Майчинството счетоводно - 38

  • 42 078
  • 741
  •   1
Отговори
# 240
  • софия
  • Мнения: 1 305
Може ли да ми кажете  180 те дни на който имам право на болнични преди да се явя на телк, за календарна година ли са newsm78  bouquet

# 241
  • Мнения: 2 200
Може ли да ми кажете  180 те дни на който имам право на болнични преди да се явя на телк, за календарна година ли са newsm78  bouquet
180 дни без прекъсване. Може да започнат в една и да свършат в друга кал. година.

# 242
  • София /Сухата река/
  • Мнения: 91
Здравейте,
 моите въпроси са малко объркани,но ще се опитам да ви обясня и ще се радва да ми отговорите.
 Имам 2 деца на 4г и11 м. и малката е на 1г и 10 м.На 5 април  ми изтичат 2-те години по майчинство,след това искам да си взема 40 дни ПЛАТЕНА отпуска/за 2 г./, и след тази отпуска искам да напусна работа.С Идеята да започна на друго място,НО...
Мога ли да напусна така,предизвестието кога да го подам?Най-важната подробност е, че не съм на работа от 2005 г.,защота ми се застъпиха 2 -те майчинства./Сигурно трябва да се върна на работа за кратко или...?????/
 От "Неплатени и платени отпуски''  на форумът ми казаха да пиша тук при Вас newsm78

# 243
  • Мнения: 152
Здравейте, дали е възможно да Ви отнема малко време, за да чуете и моят въпрос и по възможност да ми отговорите? Благодаря предварително  Hug
Значи моята ситуация е следната - от 25.02.2011 г. трябва да изляза в 45 дневния болничен. Имам подписан трудов договор от 19.04.2010 г., т.е. към датата на болничния няма да имам 12 месеца трудов стаж. Ще се сдобия с него в по - късен момент, по всяка вероятност дори след самото раждане. За периода от 25.02. до 19.04 ще получа ли някакви пари от НОИ - за какво, в смисъл ще ми изплатят ли самия болничен, ще ми се води ли като част от 410 дни и като имате предвид, че реално аз съм осигурявана на сума различна от минималната заплата за 9 от 18 месеца, както следва - от август 2009 до април 2010 минимална заплата - т.е. до декември на 220 лв, после на 240 лв, от април до октомври 2010 на 291 лв., а след това на 511 лв. , каква сума горе долу и за колко месеца мога да очаквам като майчинство?
Благодаря, още веднъж за отговора! Лека и спокойна нощ  за сега!

# 244
  • Мнения: 156
Някой дали може да ми отговори?!?

# 245
  • Sofia
  • Мнения: 58
Здравейте,
 моите въпроси са малко объркани,но ще се опитам да ви обясня и ще се радва да ми отговорите.
 Имам 2 деца на 4г и11 м. и малката е на 1г и 10 м.На 5 април  ми изтичат 2-те години по майчинство,след това искам да си взема 40 дни ПЛАТЕНА отпуска/за 2 г./, и след тази отпуска искам да напусна работа.С Идеята да започна на друго място,НО...
Мога ли да напусна така,предизвестието кога да го подам?Най-важната подробност е, че не съм на работа от 2005 г.,защота ми се застъпиха 2 -те майчинства./Сигурно трябва да се върна на работа за кратко или...?????/
 От "Неплатени и платени отпуски''  на форумът ми казаха да пиша тук при Вас newsm78
Можеш с връщането си след майчинството да си подадеш молбата за напускане и да си вземеш платен отпуск.Така по време на отпуската,ще ти тече и задължителното едномесечно предизвестие за напускане.Но ти вероятно имаш доста дни натрупана отпуска по време на майчинството,които или трябва да си ги вземеш или ще трябва да ти ги платят.
Другият момент е,че ако ти не си на работа от 2005 г. и имате промяна на заплатите за твоята длъжност
през това време,можеш да се върнеш за 10 дена поне на работа,през което време те трябва да ти актуализират запплатата.След което отпуската ще ти бъде плащана на база на новата заплата,а не на тая от 2005  Wink По закон се взима база за отпуската последния месец,в който имаш поне 10 работни дни Wink
Много дълго стана,но дано да съм ти помогнала  Wink
ако нещо бъркам да ме поправят по-вещите Simple Smile

# 246
  • София-Младост
  • Мнения: 23 361
Здравейте, дали е възможно да Ви отнема малко време, за да чуете и моят въпрос и по възможност да ми отговорите? Благодаря предварително  Hug
Значи моята ситуация е следната - от 25.02.2011 г. трябва да изляза в 45 дневния болничен. Имам подписан трудов договор от 19.04.2010 г., т.е. към датата на болничния няма да имам 12 месеца трудов стаж. Ще се сдобия с него в по - късен момент, по всяка вероятност дори след самото раждане. За периода от 25.02. до 19.04 ще получа ли някакви пари от НОИ - за какво, в смисъл ще ми изплатят ли самия болничен, ще ми се води ли като част от 410 дни и като имате предвид, че реално аз съм осигурявана на сума различна от минималната заплата за 9 от 18 месеца, както следва - от август 2009 до април 2010 минимална заплата - т.е. до декември на 220 лв, после на 240 лв, от април до октомври 2010 на 291 лв., а след това на 511 лв. , каква сума горе долу и за колко месеца мога да очаквам като майчинство?
Благодаря, още веднъж за отговора! Лека и спокойна нощ  за сега!

За периода преди да придобиеш необходимият осигурителен стаж няма да получиш обезщетение. След това ще започне изплащане, от датата на придобиване на стажа.
За сметките ползвай калкулатора на КиК за майчинство.

# 247
  • София /Сухата река/
  • Мнения: 91
Здравейте,
 моите въпроси са малко объркани,но ще се опитам да ви обясня и ще се радва да ми отговорите.
 Имам 2 деца на 4г и11 м. и малката е на 1г и 10 м.На 5 април  ми изтичат 2-те години по майчинство,след това искам да си взема 40 дни ПЛАТЕНА отпуска/за 2 г./, и след тази отпуска искам да напусна работа.С Идеята да започна на друго място,НО...
Мога ли да напусна така,предизвестието кога да го подам?Най-важната подробност е, че не съм на работа от 2005 г.,защота ми се застъпиха 2 -те майчинства./Сигурно трябва да се върна на работа за кратко или...?????/
 От "Неплатени и платени отпуски''  на форумът ми казаха да пиша тук при Вас newsm78
Можеш с връщането си след майчинството да си подадеш молбата за напускане и да си вземеш платен отпуск.Така по време на отпуската,ще ти тече и задължителното едномесечно предизвестие за напускане.Но ти вероятно имаш доста дни натрупана отпуска по време на майчинството,които или трябва да си ги вземеш или ще трябва да ти ги платят.
Другият момент е,че ако ти не си на работа от 2005 г. и имате промяна на заплатите за твоята длъжност
през това време,можеш да се върнеш за 10 дена поне на работа,през което време те трябва да ти актуализират запплатата.След което отпуската ще ти бъде плащана на база на новата заплата,а не на тая от 2005  Wink По закон се взима база за отпуската последния месец,в който имаш поне 10 работни дни Wink
Много дълго стана,но дано да съм ти помогнала  Wink
ако нещо бъркам да ме поправят по-вещите Simple Smile

Забравих да напиша,че когато забременях с второто си дете през 2008г.,от работата ме накараха да работя 1 месец,за да ми актуализират заплатата,но аз получих кръвоизливи и работих около 1о дни.
 Благодаря,за отговора Кончита! Hug

# 248
  • Sofia
  • Мнения: 58
Забравих да напиша,че когато забременях с второто си дете през 2008г.,от работата ме накараха да работя 1 месец,за да ми актуализират заплатата,но аз получих кръвоизливи и работих около 1о дни.
 Благодаря,за отговора Кончита! Hug
[/quote]
А актуализираха ли ти я?Ако са били в края на месеца,а ти си излязла от следващия би трябвало да са достатъчни.Но така или иначе,ако от 2008 до 2011 има промяна в заплатите,пак трябва да го направиш.Връщаш се на работа за последните поне 10 РАБОТНИ дни,пускаш си през това време молбата за отпуската,като ти я подпишат си пускаш и предизвестието и си готова  Party

# 249
  • Майничка
  • Мнения: 12 590
Здравейте!

Предварително благодаря за отговорите и се извинявам за дългия пост. Въпросът ми е следният:
Полагат ми се 25 работни дни на година, като към момента съм натрупала 42 неизползвани. Живот и здраве на 10 юли трябва да излизам в 45 дни преди раждане. Трябва ли да използвам всички дни дотогава и губя ли ги ако не успея да го направя? Също, получавам ли 25 нови дни на 01.01.2012 и мога ли да ги използвам заедно с натрупаните преди това (ако не съм ги изгубила и използвала) веднага след изтичане на първата година майчинство (тогава смятам да се върна на работа)?

Работодателят ми иска да поработвам малко от вкъщи по време на майчинството. Как трябва да се уредят нещата, за да си получавам майчинските и да ми заплащат легално?

Благодаря!

Според сега съществуващата нормативна уредба - не ги губите и можете да си ги ползвате веднага след 410-те дни, включително и тези, на които имате право за 2012г.
Можете да сключите граждански договор със същия работодател след 135-ия ден и да си получавате легално възнаграждение за тази дейност.

# 250
  • Мнения: 152
Здравейте, дали е възможно да Ви отнема малко време, за да чуете и моят въпрос и по възможност да ми отговорите? Благодаря предварително  Hug
Значи моята ситуация е следната - от 25.02.2011 г. трябва да изляза в 45 дневния болничен. Имам подписан трудов договор от 19.04.2010 г., т.е. към датата на болничния няма да имам 12 месеца трудов стаж. Ще се сдобия с него в по - късен момент, по всяка вероятност дори след самото раждане. За периода от 25.02. до 19.04 ще получа ли някакви пари от НОИ - за какво, в смисъл ще ми изплатят ли самия болничен, ще ми се води ли като част от 410 дни и като имате предвид, че реално аз съм осигурявана на сума различна от минималната заплата за 9 от 18 месеца, както следва - от август 2009 до април 2010 минимална заплата - т.е. до декември на 220 лв, после на 240 лв, от април до октомври 2010 на 291 лв., а след това на 511 лв. , каква сума горе долу и за колко месеца мога да очаквам като майчинство?
Благодаря, още веднъж за отговора! Лека и спокойна нощ  за сега!

За периода преди да придобиеш необходимият осигурителен стаж няма да получиш обезщетение. След това ще започне изплащане, от датата на придобиване на стажа.
За сметките ползвай калкулатора на КиК за майчинство.

А тогава за какво е нужно да го имам този болничен и да го представям след като реално нищо няма да получа?  newsm78 А какъв стаж е необходимо да имам, за да ми платят болничен - 12 месеца ли пак или повече? И искате да кажете, че ще получа някакви пари едва в началото на май така ли?
Благодаря за отговорите,

# 251
  • София-Младост
  • Мнения: 23 361
Здравейте, дали е възможно да Ви отнема малко време, за да чуете и моят въпрос и по възможност да ми отговорите? Благодаря предварително  Hug
Значи моята ситуация е следната - от 25.02.2011 г. трябва да изляза в 45 дневния болничен. Имам подписан трудов договор от 19.04.2010 г., т.е. към датата на болничния няма да имам 12 месеца трудов стаж. Ще се сдобия с него в по - късен момент, по всяка вероятност дори след самото раждане. За периода от 25.02. до 19.04 ще получа ли някакви пари от НОИ - за какво, в смисъл ще ми изплатят ли самия болничен, ще ми се води ли като част от 410 дни и като имате предвид, че реално аз съм осигурявана на сума различна от минималната заплата за 9 от 18 месеца, както следва - от август 2009 до април 2010 минимална заплата - т.е. до декември на 220 лв, после на 240 лв, от април до октомври 2010 на 291 лв., а след това на 511 лв. , каква сума горе долу и за колко месеца мога да очаквам като майчинство?
Благодаря, още веднъж за отговора! Лека и спокойна нощ  за сега!

За периода преди да придобиеш необходимият осигурителен стаж няма да получиш обезщетение. След това ще започне изплащане, от датата на придобиване на стажа.
За сметките ползвай калкулатора на КиК за майчинство.

А тогава за какво е нужно да го имам този болничен и да го представям след като реално нищо няма да получа?  newsm78 А какъв стаж е необходимо да имам, за да ми платят болничен - 12 месеца ли пак или повече? И искате да кажете, че ще получа някакви пари едва в началото на май така ли?
Благодаря за отговорите,
А ако не предадеш болничният на какво остнование смяташ да отсъстваш за този период от работа? Да, необходими са ти 12 месеца осигурителен стаж, за да получаваш обезщетение.

# 252
  • Мнения: 384
Здравейте,

искам да попитам до кое число на месеца работодателят трябва да внесе осигуровките за месец януари. Декларациите знам, че са до 10-то число, но ме интересува самата сума до кога се внася, понеже в момента проверявам с ПИК-кода, но излиза, че не са ми внесени.

И още един въпрос - осигуряват ме на 1500 лв., за февруари съм предоставила болничен от 15.02-28.02, ще има ли промяна в паричната стойност на осигуровката, която работодателят трябва да преведе в НОИ?

45-дневния болничен ми е с период 1.03-14.04. Той с документите и декларациите през април ли ще бъде внесен? И евентуално кога мога да очаквам най-ранно изплащане, ако всичко е внесено в срок?

Благодаря,   bouquet

# 253
  • Мнения: 1 167
Имам въпрос,когато синът ми стана на 6 м мисля да се връщам на работа,ще получавам ли половината си майчинство?

# 254
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам въпрос,когато синът ми стана на 6 м мисля да се връщам на работа,ще получавам ли половината си майчинство?

не,няма да го получаваш-само заплата
едва след края на 410 те дни ще получаваш 120 те лв
от 6 я месец на бебето може да прехвърлиш обезщетеиеното на бащата

Общи условия

Активация на акаунт