Ваксина Ротарикс – съвети от специалист

  • 36 875
  • 94
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 545
******************************** рекламна публикация ********************************

Скъпи родители, в тази тема можете да задавате към специалист своите въпроси, свързани с ваксината Ротарикс.

Моля, имайте предвид, че консултациите и съветите в този форум не заместват тези с Вашия лекар.

Темата е създадена за обмяна на опит и отговори на въпроси в компетенцията на специалист-педиатър – д-р Марио Янакиев.

Д-р Янакиев си запазва правото да не отговаря на провокативни въпроси, свързани с ненаучни публикации или твърдения, както и на такива, които не са свързани с конкретната тема.


За д-р Марио Янакиев
Завършва медицина през 1990 година във ВМИ Пловдив. Има специалност по педиатрия и хомеопатия. Специализирал е спешна помощ.
Работил е 7 години като педиатър в спешна помощ в гр. Хасково. От 2000 година работи, като общопрактикуващ лекар с над 2000 пациeнта, с преобладаващ брой деца.

# 1
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Здравейте!
Мен ме интересува мнението на д-р Янакиев за тази ваксина, защото из форумите чета различни мнения "за" и "против" нея и определено везната пада повече към "против". Може би, както всяка майка, аз се притеснявам дали ваксините не стават прекалено много за едно толкова малко същество. Вярно, че се приема през устата, но все пак е ваксина...Бих искала да чуя и неговото становище, ако е възможно, разбира се. Благодаря предварително!

# 2
  • София
  • Мнения: 291
Здравейте!
Аз поставих тази ваксина на малкия си син. Понесе я добре. Доволна съм от избора, който направих! Интересува ме, за какъв период от време действа ваксината?
Благодаря!

# 3
  • Мнения: 1 569
Хубава тема! Аз бих искала да помоля за повече научна информация какво точно представлява Рота вирусът, как се проявява и какви биха били последствията от него? Благодаря!

# 4
  • Мнения: 20
Здравейте
Katencetoo,
В  действителност  сте  права  да  се  притеснявате  за  претоварване  с  ваксини  на  нашите  деца.
Но - Ротарикс  е  една  финна  ваксина, с  почти  никакви странични  действия.
В същото  време  ни  защитава  от  неприятните  диарии.
Спомнете  си  лятото  на  2010.
Всяко  второ  дете, което  беше  на  морето  се  разболя  от  Ротавирусен  гастроентирит. Голяма  част  от  тях  изживяха  кошмара  да  се  лекуват  в  Инфекциозните  отделения  в Бургас  и  Варна.
Смятам ,че  сr  заслужава  чрез  ваксина  да  избегнем  тази  болест.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

Последна редакция: чт, 24 фев 2011, 22:17 от d-rMario

# 5
  • Мнения: 20
Здравейте  Бърборанка,
Много  се  радвам ,че  се  интересувате  за  повече  научни  подробности.

С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

Последна редакция: ср, 23 май 2012, 01:05 от Reza

# 6
  • Мнения: 940
т.е. да разбираме че тази ваксина се поставя само до 6м и след това не може/е безмислено? в статията пише, че е ефективна "до две седмици след приема й", това наистина ли е така или аз нещо не съм разбрала? и ако е така, тогава защо се налага още един прием? всъщност наистина не разбрах в крайна сметка колко време действа  newsm78

благодаря предварително за отговорите!

# 7
  • Бургас / Св. Влас
  • Мнения: 28
Здравейте,
на нас ни предстои да сложим ваксината по наше желание.Попитах педиатъра още на първата консултация,но тя каза,че според нея е по-подходящо да я дадем на детето през 5 и 6 месец,когато няма да бием пентакисм и синфлорикс,а сега чета,че най-добре да е 2,3 месец.Сбъркали и закъснели ли сме?
Също така искам да разбера за какъв период действа?
Благодаря предварително.

П.П Ние живеем на морето,във ваканционен комплекс и е наистина наложително да я сложим.

# 8
  • Мнения: 1 100
Синът ми е ваксиниран с Ротарикс. Три пъти е бил на море за по 2-3 седмици и не се е заразявал със стомашни вируси. Миналата седмица в групата в детската градина диагностицираха 4 деца със стомашен вирус, синът ми отново не се разболя.
И мен ме притесняваше претоварването с ваксини, възможните страничните реакции  и т.н., но на практика Ротарикс се оказа доста полезна и ефективна ваксина.

Аз също се интересувам за колко време действа Ротарикс?
Зная, че според календара няма планирани реимунизации след 6-ти месец.

# 9
  • София
  • Мнения: 291
... всъщност наистина не разбрах в крайна сметка колко време действа  newsm78 ...
От статията разбрах, че ваксината започва да действа до две седмици след поставянето й или един вид започва да действа предпазващо на детето. Това което не разбрах, обаче е и пак питам, колко време действа тази ваксина или за колко време напред, аз мога да бъда спокойна за детето си, че ще бъде защитено от рота - вируси?

# 10
  • Мнения: 20
Здравейте  rika,
Да , имунитетът  срещу  този  вирус  се създава  още  към втората  седмица  след  имунизацията, но  той  е  частичен.
Необходим  е  втори  прием  за  по-продължително  и  цялостно  действие.
Хоризонтът  на  действие  на  ваксината  е  от  3  до  5  години.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 11
  • Мнения: 20
Здравейте  Marvelous,
По-добре  е  да  бъде  поставена  ваксината  през  2 ри  и  3  ти  месец.
Но  не  сте  сгрешили ,така че  спокойно  може  да  я  поставите  през  5 и  и  6 и месец.
За  вас  е  от  изключителна  важност  да  защитите  детето  си  от  този  коварен  вирус.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 12
  • Мнения: 20
Виждам ,че  живо  се  интересувате  от  т.нар. "Хоризонт  на  действие"  на  ваксината.
Всяка  ваксина  има  своя  лимит  на  продължителност  на  създадения специфичен  имунитет.
Целта  на  приложението  на  Ротарикс  е  да  бъде  най-ефективна   през  рисковите  периоди  на  тази  инфекция - късна  кърмаческа  възраст - от  6  до  12  месеца  и  ранна  детска  възраст - 1- 3 години.
Доказания  хоризонт  на  действие  на  Ротарикс  е от  3  до  5  години, след  приложението  й.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 13
  • Мнения: 9 451
А,възможно ли е тази ваксина да предизвика инфекцията?Все пак става въпрос за различни деца,различни организми.
Пример давам някой уж противогрипни ваксини,а те всъщност предизвикват грипа?Лично аз съм имала нещастието да бъда ваксинирана от такава противогрипна.

# 14
  • Мнения: 74
От всичком казано до тук не ртазбрах, може ли да се постави ваксината на по-голямо дете - на 1 год. например.

# 15
  • Мнения: 20
Здравейте
Кристал,
Характерно  за  съвременните  ваксини  е ,че  се  използват  изключително  иновативни и прецизни  методи  за  тяхното  приготвяне.
Вероятността  да  предизвикат  инфекция  клони  към  нула.
По-важното  е  преди  всяка  имунизация  детето  да  бъде прегледано  от  лекар, който  да  установи ,че  то  е  здраво.
Много  важна  е  епидемичната анамнеза /разпит/. - Дали  няма  друг  в  семейството  болен  с  някаква  активна  инфекция. Ако  има  такъв - винаги  съобщавайте  на  лекаря.
Най-вероятно  вие  не  стесе  заразили  от  ваксината  а  сте  си  носели  някаква  вирусна  инфекция.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 16
  • Мнения: 20
Тази  ваксина  не  е  за  по-големи  деца.
Трябва  да  се  направи  до  6  месеца.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 109
d-rMario, здравейте!
Дали слад приемането на капки био-гайа през летния сезон ще има ефект, след като казвате че е късно за поставянето на ваксината на по-голямо  бебе?
На 9 м. бебе ако все пак я поставим ще има ли някакъв ефект?
И последен въпрос, в една опаковка и двете дози ли са?

# 18
  • Мнения: 1 119

Целта  на  приложението  на  Ротарикс  е  да  бъде  най-ефективна   през  рисковите  периоди  на  тази  инфекция - късна  кърмаческа  възраст - от  6  до  12  месеца  и  ранна  детска  възраст - 1- 3 години.
Доказания  хоризонт  на  действие  на  Ротарикс  е от  3  до  5  години, след  приложението  й.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев



Къде бихме могли да прочетем въпросните доказателства? И ако не можем, дали бихте могли да отговорите тук на няколко въпроса, които смятам за важни? До колкото ми е известно, се следи за антитела, за да се разбере дали ваксината реално създава имунитет или не, ако греша ме поправете... В тази връзка:

1. Какъв процент от имунизираните с Ротарикс създават антитела, срещу ротавирусите, след имунизацията?
2. Правят ли се периодични изследвания на имунизираните, за да се установи дали все още имат антитела или имунитетът им (антителата) спадат? Какво показват тези изследвания?
3. Какъв процент от тези, които са си създали антитела, въпреки това се разболяват?
4. Какъв процент от неимунизираните не се разболяват, въпреки че не са имунизирани?
5. Какъв процент от неимунизираните и непреболедувалите имат антитела срещу ротавирусите, въпреки че не са боледували и не са ваксинирани?


Това ме интересува на този етап... Когато имам още въпроси, ще задам и тях... Благодаря за отговорите...

# 19
  • Мнения: 3
добре сте разгърнали темата а защо дозата на тази ваксина струва 120лв. демек 2-те дози са 240лв. това ваксина ли е или търговия?

# 20
  • Мнения: 20
Здравейте Fanni,
Много  е  хубаво ,че  се  интересувате  по.подробно  за  проучванията.
Разбира се, че действието  и  ефикасността  на  тази  ваксина  е  проучена  в  детайли  в  обширни  изследвания.
Ето  публикациите  в  авторитетното  списание  THE  NEW  ENGLAND  JOURNAL  OF  MEDICINE:
http://www.nejm.org/search?q=Safety+and+Efficacy+of+an+Attenuate … s+Gastroenteritis
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

Последна редакция: сб, 26 фев 2011, 15:00 от d-rMario

# 21
  • Мнения: 20
Здравейте  elix,
Смятам, че  не  е  удачно  да  се  прави  ваксината  на  9  месечно  бебе.
В  една  опаковка  има  една  доза.
Що  се  отнася  до  протекцията  на  вашето  бебе  за  летния  сезон,  то  има  много  медикаменти,  които  могат да  намалят  риска  от  вирусни  инфекции, но  няма  да  бъде  със  същия  ефект.
Единия  от  тях  е  Биогая.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 22
  • Мнения: 361
здравейте, следващата седмица нашето бебе навършва 2 месеца и в момента съ пред големия въпрос дали да купувам ваксината ротарикс или не. аз по принцип съм привърженик на идеята, че трябва да спестим на децата всяко заболяване, което можем /срещу което има създадени ваксини/, но съпругът ми казва, че според него точно тази ваксина е безмислена защото децата досега не са се ваксинирали и т.н. знам че трябва да решаваме бързо, за да не изпуснем подходящия период, затова ще помоля за съвет дали да я правим   

# 23
  • Мнения: 20
Здравейте 
benissima,
Моят  съвет  е  да  я  направите. Ваксината  е  с  добър  профил  на  безопасност  и  е  ефктивна  срещу  неприятните  Ротавируси, които  причиняват 90 % от   диариите  в  ранната  детска  възраст.
Не  забравяйте, че  детето  трябва  да  бъде  здраво, да  е  нямало  близък  контакт  с ,човек  болен  от  грип, какъвто  в  момента  има.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 24
  • Мнения: 4 753
Във връзка с тази статия - Взрив от чревни вируси при децата

И по-точно тази част от нея:

„Тестовете позволяват бързо да се сложи диагноза. Но признаците като зачервено гърло, температура, липса на апетит, диария могат да заблудят лекаря дали на бебето му никнат зъби, дали не е реакция след поредна ваксина."

Зачудих се, дали пък реакциите от ваксини като зачервено гърло, температура, липса на апетит, диария могат да заблудят лекаря, че бебето се е заразило с ротавируси и бързо да се сложи диагноза. Така "статистиката" показва завишена заболеваемост от ротавируси и естествено нужда от ваксина против тях (Ротарикс), както и липса на странични реакции от останалите ваксини...   Thinking  Как личните лекари правят разлика между симптомите на ротавирусна инфекция и реакция от ваксини? Лекарите (дори специалисти педиатри), които познавам аз, не назначават никакви тестове за установяване на причинителя на симптомите, а направо решават, че е вирус и назначават лечение... Това изкривява статистиката в полза на ваксина като Ротарикс, както и оневинява останалите ваксини...

Не видях и отговор на въпросите на Fanni, макар че отворих посочения линк и прочетох какви клинични изпитвания са направени... Ще може ли с няколко думи да обясните каква е проследимостта на ефективността на ваксината в обществото, като отговорите конкретно с цифри (проценти) на посочените от нея въпроси... Благодаря!!

# 25
  • Мнения: 6
Въпросите на stelt77 и Fanni са много важни.. Лично аз в казармата наблюдавах как поне половината от тези, които се ваксинираха с "безплатната" провивогрипна ваксина (в кавички, защото, в същност, се плащат от парите на всички данъкоплатци, сред които сме и ние), та половината ваксинирали се, се разболяха още на другия ден от грип..  Очакваме отговор от д-р Марио...

# 26
  • Мнения: 1 119
Здравейте Fanni,
Много  е  хубаво ,че  се  интересувате  по.подробно  за  проучванията.
Разбира се, че действието  и  ефикасността  на  тази  ваксина  е  проучена  в  детайли  в  обширни  изследвания.
Ето  публикациите  в  авторитетното  списание  THE  NEW  ENGLAND  JOURNAL  OF  MEDICINE:
http://www.nejm.org/search?q=Safety+and+Efficacy+of+an+Attenuate … s+Gastroenteritis
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

Благодаря за линка. Има информация за експериментирането на ваксината върху деца тук по-точно от линка който д-р Марио посочи:
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa052434

но тя е само за ефикасността на ваксината а аз питах за друго или по-точно за други изследвания, но няма значение.

# 27
  • Мнения: 20
Здравейте 
krist,
В  момента  коментираме  ваксината  срещу  Ротавирусите.
Лично  аз  не  съм  привърженик  на  ваксините  срещу  грип,  защото  ги  смятам  за  неефективни.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 28
  • Мнения: 6
Чудесно! Имате ли мнение по въпросите на stelt77 по-горе?

# 29
  • Мнения: 17
Тази  ваксина  не  е  за  по-големи  деца.
Трябва  да  се  направи  до  6  месеца.

Навсякъде се казва, че ваксината е за деца до 6 месеца, а се разболяват от вируса деца до 5 години. Какво се случва и защо да не може да се постави ваксината на деца над 6 мисица, щом те са потенциални потърпевши от зараза.

# 30
  • Мнения: 162
Здравейте! Синът ми е на 1 г. и 7 м. и миналия месец изкара един ентерит, при това много тежко. Предстои ни през лятото, когато е на 2 годинки, да го заведем на море. След като Ротарикс не е подходящ за него, какви алтернативни начини за защита на детето има? Преди години когато заведохме дъщеря ми за пръв път на море прекарахме няколко кошмарни дни в инфекциозно отделение в Бургас, не искам това да се случва отново. Надявам се да ме насочите към публикации или дуги източници на информация. Благодаря предварително.

# 31
  • Мнения: 1
Здравейте! Моят син е на четири навършени месеца. Има направени два приема на ваксини Пентаксим и Симфлоикс. Бих желала да му направим и ваксина Ротарикс. Последната ваксинация ни беше направена на 25/02/2011 г., Въпроса ми е трябва ли да се изчака някакъв период от време или мога още сега да закупя Рота ваксина и да му бъде дадена или да изчакам следващия задължителен прием на Пентаксин и Симфлорикс, когато той ще бъде на 5 месеца, и тогава заедно с тях да се постави? Благодаря Ви!

# 32
  • Мнения: 20
Здравейте 
bubeto_t,
Това  е  възрастта /до  6 месеца/  ,когато  най-оптимално  се  създава  имунитет  в  Пайровите плаки в тънкочревната лигавица.
Ранното  прилагане  на  тази  ваксина    има  за  цел  да  протектира  организма  в  най-рисковата  възраст  за  Рота инфекции - късна кърмаческа  и и ранна  детска.
С  поздрави д-р МАРИО Янакиев

# 33
  • Мнения: 20
Здравейте
alissa nik,
Много  точен  въпрос. Профилактиката  за  всяко  дете  е  индивидуална.
Задължително  ще  съдържа  пробиотик - Биогая напр.  и  хомеопатични  препарати, които  ще  са  съобразени  с  типа  дете.
Ще  потърся  някои  публикации.
С поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 34
  • Мнения: 20
Здравейте pre,
Няма  нужда  да  чакате .
Може  сега  да  направите  първата  доза.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 35
  • Мнения: 20
Искам  да  пожелая  на  всички  майки  много  здраве  на  тeхните  деца.
Весела  и  безболестна  седмица.
Прочетете  нещо  за  д-р Форум  и  д-р Гугъл Simple Smile
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

Последна редакция: ср, 23 май 2012, 01:05 от Reza

# 36
  • Мнения: 4 753
Във връзка с тази статия - Взрив от чревни вируси при децата

И по-точно тази част от нея:

„Тестовете позволяват бързо да се сложи диагноза. Но признаците като зачервено гърло, температура, липса на апетит, диария могат да заблудят лекаря дали на бебето му никнат зъби, дали не е реакция след поредна ваксина."

Зачудих се, дали пък реакциите от ваксини като зачервено гърло, температура, липса на апетит, диария могат да заблудят лекаря, че бебето се е заразило с ротавируси и бързо да се сложи диагноза. Така "статистиката" показва завишена заболеваемост от ротавируси и естествено нужда от ваксина против тях (Ротарикс), както и липса на странични реакции от останалите ваксини...   Thinking  Как личните лекари правят разлика между симптомите на ротавирусна инфекция и реакция от ваксини? Лекарите (дори специалисти педиатри), които познавам аз, не назначават никакви тестове за установяване на причинителя на симптомите, а направо решават, че е вирус и назначават лечение... Това изкривява статистиката в полза на ваксина като Ротарикс, както и оневинява останалите ваксини...

Не видях и отговор на въпросите на Fanni, макар че отворих посочения линк и прочетох какви клинични изпитвания са направени... Ще може ли с няколко думи да обясните каква е проследимостта на ефективността на ваксината в обществото, като отговорите конкретно с цифри (проценти) на посочените от нея въпроси... Благодаря!!

Въпросите ми останаха на предишната страница... Явно това е причината да ги прескочите...  Peace

До колкото ми е известно, се следи за антитела, за да се разбере дали ваксината реално създава имунитет или не, ако греша ме поправете... В тази връзка:

1. Какъв процент от имунизираните с Ротарикс създават антитела, срещу ротавирусите, след имунизацията?
2. Правят ли се периодични изследвания на имунизираните, за да се установи дали все още имат антитела или имунитетът им (антителата) спадат? Какво показват тези изследвания?
3. Какъв процент от тези, които са си създали антитела, въпреки това се разболяват?
4. Какъв процент от неимунизираните не се разболяват, въпреки че не са имунизирани?
5. Какъв процент от неимунизираните и непреболедувалите имат антитела срещу ротавирусите, въпреки че не са боледували и не са ваксинирани?

# 37
  • Мнения: 5
Не вярвам особенно на докторите за каквито и да е излишни ваксини, особенно като се  има впредвид че са комбина  с фармацефтичните фирми и взимат луди пари пробутвайки ни всякакви отрови. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Жалко че използват любовта към децата по този начин. #2gunfire #2gunfire

# 38
  • София
  • Мнения: 735
Във връзка с тази статия - Взрив от чревни вируси при децата

И по-точно тази част от нея:

„Тестовете позволяват бързо да се сложи диагноза. Но признаците като зачервено гърло, температура, липса на апетит, диария могат да заблудят лекаря дали на бебето му никнат зъби, дали не е реакция след поредна ваксина."

Зачудих се, дали пък реакциите от ваксини като зачервено гърло, температура, липса на апетит, диария могат да заблудят лекаря, че бебето се е заразило с ротавируси и бързо да се сложи диагноза. Така "статистиката" показва завишена заболеваемост от ротавируси и естествено нужда от ваксина против тях (Ротарикс), както и липса на странични реакции от останалите ваксини...   Thinking  Как личните лекари правят разлика между симптомите на ротавирусна инфекция и реакция от ваксини? Лекарите (дори специалисти педиатри), които познавам аз, не назначават никакви тестове за установяване на причинителя на симптомите, а направо решават, че е вирус и назначават лечение... Това изкривява статистиката в полза на ваксина като Ротарикс, както и оневинява останалите ваксини...

Не видях и отговор на въпросите на Fanni, макар че отворих посочения линк и прочетох какви клинични изпитвания са направени... Ще може ли с няколко думи да обясните каква е проследимостта на ефективността на ваксината в обществото, като отговорите конкретно с цифри (проценти) на посочените от нея въпроси... Благодаря!!

Въпросите ми останаха на предишната страница... Явно това е причината да ги прескочите...  Peace

До колкото ми е известно, се следи за антитела, за да се разбере дали ваксината реално създава имунитет или не, ако греша ме поправете... В тази връзка:

1. Какъв процент от имунизираните с Ротарикс създават антитела, срещу ротавирусите, след имунизацията?
2. Правят ли се периодични изследвания на имунизираните, за да се установи дали все още имат антитела или имунитетът им (антителата) спадат? Какво показват тези изследвания?
3. Какъв процент от тези, които са си създали антитела, въпреки това се разболяват?
4. Какъв процент от неимунизираните не се разболяват, въпреки че не са имунизирани?
5. Какъв процент от неимунизираните и непреболедувалите имат антитела срещу ротавирусите, въпреки че не са боледували и не са ваксинирани?


Макар че детенцето ми е голямо (но и докато беше в подходящата възраст не съм обмисляла ваксината), аз също чакам с интерес отговор на тези постове... Дано ги получим...

# 39
  • Мнения: 462
Здравейте, д-р Янакиев. Благодаря Ви, че отново сте тук и отговаряте на нашите въпроси. Моят е следният - племенницата ми имаше един прием на Ротарикс, но изплю течността (колко, не мога да кажа, може и да е глътнала нещо от нея). При това положение трябва ли да и поставяме още една, трета доза, за да сме сигурни, че всичко е наред? Търсих информация, но така и не открих из интернет, а мнението на педиатъра е, че няма нужда от трета, допълнителна доза. Питам Ви, за да сравня мненията. Simple Smile

Благодаря Ви предварително за отговора.  Peace

П.С. Въпреки, че не съм лекар, съм срещала отговора на въпроса "Какъв процент от неимунизираните не се разболяват, въпреки че не са имунизирани?" В България всяко второ дете, хоспитализирано с диагноза остър гастроентерит, е с ротавирусна диария. Т.е. процентът е 50/50. Simple Smile  Peace Това беше някакво българско изследване, правено 2009, мисля (чела съм го миналата година).  Peace 

# 40
  • Мнения: 4 753
П.С. Въпреки, че не съм лекар, съм срещала отговора на въпроса "Какъв процент от неимунизираните не се разболяват, въпреки че не са имунизирани?" В България всяко второ дете, хоспитализирано с диагноза остър гастроентерит, е с ротавирусна диария. Т.е. процентът е 50/50. Simple Smile  Peace Това беше някакво българско изследване, правено 2009, мисля (чела съм го миналата година).  Peace 

Всъщност, въпросът не беше за хоспитализираните, нито само за децата, а за всички неимунизирани... Ясно е, че хоспитализираните ще са болни, иначе няма какво да търсят в болница... Останалите неимунизирани къде влизат в статистиката?

Имам още въпроси... В рекламата се казва, че 95 % от децата до 5-годишна възраст се заразяват с ротавирус...
1. Как се различава по симптоматика ротавирусния ентерит от другите ентерити?
2. На всички деца до тази 5-годишна възраст ли са им правени изследвания за установяване на причинителя при симтоми като диария и повръщане?


На моето дете му се е случвало два-три пъти да има диария и/или повръщане и никой никакви изследвания не му е правил... По презумпция заключават, че е ротавирус, защото уж е най-разпространен... То с тоя подход в статистиката, може да излезе и, че е единствен...  Rolling Eyes  А детето ми е повърнало примерно веднъж - от много неща може да е според мен...

# 41
  • Мнения: 2 176

Как се различава по симптоматика ротавирусния ентерит от другите ентерити?

Този въпрос ме вълнува и мен.
Някои деца получават разстройство и имат повишена температура когато им никнат зъбки, по-чувствителните могат да имат същите оплаквания при тръгване на ясла или градина, понякога става въпрос за непоносимост към разни храни или дори за обикновена настинка. Как се отдиференцира ротавирусната инфекция от други оплаквания със същата симптоматика?

# 42
  • Мнения: 20
Здравейте Мишолина Simple Smile,
Смятам ,че  не  се  налага  трети  прием  на  тази  ваксина.
Смятам ,че  първоначалното  количество  попаднало  в  организма  е  достатъчно  за  изграждането  на  имунитета.
Благодаря  много  за  хубавите  думи  и  подкрепата.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 43
  • Мнения: 462
Благодаря за бързия отговор, д-р Янакиев. Simple Smile

Спорен и хубав ден Ви желая.

# 44
  • София
  • Мнения: 291
Мами, на които дечицата им са големи за тази ваксина; мами, които са "убедени" във вредата от ваксините въобще, какъвто и отговор да получат и мами, които не могат да си позволят /за което съжалявам/ или не искат да отделят необходимите средства, за да подсигурят здравето на детето си, защо пишат тук!?!  Stop

# 45
  • Мнения: 4 753
Това е тема за съвети от специалисти, с което се предполага, че могат да отговарят на въпроси от всякакво естество, свързани с темата - в случая ротавируси и Ротарикс... Пиша тук, защото се интересувам и защото имам въпроси, на които чакам отговор... Ако "мамите", с дечица на подходящата възраст или които не са "убедени" във вредата от ваксините, не си задават същите въпроси, просто не виждам каква информация получават, освен агитация да си закупят за излишните си (240 лв.) пари ваксина, недоказано нужна и недоказано ефективна и безопасна...

Имам още един въпрос, свързан със следното:

12.2 Pharmacodynamics
Immunogenicity: A relationship between antibody responses to rotavirus vaccination and protection against rotavirus gastroenteritis has not been established.

от тук - http://www.fda.gov/downloads/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/App … cts/UCM133539.pdf

Как тълкувате горното?

# 46
  • Мнения: 245


Имам още един въпрос, свързан със следното:

12.2 Pharmacodynamics
Immunogenicity: A relationship between antibody responses to rotavirus vaccination and protection against rotavirus gastroenteritis has not been established.

от тук - http://www.fda.gov/downloads/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/App … cts/UCM133539.pdf

Как тълкувате горното?

Изумително какви неща стават в бизнеса...Значи знае се че развиването на антитела от ваксината за ротавирус не води до предпазване от ротавирус гастроентерит и това е публикувано не къде да е а на самия сайт на ФДА, обаче тази ваксина си се продава и реклами и вървят. Т.е не само, че в нея има свински вируси, за които не се знае какво могат да причинят на децата, но на всичкото отгоре е известно, че е неефективна.Но пък рекламката с мечето компенсира за пълната липса на научна подкрепа за ваксината. Страхотно.

# 47
  • София
  • Мнения: 291
Това е тема за съвети от специалисти, с което се предполага, че могат да отговарят на въпроси от всякакво естество, свързани с темата - в случая ротавируси и Ротарикс... Пиша тук, защото се интересувам и защото имам въпроси, на които чакам отговор... Ако "мамите", с дечица на подходящата възраст или които не са "убедени" във вредата от ваксините, не си задават същите въпроси, просто не виждам каква информация получават, освен агитация да си закупят за излишните си (240 лв.) пари ваксина, недоказано нужна и недоказано ефективна и безопасна...
Не знам, какво продължава да поддържа интересът ти към ваксината Ротарикс, след като за n - ти пореден път не ти се отговаря!  Laughing
Темата е "Съвети от специалист", а не - "Отговори на въпроси - всякакви! И адекватни и не толкова!" ...


А мамите, които спадат към групата, подходяща за писане в темата получават много полезна информация. И тези, които вече са поставили ваксината, и тези, на които им предстои!  Peace

# 48
  • Мнения: 245
Нарцис, това, което стелт е постнала е много интересен и важен факт-че е известно в науката, че антителата придобити при ваксиниране с ваксина за ротавирус не водят до придобиване на имунитет срешу инфекцията и предпазване от гастроентерита. Това е сложено като научно мнение на сайта на ФДА. Аз това не го знаех. Ти какво мислиш за това?

# 49
  • Мнения: 4 753
Не знам, какво продължава да поддържа интересът ти към ваксината Ротарикс, след като за n - ти пореден път не ти се отговаря!  Laughing

А мамите, които спадат към групата, подходяща за писане в темата получават много полезна информация. И тези, които вече са поставили ваксината, и тези, на които им предстои!  Peace

Тайно се надявам, че някой ще започне да мисли и да търси отговори на въпросите, на които и аз... Това явно няма да си ти, но интересът ми към темата продължава...  Peace 
Аз също съм майка, подходяща за писане в темата, не мислиш ли!? Или смяташ, че не мога да имам повече деца от едно!?  Rolling Eyes

persimon, за това ли става въпрос - Components of Extraneous Virus Detected in Rotarix Vaccine; No K … gency Learns More

# 50
  • Мнения: 245


Да, стелт. Проблема, с който гърмя пресата е, че е установено замърсяването на Ротарикс с един вид свински вирус PCV1, който не се знае какво причинява при хората. Като се има предвид историята с животинските вируси, попаднали във ваксини и какво са причинили на децата (маймунския вирус попаднал в полиомиелитната ваксина причини огромен брой смърти от рак на ваксинираните деца, защото този вирус блокира един човешки ген за предпазване от рака и като резултат ваксинираните развиват рак) за мен е ужасяваща идея да дам на детето си такова нещо. А сега с тези данни,които ти даде,  че се знае, че тази ваксина не предпазва от гастриентерита, за който се рекламира да предпазва...не знам каква причина може изобщо да има да се даде.

# 51
  • София
  • Мнения: 291
Persimon, можеш да прочетеш всичко в Интернет пространството ...
Включително и това, че при поставянето на някоя ваксина не се изгражда очаквания за нея имунитет!


Stelt77, имай колкото деца пожелаеш!

Последна редакция: пн, 28 фев 2011, 18:12 от narcis

# 52
  • Мнения: 245
Persimon, можеш да прочетеш всичко Интернет пространството ...
Включително и това, че при поставянето на някоя ваксина не се изгражда очаквания за нея имунитет!


Stelt77, имай колкото деца пожелаеш!

Нарцис, това не е просто 'интернет пространството' а сайта на Фууд анд Дръг Администрейшън-FDA. Това е държавната агенция, която отговаря за храните и лекарствата в САЩ. След като на техния сайт е публикувано това нещо, добре е да му обърнем внимание.  Значи, ако обобщим : За Ротарикс хем се знае съвсем официално, че не действа за предпазване от заболяването, за което се продава, хем се знае официално, че е замърсена със свински вируси. Според теб тогава какви са плюсовете на тази ваксина? Защо е добре да я сложим на бебето си?

# 53
  • Мнения: 4 753
Още нещо се знае... От листовката:

4. ВЪЗМОЖНИ НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ
Както всички лекарства, Rotarix може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.

Нежеланите реакции, наблюдавани по време на клинични изпитвания с Rotarix, са били както следва:
♦ Много чести (нежелани реакции, които могат да се наблюдават при 1 или повече от 1 на 10 дози ваксина):
• загуба на апетит
• раздразнителност
♦ Чести (нежелани реакции, които могат да се наблюдават при по-малко от 1 на 10, но при 1 или повече от 1 на 100 дози ваксина):
• повишена температура, умора
• диария, повръщане, регургитация (връщане от стомаха) на храна, флатуленция, коремна болка
♦ Нечести (нежелани реакции, които могат да се наблюдават при по-малко от 1, на 100, но при 1 или повече от 1 на 1 000 дози ваксина):
• плач
• нарушения на съня, сънливост
• запек
♦ Редки (нежелани реакции, които могат да се наблюдават при по-малко от 1 на 1 000, но при 1 или повече от 1 на 10 000 дози ваксина):
• инфекции на горните дихателни пътища, дрезгав глас, течащ нос
• дерматит, обрив


Защо ми се струва, че това, от което би трябвало да пазим децата с Ротарикс, всъщност се явява странична реакция от ваксината, а има и малко допълнителни "екстри"?

# 54
  • Мнения: 20
Здравейте multimodal ,
Много  точен  въпрос.
По  принциип  клинично  трудно  се  различават  вирусните  диарии. Трябва  да  се  направи  вирусологично  изследване.
Все  пак  Ротавирусните  протичат по-тежко - с  чести  воднисти  изхождания, придружени  от  повръщане. Тези  симптоми  много  бързо  водят  до  обезводняване.
Диариите  от  диетична  грешка  и  от "зъбки"  лесно  се  разбират. Общото  при  тях  е  липсата  на  висока температура, доброто  общо  състояние и  добра  хидратация  на  организма.
Има  трети  вид  диарии, които  са  по-опасни  и  изискват  по-специален  подход. Това  са  бактериалните диарии./Салмонела, Шигела и др./
При  тях - имаме  интокникация, обезводнавяне, нарушено общо състояние, характерен  вид  на  изхожданията - не  обилни  , примесени  със  слуз  и  кръв. При тях  микробиологичното  изследване  е  задължително  и  винаги  се  лекуват  с  антибиотик.
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев

# 55
  • Мнения: 20
Здравей narcis ,
Благодаря  много  за  подкрепата. Grinning
Бях  сигурен ,че  ще  се  появят  мнения  на  "антиваксинално  настороени"  майки.
Винаги  съм  се  учудвал  , въпреки ,че  не  са  много  на брой - на  тяхната  активност  и  гласовитост. Но  те  са  силни  по  форумите  а  не  в  социалните  мрежи, където  не  трябва  да  са  анонимни.
Съгласен  съм  на  друго  място  във  форума  да  обсъждаме  проблема - за  и  против  ваксините.
Повярвайте, имам  и  аз  своите  доводи.
С  поздрави д-р МАРИО Янакиев

# 56
  • Мнения: 245
Но  те  са  силни  по  форумите  а  не  в  социалните  мрежи, където  не  трябва  да  са  анонимни.



Да Ви запозная с някои групи в социалните мрежи, Първата с 13 000 члена, втората с 6 000, третата с около 5 000:

http://www.facebook.com/pages/Vaccination-Information-Network-VINE/69667273997

http://www.facebook.com/pages/VACCINE-RESISTANCE-MOVEMENT/330457853405

http://www.facebook.com/group.php?gid=31499535675



Не Ви прави чест да изпозлвате порочни реторични похвати, от рода на дискредитиране на събеседника, вместо адресиране на аргументите му. Не споменахте какво мислите за становището на ФДА, че Ротарикс е неефкетивна за предпазване от гастроентерит и за това, че съдържа свински вируси?

# 57
  • Мнения: 4 753
Съгласен  съм  на  друго  място  във  форума  да  обсъждаме  проблема - за  и  против  ваксините.

Не обсъждам за и против ваксините, задавам конкретни въпроси за конкретна ваксина - Ротарикс.... За мен не е проблем да я обсъждаме, където и да било... Може и в социалните мрежи, може на скайп, GSM, имейл или където ви е удобно... Ако не можете да отговорите на тези въпроси, просто кажете, нищо срамно няма в това човек да не знае нещо... Ако имате отговори, интересно би ми било каква е причината да не ги споделите с нас? Мисля, че сега е моментът да убедите мен и останалите скептици колко всъщност необходима, ефективна и безопасна ваксина е Ротарикс - нали това всъщност е целта на темата!?

# 58
  • Мнения: 526
еми ето един довод да НЕ сложа Ротарикс Simple Smile
http://www.nafwa.org/general-nutrition/alternative-nutrition/244 … -gsk-vaccine.html

Жалко, че е на английски..
Би било хубаво доктора да коментира статията, още повече, че касае именно Ротарикс

п.п. Освен това .. Много грозна реклама на Ротарикс  - едва ли не всеки който не сложи ваксината ще се озове в болницата. Интересно защо точно на тази ваксина има реклама, както и на противогрипните. Ако бяха безплатни нямаше да ги рекламират Simple Smile Разбира се, че целта е да се уплашат майките и да хукнат да купуват ваксината.

Последна редакция: вт, 01 мар 2011, 16:37 от nlight

# 59
  • Мнения: 245




Sources:
The Wall Street Journal September 22, 2010

Превод:


FDA (Администрацията за храните и лекарствата) заяви, че предварителни резултати от изследване проведено в Мексико с ваксината Ротарикс на Глаксо Смит Клайн показват повишен риск от сериозно и потенциално смъртоносно чревно заболяване.

Заключение публкувано на сайта на FDA, заявява, че изследването показва повишен риск от преплитане на черват (интусусепция (?) през 31 дни следващи първата доза Ротарикс. Интусусепцията е преплитане и запушване на червата, което може да бъде фатално.

Бзопасността на Ротарикс и Ротатек, сходна ваксина, са внимателно следени, тъй като друга подобна  ваксина от тогавашния и производител Уиет беше изтеглена от пазара през 1999 след като беше установена връзката и с повишен риск от същото заболяване
.



Значи в допълнение на наличието на свиснки вирус, и установената лиспа на ефективност за гастроентерит, се установява че тази ваксина води и до смъртоносно чревно заболяване. Чудесно. Може би е време да се добави второ мече към рекламата и да се добавят кадри от болици и разплакани лица на майки, иначе може да спаднат продажбите на ваксината.

# 60
  • Мнения: 6
Цяла армия мечета - най-добре Joy

Безплатни ваксини няма между другото - дори и т.н. "безплатни" се плащат от данъците на всеки един от нас тук. За това и са задължителни.. Милиони левове за нещо, което не само е безполезно, но и в много случаи крайно вредно.. Да си спомним безславния завършек на управлението на по-предишния здравен министър.. А, д-р Марио нещо много странно спря да отговаря..

# 61
  • Мнения: 462
Ми, на човека му писна ... Simple Smile  Peace

# 62
  • Мнения: 4 753
Ми, на човека му писна ... Simple Smile  Peace

От какво точно му писна...  Rolling Eyes  Зададохме няколко въпроса, за да се уверим, че ваксината наистина е нужна, ефективна и безопасна... Отговори не получихме... Единствените консултации тук са най-обикновено обяснение за кой ли път, че ваксината се поставя само до 6-месечна възраст и че няма проблем да се постави с другите ваксини... Такива консултации и аз мога да давам, макар и да не съм специалист...  Peace

# 63
  • Мнения: 462
stelt77, аз не бих имала против да ми дадеш подобна консултация.  Mr. Green Точно от теб би ми била доста полезна ... Просто разводняваме темата ... вие не искате да прочетете отговорите на въпросите си, а искате да спорите безсмислено, докато не докажете правотата си ... аз също не бих отговаряла, честно казано ...  Peace Понеже какъвто и отговор да получите, ще продължавате да питате, спорите, оспорвате, а не това е целта на темата.

По принцип, за да я има една ваксина, тя първо получава редица одобрения на световно и европейско ниво (вие офиц. институции не признавате). След това, за да получи одобрение в България, минава през Изпълнителна агенция за лекарствата. И тях смятате за мафия ... т.е., какъвто и отговор да ви се даде, той ще бъде "оборен" или с някой от тези доводи, или с публикации от "naturalnews.com", или ще продължите с въпроси от източници, поставени извън контекста ...  Peace

# 64
  • Мнения: 4 753
Искаш да кажеш, че подобни въпроси не са полезни? По-полезно е да влезе специалистът и да каже, че ваксината предпазва от 3 до 5 години и никой да не го попита на какво се базира тази информация? Съветите от д-р Марио според теб полезни ли са, ако това ти е единственият източник на информация? Аз мога да твърдя, че ваксината пази 10 години - никой ли няма да ме попита защо? Ами ако пази 2 месеца - ще дадете ли пак 240 лв. за нещо, което ще ви пази евентуално 2 месеца? За мен е важно, защо се смята, че тази ваксина пази 3-5 години... Важно е да разбера, колко имунизирани са дали отговор с антитела и всъщност какви изследвания са им правени през следващите 5 години, за да е ясно, че точно ваксината ги е предпазила... Видя се, че няма установена връзка между създадените антитела след ваксинация и предпазването - тогава на базата на какво се преценява, че една ваксина пази от заболяване??

# 65
  • Мнения: 526
Д-р. Марио няма как да отгоори на зададените му от Стелт въпроси, защото не знае. И не само, но ако хвърлим бегъл поглед в/у сайта му,който така любезно ни предоставя ще намерим информация противоречаща на препоръките на СЗО. Като например, че:

- на бебето се дава вода (противно на "някой западни тенденции")
- ТРЯБВА да с кърми на 3 часа, защото "безразборното" кърмене намалявало лактацията (?!)
- грешно било, ако бебето се събуди преди да са минали 3 часа да се слага на гърда, трябвало вода да се дава...
- ако майката се съмнява дали и стига кърмата да се изцеди на ръка или с помпичка (всеки консултант по кърмене ще ви каже, че това изобщо не е показател, защото бебето е най-добрата "помпа" и при сукането се задейства рефлекса на потичане на кърмата, а на ръка или с помпа може и една капка да не можете да изцедите)

Това го мернах в само една от неговите страници за отглеждане на бебето. Другите така и не съм ги чела, но това ми е достатъчно за да разбера, че Д.р Марио, определено не чете актуална информация от "западния свят", и е абсурд да се мисли, че може да даде обективна информация относно ваксините.

Много моля Д-р. Марио да не се обижда, в никакъв случай не целя това, има много педиатри като него, които не желаят да приемат нещо по-различно от това, което са учили и практикували толкова години, и разбира се го отричат.

Относно това откъде черпим информация и колко опасен може да е Гугъл, както твърди Д.р Марио в сайта си, ще споделя, че още навремето преди 9г, когато голямата ми дъщеря беше бебе в интернет намирах много информация, че бебетата трябва да са изключително кърмени до 6м, и да не се дава вода. Тогава всички педиатри инструктираха майките да гледат бебетата си по схемата, която в момента вече е "стара и неактуална". Да, но "новите" препоръки дойдоха в БГ едва сега.  

# 66
  • Мнения: 526
По принцип, за да я има една ваксина, тя първо получава редица одобрения на световно и европейско ниво (вие офиц. институции не признавате). След това, за да получи одобрение в България, минава през Изпълнителна агенция за лекарствата. И тях смятате за мафия ... т.е., какъвто и отговор да ви се даде, той ще бъде "оборен" или с някой от тези доводи, или с публикации от "naturalnews.com", или ще продължите с въпроси от източници, поставени извън контекста ...  Peace


Да ама същите тези одобрени ваксини, после биват спирани и изтегляни от пазара, щото се оказват опасни. Защо ли е така? Ами защото на никой не му се губи време да тества една ваксина достатъчно дълго време, нали трябва да се печели. Опитни мишки стават децата, на които се инжектира въпросната ваксина.

Но права си... раводняваме темата!  Blush



# 67
  • София
  • Мнения: 291
Stelt77, ама не ползвай Ротарикс бе, жена! Някой да ти е сложил нож на врата!?!  Laughing


От девет извора вода донесохте ... Хайде стига!!!  ooooh!

# 68
  • Мнения: 1 884
На мен пък тази тема и коментарите на Стелт и Nlight ми бяха изключително полезни, информативни и много  добре обосновани  Hug Определено ми помогнаха да реша дали да сложим ваксината на детето или не.

# 69
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
На мен пък тази тема и коментарите на Стелт и Nlight ми бяха изключително полезни, информативни и много  добре обосновани  Hug Определено ми помогнаха да реша дали да сложим ваксината на детето или не.


Подкрепям изцяло мнението  newsm10

# 70
  • Мнения: 462
Аз информативност и обоснованост не видях никъде, при цялото ми уважение към участниците в поредното меле на тема ВАКСИНИ.

Инвагинация след прием на Ротарикс, официално становище на ЕМЕА -
In the main study, in which over 31,500 babies received Rotarix and over 31,500 received placebo, nine babies developed intussusception following vaccination with Rotarix, compared with 16 who developed it after receiving placebo. This shows that there is no increased risk of intussusception with Rotarix.

На български, в ЕПАР-а - В основното проучване, в което над 31 500 бебета получават Rotarix и над31 500 – плацебо, девет бебета развиват инвагинация след ваксиниране с Rotarix в сравнение с 16 случая на инвагинация след получаване на плацебо Това показва, че при Rotarix няма повишен риск от инвагинация. Най-честите нежелани реакции при Rotarix (наблюдавани при повече от 1 на 10 пациенти) са раздразнителност и загуба на апетит.

По становището на ФДА от март 2010,
http://www.fda.gov/NewsEvents/PublicHealthFocus/ucm205585.htm ето ви ъпдейта.
In March 2010, FDA became aware of the presence PCV1 in Rotarix and DNA from PCV1 and PCV2 in RotaTeq. These viruses are not known to cause any infection or illness in people. Based on a careful review of a variety of scientific information, FDA has determined it is appropriate for clinicians and public health professionals in the United States to use these vaccines. All available evidence supports the safety and effectiveness of Rotarix and RotaTeq, which have been extensively studied, both before and after approval.

Някакви други въпроси?
По третото, от септември не намерих никаква официална информация, освен в сайта на Меркола, както и в някакви антивакс местенца. Официален източник ще ми посочите ли, тъй като наистина не откривам (пък може проблемът да е в мен ... ) Но си мисля, че с официалната информация от сайта ан ЕМЕА, където е частта с инвагинацията, могат да се извадят съответните изводи.


Айде, нЕма нужда да се заблуждаваме ... Wink И нЕма нужда да се опитваме да злепоставяме лекари, щото не се кефим да четем официални становища.  Peace Вие сте малко като Яне, между другото ... нещо/ някой не ви кефи и от девет извора вода ще донесете, само и само да се опитате да го дискредитирате ... не ви прави чест, момичета. Просто не ви прави чест.

Последна редакция: ср, 02 мар 2011, 17:15 от Мишолина :)

# 71
  • Мнения: 4 753
Мишолина, аз, като всеки обикновен човек, задавам въпроси...  Peace  Информативни и обосновани отговори чакам от специалиста... С това, че той не иска да отговори, сам дискредитира себе си...  Peace 

Ти защитаваш по-добре ваксината от него, така че не виждам неговото място в темата...

# 72
  • Мнения: 462
Мне, пускам гугъл ...  Peace Освен аз да се напиша д-р Мишолина и да се цаня в бг-мама?  Thinking така и така вече сме си познати ...  Peace таман ще си спазим и културния тон на разговора ... лошото е, че започнахте тази тема таман като съм в отпуск, та няма да мога да отговарям като хората. Sad

И тук да кажа, Честита Баба Марта! Simple Smile Да сме живи и здрави, румени, засмени!!! Simple Smile

# 73
  • Мнения: 1 884
Аз не съм против ваксините. Детето ми е ваксинирано досега с всички задължителни по имунизационния календар на РБ. Двоумях се дали да сложим Ротарикс, но досега не прочетох едно мнение, което да ме убеди в ползите от тази ваксина! Точно обратното!  Thinking

# 74
  • Мнения: 4 753
Така и така си минаваме и без доктора, имам притеснения относно тази таблица - Table 1. Solicited Adverse Events Within 8 Days Following Doses 1 and 2 of ROTARIX or Placebo (Total Vaccinated Cohort)

от тук - http://www.fda.gov/downloads/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/App … cts/UCM133539.pdf

Не мога да копирам самата таблица и е малко неудобно, но тя би трябвало да показва, че Ротарикс е безопасна ваксина, защото случаите на странични ефекти в групата с Ротарикс и в групата с плацебо са почти еднакви като процент... Сега, на мен ми възникват едни въпроси (за кой ли път):

1. Какъв им е проблемът на тия с плацебо, за да повръщат и да имат диария и прочее? Все пак говорим за деца, които едва ли разбират какво им се случва... Има и смъртни случаи в двете групи - ако едните се приема, че са починали от Ротарикс, то другите от какво!?

2. Защо децата и в двете групи повръщат и имат диария, ако на едните им е дадена ваксина, която би трябвало да пази точно от тези две неща - повръщане и диария? Да приемем, че децата с плацебото са се заразили с ротавируси и е нямало какво да ги пази, но тия с Ротарикса нали са защитени от самата ваксина? Съзнавам, че таблицата е дадена, за да докаже липсата на странични реакции, но всъщност не доказва ли липсата на ефекта, който реално търсим и й се приписва?

Ех, да беше сега д-р Марио тук, за да ми отговори...  Laughing  

# 75
  • Мнения: 526
Ясно е, че всяка майка иска най-доброто за детето си. Според едни това е ваксината, според други избягването на ваксината. Ето какво открих, и тези които искат да я слагат е добре да го прочетат:

Кои деца не се ваксинират

В категорията на неподлежащите на ваксинация срещу ротавирусите деца са тези, които са с вродени чревни инфекции. Препоръчително е преди имунизация на всяко дете да се направи микробиологично изследване на фекалии, за да е сигурно, че то не страда от чревна инфекция, която не толерира ваксинирането. Наличието на клепсиела, например, е достатъчна причина да не се прави имунизация срещу ротавируса. Причината е, че ваксината може да предизвика разболяване, в резултат на което да се стигне до усложнения.



Моята бебка се оказа заразена с клебсиела от родилното (много честа болнична инфекция). Нямаше никакви симптоми, открихме я след като в края на петия месец се появи жилка кръв в акото. На моя приятелка раждала в същата болница бебето също е с клебсиела, която откриха случайно. Представям си какво щеше да стане ако бяхме ваксинирали с ротарикс...

А дали всички педиатри пускат микробиолгично изследване преди ваксинацията?

# 76
  • Мнения: 20
Здравейте,
Аз  също  съм  против  масовото  ваксиниране  на  децата  ни  с  нови  и  нови  ваксини.
Идеята  на  този  форум  е  да  разясним  плюсовеете  и  минусите  на  тази  ваксина  срещу  Рота вирусите.
Идеални  ваксини  няма. Просто  трябва  да  избираме  по-малкото  зло.
Просто  исках  да  споделя  своя  опит  за  поставянето  на  тази  ваксина  при  бебета в България - с  отлична  поносимост    и  е ефективност.
В  действителност на  деца  с  аномалии  на Гастроинтестиналния  тракт  не  е  показано  правенето  на  ваксината.
Не  е  нужно  да  се  прави  микробиологично  изследване  на  акото  ,ако  няма  клиника.
Що  се  отнася  до  опита  в  други  държави - да, имало  е  серии  от ваксината, в Мексико, които  са  били  заразени  в  пикорна вирус, но  са  били  спрени  и  корегирани.
Не  е  вярно ,че САЩ  си  изчиства  ваксината  и  не  се  прави. Тя  съществува  в  препоръчителния  календар  на  страната.
В  много  държави  Ротарикс  е  позиционирана  в  задължителните  календари  на  Европейски  държави - Австрия, Португалия  и др.
Що  се  отнася  до  риска  за  причиняване  на  инвагинация  след ваксиниране - фирмата  е  провела  мащабно  проучване  сред  60 000 бебета /не  съм  чувал  за  по-мащабно/,  при  които  процента  от  появила  се  инвагинация  е  под 0,5%.
Скоро  ще  представим  линкове  към  публикации  в АВТОРИТЕТНИ  ИЗДАНИЯ  и  становища  на  съответните  организации  за  ефективността  на  ваксината  и  риска  от  странични ефекти.
Що  се  отнася до  това  че  не съм  в  крак  с  новостите  и  не  споделям  тенденциите  в България  за  късно  захранване  и  не  даването  на  вода на  бебета  - смятам, че  тези  "новости"  в  България  за  късното  захранване  са  твърде  стари - още  през 2006  година  Американската  Педиатрича  асоциация отхвърля  тезата  , че  късното  захранване  увеличава  риска  от  алергии  и  ГИ  дискомфорт  в бъдещото  развитие  на  децата.
Съвременния  подход  към  храненето  , профилактиката  , лечението на  децата  е  т.нар.РЕАЛЕН, ИНДИВИДУАЛИЗИРАН,  без  да  се  робува  на  схеми, шаблони  и "модерни"
ПРОЧЕТЕТЕ  ПОВЕЧЕ,  И  ОБЪРНЕТЕ  ВНИМАНИЕ  НА  ЛИНКОВЕТЕ  В КРАЯ  НА  СТАТИЯТА
http://www.moetodete.bg/maichinstvo/p3_1157_0.html
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев Grinning

# 77
  • Мнения: 526
Д.р Марио, а защо не се прави микробиологично изследване на бебетата преди да се ваксинират с Ротарикс? Казвате, че трябва да има клинична изява на кебсиелата? Ето ще ви дам пример с моето бебе и с бебето на приятеката ми, при които клебсиелатасе откри много късно -чак към края на 5тия месец. Ако трябваше да слагаме Ротарикс щяхме да го сложим без да имаме нито съмнения за клебсиела, нито микробиологично изслелдване за проверка.

Още повече, че клебсиелата НЕ СЕ хваща при всяко изследване. Аз направих първото изследване просто за успокоение, защото приятелката ми се обади и ми каза, че на нейното бебе са открили тази клебсиела, казали са и, че е заразено от болницата.Тя се обади да ме предупреди да направя изследване и аз. Тогава правих , но нямаше нищо! Бях сигурна, че моето бебе не е заразено, нямаше никакви причини да се съмнявам в това. Да, ама седмица след това забелязах съвсем тъничка жилка кръв в акото. Притесних се звънях на джипито, тя каза, че не е нещо притеснително, случвало се често, да наблюдавам, дали не ства повече. Не не ставаше повече, след това нямаше нищо, след 2 дни пак съвсееееем, ама едва забележимо и то щото много се взирах видях, че има пак съвсем мъничко. Пуснах отново микробиология. И хоп - клебсиела.

Определено преди това нямаше по какво да предположа, че може и моето бебе да има тази бактерия. Кръв не винаги се появява, нашия щам на Клебсиелата беше хистаминоотделящ и предполагам за това е дразнело повече червата. При приятелката ми нямаше кръв, но и те бяха с клебсиела.

Ето, че "нямаше" да имам никакви показания за да не сложа Ротарикс според общоприетите такива. Но най-вероятно щяхме да имаме сериозни неприятности след това.

# 78
  • Мнения: 526
Eee, ама Докторе  Grinning , дали сте ми да чета ваша статия, разбира се Вие поддържате ранното захранване и смятате, че то е доказало своята безопасност. И какво са казали ААП през 2006-та не знам, но ето че явно са го ревизирали :

Remember, the World Health Organisation, the American Academy of Pediatrics, Health Canada, Health Insite - Australia and the Department of Public Health (U.K.) as well as the CDC all recommend that babies receive nothing but breast milk and/or formula for the first 6 months of age.



от тук: http://www.wholesomebabyfood.com/solids.htm

ама има страшно много такова инфо, няма смисъл да ви вадя такива извадки, вие сам ги знаете


Относно даването на вода, кажете ми кое животно дава вода на бебетата си докато ги кърми?
 Не се сещам за такова, ако имаше нужда бебетата да получават вода освен кърмата (в която 90% е вода) щяхме да имаме трета цица само за вода  Grinning
А как ли са давали вода на бебетата преди да измислят биберона ?Simple Smile

# 79
  • Мнения: 4 753
офф... nlight, консултантите по кърмене в ЛаЛече обикновено са жени и то такива, които вече са кърмили...  Wink  Не случайно е така, не мислиш ли...  Rolling Eyes

# 80
  • Мнения: 526
офф... nlight, консултантите по кърмене в ЛаЛече обикновено са жени и то такива, които вече са кърмили...  Wink  Не случайно е така, не мислиш ли...  Rolling Eyes
да, така е:)
аз също имам два опита с кърменето. С каката като следвах тричасовия режим с водата и всичко както си беше преди 9г. и приключих с кърменето на 3тия месец. Сега кърмя малката на поискване, следвам бебето и резултата е перфектен  Peace Simple Smile Спокойно и доволно бебе, вече 8ми месец кърмя без никакви проблеми. А, и така и не иска да пие вода, признавам, че наистина опитах да давам ей така за успокоение, да не би нещо да и липсва - не иска и тва е.

Ама да не разводняваме темата де.. Simple Smile

# 81
  • Мнения: 2 176
Здравейте,
Аз  също  съм  против  масовото  ваксиниране  на  децата  ни  с  нови  и  нови  ваксини.
Идеята  на  този  форум  е  да  разясним  плюсовеете  и  минусите  на  тази  ваксина  срещу  Рота вирусите.
Идеални  ваксини  няма. Просто  трябва  да  избираме  по-малкото  зло.
Просто  исках  да  споделя  своя  опит  за  поставянето  на  тази  ваксина  при  бебета в България - с  отлична  поносимост    и  е ефективност.
В  действителност на  деца  с  аномалии  на Гастроинтестиналния  тракт  не  е  показано  правенето  на  ваксината.
Не  е  нужно  да  се  прави  микробиологично  изследване  на  акото  ,ако  няма  клиника.
Що  се  отнася  до  опита  в  други  държави - да, имало  е  серии  от ваксината, в Мексико, които  са  били  заразени  в  пикорна вирус, но  са  били  спрени  и  корегирани.
Не  е  вярно ,че САЩ  си  изчиства  ваксината  и  не  се  прави. Тя  съществува  в  препоръчителния  календар  на  страната.
В  много  държави  Ротарикс  е  позиционирана  в  задължителните  календари  на  Европейски  държави - Австрия, Португалия  и др.
Що  се  отнася  до  риска  за  причиняване  на  инвагинация  след ваксиниране - фирмата  е  провела  мащабно  проучване  сред  60 000 бебета /не  съм  чувал  за  по-мащабно/,  при  които  процента  от  появила  се  инвагинация  е  под 0,5%.
Скоро  ще  представим  линкове  към  публикации  в АВТОРИТЕТНИ  ИЗДАНИЯ  и  становища  на  съответните  организации  за  ефективността  на  ваксината  и  риска  от  странични ефекти.
Що  се  отнася до  това  че  не съм  в  крак  с  новостите  и  не  споделям  тенденциите  в България  за  късно  захранване  и  не  даването  на  вода на  бебета  - смятам, че  тези  "новости"  в  България  за  късното  захранване  са  твърде  стари - още  през 2006  година  Американската  Педиатрича  асоциация отхвърля  тезата  , че  късното  захранване  увеличава  риска  от  алергии  и  ГИ  дискомфорт  в бъдещото  развитие  на  децата.
Съвременния  подход  към  храненето  , профилактиката  , лечението на  децата  е  т.нар.РЕАЛЕН, ИНДИВИДУАЛИЗИРАН,  без  да  се  робува  на  схеми, шаблони  и "модерни"
ПРОЧЕТЕТЕ  ПОВЕЧЕ,  И  ОБЪРНЕТЕ  ВНИМАНИЕ  НА  ЛИНКОВЕТЕ  В КРАЯ  НА  СТАТИЯТА
http://www.moetodete.bg/maichinstvo/p3_1157_0.html
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев Grinning


Болднатото в червено е опашата лъжа.
В Австрия и Португалия няма нито една задължителна ваксина! Справка - ето ТУК, а ТУК може да се провери в имунизационните календари на кои европейски държави присъства въпросната ваксина.
Дали като медицинско лице, независимо че форумът не е институция, можете да си позволите да го правите публично..? Shocked
Ако искате да запазите авторитета си, оправeте се поне граматическите грешки.

Имам още няколко въпроса за ваксината Ротарикс:
1. Защо да не се провеждат предварителни изследвания? Какво ще се случи с едно дете след ваксината, ако то вече е било заразено с ротавируса?

2. Фактите сочат, че има възможност за замърсяване на ваксината и с други вируси, както вече се е случвало. Кое гарантира, че няма да има други подобни "изключения"?

3. Случаите с чревна инвагинация игнорирани ли са напълно като странична реакция или се приема, че това е рискът, който майките трябва да поемат срещу хипотетичните ползи от ваксината? Кой ще поеме отговорност, ако такова нещо се случи с дете, чиято майка е решила да сложи ваксината по ваш съвет?

4. Завършени ли са клиничните проучвания на тази ваксина, защото срещнах, че от всичките фази има данни само до 3-та? Това, че има разрешение за употреба, не означава че са завършени, а не мисля че е коректно да се агитират родителите да участват в експерименти с децата си.


Последна редакция: чт, 03 мар 2011, 14:06 от multimodal

# 82
  • Португалия
  • Мнения: 4 178
В  много  държави  Ротарикс  е  позиционирана  в  задължителните  календари  на  Европейски 
С  поздрави  д-р МАРИО Янакиев Grinning


Болднатото в червено е опашата лъжа.
В Австрия и Португалия няма нито една задължителна ваксина!

Бреййй,как лъжете Д-р Марио #Crazy
нито е вярно,че е позиционирана Ротариск,нито,че календарите са задължителни !

Последна редакция: чт, 03 мар 2011, 15:16 от Mamagemelar

# 83
  • Мнения: 6
Интересно как се връзва това изречение на д-р Марио:

"Аз  също  съм  против  масовото  ваксиниране  на  децата  ни  с  нови  и  нови  ваксини."

с кампанията му за въвеждане на нови ваксини, която е уж за да се сменели старите с по-модерни? Само аз ли виждам противоречие?

# 84
  • Мнения: 245
Здравейте,

Що  се  отнася  до  риска  за  причиняване  на  инвагинация  след ваксиниране - фирмата  е  провела  мащабно  проучване  сред  60 000 бебета /не  съм  чувал  за  по-мащабно/,  при  които  процента  от  появила  се  инвагинация  е  под 0,5%.




Много некоректно се опитвате да изкарате цифрата 0.5% като незначителна. Надявам се да е поради незнание и неосведоменост, а не поради друга мотивация. Процентът появила се инвагинация след ваксина, казвате, е под 0.5%. Добре приемам Вашата цифра.

Инвагинацията е рядко срещано състояние и например в САЩ, където населението е към 350 000 000 има около 587,310 случаи на година (вижите линк със статистика долу). Значи ако се появи в 0.5% от случаите, ако вземем същото население от 350 милиона то цифрата на получилите инвагинация след ваксина ще е 1 750 000!!! Словом: един милон и седемстотин и петдесет хиляди! Над трикратно увеличение от случаите без васкина.  Според Вашите данни за инвагинация в 0.5% от случаите, и като се има предвид, че смъртността е 1% в развитите страни, от 1 750 000- 1% е 17 500 загинали на година.

Тези 17 500 загинали, от които огромното мнозинство са дечица, вие ли ще отидете да се извините на родителите им, задето сте препоръчал тази ваксина?


За сравнение, смъртността от ротавирус в САЩ е 20 души на година! Значи в опити да предпазим 20 ще убием 17 500.

http://www.wrongdiagnosis.com/r/rotavirus/stats.htm

Death and mortality statistics for Rotavirus:

Deaths from Rotavirus: 20 to 100 deaths in the USA (NIAID)

Death rate extrapolations for USA for Rotavirus: 20 per year, 1 per month, 0 per week, 0 per day, 0 per hour, 0 per minute, 0 per second. Note: this extrapolation calculation uses the deaths statistic: 20 to 100 deaths in the USA (NIAID)


За да е по-пълна картината трябва да проверим печалбата от продажбата на тази ваксина и мисля, че няма повече нужда от разговори по темата:

http://www.wikinvest.com/stock/GlaxoSmithKline_(GSK)/Data/Revenue_-_Rotarix/2008


167 000 000 долара пеалба от продажба на Ротарикс само за 2008 годидна.

Според мен нещата са кристално ясни.




Линкове:

Инвагинация и смъртност от нея:

http://www.surgeryencyclopedia.com/Fi-La/Intussusception-Reduction.html

Случаи на инвагинация-статистика:

http://www.wrongdiagnosis.com/i/intussusception/stats-country.htm



Последна редакция: чт, 03 мар 2011, 16:23 от persimon

# 85
  • Мнения: 936
Профилактиката  за  всяко  дете  е  индивидуална.

Тогава защо на всички едно и също - Ротарикс???

# 86
  • Мнения: 37
Здравейте,

Що  се  отнася  до  риска  за  причиняване  на  инвагинация  след ваксиниране - фирмата  е  провела  мащабно  проучване  сред  60 000 бебета /не  съм  чувал  за  по-мащабно/,  при  които  процента  от  появила  се  инвагинация  е  под 0,5%.

...За сравнение, смъртността от ротавирус в САЩ е 20 души на година! Значи в опити да предпазим 20 ще убием 17 500...
  202uu, persimon (имам предвид целия постинг, който не цитирам, за да не пълня темата излишно).

Уважавам такива добре обосновани изказвания.

# 87
  • Мнения: 936

2. Защо децата и в двете групи повръщат и имат диария, ако на едните им е дадена ваксина, която би трябвало да пази точно от тези две неща - повръщане и диария?   

Ми щото първите имат често срещаната странична реакция - диария или пък са се заразили с живия човешки ротавирус, съдържащ се във ваксината, благодарение на който и повръщат...

# 88
  • Мнения: 526
Към постинга на persimon, бих добавила и още един поглед над това как се интерпретират според интереса въпросните 0,5 % .

0,5% са 1 на 200. Риска от амниоцентеза е същия. Разликата обаче е, че амниоцентеза се прави само след като риска от биохимичния скрининг + феталната морфология на плода надвишава този от амницентезата. Риска от инвагинация след Ротарикс е много по-голям отколкото риска от усложнения след ротавирус. Защо ли тогава същия този риск при ваксината Ротарикс се омаловажава до толкова, че дори не се споменава на родителите?  В единия случай амниоцентезата е рискова ивазивна интервенция, която се прилага само след доказани показания, а в другия случай Ротарикс е видите ли една "много нежна" ваксина (ако не се лъжа така я беше определил доктора) без никакви странични реакции.

# 89
  • Мнения: 63
Не съм се задълбавала да ви чета, но да си кажа моето мнение.
По време на училището за бременни ни правиха презентация за Ротарикс-а и аз много се бях запалила, запомних я и т.н.
Отивам с бебо вече на 2 месеца някъде и питам педи, тя деликатно ми отхвърли идеята за Ротарикса "ами то сега с малко ли ваксини ще го бодем детето...ала-бала овърта и накрая си каза, че не препоръчва"
После отидох и на частно с малко по-малко ентусиазъм и питам предпазливо, казаха ми, че това е "жива ваксина", което какво значи не знам, и че не се препоръчва.
От двама доктори го чух и ми стига, за да не си ваксинирам детето. Според мен има твърде много комерс в тази ваксина и някак си аргументите за "да спи вкъщи детето" и ала-бала не ми се струват реални, даже напротив - карат ме да се съмнявам още повече   Peace

# 90
  • Мнения: 2 176
Профилактиката  за  всяко  дете  е  индивидуална.

Тогава защо на всички едно и също - Ротарикс???

Защото д-р Марио е дистрибутор, нали трябва да си изкара паричките, какво му пука.. Whistling
Някои не сме забравили, че в тоя форум съвсем доскоро рекламираше хомеопатичните бози на някакъв немски хомеопатичен съюз. Явно там не му е провървяло. Wink

Сетих се и още един въпрос:

5. Каква е епидемиологичната обстановка у нас по отношение на ротавирусите? Има ли изобщо статистика на заболелите (доказано с клинични изследвания) кърмачета? Какъв процент от повръщанията и диариите се дължат на ротавируси?

Последна редакция: чт, 03 мар 2011, 20:09 от multimodal

# 91
  • Мнения: 3 485
Браво , Persimon!  bouquet


За дистрибуцията просто не ми се коментира....дебелокожие и алчност...

Захранването пък съвсем. Нито ранно, нито късно, нито схеми и глупости! Писна ми вече! Детето се захранва, когато е готово и пожелае - белези кооооолкото поиска човек, та да се ориентира ooooh!

Моето джипи също отхвърли ротаваксината.

# 92
  • Мнения: 411
Вярно ли че ротавирусът са много щамове и всъщност Ротарикс не е срещу всички, а само срещу някои щамове?

След Талидомит през 60-те години очаквам всичко от което и да е лекарство/ваксина.

Защо се позволява реклама на ваксина по медиите?

# 93
  • Мнения: 245
Вярно ли че ротавирусът са много щамове и всъщност Ротарикс не е срещу всички, а само срещу някои щамове?

След Талидомит през 60-те години очаквам всичко от което и да е лекарство/ваксина.

Защо се позволява реклама на ваксина по медиите?

Много добър въпрос защо се позволява реклама на лекарства и ваксини.  Но отговорът е -заради печалбите...след като една ваксина за една година носи печалба от 167 милиона долара, то  ще я рекламират където е нужно за да придължи това. 

Не знам за щамовете на ротавируса, но въпросът е след като изрично е установено, че тази ваксина не води до предпазване от диарията, за какво се ползва изобщо? И това като оставим настрана страничните и ефекти, които са крайно сериозни.

# 94
  • Мнения: 936
Вярно ли че ротавирусът са много щамове и всъщност Ротарикс не е срещу всички, а само срещу някои щамове?

И аз не знам дали е вярно, но като се има предвид, че ситуацията е същата и с ваксината за рак на маточната шийка, не се съмнявам...

Общи условия

Активация на акаунт