Помощ за сертификатите по английски език

  • 63 636
  • 144
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 282
Моля знаещите майки да кажат какви са важните сертификати в Английския. Дъщеря ми е в Британика и са им казали, че ще има курс за сертификат на Кембридж за ниво Стартърс. Има ли смисъл от този сертификат?
Ако го няма може ли да положи изпит за по-горна степен след време?
И кои сертификати е важно да има, понеже всяка школа предлага различни?

Последна редакция: ср, 28 май 2014, 09:30 от Редактор*

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 820
Важните сертификати по Английски език  са FCE , CAE , CPE , IELTS  и SAT. Peace
Не се изискава наличието на предишни сертификати за да се явиш на изпит.

# 2
  • plovdiv
  • Мнения: 350
STARTERS, MOVERS и FLIERS са трите нива, които се покриват на възраст начално образование. Там "скъсани" няма. Оценката представлява брой щитове за различните придобити умения - писане, слушане, четене, говорене. Този изпит е много приятно изживяване за децата, но пък е относително скъп (около стотина лева).
Винаги може да се яви за степен, за която си плати, без значение дали се е явявала или не преди. Ако иска обаче добър резултат, е задължително да се подготвя според регламента на дадения изпит.

# 3
  • Мнения: 40 950
Важните сертификати по Английски език  са FCE , CAE , CPE , IELTS  и SAT. Peace
Не се изискава наличието на предишни сертификати за да се явиш на изпит.

Не е съвсем така.
- От FCE няма особена полза.

- IELTS и TOEFL се изискват от много университети, но имат валидност, май 2 години от датата на полагане.

- SAT пък не е точно изпит по език, а по-скоро по определени дисциплини, а се полага на английски. Мисля, че и той е с валидност.

- За разлика от тях САЕ и СРЕ нямат валидност. Т.е. може да се положат по всяко време и остават за цял живот. Най-престижните университети в Англия изискват САЕ с оценка А или пък СРЕ. По-непрестижните университети приемат и САЕ без оглед на оценката. Университетите в САЩ по правило изискват IELTS или TOEFL, но ако им кажеш, че имаш САЕ или СРЕ ги приемат без възражения (IELTS е еквивалентен по трудност с САЕ).

С оглед на всичко написано до тук най-полезни, особено за по-малки ученици, на които не им предстои кандидатстване в най-скоро време, са сертификатите САЕ и СРЕ. Не е нужно човек да има по-низши сертификати за да бъде допуснат до изпит за тези.  Това обаче не пречи на школите по комерсиални подбуди да карат децата да полагат изпит за всички сертификати подред. Това обаче не почива на никакво изискване на Кембридж. Ниските сертификати служат само за да знаеш до къде е стигнало детето ти.

# 4
  • Мнения: 13 291
Незнам откъде имате статистика има ли няма скъдани за малките нива, но аз съм твърдо за явяването на тези изпити, по ред причини, ако после имам време ще пиша, всеки изпит отговаря на определено ниво по европейската езикова рамка.

# 5
  • plovdiv
  • Мнения: 350
Незнам откъде имате статистика има ли няма скъдани за малките нива, но аз съм твърдо за явяването на тези изпити, по ред причини, ако после имам време ще пиша, всеки изпит отговаря на определено ниво по европейската езикова рамка.
"При тези изпити няма провалили се и успели. " - за справка:
http://www.britishcouncil.org/bg/bulgaria-exams-cambridge-young-learners.htm

# 6
  • Мнения: 226
А аз искам да попитам какво ниво на английски е необходимо, за да се започне подготовка и след това успешно полагане на споменатите сертификационни изпити-FCE , CAE , CPE , IELTS  и SAT?

# 7
  • Мнения: 40 950
А аз искам да попитам какво ниво на английски е необходимо, за да се започне подготовка и след това успешно полагане на споменатите сертификационни изпити-FCE , CAE , CPE , IELTS  и SAT?

Ми ниво като за FCE , CAE , CPE , IELTS  и SAT Laughing
Как другояче да го обясня? Обикновено школите си правят тест и ти казват за кое ниво си. Но за да се яви някой за FCE трябва да има В2.

# 8
  • Мнения: 226
Задавам този въпрос, тъй като детето не е ходило на тестове за оценка на нивото на владеене на езика досега. Задължително ли е да е положило преди това тест за друго ниво-например  B2?

# 9
  • Мнения: 2 708
Аз също съм от тези, които считат флайърс мувърс и там не знам си кво още за абсолютно безсмислени. Еееее ако имате бол пари и се чудите кво да ги правите и имате нужда да показвате на баби и роднини сертификат, който на тях нищо не им говори - пробвате си детето.  Peace

Аз на друго, освен на САЕ, мойта няма да я пращам. Освен това, няма да е сега в 10ти клас, а чак 11, защото макар и безсрочен, някои университети изискват полагането на изпита да е не преди 2 прим. години към датата на кандидатстване. Е има начин, да се пишат писма, да се обясняваме, ама не виждам смисъл.
От както е тръгнала на английски, всяка година са ни обяснявали за тия нива по-ниските да се явява - за мен това са просто пари на вятъра Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 18 048
Поддържам изцяло  мнението на Крисче. Peace
Не виждам никакъв смисъл от явяването на изпити за междинни сертификати, които после нямат никакво приложение. Казвате ориентир.. Аз мога достатъчно добре да се ориентирам докъде стигат знанията на децата ми по езика. Един междинен сертификат обикновено  се предхожда от предложен от съответната езикова школа интензивен курс за подготовка. Сумата за него и тази за самия изпит за сертификат ми се виждат безмислено вложение, с оглед на това, че единственото нещо за което този сертификат може да бъде ползван е  хвалене с гарджето.Направо на  САЕ и така... За дъщеря ми обаче този момент е още далеч. От догодина  тепърва  ще се върне отново към английския, след  интензивна година с немски.В 9-ти и 10 клас, както и в част от 11,  ще си опреснява и надгражда досегашните знания и  евентуално тогава ще бори сертификата.

# 11
  • Мнения: 40 950
Аз на друго, освен на САЕ, мойта няма да я пращам. Освен това, няма да е сега в 10ти клас, а чак 11, защото макар и безсрочен, някои университети изискват полагането на изпита да е не преди 2 прим. години към датата на кандидатстване. Е има начин, да се пишат писма, да се обясняваме, ама не виждам смисъл.

Кофтито на САЕ е, че топ университетите го искат да е с "grade A", а СРЕ го приемат с всяка оценка. И ако оставиш за последния момент има вероятност детето да изкара В или даже С. И няма време за повторно явяване или за явяване на СРЕ.
А за зла участ с каква оценка ще се вземе изпитът много зависи от късмета - може да ти се падне някаква тъпа тема, или пък такъв смотан партньор, че да се издъниш независимо колко знаеш езика.

# 12
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
 http://bgexamboard.com/  за това ли питате

# 13
  • Мнения: 2 980

Не, не питат за това. Стартърс, Мувърс и Флайърс са изпити на Кеймбридж, не на Пиърсън. Иначе като формат изпитите са като две капки вода, само картинките са различни.

Като колекционер на такива тестове (държала съм FCE , CAE , CPE , IELTS  и още няколко за спорта), мога да кажа, че само CPE и IELTS  си заслужават усилието и парите. Всъщност най-икономичен откъм пари и усилие е академичният IELTS  - само един тест, обаче покрива всички възможни нива на владеене на езика от елементарно до ниво "майчин", признава се от англоезични учебни заведения навсякъде за разлика от САЕ и СРЕ и освен това е значително по-добре познат на работодателите извън академичните кръгове. Със САЕ не ви съветвам изобщо да си губите времето - ако детето е подготвено да получи А на САЕ, значи може да получи поне С на СРЕ. По-високият сертификат има значително по-широко приложение.

Стартърс, Мувърс и Флайърс са детските сертификати на Кеймбридж. Не съм проверявала сега как се рекламират, но когато ги пуснаха 2000та година бяха обявени като изпити за деца на възраст от 8 до 12 години. В този смисъл, ако детето е над 12 години, няма абсолютно никакъв смисъл да се явява на такъв изпит, даже и да имате бол пари за трошене. Флайърс като ниво отговаря на най-ниската степен на стандартните сертификати (КЕТ) и ако детето е над 12 години, по има смисъл да се яви на този изпит (отговаря на ниво А1), отколкото да реши един тест с картинки и да получи диплома със щитчета. Поне моето мнение е такова. 

А за зла участ с каква оценка ще се вземе изпитът много зависи от късмета - може да ти се падне някаква тъпа тема, или пък такъв смотан партньор, че да се издъниш независимо колко знаеш езика.

С това не мога да се съглася  Peace
Оценяването на тези изпити си има много внимателно изградена структура. Темите никога не изискват специализирани познания, винаги влизат в графата "обща култура и общочовешки проблеми" и освен това качеството на информацията в есетата никога не се оценява. Оценка се пише на езика - само и единствено. На интервюто е абсолютно изключено да не можеш да покажеш знания заради партньора си. Първо, изпитът има и индивидуална част и, второ, ролята на изпитващия е да извлече максималното, на което е способен всеки от двамата кандидати. Не е въпрос на шанс, не се притеснявайте за това.

# 14
  • Мнения: 40 950
А за зла участ с каква оценка ще се вземе изпитът много зависи от късмета - може да ти се падне някаква тъпа тема, или пък такъв смотан партньор, че да се издъниш независимо колко знаеш езика.

С това не мога да се съглася  Peace
Оценяването на тези изпити си има много внимателно изградена структура. Темите никога не изискват специализирани познания, винаги влизат в графата "обща култура и общочовешки проблеми" и освен това качеството на информацията в есетата никога не се оценява. Оценка се пише на езика - само и единствено. На интервюто е абсолютно изключено да не можеш да покажеш знания заради партньора си. Първо, изпитът има и индивидуална част и, второ, ролята на изпитващия е да извлече максималното, на което е способен всеки от двамата кандидати. Не е въпрос на шанс, не се притеснявайте за това.

E,  явно всеки има свои впечатления Peace Впрочем самите преподаватели признават фактора "късмет". В последния случай, за който знам, се е паднала тема за ветроходни яхти и тяхното сравнение с не помня какво. Не е лесно за човек, който е виждал яхта само на картинка, да не говорим как ще знае специфичната лексика. Вярно, не е било фатално. Въпросният човек си е взел САЕ с "А", но все пак е загубил точки.
Относно диалога - ако партньорът не знае, добър диалог не се получава. Ако опиташ да говориш само ти, ти отнемат точки за "доминиране" в разговора. Но, както казах, всеки със своите впечатления Peace

Иначе е вярно, че в САЩ и Канада СРЕ не се споменава в изискванията на университетите. Но ако в писмо им се каже, че човекът има СРЕ и нужно ли е при това положение да държи друг изпит, отговорът по принцип е, че не е нужно. Но всеки манастир със свой устав все пак Grinning Затова казах, че най-хубавото на сертификатите на Кембридж е, че са безсрочни. Може и на 12 години да си вземеш сертификата, дето се вика, и после да си рахат.

Общи условия

Активация на акаунт