Може ли да се учи във 2 гимназии наведнъж?

  • 5 190
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 265
Има ли такава възможност?

Например, ако учи в испанска да завърши и английска?
Питам, защото прочетох в архива на весник Труд следното:


Новини
14:51
23.03.11
Децата ще могат да учат в две гимназии


Учениците вече ще могат да завършват две гимназии едновременно. Това е за онези тийнейджъри, които са избрали да учат определен профил, но искат да завършат допълнително чужд език, информационни технологии, спорт, а в тяхното училище не се преподават. Те ще могат да се записват в друга гимназия и да учат избрания предмет в самостоятелна форма на обучение.

Това е записано в проектоконцепцията за училищното образование, която бе представена официално от просветния министър Сергей Игнатов и ресорната му заместничка Милена Дамянова.“Няма нищо революционно в документа или нещо, което да не е било дискутирано досега”, каза Игнатов. Целта на концепцията е на нейна база да се направи нов закон за просветата. В този смисъл промените няма да влязат в сила от тази есен.

Практиката да завършиш две училища не е непозната, каза Дамянова. Тя напомни, че доста често възпитаници на математическата гимназия в София са завършвали като частни ученици английското училище. “Сега разширяваме възможностите за всички”, обясни тя. Ако обаче в едно училище половината деца искат часове по испански език, а се преподава друго, то училището ще си назначи учител по този предмет. Още едно право ще получат всички гимназисти - част от предметите, които са изучавали в 11 и 12 клас, ще им се признават във вузовете.

От години например абитуриентите от Класическата гимназия ползват бонуси при влизане в Софийския университет, а Техническият университет признава обучението в над 11 специализирани училища в страната. Това сега става на базата на индивидуални договори.

Матурите стават четири, а не както сега учениците да могат да се явяват по всички предмети. Две са задължителни - по български език и по профила на училището (хуманитарен, математически, езиков и спортен). В този смисъл може да има зрелостен изпит по физическо възпитание или по изкуство, но само в специализираните учебни заведения. Другите две матури ще са по предмет по избор на ученика и няма да са задължителни. Така ученикът ще получи повече възможности да използва две, три или четири оценки, когато кандидатства във ВУЗ.

Другата голяма промяна е за онези, които са завършили преди години, а след това са получили професионална квалификация извън системата на училищата. Техният документ за професия ще може да бъде валидиран и да се приравни на съответната степен от обучението.

# 1
  • София
  • Мнения: 18 048
Едно време имаше опцията с приравнителни по език всяка година да завършиш и втора гимназия, различна от тази, в която ежедневно ходиш на училище.Но дали и днес има такава възможност... не зная.Трябва да питаш в училището, което ви интересува като втори вариант.Въпреки, че и да има такава опция,тя ми се струва безсмислена. Носеше ползи някога, когато завършването на езикова се приемаше като показател за владеене на даден език.Но днес, заплащайки  в оторизирани за целта центрове,  детето може да положи изпит и да получи сертификат, който има много по-голяма тежест при доказване  владеенето на езика от завършването на хартия на примерно още една езикова гимназия, освен тази, в която е учило до  12 клас включително.

Последна редакция: нд, 19 юни 2011, 18:53 от already detective

# 2
  • Мнения: 40 950
Подкрепям Олреди. Едно време доста ученици на Немската завършваха и Английската като частни ученици. Това ставаше с приравнителни изпити по език. Само че тогава имаше смисъл, а сега няма. Сега децата се явяват на изпит за сертификат.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 265
Благодаря ви, момичета.
Винаги сте изчерпателни.

# 4
  • София
  • Мнения: 11 711
използвам чужда тема за да попитам следното.Учиш в английската гимназия.Имаш ли възможност да завършиш като частен ученик немската?Питам за възможността да се явяваш на приравнителни изпити по езика там?По мое време това беше възможно в английската гимназия.

# 5
  • Мнения: 40 950
използвам чужда тема за да попитам следното.Учиш в английската гимназия.Имаш ли възможност да завършиш като частен ученик немската?Питам за възможността да се явяваш на приравнителни изпити по езика там?По мое време това беше възможно в английската гимназия.

А какво ще спечелиш от цялата тази работа? Не виждам мотив.

# 6
  • София
  • Мнения: 11 711
Просто ме интересува дали съществува тази възможност.

# 7
  • Мнения: 40 950
Просто ме интересува дали съществува тази възможност.

Едно време съществуваше, няма причина и сега да не съществува, но не съм проверявала.

# 8
  • София
  • Мнения: 11 711
Просто ме интересува дали съществува тази възможност.

Едно време съществуваше, няма причина и сега да не съществува, но не съм проверявала.

Едно време тази опция съществуваше в английската гимназия.За немската не съм чувала да е предлагала такова нещо.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 048
Просто ме интересува дали съществува тази възможност.

Едно време съществуваше, няма причина и сега да не съществува, но не съм проверявала.

Едно време тази опция съществуваше в английската гимназия.За немската не съм чувала да е предлагала такова нещо.

Предлагаше.  Peace Моя братовчедка завърши 1 АЕГ, но разполага и с диплома на частна ученичка на 91 НЕГ. Става дума за началото на 90-те. Peace

# 10
# 11
  • София
  • Мнения: 4 253
Абсолютно ненужно упражнение в днешно време!

# 12
  • Мнения: 248
Дъщеря ми учи в 9 ФЕГ и още от 8кл. се явяваше на изпити като частна ученичка на 1 АЕГ, които са общо 5(за всеки клас) и в крайна сметка я завърши през февруари тази година, така че все още е възможно... Моето мнение е, ча България ще й е необходима и дипламата, която ще вземе от 1 АЕГ, а за чужбина си е изкарала миналата година САЕ...

# 13
  • София
  • Мнения: 752
Съществува и в момента такава възможност, поне за 1-ва английска със сигурност. Учителката по английски, при която ходят на уроци моите деца, има такива ученици и в момента.
Смисълът е за работа в България. Най-добре питайте в самото училище, което искате да завършите като втора гимназия.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 253
Да разбирам ли, че българските работодатели не признават международните сертификати по чужди езици?

Общи условия

Активация на акаунт