все пак в тези фабрики работят хора и ако никой не купува нови колички,колко от тях няма да имат работа?

Е то няма такъв вариант да се спре производството на една фабрика за детски колички. Не че нещо ама деца се раждат всеки ден, а пък количките се и чупят. Тук не говорим как да спрем изобщо да потребяваме, а как бихме могли да потребяваме разумно. Не за друго, а защото в цитираните заводи в момента (поне според мен) се произвежда много повече от това, което можем да употребим.


# 494
  • Варна
  • Мнения: 5
Отказа от кафе-машините също е крачка напред! Първо: така не хабим чашка и бъркалка за еднократна употреба и второ: пластмасовите съдове и прибори са вредни не само за планетата, но и за човешкия организъм!!!

Общи условия

Активация на акаунт