Хитрини за пестене на време!

  • 93 868
  • 786
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 577
 Grinning Добър вечер.
Преди време имаше такава тема, много полезна.
От нея научих, че ако имаш 2 коша за пране, се пести време за сортиране при пускане. Аз понеже нямам място за 2 коша, използвам един кош и 2 големи кесии вътре, сортирам го на бяло и черно. Никога нямаше да се сетя, ако не го бях прочела.

Затова реших да  я пусна отново. Времето знаете никога не стига, и всяка от нас сигурно има хитринки, които може да помогнат и на останалите.

Да споделим.  Hug

п.п. най-голямото ми откритие в последно време е замразеното филе от бяла риба, което се готви с фолио за 7 минути.  Peace
Хем бърза, хем хубава вечеря.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 182
Ние т.к. пазаруваме основно събота и неделя, тогава имам повече време и след пазар правя част от зеленчуците на полуфабрикат: гъби, моркови, малко лук, тиквички - измивам, обелвам, нарязвам на кубчета и в кутии или пликове слагам в камерата. През седмицата в зависимост от това което готвя, само вадя и бухам в тавата или тенджарата.

Друга хитрост при правенето на кюфтета имам: В чопъра слагам главата лук, разрязана само на 4, яйцето, хляб и всички подправки и връткам до желана едрина, после само разбърквам с каймата. Така и хляба поема от водата на лука и от яйцето и сместта за кюфтета не е твърде течна, а е идеална за скара, печене и пържене.

# 2
  • София
  • Мнения: 8 283
Няма ли такава тема в "Наш дом"?

# 3
  • Мнения: 64
Докато съм с маска на лицето и косата мия банята  Peace

Докато спортувам на един уред вкъщи /бягам/ гледам филма Далас /стар е, но класика/ на английски.

Може да се направи тесто за пица, да се раздели на малки топки, всяка топка в найлонов плик и във хладилника, до 2 седмици издържа /от италиянка го знам/.

# 4
  • Мнения: 2 457
най-голямото ми откритие в последно време е замразеното филе от бяла риба, което се готви с фолио за 7 минути.  Peace
Хем бърза, хем хубава вечеря.
Вергилия, не съм ти го казвала, но ти си ми любимката Heart Eyes Винаги много се забавлявам на твоите постове  bouquet Това съвсем сериозно.
Моля те, кажи ми как се прави това филе от риба за 7минути Praynig

# 5
  • Мнения: 294
Супер тема, ще събирам идеи!

# 6
  • Мнения: 4 290
 Спанак в голямо количество може да "изпереш" в пералнята, само с вода разбира се Laughing
Не питайте подробности, не съм пробвала, спанак не ядем.

# 7
  • Мнения: 1 558
Grinning Добър вечер.
Преди време имаше такава тема, много полезна.
От нея научих, че ако имаш 2 коша за пране, се пести време за сортиране при пускане. Аз понеже нямам място за 2 коша, използвам един кош и 2 големи кесии вътре, сортирам го на бяло и черно. Никога нямаше да се сетя, ако не го бях прочела.
Това го бях писала аз, но не е мое откритие, а на мъжа ми (тогава беше ерген и бях много впечатлена колко рационално постъпва). Майка ми също мина на този вариант, но и тя няма място за 2 коша, така че единия й е от тези , но без картинки (от магазини за 1 лев) и го слава върху пластмасовия.
Иначе:
*когато съм пържила мия пода след като съм го напръскала с обезмаслител - става идеално чист.
* мия банята всяка седмица във времето, когато чакам да подейства маската на косата.
*използвам за търкане на фуги и обувки старите четки за зъби;
*събирам боклука в торбичките, които получавам, когато пазарувам и всяка сутрин ги хвърлям.
*когато готвя пиле с ориз или гъби с ориз винаги леко сварявам
пилето (гъбите) в микровълновата.
*ризите простирам на закачалка, така се гладят по-лесно.
*използвам често микрофибърна кърпа - с нея прозорците, стъклените
и гладки повърхности се чистят изключително лесно.
*чорапи  и бельо, както и пуловери пера в специална торба за пране (може и в стара калъфка от възглавница), за да не се размъкват   и да не ги търся из пералнята.
*Пържолите също могат да се сложат в торбичка преди да бъдат начукани и по този начин си спестявате пръскането.
* Пера маратонките на ниски обороти в пералнята.
* Като пера пердетата, веднага след центрофугата ги вадя и закачам на релсата като хубаво ги поизпъвам- така си спестявам гладенето им
*Защипвам с щипка за пране торбичката за прах - така аромата му не изветрява.
*При боядисване на косата, за да си избегне боядисване и на челото и ушите е добре ако се намажат с крем.
*За да не се овлажнява солта в солницата се добавя ориз.
* Винаги във фризера имам зеленчуков микс.
* В колата  държа от огромните сини чанти МЕТРО, които издържат до 40 кг. Така не ми се налага да купувам торбички от големите магазини, когато примерно ходя да пазарувам храната за седмицата в някоя от големите вериги (те за съжаление са ми в другия край на града
* И новото, което се наложи да пробваме вчера - върху разлято олио се наръсва брашно, така олиото се чисти мнооооооооого по-лесно.
 
A винаги ще съм благодарна, за това, че от форума се научих да гладя седнала - дъската за гладене се слага на най-ниското й ниво и се сяда на стол. Докато малката беше съвсем бебенце се е случвало да гладя, бутайки шезлонга й с крак, хвърляйки по едно око на телевизота. Мъжът ми умираше от смях  Joy

Последна редакция: пн, 29 ное 2010, 09:11 от __EtnA__

# 8
  • Мнения: 420
Слагам храната да се вари/пече и през това време натърквам банята с препарат и я оставям така, докато обера праха в къщи и пусна прахосмукачката. Като свърша с това се връщам в банята и за 10-тина минути всичко е почистено вътре.
Процедурата по готвене, прахосмукачка и прах ми отнема около час, с малък толеранс около 15-тина минути, в зависимост от подготовката на продуктите за готвенето.
Блузи и ризи ги закачвам за горните ръбчета на ръкавите или при сгъвката на яката. Така не се получават ръбчета при прегъване на дрехата, не се мачка толкова плата и се гладят по-бързо.

# 9
  • Мнения: 2 134
Етна,и аз процедирам като теб,но се отучих да гладя!
Прахта за пране го държа нарочно отворен - целият коридор ухае приятно!

# 10
  • Мнения: 1 078
Чесън счуквам бързо и лесно като го сложа в найлон върху дъската и отгоре го начуквам с дървеният чук за пържоли.
Фугите в банята стават идеално бели ,като първо намокря, след това посипвам Циф, разнасям с метла, оставям да престои 5 мин и отново с метлата минавам по фугите.

# 11
  • Мнения: 1 209
Беля чесън като първо чукна цялата скилидка странично с нож/сатър. Обелката сама пада.
Голямо количество чесън с оцет и сол бръмвам с пасатор.
Месото след покупка транжирам според това, което ще готвя - хапки, жулиени, бутчета.
Като купя гъби кипвам и отделям част в кутия в МВ за следващо готвене.
Гъби мия в плик с брашно за секунди. 
Салата от зеле мачкам и осолявам в найлонов плик - спестявам си събирането на зеленца.
Пресни картофки беля с моска сол.
Банята мия с пръскалка под налягане с разреден доместос-нанася се бързо и се мие сама. Бялата техника- също.
Гюведжета правя в МВ
Не гладя- само определени дрехи.
Мия си зъбите докато взимам душ сутрин и вечер.
Риба, пилешки бутчета и индивидулни порции мръвки и зеленчуци пека с ал. фолио- не мирише и става по- бързо и по-интересно за сервиране- метален бонбон или кесийка.

# 12
  • Мнения: 2 241
Когато купувам зеенчуци в по-големи количества, ги нарязвам на кубчета и хвърлям във фризера. Когато ми потрябват са готови за готвене.
Скоро открих мокри кърпички за чистене на мебели. Когато искам да изчистя набързо, използвам тях  Crazy

# 13
  • Мнения: 2 723
Страхотна тема  Hug
От старата се научих да си замръзявам подправки за зимата във формички от лед с малко водичка.
Винаги имам пресен магданоз и копър.

Това вместо запис  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 353
за готвенето винаги си топля вода в ел. кана - така яденето кипва по-бързо
каймата я правя в робота и като се посмели до желаната едрина добавям: лук, подправки, яйце, галета - така си спестявам омесването на ръка...
готвя предимно във фурната, така не вися нон-стоп около котлона да бъркам
риба чистя във пликче и със супена лъжица изваждам вътрешностите - после само събирам кесията и изхвърлям
коша за боклук зареждам с няколко пликчета - съвет научен от форума  Peace

като се сетя - ще допълвам Wink

Общи условия

Активация на акаунт