Истанбул 3

  • 144 166
  • 724
  •   1
Отговори
# 150
  • Varna
  • Мнения: 2 595
Варна е по близо, но насам към Варна  пътуват много от нашите български турци.
А и Чорлу и Текирдаг са към Малко Търново , а не към София. Така, че се качват пътници които ползват тази линия за към България и Варна специално.

# 151
  • Мнения: 119
Това обяснява нещата .
С" Метро" може би половината пътници бяха  турски студенти учещи в София.
Нямаше пътници с дисаги.

# 152
  • Мнения: 11 747
Във Варна също има много турски студенти.
На мен ми се искаше да се пътува бързо и удобно, ама май нещо пак няма да става  Thinking  Дано някой ден пуснат нискобюджетни полети от Варна за Истанбул.

# 153
  • Мнения: 119
Пегасус разредиха полетите от София и май хората си предпочитат автобуса.

# 154
  • Мнения: 1 934
Да попитам за акбила-разбрах, че не е необходимо да бъде индивидуален. Може например 3 души с един акбил? Важи ли и за фериботите? Сматях да заредя една по-голяма сума, обаче ми хрумна, че ако не я изразходим, то после явно не ти се възстановява. Тогава възможно ли е да зареждам на няколко пъти акбила със суми?И къде мога да направя това?
    Извинявам се за многото въпроси, ама като не ми е ясно  newsm78
    Даже си мисля, че е добре да синтезираме тази информация отпред в един линк към темата  Simple Smile, за да не питаме всички едно и също. Спомняма си, че Пина беше обяснявала подробно за акбила, ама рових и не мога да открия.
   
   

# 155
  • Мнения: 11 747
Самия акбил може да закупите (да получите срещу депозит от 6 лири) от малки бели будки с надпис на транспортната организация. Там можете и да направите първоначално зареждане. После, след като вече имате акбил, може да го зареждате във всеки павилион за вестници, безалохолни и вафли..., с които е пълно около всяка спирка от всеки модел транспорт. По тези павилиони не се продават акбили! само се зареждат.
А с един акбил може и 10 или 100 човека да пътувате  Simple Smile Ние бяхме 2-ма души, но видяхме група от 10-тина човека да влизат в спирката на трамвая с един акбил - просто един стои и цъка за всеки, който премине, накрая цъка и за себе си. Както писах, за екскурзията до Принцовите острови, на която бяхме около 300 човека българи, то 4-5 екскурзовода стояха на всяко устройство и цъкаха с по един акбил, докато не се изнизахме, което ще рече, че наистина и за 100 души става, стига да заредиш достатъчно пари.
Във вашия случай е още по- хубаво да сте с един акбил, защото втория човек ще пътува с намаление - всяко второ цъкане на акбила в рамките на 90мин дава намаление.
Да, акбила важи и за фериботите, освен за трамвая, автобуса, метрото, дори и за лифта на Пиер Лоти, който също се плаща с жетон или акбил.
При фериботите цените са различни, според маршрута или според бързината на ферибота, но от акбила се изтеглят толкова пари, колкото струва конкретната линия, която ще ползвате. Няма вероятност от грешка.

До колкото помня, аз купих акбила и дадох 60 лири  Thinking така че съм заредила 54 лири. После май на 2 пъти дозареждах с по 10 лири  Thinking Но вече взех да забравям. Със сигурност единият път виках 'он лира' на дядото, дето работеше в будката, а той така слънчево ми се усмихна...  Crazy колко ли смешно е звучало?  Laughing

# 156
  • Мнения: 1 934
Пина, много ти благодаря   bouquet

   Да ви кажа, пиша и чета в темата от половин година и толкова неща научих, обаче сега като допря да правя наша си програма за 4 пълни дни и ми е пълна каша  Crazy и се връщам да чета, не намирам това, което ми трябва, губя време, ровя се, ядосвам се на себе си, че тогава не съм го копнала и запазила. Та, няма да съм само аз-хубаво би било да синтезираме информацията за обекти, начини за придвижване до тях,препоръчани ресторанти и др.
   

# 157
  • Мнения: 11 747
Даже си мисля, че е добре да синтезираме тази информация отпред в един линк към темата  Simple Smile, за да не питаме всички едно и също. Спомняма си, че Пина беше обяснявала подробно за акбила, ама рових и не мога да открия.

Относно това - права си. Тази тема набързо я пуснах, но ако все още продължава този интерес към дестинацията и стигнем до следваща тема, и ако на мен се падне пак честта, съм мислила да сложа линковете на сайта на сухоземния транспорт, както и този на фериботите, който имам, тъй като аз имам само на едната фирма, а то има и други фериботи, още доста линии. Също така може един абзац с подробности за акбила да се сложи, наистина, тъй като това нещо е много удобно и практично, а не е популярно сред българските туристи, май  Thinking  защото другите туристи в Истанбул масово си го ползват. Може би защото в България няма електронни джаджи за плащане в градския транспорт и хората нямат рефлекс за такива устройства.
Последно да кажа, че аз си имам акбил, който не успяхме да върнем и да си получим обратно 6-те лири и имах идея да го подаря на някой от форума, който ще ходи след нас, той да го ползва, ама сега ми е мил и си го нося на ключовете като ключодържател и се надявам да го ползвам някой ден отново.  Simple Smile


Сега ми хрумна, че мога да напиша местонахождението на 2 от белите будки, от които може да се купи акбил - едната е в края на моста Галата, на Каракьой, там където спират огромните пасажерски кораби. Ако вървите пеша по моста, веднага след моста ще видите бялата будка.
Другата беше до Египетския пазар, след входа, ако повървите още малко след него, ще я видите. Моля mallkata, да допълни, ако помни те от къде са си купили акбила, тъй като тези будки не са толкова на гъсто, колкото павилионите от които може да се зареди. Аз първо отчаяно се опитвах да си купя акбил от павилион за вестници, където гледах, че хората си ги зареждат, ама не разбирах защо ми отказват, докато не намерихме въпросната будка в края на моста Галата и ми стана ясно, че те са фирмени и излгеждат по съвсем друг начин.

# 158
  • Мнения: 6 243
Преди време, като планирах пътуване, попаднах на инфо, че продават акбили и на площат Таксим. Не съм купувала и не мога да дам точна информация къде точно, но имайте го предвид, ако сте в района.

допълвам с още малко полезно инфо за акбила http://www.iett.gov.tr/en/section.php?sid=23

# 159
  • Мнения: 11 747
Да, на Таксим би трябвало да се продават.

Значи, будка, която продава акбили изглежда така

http://farm5.static.flickr.com/4017/4214580523_24503a2a49.jpg
http://www.ocean.washington.edu/people/faculty/jmurray/akbil.jpg

котката вътре не е задължителна  Mr. Green
Там може да купите и заредите акбил. Следващо зареждане може да се направи може би буквално във всеки срещнат в града павилион за вестници и други дреболии.

Самия акбил изглежда така

http://www.turkeytravelplanner.com/AssetsTurkey/Transport/AkbilNKey.jpg
http://img.sabah.com.tr/im/2007/05/14/9CD4FA1337BBF4468D0F1134r.jpg
http://www.blogyazar.com/wp-content/uploads/2010/01/iett-metrobu … akbil-300x225.jpg

Ползва се във всички видове градски транспорт, като на влизане в автобуса устройството се намира отпред, до шофьора
http://www.iett.gov.tr/images/haberler/akbil1.JPG
http://i.ensonhaber.com/images/news/43004.jpg
http://medya.zaman.com.tr/2009/06/01/akbil.jpg

При влизане в спирка на трамвая или в пристанище за ферибот, на входа има пропуск, с ето такива устройства

http://www.omniplan.hu/20090512-17-Istanbul/L1/DSCF1189-AkbilReader.jpg

Долу се вижда къде се пуска жетона, в случай, че сте си купили жетон, а горе червеното е дупката, където се поставя 'батерийката' на акбила. В автобуса, при допира на 'батерийката' до това място то изпява една кратка мелодийка - та-нааа... и така знаете, че е станал контакта  Simple Smile Мелодията е в друга тоналност при втория човек, защото взима по- малко пари - отчита намалението.

Както съм писала и преди, конкретно в автобусите има и кондуктор, който седи отпред и може да му се плати с пари, връща и ресто.
Жетони, ако се пътува с такива, се продават от будки на всяка спирка има и автомати, ако е извън работно време. Те не дават намаление.

Сега се сетих да допълня, че на дисплея, който се вижда на устройството се изписват каква сума ви се взима за пътуването, а след това се изписва и остатъка от пари във вашия акбил. Така е много удобно да си следите накъде сте, дали трябва да дозареждате или пък да не се оставите на пътя (при някоя смяна в отдалечен район) без пари в акбила.

Последна редакция: пт, 11 фев 2011, 11:47 от pina

# 160
  • Мнения: 357
Резервирах за 7 април и сега водя записки  Simple Smile. Ходила съм в Истанбул преди 6 години организирано, сега пак така, но ми се иска там сами да се разхождаме, освен включената в цената обиколка. Най-старателно си записах обяснението на Пина как да стигнем до Таксим и мисля ,че ще се справя, много добре обяснено   bouquet.
Искам да отидем и до Форум , където  е аквариума . Много ще съм благодарна за насоки как да стигнем до там, дали ще се оправим?! Тръгваме от  Лалели.

# 161
  • Мнения: 11 747
Mayflower , дали няма да ви водят организирано там, в последния ден? Защото на всички агенции са им такива програмите, преди излизане от Истанбул спират на Форум-а за 2-3 часа и водят в аквариума, който не иска разглежда мола, то за това време не се сварва...

# 162
  • Мнения: 357
Да, има го включено в програмата, но ми се вижда крайно недостатъчно времето и затова сме решили предишния ден да се опитаме да стигнем до там и да си разгледаме спокойно.
Пина, преди малко намерих , че си обяснявала в друга тема за мола и сега ще си запиша  Grinning. Имам някъде и карта на Истанбул , само трябва да я намеря и ще си направя маршрута.

Много е ясна картата на градския транспорт, която си дала .
Намислила съм и  Миниатюрк Парк, някаква информация за него?

Последна редакция: пт, 11 фев 2011, 19:39 от Mayflower

# 163
  • Мнения: 736
Mayflower и ние тръгваме на седми април. Вероятно ще се засечем. Решихме сами да сме си екскурзоводи. Не сме ходили досега в Истанбул, но смятам, че ще се справим. Още ми е малко мъглява ситуацията с транспорта, но има време, ще вляза в час. Няколко пъти четох как се стига до Бостанджъ, но това не ми помогна много. Гледах, че има и ферибот до там? Ако правилно съм разчела картата, де. Ако някой може да ми обясни как да стигнем от Лалели до Бостънджъ и колко време приблизително отнема ще съм му много благодарна. Също ще помоля за подобно обяснение  и за желязната църква "Св.Стефан".
 bouquet

# 164
  • София
  • Мнения: 13 150
Желязната църква е включена в безплатната обиколка. И без това в нея повече от 15 минути работа нямате Simple Smile. Горката, толкова е занемарена  Sad. Нашата обзорна обиколка е първата сутрин, а настаняването е едва на обед. Мисля си, че ще си ходим с групата този половин ден, заради настаняването. После - волна програма  Wink.

Mayflower, заради аквариума ли искате да ходите до Форум или на пазар? Ако е за аквариума - хубав е, но съвсем не е толкова голям, че да ви е малко времето. През тунела минахме 2 пъти, спирали сме се пред всеки аквариум дълго време, почивахме по пейките, гледахме как хранят рибите и най-много 2 часа да сме били в него. Все пак ако отидете сами ще ви струва само 2 или 4 билетчета на градския транспорт (до метрото ние отидохме пеша, но може и с трамвай), а ако сте с фирмата - доста повече Grinning.

Общи условия

Активация на акаунт