Ваксина Ротарикс – съвети от специалист

  • 36 783
  • 94
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 544
******************************** рекламна публикация ********************************

Скъпи родители, в тази тема можете да задавате към специалист своите въпроси, свързани с ваксината Ротарикс.

Моля, имайте предвид, че консултациите и съветите в този форум не заместват тези с Вашия лекар.

Темата е създадена за обмяна на опит и отговори на въпроси в компетенцията на специалист-педиатър – д-р Марио Янакиев.

Д-р Янакиев си запазва правото да не отговаря на провокативни въпроси, свързани с ненаучни публикации или твърдения, както и на такива, които не са свързани с конкретната тема.


За д-р Марио Янакиев
Завършва медицина през 1990 година във ВМИ Пловдив. Има специалност по педиатрия и хомеопатия. Специализирал е спешна помощ.
Работил е 7 години като педиатър в спешна помощ в гр. Хасково. От 2000 година работи, като общопрактикуващ лекар с над 2000 пациeнта, с преобладаващ брой деца.

# 1
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Здравейте!
Мен ме интересува мнението на д-р Янакиев за тази ваксина, защото из форумите чета различни мнения "за" и "против" нея и определено везната пада повече към "против". Може би, както всяка майка, аз се притеснявам дали ваксините не стават прекалено много за едно толкова малко същество. Вярно, че се приема през устата, но все пак е ваксина...Бих искала да чуя и неговото становище, ако е възможно, разбира се. Благодаря предварително!

# 2
  • София
  • Мнения: 291
Здравейте!
Аз поставих тази ваксина на малкия си син. Понесе я добре. Доволна съм от избора, който направих! Интересува ме, за какъв период от време действа ваксината?
Благодаря!

# 3
  • Мнения: 1 569
Хубава тема! Аз бих искала да помоля за повече научна информация какво точно представлява Рота вирусът, как се проявява и какви биха били последствията от него? Благодаря!

# 4
  • Мнения: 20
Здравейте
Katencetoo,
В  действителност  сте  права  да  се  притеснявате  за  претоварване  с  ваксини  на  нашите  деца.
Но - Ротарикс  е  една  финна  ваксина, с  почти  никакви странични  действия.
В същото  време  ни  защитава  от  неприятните  диарии.
Спомнете  си  лятото  на  2010.
Всяко  второ  дете, което  беше  на  морето  се  разболя  от  Ротавирусен  гастроентирит. Голяма  част  от  тях  изживяха  кошмара  да  се  лекуват  в  Инфекциозните  отделения  в Бургас  и  Варна.
Смятам ,че  сr  заслужава  чрез  ваксина  да  избегнем  тази  болест.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

Последна редакция: чт, 24 фев 2011, 22:17 от d-rMario

# 5
  • Мнения: 20
Здравейте  Бърборанка,
Много  се  радвам ,че  се  интересувате  за  повече  научни  подробности.

С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

Последна редакция: ср, 23 май 2012, 01:05 от Reza

# 6
  • Мнения: 940
т.е. да разбираме че тази ваксина се поставя само до 6м и след това не може/е безмислено? в статията пише, че е ефективна "до две седмици след приема й", това наистина ли е така или аз нещо не съм разбрала? и ако е така, тогава защо се налага още един прием? всъщност наистина не разбрах в крайна сметка колко време действа  newsm78

благодаря предварително за отговорите!

# 7
  • Бургас / Св. Влас
  • Мнения: 28
Здравейте,
на нас ни предстои да сложим ваксината по наше желание.Попитах педиатъра още на първата консултация,но тя каза,че според нея е по-подходящо да я дадем на детето през 5 и 6 месец,когато няма да бием пентакисм и синфлорикс,а сега чета,че най-добре да е 2,3 месец.Сбъркали и закъснели ли сме?
Също така искам да разбера за какъв период действа?
Благодаря предварително.

П.П Ние живеем на морето,във ваканционен комплекс и е наистина наложително да я сложим.

# 8
  • Мнения: 1 100
Синът ми е ваксиниран с Ротарикс. Три пъти е бил на море за по 2-3 седмици и не се е заразявал със стомашни вируси. Миналата седмица в групата в детската градина диагностицираха 4 деца със стомашен вирус, синът ми отново не се разболя.
И мен ме притесняваше претоварването с ваксини, възможните страничните реакции  и т.н., но на практика Ротарикс се оказа доста полезна и ефективна ваксина.

Аз също се интересувам за колко време действа Ротарикс?
Зная, че според календара няма планирани реимунизации след 6-ти месец.

# 9
  • София
  • Мнения: 291
... всъщност наистина не разбрах в крайна сметка колко време действа  newsm78 ...
От статията разбрах, че ваксината започва да действа до две седмици след поставянето й или един вид започва да действа предпазващо на детето. Това което не разбрах, обаче е и пак питам, колко време действа тази ваксина или за колко време напред, аз мога да бъда спокойна за детето си, че ще бъде защитено от рота - вируси?

# 10
  • Мнения: 20
Здравейте  rika,
Да , имунитетът  срещу  този  вирус  се създава  още  към втората  седмица  след  имунизацията, но  той  е  частичен.
Необходим  е  втори  прием  за  по-продължително  и  цялостно  действие.
Хоризонтът  на  действие  на  ваксината  е  от  3  до  5  години.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 11
  • Мнения: 20
Здравейте  Marvelous,
По-добре  е  да  бъде  поставена  ваксината  през  2 ри  и  3  ти  месец.
Но  не  сте  сгрешили ,така че  спокойно  може  да  я  поставите  през  5 и  и  6 и месец.
За  вас  е  от  изключителна  важност  да  защитите  детето  си  от  този  коварен  вирус.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 12
  • Мнения: 20
Виждам ,че  живо  се  интересувате  от  т.нар. "Хоризонт  на  действие"  на  ваксината.
Всяка  ваксина  има  своя  лимит  на  продължителност  на  създадения специфичен  имунитет.
Целта  на  приложението  на  Ротарикс  е  да  бъде  най-ефективна   през  рисковите  периоди  на  тази  инфекция - късна  кърмаческа  възраст - от  6  до  12  месеца  и  ранна  детска  възраст - 1- 3 години.
Доказания  хоризонт  на  действие  на  Ротарикс  е от  3  до  5  години, след  приложението  й.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 13
  • Мнения: 9 441
А,възможно ли е тази ваксина да предизвика инфекцията?Все пак става въпрос за различни деца,различни организми.
Пример давам някой уж противогрипни ваксини,а те всъщност предизвикват грипа?Лично аз съм имала нещастието да бъда ваксинирана от такава противогрипна.

# 14
  • Мнения: 74
От всичком казано до тук не ртазбрах, може ли да се постави ваксината на по-голямо дете - на 1 год. например.

Общи условия

Активация на акаунт