За кого ще бие камбаната този път

  • 40 736
  • 696
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 300
Провокирах се да пусна темата от статия в Капитал , в която се повдигат опасения за икономическата стабилност на Италия. Няма как да не се забележи, че сякаш е налице трайна тенденция- Ирландия, Гърция, Италия, Испания, Португалия.
Мислите ли, че ще има сериозни промени в Европа и че Съюзът няма да просъществува в този си вид, с единната валута?
Усещате ли негативни следствия и настроения около вас, има ли опасност от загуба на социални привилегии най общо казано, увеличения на данъци, как се приемат от хората. Има ли брожения срещу членуването на страната ви в ЕС с всички произтичащи от това задължения. Мислите ли, че социална Европа на щастливите пенсионери- екскурзианти ще остане в миналото.

Понеже все пак първопричината, засегната в статията, е дълговата криза бих се радвала ако американките също споделят мнение, поблемът е актуален и за тях.
 

# 1
  • загубено
  • Мнения: 6 502
Дали ще просъществува в този си вид,ЕС  идея нямам.
Но е факт,че нещата не вървят на добре.
Аз живея в Гърция,страната се 'тресе' от проблеми.

Усещате ли негативни следствия и настроения около вас, има ли опасност от загуба на социални привилегии най общо казано, увеличения на данъци, как се приемат от хората. Има ли брожения срещу членуването на страната ви в ЕС с всички произтичащи от това задължения. Мислите ли, че социална Европа на щастливите пенсионери- екскурзианти ще остане в миналото.

Специално за Гърция,доста от промените 'крещяха' за смяна.
Имаше безумни неща.Системата с или без ЕС щеше да се срине.
Аз най засегната се чувствам от здравеопазването.И преди ми беше трудно
да стигна до специалист,сега ще е още по- трудно.Навсякъде вървят промени.
Затварят болници,сливат и т.н.
До кога така не знам.
Малкият и среден бизнес замира.Магазините затварят.Производствата се свиват.
И това е само което виждам аз.Мои познати и близки,които се борят да оцелеят.


Хората как реагират ги виждате по телевизията.
Другите просто мърморят и чакат да видят какво ще се случи.

# 2
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Рокси, много ти е хубава темата, ама май вси4ки са във ваканция и не им се занимава.
много ми би било интерсно да про4ета ли4ни, а не вестникарски мнения.

ли4но, за Италия, би трябвало да повторя неЩа, писани хиляда пъти. за губене нЕма кой знае к'во. тук т.нар. социална система просто нЕма, освен за някои съвсем изпаднали екземпляри. или за моШениците. (ако се обиди некой, жив и здрав да е, да ме обори). тъй 4е няма социални придобивки, от които да ме лиШат. във финансовата "програма" (кави4ките не са безсмислени) има неЩо засягаЩо здравния сектор, което глобално сигурно Ще докара по неЩо в хазната, ама персонално не Ще ме докосне особено. виж, в данъ4но отноШение, е поредната порнография, която Ще плати бивШата и без туй "средна" класа. а на под средната ниЩо нема да и се промени дотолкова, 4е да има глобален резултат върху растежа на икономиката.

за малкия и среден бизнес важи казаното по_горе от neraiida за Гърция. което не е много приятно, имайки предвид, 4е всъЩност Италия е от такъв представена.

Що се отнася до настроенията, да, има некво анти ЕС движение, ма много бледо представено и с несъЩествуваЩи алтернативи.
на  "редовия" 4овек настроенията са най_разли4ни : от тотална липса на интерес и живот от днес за утре, до голямо притеснение, до такива, дето горе_долу са ок днес.
ама утре? а децата?
никой не иска да се лиШи от неЩо днес за некво хипотети4но утре. което, с тези политици (от която и страна да стоят) , няма Шансове за реална промяна.

на някой в България може да му стане странно, ама ли4но се мъ4а да ориентирам дъЩерите си към тотално и своевременно изнасяне оттук. немам ни доверие, ни надежда за няква оправия.

ах, нали не искаШе професионално мнение?  newsm78
ако да, сори, нямам такова.


# 3
  • Мнения: 12
Темата ми е интересна, затова ще се изкажа "неподготвена".

Аз лично не смятам, че Европейският съюз ще просъществува дълго със сегашното си икономическо и политическо значение (доколкото ги има). В този смисъл настоящите икономически сътресения само ще ускорят процеси, които са почнали отдавна, и ще изострят старите проблеми.

След разширението с България и Румъния (което заедно с това от 2004 г. беше голяма грешка), Европейският съюз пое траен ангажимент да приобщи всички географски стъпили в Европа държави: Западните Балкани, Украйна и т.н. Това са големи нерешени проблеми, които след 10 години ще са пак на дневен ред. Специално Украйна, Беларус и т.н. ще глътнат едни милиарди, за присъединяване, а е ясно, че няма как да се оставят на влиянието на Русия. Ако на някой са му интересни прогнози за бъдещето в гео-политически смисъл и е пропуснал, препоръчвам: The Next 100 Years на George Friedman. Има интересна посока на мислене.

Нерешени остават и проблемите със земеделските субсидии, тежкото бреме на Германия, изолационистичното бягане от отговорност на Англия, демографският проблем, вътрешните проблеми на "силното ядро" от членки, ефектът на доминото и като цяло Европата на две скорости. Няма как, европейските държави са твърде различни, средиземноморските нации като цяло имаме още какво да учим за капитализма и работната етика. Нека не забравяме, че самият термин Европа е бил вкаран в употреба отново по времето на Карл Велики, за да определи Западната част на континента, нападана по същото време от разните азиатски племена т.е. от наш'те хора Laughing. В крайна сметка, май ЕС или пак ще се свие до тези граници, или ще загуби всякакви функции, освен формално културни.

# 4
  • Мнения: 1 959
K's choice много ми е интересно какво точно имаше предвид с това изказване :"изолационистичното бягане от отговорност на Англия"

# 5
  • Мнения: 12
Не се заяждам, и никак не съм специалист. Имам предвид това т.е. неприемането на еврото.

# 6
  • Мнения: 1 959
Aз също не се заяждам просто ми стана интересно защо точно така си се изразила.Настроенията тук специално към евросъюза не са много приятелски настроени в последните 2-3 години и доста от това което хората пишат и желаят е незабавен референдом и откачане от евросъюза.
Не е само до не приемането на еврото като валутна еденица опитаха се да наложат и нови мерни еденици(и това не стана на 100%).Кое ще е следващото ще накарат всички тук да се научат да карат в дясно с десен волан.По мое мнение Англия прави много повече от останалите еврочленки за съюза.Преи 3 седмици обявиха че дават договор за нови вагони на Германия/Сименс при това те са за ползване в Англия.Заради загубата на този догавор 1300 човека остават без работа.В момента се води страхотна кампания за да върнат договора пак тук(стискам палци да успеят  Praynig).Нито Германия нито Франция дават договори на други държави.....
Само с две думи по темата ще кажа че това което чета по весниците и слушам по новините е че очакват камбаната да бие за Италия.Дано прогнозата обаче да не се случи.Не знам колко от вас следят фондовия пазар на държавата си но от 1-2 седмици е някакъв ад(поне тук в Англия)
Пак казвам не се заяждам просто изразявам лично мнение  Peace

# 7
  • Мнения: 12
Разбира се, всъщност твоята позиция е доста по-интересна, защото са преки наблюдения, аз съм в САЩ и хич не съм наясно с общественото мнение и конкретика в UK   bouquet
Всъщност се замислих, че и моя позната от UK се оплака точно тези дни от фалит на фирмата й.

Дано се включат повече хора, че темата наистина е много на дневен ред. Поздравления за авторката й.

Последна редакция: чт, 14 юли 2011, 13:28 от K's choice

# 8
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Тази сутрин про4етох в един от ит.ежедневници ,4е Щата Минесота е изпаднал в дефолт. Thinking

# 9
  • Мнения: 12
Така е, статия на WSJ как не могат да продават дори баровете алкохол, имат проблеми с лицензите заради shutdown-а. Иначе на зоологическата й разрешили да работи по изключение, опасна работа са американците, но така се прави. Друга статия. Имат дупка в бюджета, републиканците естествено са против вдигането на данъците, честно казано не се притеснявам много за тях.

# 10
  • Мнения: 5 710
Италия е доста несоциална страна, така че този трилион нито се е натрупал от там, нито ще се натрупа, ако се премахнат 'придобивките".
Крепи се от дребен и среден бизнес, произвежда традиционни неща и както преди година-две Берлускони публично ни 'успокои', че няма да потънем, защото Италия е страна на малкия и среден бизнес, какво толкоз произвеждаме, нужни стоки - паста, моцарела.. светът има нужда от нас, да му мислели тези с високите технологии  Rolling Eyes

За Италия идеята ми винаги е била следната:
ограничаване на вноса на китайски стоки и производства, изобщо ограничаване на всякакви китайци плъпнали навсякъде и изнасящи мега-количества кеш от странта, въвеждане на срочни трудови визи за желаещи без право на събиране на семейства,  задължително църквата да започне да плаща данъци. Само от това страната я виждам в много по-добро състояние. Да не говорим, че една страна, в която се намират повече от половината от културните придобвики на западната цивилизация просто не може да е в такова състояние.

За съюза не знам, не виждам алтернатива негова, така че мисля, че ще стабилизират нещата, предполагам преструктурирайки дългове , печатайки пари и други разни мерки, от които нищо не разбирам

референдум се пише

# 11
  • Мнения: 4 399
Италия е доста несоциална страна, така че този трилион нито се е натрупал от там, нито ще се натрупа, ако се премахнат 'придобивките".
Това го писа и feiam по-нагоре. Тогава да попитам съвсем наивно, къде са отишли трилионите от заемите? Хайде гърците се пенсионирали на 50, ирландците не плащали данъци, за всеки някакво обяснение. А къде са потънали парите в Италия? Thinking

Да не говорим, че една страна, в която се намират повече от половината от културните придобвики на западната цивилизация просто не може да е в такова състояние.
А това с културните придобивки няма връзка когато говорим за пари, гледай Гърция, Египет и т.н. не е като да са нямали култура.



на някой в България може да му стане странно, ама ли4но се мъ4а да ориентирам дъЩерите си към тотално и своевременно изнасяне оттук. немам ни доверие, ни надежда за няква оправия.
Е, стига де... Ние бягахме (поколението имам пред вид), сега децата... няма ли да има край това бягство някога? И накъде да избягат? В Европа и Америка май няма голям смисъл, освен да хващат пътя към Китай и Индия. Но там пък е пренаселено и без нас.

А пък аз днеска четох че Mody'с искали да свалят кредитния рейтинг на САЩ. И в Китай имало агенции които дават подобни сигнали. Не че това нещо ще промени, но все пак може и да има временно влияние.
А на въпроса за кого бие камбаната: ами за малкия човек, без значение къде точно се намира, в коя точно задлъжняла държава, той винаги опира пешкира. Както винаги и в тази криза става въпрос за преразпределяне на капитали, ама преразпределя който има, пък който няма гледа и плаща.

# 12
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Италия е доста несоциална страна, така че този трилион нито се е натрупал от там, нито ще се натрупа, ако се премахнат 'придобивките".
Това го писа и feiam по-нагоре. Тогава да попитам съвсем наивно, къде са отишли трилионите от заемите? Хайде гърците се пенсионирали на 50, ирландците не плащали данъци, за всеки някакво обяснение. А къде са потънали парите в Италия? Thinking

в безобразната цифра на неплатените данъци. в безобразно тежката публи4на администрация. в безобразната корупция. в безобразно скъпата поддръжка на политиците и целата им рода. в безобразното разхиЩение на средства за неЩа, които никога няма да се построят, или ако се построят, Ще бъдат своевременно изоставени и никога използваеми. във вси4ко, което един път пристигнало на Юг, за да се подпомогне изоставането му, из4езва моментално в не4ии (?) джобове без никакъв реален резултат. мога да откарам оЩе дълго.
да поясня, 4е не споделям по никакъв на4ин никакви теории за разделяне на Италия. и за Севера мога да кажа 3_3 неЩа, ама ми свърШи обедната по4ивка.

на някой в България може да му стане странно, ама ли4но се мъ4а да ориентирам дъЩерите си към тотално и своевременно изнасяне оттук. немам ни доверие, ни надежда за няква оправия.
Е, стига де... Ние бягахме (поколението имам пред вид), сега децата... няма ли да има край това бягство някога? И накъде да избягат? В Европа и Америка май няма голям смисъл, освен да хващат пътя към Китай и Индия. Но там пък е пренаселено и без нас.


как да ти кажа, и Европата е ок. тук просто няма държава, и няма и да има в скоро време. за много неЩа италианците разсъждават като българите "абе, аз нали се оправям, кво ми дреме и кво да се напъвам да променям неЩо". това безразли4ие, тази безотговорност, ли4но аз я виждам като предпоставка за липса на всекво нормално бъдеЩе.
естествено, това е мое мнение и може да е много крайно.

А на въпроса за кого бие камбаната: ами за малкия човек, без значение къде точно се намира, в коя точно задлъжняла държава, той винаги опира пешкира. Както винаги и в тази криза става въпрос за преразпределяне на капитали, ама преразпределя който има, пък който няма гледа и плаща.


chapeau, какво да кажа друго?  


Последна редакция: чт, 14 юли 2011, 14:56 от feiam

# 13
  • Мнения: 2 980
Съвсем неподготвена се изказвам, защото за момента по ред причини нарочно не следя какво става тук и навън, освен ако не ме тряснат по носа новините. Само лични впечатления:

Тук е настъпило някакво затишие пред буря. Предполагам, че бурята ще се разрази съвсем догодина с президентските избори, но недоволството около мен направо с нож да го режеш. Аз живея в централен щат, традиционно републикански район, демек много против всичко, което прави Обама и това никога не си е личало чак толкова много. В нашия град фалират едно след друго предприятия, които са били част от пейзажа 100 години и повече - първата и най-голяма банка на града, хлебната фабрика и така нататък. Емоционалният шок е голям. За дребния бизнес изобщо не говоря. На фона на това, всяко разхищение от щатска институция се приема като лична обида от хората (пример - университетът, който в момента е вложил 18 милиона в строежа на .... инсталация за ледена вода, което било много модерно, в момент, когато се съкращават 10% от работещите в университета и се вдигат непрекъснато таксите на студентите).

От познати икономисти чувам, че падането на кредитния рейтинг е само въпрос на време и това ще има много драстични последствия за бюджета - особено с две продължаващи войни към момента и участие в още един конфликт. За райони като моя, с доходи под средните за страната, всеки удар по социалната система е директен удар по семейства и деца - няма абстрактност тук. При това аз живея в най-богатия град в щата, считан за един от градовете, най-малко засегнати от кризата в цялата страна. Бедна ми е фантазията да си представя как се живее в момента в наистина бедните щати.

Иначе - нормално за средните щати - тук проблемите на ЕС не се обсъждат. Много са далече европейците.

# 14
  • Мнения: 6 311
въвеждане на срочни трудови визи за желаещи без право на събиране на семейства,
Това май никъде го няма. Навсякъде се събират семейства. Или не?

Общи условия

Активация на акаунт