Науката за честото кърмене

  • 716
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
И бебето и гърдите са направени за често кърмене. Бебетата имат мънички стомахчета и кърмата се храносмила много бързо -  комбинация, която предполага често хранене. Нови изследвания също така показват, че честото кърмене през първите три месеца помага на гърдите да продължат да произвеждат достатъчно мляко до отбиването. Специалистите по кърмене отдавна знаят, че е възможно майките, които кърмят по-рядко или спазват строг хранителен режим, да имат достатъчно мляко през първите няколко месеца, но често отбиват бебетата си рано, тъй като „нямат достатъчно мляко“.

Ето какво се случва според последните изследвания на производството на кърма. През първите няколко месеца честото кърмене запазва нивата на пролактин (хормонът за производство на мляко) при майката високи. Заради честото кърмене, млечните жлези се развиват, най-вероятно чрез увеличаване на броя и ефективността на рецепторите за пролактин в гърдата. След това, когато след първите няколко месеца кърмене нивата на пролактин намалеят, тези жлези, произвеждащи мляко, могат да продължат да осигуряват достатъчно количество кърма дори и при по-малка хормонална стимулация.

Следователно, гърдите стават по-ефективни в правенето на мляко. Ако кърменето през първите седмици не е достатъчно, за да се увеличи броя на рецепторите за пролактин (например, ако се кърми под час с големи периоди на сън), с течение на времето гърдите стават по-неефективни в производството на мляко.

Още доказателства за важността на честите кърмения има в проучванията, които показват, че колкото по-често се храни бебето и по-добре се изпразват гърдите, толкова повече мазнини (тоест калории) има в кърмата. Така се обяснява често недостатъчното наддаване при бебета, кърмени под час. Колкото по-рядко майката кърми бебето си, толкова по-ниско е съдържанието на мазнини в кърмата й.

Оставянето на бебето да плаче докато стане „време за хранене“ нарушава биоритъма му. Докато бебето бъде сложено на гърда, то е твърде разстроено, за да суче ефективно, или пък заспива преди да се нахрани. Това може да доведе до възпаление на гърдата при майката и слабо наддаване при бебето. Много бебета не растат добре при строг хранителен режим, често той не е добър и за майките. Помнете, тази чудесна биологична система на кърмене на поискване е работила милиони години преди да бъдат измислени часовниците или новото поколение „дресьори на бебета“ да обещаят кърменето да се съобрази с плътния график на майката. Пренебрегвайте часовника и се придържайте към програмата, която доказано работи.

От „Книга за кърменето. Всичко, което трябва да знаете за кърменето на вашето дете от раждането до отбиването“ на д-р Сиърс.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Привърженик съм на честото кърмене, ако мама и бебе са постоянно закачени едно за друго, и навсякъде където ходи мама, да е с бебето- така и да сукне малко, няма да е проблем, още след 1 час ще му бъде предоставено допълнително. Но ако майката се притеснява да кърми навън (като мен) или има и други задължения, ако излиза, ако работи- тогава ми се струва невъзможно честото кърмене, все ще се наложи някой друг да нахрани бебето с шише.

# 2
  • Мнения: 11 203
Светла,
като правило, бебето суче много често в първите няколко (два, три, шест) месеца от живота си, после влиза в някакъв ритъм, даже и да е оставено на поискване.
Дори в САЩ, където отпускът до майчинство е само 12 седмици, много рядко някоя майка се връща на работа, преди бебето да е навършило 3 месеца. Това е достатъчно за поставяне на едно добро начало.
После, работният ден, дори пълен (което в България се случва много-много-много рядко, преди детето да навърши 1 г.), е 8 часа, а през останалите 16 майка и бебе са заедно, и честото кърмене може да бъде реалност. Дори това е обичайното състояние на бебетата - ако майката отсъства през деня, след завръщането й да се "залепят", и да наваксат както със сукане, така и с близост и общуване.
Шишето, особено ако е с изцедена кърма, не е някаква трагедия, и нещата могат да се съвместяват, особено след първите месеци.
За кърменето навън има много изписано, ще попитам само едно - притесняваш ли се да ядеш баничка навън, да пиеш минерална вода от шише? Ако не, значи не би следвало да е притеснително и кърменето. Много майки се страхуват от излагането на гърдите на показ, но истината е, че при подходящо облекло не се вижда абсолютно нищо, а много често минувачите даже не разбират, че бебето се кърми - мислят, че просто е гушнато.
И последно, бебетата така или иначе имат нужда от непрестанен контакт с майките си през първата 1 година - не разбирам защо смятате, че ако се храни от шише, ще трябва да му обръщате по-малко внимание. Вярно, със запушена денонощно с биберон уста по-трудно ще артикулира желанията си, но това не значи, че нуждите му са различни, само защото не суче от гърда.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 057
Много хубва статия. Убеждавам се, че казаното в нея е вярно... за трети път.  Grinning

Голямото ми дете беше къмено често, и "на поискване". За второто и тетото знаех че това е правилния начин.
 

# 4
  • Мнения: 337
Слон балон,  newsm10

Общи условия

Активация на акаунт