Отново за АБКМ - 3

  • 340 588
  • 5 263
  •   1
Отговори
  • Мнения: 380
Старите ни теми:
Отново за АБКМ
Отново за АБКМ - 2



Лекари:

Доц. Мариана Маринова:
Приема всеки вторник и четвъртък от 10:00 до 12:00 часа в Детска консултативна поликлиника, която се намира на ул. “Найден Геров” 2, тел.:02/8154239. Часове не се запазват предварително, а се раздават номерца в 8:00 сутринта в съответния ден. Препоръчително е да се отиде по-рано, тъй като винаги има доста желаещи и номерата свършват за няколко минути.

Д-р Тихомир Мустаков - алерголог
тел. 02/923 02 31 - Александровска болница
тел. 02/952 59 40 - частен кабинет на бул. "Прага" 14, ет. 1
http://www.mustakov.com/bg/main.php

Д-р Елена Лазарова - детски гастроентеролог
Преглежда в Токуда. Работи и със Здравната Каса. Часове по Каса се запазват месец предварително. За платен преглед може да се намери и час в рамките на няколко дни. Телефон за запазване на часове-02/4034948. Може да изписва Протокол за Фризопеп АС, само ако прегледът е запазен по Здравна Каса
http://www.tokudabolnica.bg/bg/page/347/%D0%95%D0%BA%D0%B8%D0%BF

Д-р Радка Куманова - детски гастроентеролог
МЦ "Детско здраве"



Получаване на протокол за Фризопеп АС:
(благодарение на sunkiss)

1. Посещение при детски педиатър-гастроентеролог, който да постави диагноза АБКМ
2. Гастроентерологът издава протокол, в който се посочва диагнозата и количеството кутии Фризопеп, които се полагат на бебето за период от 3 месеца. Всеки Протокол е за 3 месеца, след това отново се ходи на преглед и се издава нов Протокол
3. Купува се Рецептурна книжка- от специализирани книжарници или аптека
4. Рецептурната книжка и Протоколът се заверяват в Здравната Каса
5. Заверените Протокол и Рецептурна книжка се носят при личния лекар, който изписва рецепта за Фризопеп за 1 месец.
6. С Рецептата се взема изписаното количество Фризопеп от Аптечната мрежа
7. Всеки месец личният лекар изписва рецепта за количеството Фризопеп, заложено в издадения от Гастроентеролога протокол


Диетата за деца и кърмачки на Д-р Мустаков:


Разрешени храни:                                    Неразрешени храни:      

Животински произход:                                               Животински произход:
Заешко месо                                                                   Кашкавал (овчи)                                      
Патешко,гъше месо                                                        Риба                                            
Пуешко месо                                                                   Пилешко месо                                              
Свинско месо                                                                  Агнешко месо
                                                                                        Телешко месо  
                                                                                        Козе сирене
                                                                                        Яйца

Зеленчуци:                                                                    Зеленчуци:
Броколи                                                                           Целина
Брюкселско зеле                                                             Ряпа  
Зеле (термично обработено)                                         Цвекло, моркови  
Чушки (белени)                                                               Домати  
Лук,праз лук  
Лозови листа, лапад    
Тиквички  
Картофи (задушени)  
Патладжани  

Зърнени храни:                                                          Зърнени храни:
Елда                                                                                Соя
Овесени ядки                                                                  Пшеница (юфка, фиде)  
Ечемик                                                                            Сусам
Ориз                                                                                Маково семе  
Царевица  
Пшеница (хляб, бисквити)  
Ръж  

Плодове:                                                                       Плодове:
Грозде
Сини сливи, череши, вишни                                          Портокал  
Боровинки, касис                                                           Мандарина
Шипка                                                                            Ягоди, малини, къпини
Дюля, Нар                                                                      Ананас
Кайсия                                                                            Нар
                                                                                       Круши, ябълки, банани, киви

Напитки:                                                                       Напитки:  
Шипков чай                                                                   Безалкохолни
Сок от арния                                                                 Сокове от кутии
Листа от къпина                                                            Чай от лайка, липа, мащерка
  
Мазнини:                                                                      Мазнини:
Олио (царевично)                                                         Маргарин
Зехтин                                                                           Фъстъчено масло
Свинска мас (за печива)                                               Какаово масло
                                                                                      Краве масло
                                                                        
                                                                                      Ядки:    
                                                                                      Фъстъци
                                                                                      Бадеми
                                                                                      Лешници
                                                                                      Орехи



Възможните алергични симптоми:
Обикновено повече от една от телесните системи са включени в алергичната реакция.Гастро-чревните симптоми са най-често срещани.

Храносмилателна система:
Повръщане,
слюноотделяне,
диария,
кръв в изпражненията, колики,
вътрешно кървене,
спазми,
запек,
газове,
недобро усвояване на хранителните вещества/ и в резултат – ненаддаване/, колит,
протеинова и желязо дефицитна ентеропатия, неонатологична тробмоцитопения

Дихателна система:
Течащ нос,
кихане ,
кашляне,
астма,
зачервен и сърбящ нос, белодробни смущения, бронхит,
наплив на кръв,
продължителни симптоми на настинка,
повтарящо се кървене от носа,
дишане през устата,
шумно дишане

Очи:
Подути клепачи,
зачервени очи,
тъмни кръгове под очите,
постоянно сълзене,
гурелясване

Кожа:
Екзема,
дерматит,
уртикария,
обрив,
разранена повърхност, зачервяване около ануса,
сърбеж,
пламнали бузки,
прекомерна бледност Централна нервна система:
Раздразнителност, нервност,
безсъние,
лек сън,
безпокойство, продължителна
сънливост

Други симптоми:
Ушни инфекции,
хълцане,
ненаддаване,
прекомерно лигавене,
прекомерно потене,
болки в краката и други мускули,
неспособност за концентрация,
слабо представяне в училище,
трудно за съжителство дете,
депресия,
петна по езика,
трудности в растежа,
отичане на устните, езика или гърлото,
спадане на кръвното налягане, опасно за живота

"Единствено и само обрив най-често не означава алергия или непоносимост към храна.
При алергия обикновено са налице поне 2 признака.
Има разлика в симптомите при алергия към храна и непоносимост към храна.

Другите признаци освен обрива, по които се разпознава една действителна хранителна алергия или непоносимост, са разделени на 3 вида:
1) свързани с дихателната система
2) свързани с кожата
3) свързани с чревната и храносмилателната система
==> При реална хранителна алергия са налице прояви от поне 2 различни вида или поне 2-3 прояви от 1 вид.

Пример за признаци от 1-ия вид: течащ нос без видима причина, кихане, кашлица и др.
Пример за признаци от 2-ия вид: ситен обрив, суха кожа на бузките, тъмни кръгове под очите и др.
Пример за признаци от 3-ия вид: стомашни болки и подуване, повръщане, диария със слуз, запек и др.
--------------------
Много често всяко петънце и пъпчица се свързват с хранителна алергия или непоносимост, а причините най-често са свързани със специфичната физиология на тази възраст или съвсем прозаични причини – изпотяване, реакция към слънцето или замърсена вода, претопляне, нестабилна терморегулация, мръсни ръчички, отминал прием на Панадол или считани за безобидни неща като витамин С, неподходяща козметика, състава на конкретна марка храна и т.н., и т.н.

Според едно специализирано проучване (University of Portsmouth/31.01.2008 г.) се оказва, че родителите са склонни да набеждават всеки обрив, зачервяване или екзема за алергия или непоносимост.

А реалността е друга. От изследваните 800 бебета в рамките на 3 години, за 1/3 от тях родителите считат, че имат непоносимост към храна. Но само 27 се оказват алергични към храна, като те са част от всички близо 60 деца, които изобщо развиват някаква алергия на даден етап (за възрастта 6-36 м.)

При обривите от претопляне пъпчиците са ситни, ясно различими една от друга. Могат да бъдат навсякъде по тялото, особено около вратлето, гърдите и гръбчето, но рядко само по бузките или лицето например. Понякога изчезват по-бързо, понякога по-бавно.

При обривите от хранителна алергия/непоносимост пъпчиците са ситни, подобни на тези при претопляне. Но за разлика от тях, те по-скоро се сливат по няколко в малки петънца. Тези петънца могат да бъдат почти незабележими или по-ясно различими и леко червеникави. Самата кожа около пъпчиците е по-суха (при изпотяване е по-скоро нормална). Освен това само обрив не е признак за хранителна алергия/непоносимост, трябва да има и друг признак - тези признаци обаче невинаги се разпознават лесно при по-леките форми на реакция."



Полезни връзки и статии:

Атопичен дерматит
Алергичното дете - от списание "Моето бебе и аз"
Алергии при децата част 1
Алергии при децата част 2
Алергията (от сайта на д-р Мустаков)
Алергията към кравето мляко при децата
Колко често трябва да ака бебето и как трябва да изглежда акото?
Хранене на алергичното дете
Съвети за захранване от Косе Босе
Е-станадартите на EU подредени по номер
Линкове към стари теми за АБКМ и захранването
Най-обсъжданите теми за алергии в Дир
Още полезни статии и линкове към тях в Дир

Алергичното дете (статия на доц. Маринова)
Обриви при децата
Примерно меню за деца с алергия (или с фамина обремененост)
Още за алергиите..
Магазини ПА-ПА предлагат списък с продукти, подходящи за деца с  … имост към белтъка
Рецепти за деца с алергии
Храни, съдържащи хистамини
В кухнята на Бъни (горещо препоръчвам Сиропиран сладкиш с ябълки и грис - постен, но има и други подходящи рецепти)

Made in home - любими рецепти (благодарение на Lux)


Нашите герои преодоляли алергията:
 smile3501 smile3501 smile3501

Явор на Бебешондел

Тедо на Ra_iv

Александра на Ssiillvvyy

Никола на Соник

С пожелание до края на новата ни тема всички да се разпишем в списъка!

Последна редакция: нд, 26 юни 2011, 14:56 от cucinka!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 141
Да взема да се запиша първа, макар че отдавна не съм редовна в темата. Blush

При нас всичко си беше наред до онзи ден, когато целите му рамене и цялата зона около деколтето се изринаха със ситни гъсто разположени пъпчици. Единственото, което ми идва наум да набедя е моят шоколадов сладолед, от който яде и детето. Не ми приличат на претопляне или нещо друго. Та сега ще изчакам няколко дни да видя дали ще се махнат и ще го заведа на лекар да го види.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Записвам се в новата тема. Grinning
cucinka!, благодарности за положения труд!  bouquet
Соник, дано в крайна сметка обрива е от жегите. И на моя малкия там му излизат ситни пъпчици, а нищо ново не съм яла нито аз, нито той. Почти съм сигурна, че са от потене и прахуляците, които му се лепят там докато сме навън. Ние след 2 дни на 28 сме при Маринова и ще я питам и тя какво мисли, от какво са.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 082
cucinka благодаря за темичката  Hug

Соник дано да е от жегите, Мария и при вас!

# 4
  • Добрич
  • Мнения: 757
Благодарности и от мен за новата тема  Hug
И ние от вчера сме с обрив и дано да е от топлото, досега не ми се е обривала, стоят като от претопляне, странното е че има по дупето и бедрата най-много и съвсем малко по ръчичките. Онзи ден яде елда, но на зърна, досега й правих каша от брашно от елда, възможно ли е да има разлика между двата продукта  Thinking А точно същия ден мислих да започна да въвеждам по мъничко жълтък  ooooh! имаше да се чудя от какво е и да набедя жълтъка
Мария, Соник дано скоро се оправите

# 5
  • Мнения: 4 358
Привет и от мен в новата тема.
cucinka!, newsm51 за положения труд.Много добре се систематизира инфото на първа страница, но има и още да се добавя (аз имам още посъбрани линкове, трябва да прегледам кое става и кое не, за тази тема нещо не смогнах Embarassed) ............лека полека ще стане като други подобни теми, да е полезно на нас и за следващите мами дето ще се лутат.Много е трудно в началото, но.....кураж ми дава списъка с нашите герои и пожеланието скоро време всички да сме в този списък Praynig Praynig Praynig
Соник, Мария дано да е от жегата.Като е много топло доста се потят децата и съчетано с мръсотията навън ooooh!.Ние се прибираме добре омазани ooooh!.Те вече като не са бебета се врат навсякъде #Crazy

# 6
  • София
  • Мнения: 2 141
И ние от вчера сме с обрив и дано да е от топлото, досега не ми се е обривала, стоят като от претопляне, странното е че има по дупето и бедрата най-много и съвсем малко по ръчичките.
Може ли да й спарва от памперса и затова да е най-много в тази зона?

Обривът на Никола почти изчезна, та ми остава да гадая дали беше от сладоледа или от жегата последните дни. Не ми беше хрумвало, че може да е от пот съчетана с мръсотия. Thinking Тази седмица го пусках един-два пъти навън по потник и точно изринатата зона беше голичка. А може и от слънцето да е. Crazy

# 7
  • Мнения: 490
cucinka!, благодарности за темата  bouquet
  Ние сме с обрив на крачетата под коляното(прасците) и не знам дали е от хомеопатичните, от нектарини които ядох, или от слънцето Confused Rolling Eyes Tired

# 8
  • Добрич
  • Мнения: 757
Соник, незнам дали е от памперса, днес малко поизбледняха, но тя по цял ден е само по един потник и памперс, а навън с рокля и аз вече си мисля, че може да е или от топлото, слънцето, прахоляци, изкуствената материя на количката  Thinking
mimkis@ как определихте кои да са капките на Бах, нали и там се определя според темперамента на човек, а шуслеровите соли?

# 9
  • sofia
  • Мнения: 786
Здравейте нашите обриви също около диколтето, но съм сигурна че са от храна защото излизат веднага след прием на нещо - например вчера веднага след рибеното масло. Незнам защо стана толкова чувствителен, може би е защото напоследък всички ние гледаме да разширим диетата и организмите доста се натовариха ....

Относно елдата и кашата - Мустаков каза че понякога не е от самите продукти, а от начина им на съхранение - например може да има вторично замърсяване например от фъстъци в същия склад или много по-вероятното според мен влага и мухъл спори да са полепнали. Единствения критерии според мен е дали е вкусна. Аз имам свръх чувствителност към мухъла също и лесно го откривам по храните, но за мъжа ми няма разлика и са си наред.

LUX би ли ми казала каква схема на въвеждане на нов продукт имаш, по колко увеличаваш, след колко време следващия? При нас май избързвам с нови храни и количества и винаги ама винаги е несполучливо. Сигурно аз нещо съм в грешка, така че би ли описала как стана при вас моля те!

# 10
  • sofia
  • Мнения: 786
Подготвих това за една приятелка, чието момченце скоро се алергизира от антибиотик. Сметнах, че може да е полезно на някого - така и така съм го написала:

шунка: http://passionscooking.blogspot.com/2011/01/blog-post_10.html

сайт с рецепти за АБКМ : http://forum.mamita-bg.com/index.php/topic,2452.0.html и http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,259.0.html

Рибено масло: сега сме на това http://www.fortex.bg/content/e14/e92/e958/index_BG.html  а преди карахме на това http://www.helsonbg.com/main.html и двете не ги препоръчвам
- не са достатъчно пречистени. На запад препоръчват ферментирало рибено масло.

Ози имат меню за големи с алергия, но с това меню децата няма да оздравеят според мен. Хубаво е на вкус и е вариант ако някой ден закъсаш.

Ето как се прави бульон по Гапс диетата : http://cavemanfood.blogspot.com/search?updated-min=2011-01-01T00 … amp;max-results=2

А това е списък с всички храни - дали се допускат в ГАПС диетата (товарят храносмилането и хранят патог. бактерии) или не : http://radost.stranicata.com/GAPS food list.xls

За нашите деца най-важен е пробиотика и да се ядат пробиотични храни като : домашна боза, домашни трушии, домашно кисело зеле, ферментирала риба (незнам как става), кефир, домашно кисело зеле, квасен хляб, пречистено краве масло ГХИ (има го в био магазините); кокосово масло (лесно за разграждане има антибактериална линолова киселина като кърмата). ето тук и повече инфо : http://tarsia-savet.net/2011/06/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D … 0%B8%D1%82%D0%B5/


Ето и нашето меню за идеи:
пиле с ориз; пиле с картофи; пиле с лук, пилешка лучена яхния, пълнени чушки, свинско с зеле; сърми; тиквички с ориз, пилешки кюфтета; свински кюфтета; картофено пюре; пиле с броколи; ризото с гъби; кайма с просо, спанак с просо лазаня с домати и гъби; пастърва; баниза с праз лук, свинско с лук, пица, мусака, пилешка супа; крем супа - тиква, картоф, спанак, супа топчета, карфиол със свинско, пиле с домати, спагети с дом сос и пиле, спагети с риба тон, зеленчуково пиле - с тиквички, броколи, лук и магданоз, баница с елда и праз.

Ти обаче ако ще избягваш пшеницата може да сгъстяваш манджите с карфиол, както и да ги застройваш с жълтък и кисело мляко. Карфиола ако се мине суров на чопъра на ситно става като кус-кус. Ползвай просо - особено просо с кайма е доста вкусно. Има безглутенова лазаня ама според мен е бъкана с боклуци - слагат за слепване на брашната разни гуми също толкова вредни за стомаха. За ориз е хубаво да минете на басмати, ако го яде. Бобови и ядки не, може последно тях. Ако въведеш ядките и не реагира можеш да му правиш по-натам ядково прясно мляко - казват че е хубаво от бадеми млякото. Аз съм давала, но се обрина. Сега пие оризово и овесено мляко, може да се правят и вкъщи. Незнам колко е добре, според диетата хранят гъбите, но при криза стомашна помагат на стените на червата да се възстановят.

Готви с куркума - има сериозни антибактериални свойства а няма вкус. Ние даже я пием на хапчета понякога. Води се мощен антиоксидант както и джинджифила, ама той люти. Също по диетата слагат в супите чесън. Тиквените и слънчогледовите семки също са подходящи но накрая, а и трябва да се изкиснат за по-добро разграждане. Трудни са за храносмилане.

# 11
  • Мнения: 283
И ни сме с обрив на едното дупенце и единични пъпки по тялото. Дълго време не сме имали такава криза, но то е защото според мен и ние доста избързваме със захранването. Вчера видя печени орехови ядки, рева за тях и му дадох, яде и една гола праскова, но само вътрешността и. Не вярвам да е от прасковата, а да е от орехите.

Открих център, който прави ImuPro тестове за алергия и хранителна непоносимост, който се намира в София и в Бургас. Някой знае ли в какво се състоят тези тестове и дали са достоверни. Иска ми се аз и сина ми да отидем там или по добре при д-р Мустаков. http://www.detoxcenter.eu/bg/products/diagnostiki-1-1/imupro-tes … itelna-alergiy-42
http://www.detoxcenter.eu/bg/product/vitalan---imupro-screening-test-1-130

Последна редакция: пн, 27 юни 2011, 12:52 от sisilina

# 12
  • Мнения: 1 802
Момичета - видях ви, че сте ни включили в списъка на успелите! Разплакахте ме! Hug Толкова мило ми стана - за пореден път се убеждавам колко близки ви чувствам! Много ви благодаря! Аз на глас като че ли още не съм го казвала това - все си казвам почти успяхме, за сега сме добре и т.н. - май още нямам смелост да го заявя открито! Дано наистина да сме го преодолели вече! Пожелавам на всички по-бързи успехи от нашите! Дано темата остане само като спомен и да няма вече проблемни дечица! Вярвайте! Благодаря ви, че ви има още веднъж!

newradost - днес гледах Гала - предполагам, че предаването й ще представлява интерес за теб - разглеждаха точно проблема с нарушената чревна лигавица  и диетата, която вие спазвате!

# 13
  • Мнения: 380
ssiillvvyy, а ти пък успя да разплачеш мен  Hug

И ние имаме пъпчици по рамената и вратлето.  Не са червени, но на светлина си се виждат доста добре като грапавини. Много се надявам да са от топлото. До сега не ми се е обривал от храна. Ние да ви кажа в повечето случаи си имаме слузесто по акото. Не е като да има явно разграничима слуз - нишки или нещо подобно. Казвали сте ми, че като е запечен е нормално да има, но вече не знам какво да си мисля. Трябва да помоля някоя позната да ми даде да хвърля едно око на техния памперс някой път  Crazy
Днес му дадох да си гризка няколко люспички Корнфлейкс - съдържа пшеничен малт и соев лецитин. Да видим.
newradost, отново споделяш интересни неща. Благодаря ти!   bouquet За жалост вече не мога да редактирам, за да допълня линка с рецептите в заглавната тема. Все пак ако насъберем инфо бих помолила админите да я вмъкнат.

Идеята за списък с дечицата, преборили алергията си беше на Ra_iv  и пропускът е мой, че не го отбелязах! Моля да ме извини!!!  bouquet

# 14
  • sofia
  • Мнения: 786
sisilina Това за тестовете на детокс центъра изглежда много интересно. Но по-скоро тестовете за остатъци от храна в акото ме заинтригуваха, както и тестовете за тежки метали в косата. Мисля да ги проуча по-обстойно и да ви пиша пак. Благодаря за информацията

Общи условия

Активация на акаунт