НОРВЕГИЯ - 41

  • 80 969
  • 731
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 786
Тук курсовете са по-скъпи, отколкото в България.

# 691
  • Мнения: 1 062
случая на РКБ е различен заради профила на съпорта  Rolling Eyes
Да, така е. Аз ще съм support на клиничните системи, с които работя като сестра, само че на различно ниво и в обявата бяха посочили, че искат хора с медицинско образование. А и както казах съм работила и в 2те болници, и познавам всички системи, така че обучението ми няма да им отнеме толкова време Mr. Green В заплащането, поне при мен няма разлика - аз си поисках същата заплата като сега Mr. Green Те ми дадоха малко отгоре  Mr. Green като компенсация, че  няма да вземам добавки за работа през уикенд и празници. Така че поне при мен заплащането си е супер. Но.....работата е САМО на норвежки ( е шведски и датски, ама това се преживява).
Малката я изпращам с татко й и леля й в Hopp i havet, и няколко часа спокойствие...........

# 692
  • Мнения: 1 972
Тук курсовете са по-скъпи, отколкото в България.

Но тук определено са по-ефективни Wink

# 693
  • Мнения: X
Норвежките момичета, които искат да си купят нещо оригинално и ръчно изработено могат да погледнат в www.epla.no. Аз лично залитам по детски аксесоари от вълна и намерих страхотни предложения.
Най-доброто е, че ако някой може да плете/шие и прочие, може да си направи собствен магазин под шапката на сайта. Това го казвам за сръчни девойки, които могат да изкават някоя крона по този начин.

# 694
  • Мнения: 1 062
Да похваля Легевактен ( невероятно - но факт ) - малката се събуди с конюнктивит - само ни регистрираха и изчакахме за рецептата 10 ина минути, изобщо не влизахме при лекар! 
Но пък отпадаме за срещата днес.........

# 695
  • Мнения: 2 786
Rkb, скорошно оздравяване!   bouquet
В днешния "Афтенпостен" в един от комиксите има нещо, написано на български.  Laughing

# 696
  • Мнения: 1 062
Не видях написаното на български, а никога не съм чела така внимателно тази страница на вестника Grinning
Днес се поуспахме с малката, за сметка на това баща й й беше направил матпаке! Бил забравил, че ще си е вкъщи днес ooooh!
И сега да поздравя една норвежанка, която си е в Бг Mr. Green Ани, честит рожден ден! Много здраве и късмет, твоите мъже да не те тормозят прекалено и поддържай невероятното си чувство за хумор  bouquet

# 697
  • Мнения: 2 786
Rkb, аз ги чета чат-пат, но днес видях, че в най-горния комикс има една баба, която казва на чист български "кой сити?"  Mr. Green Няма да издребняваме за слято написаното "сити".  Wink

# 698
  • Мнения: 515
Минавам по поръчение на Мишелето! И какво да видя: поздравление за рождения ми ден, дето го няма! Благодаря ти, Роска. И за поздравленията и за това, че още ме броиш за една от вас! Духом аз съм си още в Осло Сили и чакам да почнат коледните намаления (точно на входа на Н&М съм се боря с 2 пакистанки с 13 деца:-)
Толкова е хубаво да видя позабравени думи като "Легевахтен" и "Афтенпостен"..... Поздрави на цялата компания!

# 699
  • Мнения: 1
Здравейте,мами Smile Имам запитване. Бившия ми мъж живее е Норвегия и дъщеря ми наскоро изяви желание да се премести да живее там. Тя е на 16 и е 10 клас. Знаете ли дали преместването е лесно. Как са гимназиите там и всичко друго което може да ми помогне Smile

# 700
  • Мнения: 0
Здравейте, момичета! От почти 4 месеца живея в Норвегия с приятеля ми и сина ни. Вчера вече получих дългочакания номер, който издават от полицията и сега ни предстои да запишем малкия на градина, но преди да тръгна с главата напред, както направихме в полицията и затова толкова чакахме за моя номер, искам да попитам вас, които живееете със семействата си тук, ако имате желание моля да споделите какво се прави и къде се ходи за тази детска градина, и също така имам ли право да получавам детски тук за детето си......момичета знам, че сигурно много пъти сте писали за това, но нямам време да чета всичко, така че ще съм доволна ако ми дадете и само линк към някоя тема, в която сте писали за детските градини тук. Благодаря ви, желяа ви всичко най-добро!:)

# 701
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
cold as ice, първо, отивате в НАВ и попълвате молба за barnetrygt, това са детските. До месец, месец и нещо, ще ви разглеждат молбата (тук нещата стават много бавно).
За градина е лесно- през нета става попълването на молбата. Отиваш на страницата на съответната комуна, в която живеете и в търсачката си пускаш barnehage plass søknad, трябва да ти излязат схемите за попълване. Попълваш и пращаш. Повечето могат да се пратят онлайн  Peace
Ако искаш, кажи, в коя комуна сте, да ти помогна с намирането на бланките. Срока за цялата страна май е до февруари, ако не се лъжа. Вижте и какви са ставките на съответната комуна за редуциране на таксата за градина. Взима се общия бруто годишен доход на цялото семейство и ако е под заложената ставка, получавате намаление от таксата, а в някои случаи и цялостно премахване  Peace

Сподели моля те, колко си чака номера като време  Simple Smile

# 702
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Флекс, преместването е лесно. Идва тук, подавате молба за oppholdskort в близкия полицейски участък и си чакате. Когато получи разрешението за престой, се изкарва и ЕГН, с което вече детето ще може да се запише в училище, на лекат и тн.

За училищата немога да кажа нищо. Образователната им система е малко в киреча, учила съм в университет тук и знам за какво говоря. Но пък базите са им много добре развити  Peace
Питай конкретно какво още те интересува.
Аз лично бих задържала детето да си завърши училище в България и тук ако иска да следва.  Thinking

# 703
  • Мнения: 0
bob4enka, Благодаря за отговора!  bouquet Почти 3 месеца ме размотаваха за този номер, защото в повечето случаи според мен ме виждаха, че не съм много наясно с техните закони и изисквания, и не спорех с тях ами като ми откажат и аз си взимам чантичката и излизам......до преди няколко дни, когато на приятеля ми му писна и много го хвана яд на една от служителките, която ми каза в лицето, че щом нямаме брак или документ от БГ, който да им докажел, че сме живели заедно да съм си тръгвала щот минали 3те месеца за гости, а малкия директно получавал номер и нямало проблем  за него.....и така други българи ни помогнаха с превод малко от норвежки и ми казаха къде в UDI.no пише, че нямат право да ми отказват, отделно на това колегата норвежец  на приятеля ми се ядосал също на постоянните откази за номер и говорил с офиса в Осло, та явно това е било решаващото всъщност.  newsm78

# 704
  • Мнения: 0
Cold as ice, и аз като ходих сама да се оправям на английски ми казаха, че трябва да напускам на 3 месеца и ме пратиха до Швеция. И питам аз как да докажа аджеба, че съм била там. Та служителката, след консултации по телефона с висшестоящи явно, ме зашемети като ми каза да съм си купила месо от Швеция и касовия бон щял да ми е доказателството Joy После стана ясно, че въпреки липсата на брак мога да кандидатствам за събиране на семейство... и се отпушват след това нещата! Така ще стане и при вас Peace
А колко ти е голямо детенцето? Ако е до 3 год. и не ходи на детска градина имате право и на kontantstøtte ( 3300 крони месечно ) на тоя етап. От следващата година ще има промени.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт