Номинации за книгите на 2010 г.

  • 7 063
  • 53
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хрумна ми да си направим номинации за книгите, които сме прочели през 2010 г.
Виновникът е едно объркване на Вивиан: ето го

Предлагам в тази тема всеки да посочи няколко (5-6 до 10) книги, които най-много са му харесали, развълнували, допаднали, разтърсили и т.н. и които сте прочели през изминаващата 2010 година.

След седмица-две ще обобщя 10-15 заглавия, които най-често се срещат в номинациите ни и ще ги оформя като анкета.
Аз ще се включа по-късно.

Нека номинациите започнат сега  Hug

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Много интересна тема. Дано се включат повече хора, би ми било интересно да видя какво се чете и как се приемат различни заглавия. Макар че, така като гледам темата "спи" за жалост. Както и да е, аз ще започна, дано темата тръгне.
 
1. Доброжелателните - Джонатан Лител /мисля, че това е книгата, която тази година, а и не само тази година, а изобщо, ме впечатли неимоверно много./ Бих казала изключителна книга
2. Шалимар клоунът - Салман Рушди /аз по принцип много харесвам Рушди, просто тази прочетох тази година/
3. Любов - Елиф Шафак

Останалите заглавия, които ми харесаха не мога да ги подредя, но последно четох "Хамамът Балкания" на Владислав Баяц /мноооого ми хареса/. Тази година "открих" Леа Коен - досега нищо не бях чела от нея и съм изключително приятно изненадана. Отдавна не бях така харесвала български автор. Скоро завърших "Консорциум Alternus". "Инес, моя душа" на Исабел Алиенде също ми хареса много, но аз много обичам Алиенде и всичко нейно бих посочила, просто тази съм чела тази година. "Изкупление" на Иън Макюън също бих сложила в класацията си от тази година. Май това е класацията ми за годината...

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ето и моите номинации:

1. Карлос Руис Сафон, "Сянката на вятъра"

2. Бернар Вербер, "Върховната тайна"

3. Стиг Ларшон, Милениум - цялата поредица

4. Стивън Кинг, "Подпалвачката"

5. Рани Маника, "Оризовата майка"

6. Уилям Уортън, "Татко"

7. Джефри Арчър, "Затворник по рождение"

8. Хенинг Манкел, "Защитна стена"

9. Лиза Сий, "Снежно цвете и тайното ветрило "

# 3
  • София
  • Мнения: 10 858
Ето моите:

1. "Хиляда сияйни слънца", Халед Хосейни

2. "На Изток от рая", Стайнбек

3. "Капан за сънища", Стивън Кинг

4. "Цар плъх", Дж. Клавел

5. "Сблъсък", Стивън Кинг

# 4
  • София
  • Мнения: 6 258
Моите фаворити за тази година:

1."Интервю с вампир" от Ан Райс
2."Не съвсем ангел" от Лусинда Едмъндс
3."Гневът на ангелите" от Сидни Шелдън
4."Диамантената династия" от Сидни Шелдън
5."Портретът на Дориан Грей" от Оскар Уайлд
6."Зеленият път" от Стивън Кинг

# 5
  • Мнения: 7 837
Не е ли редно, да номинираме предимно нови книги, а не стари и преиздадени заглавия? Така ще е малко по-различна тема от останалите. А и няма логика Стайнбек, Шелдън или Кинг, Алиенде, да са автори за 2010, при положение, че много от книгите са писани години по-рано, а и се преиздават.


Моята лична тройка за нови книги, издадени през 2010. Да си я напиша, нищо че няма да влезе в класацията  Simple Smile :

1. Freedom, Jonathan Franzen
2. I Am Ozzy, Ozzy Osbourne
3. Super Sad True Love Story, Gary Shteyngart

Последна редакция: пт, 26 ное 2010, 17:23 от Кейси

# 6
  • София
  • Мнения: 6 210
Доста книги прочетох тази година. За съжаление огромна част от тях са издавани преди 2010 г. За номинация бих предложила тези два романа, които много ми допаднаха:

1. Слугинята - Катрин Стокет
2. Невинен - Скот Търоу

Наистина е трудно да се направи класация, защото жанровете са толкова разнообразни!

ПП: Божке, много малко новоиздадени книги съм прочела  Blush! Ако се сетя още някой роман, ще допълвам, защото се хващам как почвам да забравям заглавия.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 258
Не е ли редно, да номинираме предимно нови книги, а не стари и преиздадени заглавия? Така ще е малко по-различна тема от останалите. А и няма логика Стайнбек, Шелдън или Кинг, Алиенде, да са автори за 2010, при положение, че много от книгите са писани години по-рано, а и се преиздават.

Може и да си права.
Аз доколкото разбрах от първия пост трябваше да изброим книгите, които ние сме прочели през изминалата година и много са ни харесали.
Но ако става въпрос за нови заглавия, не бих могла да се включа, броят се на пръстите на едната ми ръка е не заслужават номинация.

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не е ли редно, да номинираме предимно нови книги, а не стари и преиздадени заглавия? Така ще е малко по-различна тема от останалите. А и няма логика Стайнбек, Шелдън или Кинг, Алиенде, да са автори за 2010, при положение, че много от книгите са писани години по-рано, а и се преиздават.
...
Може би малко неточно съм формулирала заглавието на темата, но целта ми е точно тази, която описах в началото - да посочим книгите, които сме прочели през 2010г., без значение кога са писани и/или издадени. Тъкмо ще се установи колко от старите и не толкова старите книги се четат в последно време и как се отразяват и новите същевременно.
Затова не искам класацията да е книгите от 2010г., а прочетените книги през 2010г.
Така че, не смятам да се ограничаваме само до нови заглавия. Всеки чете различни книги и не може да изчете всичко ново или всичко старо. Кой както предпочита. В моите номинаци има и стари и нови.

~Étoile~, правилно си ме разбрала.

Вени***, спокойно може да предложиш и други книги, не само нови.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 210
Е, в такъв случай бих допълнила списъка с тези романи:

3. Аз, Клавдий - Робърт Грейвз (препрочитам я, но много я харесвам и държа да я вмъкна в класацията  Mr. Green)
4. Червения дракон - Томас Харис
5. Мълчанието на агнетата - Томас Харис
6. Мемоарите на една гейша - Артър Голдън
7. Ловецът на хвърчила - Калед Хосейни
8. Гората - Харлан Коубън
9. Няма втори шанс - Харлан Коубън

Пък някой ден може би ще е интересно да направим класация по жанрове: за любими исторически романи,  трилъри, фентъзи, криминални, любовни и т.н.

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Пък някой ден може би ще е интересно да направим класация по жанрове: за любими исторически романи,  трилъри, фентъзи, криминални, любовни и т.н.

Е, може, някой ден...
Чакай да видим как ще се получи с тази, че май дотук няма повторения и голямо събиране на заглавия ще падне. Надявам се, като се включат повече хора, да се отличат поне няколко, които да са повече четени и повече харесвани.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 210
Така е, ще видим как е върви.
Просто се замислих, че в моята класация има много трилъри и е време да разнообразя тази вълна с някой друг жанр  Mr. Green.

# 12
  • Мнения: 7 837
Малко хаотично ми се вижда и да, голямо броене те чака.
Ето, аз сега си прегледах онлайн читателския дневник за годината досега, имам около 50-тина книги и поне на 35 от тях съм дала 4 и 5 звезди.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 258
Какъв е този читателски дневник?

# 14
  • Мнения: 7 837
Какъв е този читателски дневник?

Има различни сайтове, като този например
http://www.goodreads.com/

Общи условия

Активация на акаунт