За правата на децата ни!-тема 5

  • 102 611
  • 737
  •   1
Отговори
# 600
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 260
Питах в една друга тема,но там никой не ми отговори и се надявам някой тук да може  Rolling Eyes.
Копирам си поста.
Имам малко детенце с 100%.До сега пишеше една глупост в решението  Rolling Eyes " Без придружител,поради отпуск по майчинство на майката....." От днес вече сме с придружител.Не знам обаче каква е разликата? Една позната днес ми каза,че е невъзможно да стана личен асистент на детето си ! Тогава за какво иде реч? Моля ако някой е наясно как стоят нещата нека да сподели.В тая "държавица" вече се разбра,че ние сами трябва да се информираме по между си иначе е умряла работа. Благодаря предварително  bouquet.

# 601
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 260
     
помощите от БЧК също е една от привилегиите Wink
Знае ли се нещо за тях и откъде?
Знам, че ги дават три пъти в годината, общо взето когато си решат, а и дават каквото имат подръка, но за да ги получиш тази година трябва през миналата да е имало ТЕЛК, нашия ТЕЛК е от май 2011 и за тази година се класираме, иначе нищо не се прави, просто се обадих на телефон, който измъкнах от гугъл и попитах има ли ни в списъка.....
+ тези,който са получавали помощи за отопление + тези ,който през предходната година са получавали от общината 100 лева социална помощ за отглеждане на дете.За ТЕЛК-а знаете.В началото на август ще стане ясна датата от която ще почнат да се раздават.Майка ми чете днес от някакъв днешен вестник,че тази година са отпуснати повече пари и ще има повече и по хубави неща от предишната.Като 8 килограма захар,както ми прочете.Олио,ориз,брашно,боб,леща,вафли и бисквити,царевично нишесте и не помня какво още беше.Дано  Peace,ще видим като дойде времето.

# 602
  • Варна, морето, сините вълни...
  • Мнения: 395
1.Четох някъде че може да ползваме 50% намаление в детската кухня, но дали е актуално това (понеже там пишеше че е 1лв. на ден и искат 20 буркана и 40 капачки)?  

2.И ние като сме 95% без предружитела имаме ли право на това за паркирането в Синя зона и колата на името на детето ли трябва да е? Той е на 1г.

3.Адресната ни регистрация не е в София и телка е от Велико Търново, за БЧК там ли трябва да се обадя дапитам дали сме в списъка?

Ще съм благодарна ако някой може да ми отговори  Hug

# 603
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 260
mimi_jobnoto Вече не е задължително колата да е на името на детето.Отиваш в социални грижи.Искат копие на ТЕЛК-а и акта за раждане,снимка на детето. и твоята лична карта.Попълва се и молба на място и след около месец си вземаш синята карта ,която е със стоика и се лепи на предното стъкло на автомобила.Имате право и на безплатна винетка от общината-социални грижи.За целта се иска копие на големия талон и копие на гражданската отговорност,копие на ТЕЛК-а и акт за раждане на детето.Понеже тези в социалните са абсолютно неориентирани(поне тези в моя квартал и на мой близки също)потърси телефона на БЧК,който е за вашия район и провери дали си в списъка при тях,но това когато му дойде времето.Още е рано.Ако не получаваш майчинство, от общината трябва да ти дават 100лева за отглеждане на дете до 24 месеца + двойни детски.Събирай всякакви фактури свързани с престой в болница ,прегледи ,изследвания и консумативи за детето и имаш право веднъж в годината на социална помощ(около 200 лева май беше максимума) като представиш фактурите(колкото повече толкова по добре). newsm78 ако се сетя още нещо ще добавям,че в момента прегрях............ Embarassed

# 604
  • Мнения: 35
Здравейте,

някой знае ли нещо за някакъв проект на социалното министерство  - световната банка щяла да отпуска средства за подпомагане на деца между 3 и 7 години.
???

# 605
  • Варна, морето, сините вълни...
  • Мнения: 395
mimi_jobnoto Вече не е задължително колата да е на името на детето.Отиваш в социални грижи.Искат копие на ТЕЛК-а и акта за раждане,снимка на детето. и твоята лична карта.Попълва се и молба на място и след около месец си вземаш синята карта ,която е със стоика и се лепи на предното стъкло на автомобила.Имате право и на безплатна винетка от общината-социални грижи.За целта се иска копие на големия талон и копие на гражданската отговорност,копие на ТЕЛК-а и акт за раждане на детето.Понеже тези в социалните са абсолютно неориентирани(поне тези в моя квартал и на мой близки също)потърси телефона на БЧК,който е за вашия район и провери дали си в списъка при тях,но това когато му дойде времето.Още е рано.Ако не получаваш майчинство, от общината трябва да ти дават 100лева за отглеждане на дете до 24 месеца + двойни детски.Събирай всякакви фактури свързани с престой в болница ,прегледи ,изследвания и консумативи за детето и имаш право веднъж в годината на социална помощ(около 200 лева май беше максимума) като представиш фактурите(колкото повече толкова по добре). newsm78 ако се сетя още нещо ще добавям,че в момента прегрях............ Embarassed

Ей благодаря много  Hug аз имам една фактура от преглед на ехокардиограф, дали става? И кога и къде трябва да питам за тази еднократна помощ?

# 606
  • Мнения: 1 035
кога ги раздават тези помощи... от БЧК? и на какъв принцип преценят кой да е в списъка? Rolling Eyes

# 607
  • Варна, морето, сините вълни...
  • Мнения: 395
Оо и ние ли за това сме без предружител  newsm78 понеже съм по майчинство?

# 608
  • Sofia
  • Мнения: 756
Vmoда не те подведа ама още преди два месеца Тотю Младенов в едно интервю по БТВ обясни че става вьпрос за интегриране на ромски дечица и помощи за лекари и средства общо за всички деца като направят малко по-вечко  градини и стимулират родителите им да ги пускат от рано на градини и предучилищна за да се образоват.Ще се опитам да го изровя ето това трябва да е http://btvnews.bg/1340578799-Minimalnoto_maychinstvo_stava_270_l … _ot_dogodina.html

Последна редакция: сб, 31 мар 2012, 02:29 от katerinia

# 609
  • Мнения: 35
Vmoда не те подведа ама още преди два месеца Тотю Младенов в едно интервю по БТВ обясни че става вьпрос за интегриране на ромски дечица и помощи за лекари и средства общо за всички деца като направят малко по-вечко  градини и стимулират родителите им да ги пускат от рано на градини и предучилищна за да се образоват.Ще се опитам да го изровя ето това трябва да е http://btvnews.bg/1340578799-Minimalnoto_maychinstvo_stava_270_l … _ot_dogodina.html

благодаря, явно това ще да е, макар че няма никаква по-ясна информация, а от социалните ходят с едни анкетни карти да описват децата ...

# 610
  • Sofia
  • Мнения: 756
Vmoда не те подведа ама още преди два месеца Тотю Младенов в едно интервю по БТВ обясни че става вьпрос за интегриране на ромски дечица и помощи за лекари и средства общо за всички деца като направят малко по-вечко  градини и стимулират родителите им да ги пускат от рано на градини и предучилищна за да се образоват.Ще се опитам да го изровя ето това трябва да е http://btvnews.bg/1340578799-Minimalnoto_maychinstvo_stava_270_l … _ot_dogodina.html

благодаря, явно това ще да е, макар че няма никаква по-ясна информация, а от социалните ходят с едни анкетни карти да описват децата ...
А може ли едно пояснение за какво описване става вьпрос и това в децките градини ли се случва?  bouquet

# 611
  • Мнения: 35
Не се случва в детските градини, а вкъщи. На мен ми се обадиха по телефона, от социалните подали информация за децата, попълваха едни анкетни карти. Това, което и днес ми обясниха, е че това било проект, за който се събира предварителна информация - за "децата в риск", това са деца от социално-слаби семейства и деца с увреждания. Но доколкото разбрах ще се подпомагат евентуално доста малък брой деца. Нищо конкретно не можаха да ми кажат.
Общо взето - нищо

# 612
  • Мнения: 122
Здравейте! Прочетох доста от темата, бих искала да ми потвърдите или отхвърлите някои неща като по-запознати.

Утре отивам до личната да издаде документи за ТЕЛК на дъщеря ми /на 2г, с наследствена анемия/ и доколкото разбрах ми трябват:
1.Медицинско направление за ТЕЛК
2.Молба-декларация /попълнена от мен/ за първично освидетелстване
3.Ксерокопие от Акта за раждане на детето
4.Копия на наличната документация и епикризи, доказващи анемията

Не знам какъв процент ще й дадат, но ако е 50 или повече имаме право на следните обезщетения /ако запишат ДИ от раждането/:
1.Двойни детски надбавки /т.е по 35 лв.на месец,защото ние тези за нисък доход ги получаваме, за последните две години или по 70 лв на месец за последните две години/

2.Помощ от 70% от МРЗ за последните две години

Документите за получаването им обаче не разбрах какви са и къде се носят, само разбрах че трябва Изрично да запишеш, че ги искаш /абсурдно е/...

Ще бъда благодарна, ако някой изрази мнение дали това, което съм разбрала е вярно!

# 613
  • Мнения: 21
Petq_mi  това са документите за ТЕЛК.
След като си вземеш решението трябва да отидеш в Социални грижи. Детските не съм сигурна дали ги изплащат със задна дата. За другата помощ се попълва декларация 8д пак в СГ и нея със сигурност изплащат със задна дата. Също така ако детенце взема лекарства и ги купувате с рецептурна книжка и нея трябва да носиш. В СГ можеш да подадеш и молба са социална оценка, от която могат да ти отпуснат допълнително за транспорт и др. разни неща, но в момента не се сещам.
Това е, което си спомням. Ходих там преди повече от година и може да съм изпуснала нещо  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 10 апр 2012, 18:21 от zdravetz_

# 614
  • Мнения: 122
zdravetz, много ти благодаря за бързият отговор!
Другото, което съм чела е за Етапна епикриза, това същото като Направлението за ТЕЛК ли е?

Подготвила съм една голяма папка и утре се надявам да приключа. Много ли се чака по опашки? Става въпрос за София.

Общи условия

Активация на акаунт