"Да изчистим България за един ден!"

  • 18 498
  • 418
  •   1
Отговори
  • Габрово
  • Мнения: 311
Кампания на Бтв Simple Smile

Цитат
Почистването на София е първата стъпка от мащабната и социално значима кампания на bTV "Да изчистим България за един ден”. Най-популярните лица в българския ефир ще дадат личен пример, като само за ден ще почистят столицата. Само за ден може да бъде решен проблем, който се трупа с години и bTV и общината предлагат решение. Дата е 9 април.

Цитат
Инициативата се ражда в Естония през есента на 2007 г. Идва от група приятели, които решили, че трябва по някакъв начин да обединят гражданите, бизнеса и държавата, които да се погрижат за природата на страната бързо и най-вече - ЗАЕДНО. Така се стига до извода, че трябва да се действа на принципа "един ден, една държава”.

Този ден за Естония е 3 май 2008 г. Тогава над 50 хиляди души и стотици организации успяват да съберат над 10 хиляди тона боклук на територията на цялата страна. Вдъхновението бързо стига и до Латвия и Литва. Три години по-късно държавите, които участват в инициативата, вече са над десет.

"Да изчистим света 2012" - Амбицията на инициативата през 2012 г. е глобална – стотици държави и стотици милиона доброволци да изчистят света от боклука.

Мечтата на организаторите е да вдъхновят хора от целия свят да се присъединят към инициативата, която започва на 24 март. Вълната от "почистване за ден”, която ще прескача от държава в държава, трябва да отнесе със себе си тонове боклук, да прочисти природата и да съживи по-топлите отношения между хората и околната среда.

Страницата на проекта: http://www.btv.bg/da-izchistim


Смятате ли, че подобна кампания би имала някакъв успех в България?
Вие бихте ли се включили?

Възмутена съм от някои от коментарите, които прочетох в сайта на бтв. Имаше даже неща от рода на "Аз плащам данъци, очаквам от фирмите по чистота да си вършат работата.. а сега те искат от мен да изляза и да свърша тяхната работа безплатно"  Shocked Като цяло не мисля, че работата на въпросните фирми е да почистват изхвърлените опаковки от вафли в междублоковите пространства, нито безброй многото найлонови торбички покрай пътищата. А и половината боклук е дело на хората, които мислят "ама защо да си нося боклука в ръчичка за няколко минути докато намеря кош... нали мога веднага да го пусна на земята".

# 1
  • Мнения: 9
Ленин, има ли наследници? Защото, ако има, това си е жива кражба на лиценз.../и наследниците му трябва да водят дела за това/.
Едно време, имаше редовно Ленински съботници, в  които правехме точно това /и данъци е имало, да не мислите, че не е имало/.
Та, кое му е новото....освен, че е забравено старо. Simple Smile

      пп Включвам се  Peace, макар че в квартала, редовно си правим такова почистване пролет/и не само пролет/.

Последна редакция: вт, 22 мар 2011, 19:05 от inna-bubulina

# 2
  • София
  • Мнения: 1 077
Не виждам нищо лошо в съботниците, както ги наричаха преди. Все пак е време да възпитаме някакво чувство за стопанственост и у новото поколение...

# 3
  • Мнения: 1 195
Ще се включа в инициативата  Peace
Миналата година Глобул организира почистване на Витоша, бяхме там и бях потресена колко много боклук се събра ooooh!
Относно коментарите, които цитираш - те са от хора с ниска култура и точно те са тези които хвърлят хартийки, обелки и каквото се сетиш където им падне ooooh!

# 4
  • София
  • Мнения: 2 217
Не виждам нищо лошо в съботниците, както ги наричаха преди. Все пак е време да възпитаме някакво чувство за стопанственост и у новото поколение...

 Peace

Ще се включа.

# 5
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ще участвам.
(Май на девети април ще участвам в друга инициатива, но нищо, ще бъда навсякъде.  Laughing)

# 6
  • Мнения: 654
Не, няма да се включа.
И такива показни акции не харесвам.
Ние не сме за един ден.
Това трябва да ни е всекидневие.

# 7
  • Мнения: 1 788
Съботниците са едно от малкото хубави неща на Онзи режим!
Само че подозирам какво ще стане, де.
Едни ще чистят винаги, за сметка на други, които ще гледат, но и ще цапат - като за цяла казарма...
А що се отнася до общините, не е лъжа, че и те трябва да следят/чистят/участват в тези неща малко повече.
Но нищо - аз също бих се включила! Peace

# 8
  • Мнения: 8 999
Тц, без мен.
Собственото си жилище чистя, собствения си двор чистя, на обществени места боклук не правя, плащам данъци, които да покриват почистването именно на тези обществени места. Рина снега от тротоара, въпреки че този тротоар не е мой и не мога да го ползвам за мои, частни нужди /освен да ходя по него/.
Когато имаше Ленински съботници, данък смет беше символична сума.
Всеки в управлението на тази държава трябва да си знае какви са му отговорностите, а не да чака друг да му ги свърши.
Много мразя да пипам чужди лайна.

# 9
  • Мнения: 46 597
И ЮНЕСКО сигурно гледат от ленинските съботници Joy

Нямам спомени от тях, малка съм била, но съм за. Може и да съм наивна, но си мисля, че ако поживеят прасенцата на чистичко, може пък да им хареса  Mr. Green
Тази година няма да се включа, защото вече имаме планове за 9-ти.

# 10
  • Мнения: 64
Страхотна инициатива!
С удоволствие ще се включа. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 5
Чие задължение е да чисти в междублоковото пространство? newsm78

Не бих, a ще участвам.
Може и да не е моя работа, може и да не съм цапащите и хвърлящите отпадъци, където им падне, но вече ме е гнус да ходя по улицата. Close Писна ми, хора!!! София никога не е била по-мръсна, струва ми се.

Моят квартал не е в списъка. Ще чистя цял ден и ще се върна на мръсно най-вероятно Mr. Green, но пък инициативата е добро начало. Ще трябва да се организираме със съседите да премахнем бунището, което лека-полека се заформя на 5 метра от входа на блока ни. ooooh!

# 12
# 13
  • Мнения: 326
 Не съм привърженичка на идеята. Не е редно да чистят тези, които не са цапали. Аз например не се чувствам длъжна да чистя чуждите боклуци и мръсотии, нито пък съм съгласна да върша работата на общината и кметството.

# 14
  • Мнения: 241
Не виждам нищо лошо в съботниците, както ги наричаха преди. Все пак е време да възпитаме някакво чувство за стопанственост и у новото поколение...
Пълни глупости! Аз съм от тези дето ги възпитахте с "някакво чувство за стопанственост" и не, няма да върша работата на някой, на когото плащам за това.  И тези другите, дето им плащам да глобяват за хвърлени през прозореца боклуци, и те да почват да си изработват заплатите — фирми по "сметопочистването", община, полиция, инспектори...... на работа. smile3513  
Следващия почин какъв ще е — "подкрепете местния шериф" ли?

Последна редакция: вт, 22 мар 2011, 21:47 от БориславМ

Общи условия

Активация на акаунт