Хърватия

  • 166 595
  • 732
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 164
Туриста, уникално разказваш. Сладкодумен си и няма как човек да не му се приходи в Хърватия, четейки написаното от теб. Мисля си, че в Хърватия е по-евтино от Гърция? Така ли е или бъркам? Говорим за северната част- Риека и Опатия, не говорим за Дубровник.

# 736
  • Мнения: 11 097
Не съм туриста, но бъркаш Wink

# 737
  • Мнения: 49
      Ики 70!
      Наистина бъркаш. Не е по-евтино. Доста по-скъпо е. Говоря не само за квартирите. Аз давам модел на частните квартири. Хотелите са с около 50 % по-скъпи. Впрочем, предлагат същите условия, но на  доста различни цени. Доста голямо вглеждане трябва, за да откриете разлика в обслужването, условията или обстановката. Храната е много скъпа. Цените са с около 30-40 % по-високи от Гърция. Ако Ви носи успокоение, цигарите са все още по-евтини, но алкохола е по-скъп. Въобще, има сегменти, в които цените в Хърватия са по-ниски, но те са незначителни. Като цяло, обикновените потребности са с по-висока цена от Гърция.

# 738
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Някои цени от Италия са по- високи, вие за Гърция питате.  Simple Smile

# 739
  • Мнения: 1 164
Хубаво. Да съм подготвена. Ние имаме включени закуски и вечери в 7-дневния пакет, та за храната не ми е толкова притеснено. Ама добре е да знам. За обед ще хапваме нещо аламинут или на терасата в хотела. Ще взема малко куни за дребни разплащания. Иначе смятам да ползвам основно кредитната си карта.

# 740
  • Мнения: 11 097
С кредитна карта може навсякъде, с евро по трънския курс - също.

# 741
  • Мнения: 49
     То, правилно казват хората, че старо гюбре като се запали, трудно се гаси!
     Неведнъж съм писал за цените в Хърватия. Очевидно не е четено. Ами, четете и по-напред какво е писано. Всяка година, като се върнем, правя кратък коментар на измененията в цените. Разчитам, че писаното по-напред вече е известно.
     Ама, видно, че не е!
     Ами четете! Грамотни хора сте.
     Във връзка с ценовия стандарт писах по-напред и за един парадокс. Пак ще го потвърдя, не зная на какво се дължи. Не е мой извода, аз самия го прочетох и най-напред не го повярвах. Не, че съм се съмнявал, но не ми се стори убедително. Оказа се вярно обаче. Сега вече го казвам и от собствено убеждение.
     Въпреки ценовата разлика и стандарта, в Хърватия общия ми разход за престоя е по-малък отколкото в България. Само една година ударихме тавана от 3000 евро на месец. В това число: транспорт /за мен не е евтин/, квартира, храна, вътрешен транспорт, вътрешни екскурзии /къде с наш, къде с обществен транспорт/, глезотии, подаръци, включително и луксозни стоки. Не сме се глезили, е … малко. Не сме се лишавали от нищо, но не сме и прекалявали с нищо. Доста неща за бита сме си накупили от Хърватия, и … въпреки това. ОБЩИЯТ РАЗХОД ЗА ПРЕСТОЯ НИ Е ПО-МАЛЪК ОТ ТОЗИ В БЪЛГАРИЯ. При това, годината, в която имахме най-голям разход, включвам и посещението на Роштилиадата в Сърбия. Пък там: месо, месо, месо – само като за мен.
     Ето затова, мога спокойно да кажа: колкото по-дълъг е престоя ви в Хърватия, толкова по-малки са разходите ви. Въпреки цените. От България не нося почти нищо. Е, една плоча пастърма и филе, два-три суджука и една тухла кашкавал. Но то, колкото за мен, толкова и за приятелите. Така че: танто за кукуригу. А и не, че толкова ми трябват, а просто там ги няма, а аз без месо не мога.
     Та, това е, не са плашещи цените, важно е как ще ги овладеете!

# 742
  • Мнения: 11 097
Не знам дали е обсъждано назад в темата - вдругиден стартират чартърни полети всеки четвъртък до Истрия (и обратно).
София - Риека FB 8797 / 06:00 - 06:25
Риека - София FB 8758 / 07:15 - 09:35

Иначе аз предпочитам южната част на крайбрежието, но е някаква алтернатива на дългото пътуване с кола.

# 743
  • Мнения: 49
          Не е алтернатива! И за чартърите съм писал по-напред. Ще кацнете на о-в Крк, защото няма друго летище. Риека не е Истрия. От острова до Пореч имате около 150 км. От острова до Риека имате около 60 км. Мислил съм хиляди варианти да не шофирам, включително и с ферибоот по Дунав, до Нови сад. Не става. Чартърът е удобен, но само ако сте в Риежка жупания. Такситата са доста скъпи - около 2 евро на километър. Нямат обозначени цени като българските. Така че, сметката ви може да излезе доста солена. Трънският курс може да ви се види приятна емоция. Редовните полети са през Будапеща. Цената в две посоки е по-висока отколкото с кола. Тя, прочее е същата като величина, но с кола сте от "врата до врата", а със самолет - от летище до летище. Като добавите междинните преходи, които не са никак малки, като добавите и багажерията и като добавите, че там където стигнете, сте заковани, защото не сте мобилни, въздушният транспорт е безумен. Кола под наем е голям разход. Рядко се предлагат, тази услуга, още не е добре развита. А като имате предвид, че от София до Загреб са 800 км, а от София до Риека са около 970 км, не си струва да ги минавате по въздуха. С кола се минават за осем часа. Със самолет - два часа от летище до летище. После се пазарите с "копърките", после търсите, каквото сте си наумили и когато го намерите, идва шопския въпрос: "Оти ги ручахме жабетата!"
         Въздушният транспорт има смисъл когато е над 3000 км и имате точна дестинация.
         За Балканите, твърдо - автомобил.

# 744
  • Мнения: 49
          А, пропуснах!
          От Риека до Сплит за около 370 км. Щом ви влече южното крайбрежие, с какво ще ги минете. Казвам "около", защото има значение по кой път ще минете. И, прочее, с какво ще го минете. Та, за каква "алтернатива" говорите.

# 745
  • Мнения: 1 164
С този чартър ще пътуваме до Риека, а почивката ни ще е в Опатия. Имаме и две еднодневно екскурзии- до Плитвичките езера и до Словения.Другите дни ще си почиваме.

# 746
  • Мнения: 1 400
С този чартър ще пътуваме до Риека, а почивката ни ще е в Опатия. Имаме и две еднодневно екскурзии- до Плитвичките езера и до Словения.Другите дни ще си почиваме.
Какво имаш предвид под почиваме? В Опатия няма нито плажове (ако не броиш шезлонгите върху бетонна площадка), нито нещо друго интересно.

# 747

Общи условия

Активация на акаунт