За кого ще бие камбаната този път

  • 40 746
  • 696
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 627
За Гърция .

# 46
  • Мнения: 4 300
Гръцките касови бележки ги коментирахме вече, една любезна съфорумка ни разясни подробно и в крайна сметка се оказа, че става въпрос просто за признаване на разходи.
Каквото има и в България, при това без касови бележки, а и на други места.
Размерът очевидно е спорен и някой послъгва, кой- не знам.
Да обясня аз малко за Гърция. Касови бележки се събират главно за да се сборят със сивата икономика, да издават тези средни и малки бизнеси бележки и да си декларират приходите. Можем да декларираме до максимум 15,000 на човек (или 30,000 на семейство), не повече. Аз вземам чисти около 24,000 на година и отделно вече са ми удържали към 6000 в данъци. За тези 24,000 трябваше да представя поне 5200 в касови бележки, за да не плащам допълнителни данъци, отгоре на тези които са ми удържали вече от заплатата. Ако представя разходи като адвокати (разведох се миналата година), лекари, процент от тях също може да се върне от удържаните данъци. Процент от наема също се връща (240Е на годишен наем от 5040), което подтиква наемателите да изискват от наемодателите да си декларират доходите също. Миналата година казаха че ще дадат и бонус от 10% за екстра касови бележки, които деклрарираш, но тази година няма да има такова нещо. А, и ако не са ти удържали данък, то не ти връщат нищо. т.е. майка ми има доход от около 14,000 и и удържат около 400 Е само на година. Колкото и бележки да предостави, максимума който може да вземе обратно е 400Е. Да не говорим, че сега ще има извънреден данък от 2% (или 3, 4,5 в зависимост от доходите) за всички и ако случайно са ти върнали някакви пари, сега ще си ги земат обратно.  Спирам да спамя по темата.

# 47
  • Мнения: 5 710
Такива пре-назначения /които неспециалист трудно ще докаже/ има и досега. Джипитата обикн. назначават базисни изследвания, докато дойде време за срещата ти със специалист, после специалистът ги назначава сложните и там спокойно могат и да се презастраховат.  Въпреки, че мога да дам и примери за обратното. Свекър ми напр. имаше болест на мозъка и нито една енцефалограма за 5 години, както и нито едно лекарство за оросяване на мозъка... Като ни приемаха в болницата /спешното/ му правиха ЕКГ. Дори неспециалист може да се сети, че за човек с изкривена физиономия от микро-удар,  таргета е тиквата, а  не сърцето. Но те си ги карат по дифолт в спешното и много много май не мислят. Така или иначе назначенията от специалист  са част от комуникацията с джи-пито, защото в крайна сметка се връщаш с назначението личният да ти даде направление, та са все той е  на топа на устата:-) Нашето джи-пи спокойно мога да го заместя, изписва само парацетамол и назначава само елементарни изследвания. За нищо друго не поема отговорност, чака специалист.

Последна редакция: пт, 15 юли 2011, 23:10 от 10 c's

# 48
  • Мнения: 4 300
А по отношение на здравеопазването тук от тази година се доплаща за родител, придружаващ детето си. Честно казано, никой не успя да ми обясни каква точно е промянаат, а и мен ме хванаха нервите и пренасочих сумата към допълнителната си застраховка ( около 18 евро на ден) . Уж максимумът за плащане е 28 дни годишно, без значение колко дни си в болница. Аз тези 28 дни съм ги превишила, но тази седмица отново си платих за двата дни, просто не ми се разправяше.
По отношение на чакането за специалисти нещата са т-р-а-г-и-ч-н-и. Не знам дали е следствие на недостиг на лекари ( прави ми впечатление, че се увеличава делът на лекари -имигранти) или болните са много. Засега поне не се плаща нищо при посещение при лекар или ако по нататък той те пренасочи към друг специалист, или за повикване на линейка.

# 49
  • Мнения: 5 710
Рокси, предполагам визираш сроковете (?).
Аз и на др. места съм писала, че системата на направления има за цел да регулира потока пациенти. Дали ще го регулираш, ограничавайки броя на направленията, или ще даваш на всички и ще чакат, недоволни винаги ще има.

Аз това с бележките много не го схващам, защото например, ако се признават разходи ( поне в Италия) например медицински, то трябва да са над сума, мисля 200 еуро годишно. И дори мисля, че не всички мед. разходи, например ако си купиш капки за нос няма да ти ги признаят. Или колдрекс и т.н. Един що годе здрав човек трудно прави 200 евро на година, за да си събира бележки. Ветеринарни разходи също се признават и приспадат, но в нормална ситуация ти не ги харчиш тези пари. Та не ми е много смислен аргумент това, поне от гл. точка на човек от средна класа. Може би са по-важни разходи за детски градини и т.н там не съм запозната.

# 50
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Мнение на абсолютен профан -

Искам кризата да свърши, а тя ще се задълбочи.

Искам да се върне драхмата в Гърция и да се спре наливането  на милиарди евро, само и само да докажем ,че сме велики.

Ако има евровалута, то да има и евро стандарти- образование, данъчна политика, пенсионна политика, здравеопазване....работна седмица и т.н.....т.н.

Искам да скрия от  данъците си.

П.П. Искам да отида да живея в Гърция, да се пенсионирам на 50 и да се наслаждавам на слънцето. Mr. Green

Съжалявам,не прочетох темата, но сега започвам...

# 51
  • Мнения: 4 300
Да, точно сроковете. Имахме дата за операция на 4 април, хирургът се разболя. Единственият във Виена, който прави тази операция, или поне в тази болница ( втпрата по големина). Не е спешна.
Върнала се е в началото на юни. Оттогава съм им писала два пъти- първият път казаха, че ще ми пишат, вторият път- мълчание. Отделно ми имат телефона и още щом се разболя хирурга казаха, че щом се върне и изготвят наново график ще ми звъннат.
Днес сме 15 юли, т.е. повече от 3 месеца са минали.
Отменяли сме скенер - следващият възможен час беше след 12 седмици. Тогава ми падна пердето и ги питах какъв изобщо е смисълът. Само и само да не паднат по гръб си преобърнаха на 180 градуса аргументацията защо аджеба е нужен този скенер.
Една медиц.машина ни се развали- повече от 9 месеца ги чаках да я ремонтират, писах дори тук. Бях решила, че са ни оставили с оборотната завинаги.

Иначе по отношение на признаването на разходи в България си има норми за различните видове доходи- да речем ако имаш доход от наем не ти го облагат целия, а ти признават 20 % ( не съм сигурна в цифрите). Предполага се, че разходите ти възлизат на толкова.

# 52
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Четох ,че разисквате здравеопазването.
Елате да живеете в Де. Намерете си немско куче или еврейска баба.

Социална страна, високи данъците за работещите, добри социални помощи за горно изброените и други групи.

Достъпна и бих казала добре организирана здравна система.
За образованието ще пиша след 2 години.

# 53
  • Мнения: 5 710
Ами за съжаление човек трябва да се бори и в най-идеалните системи. В началото /и тук ревах/ аз доста се доверявах. Беше февруари,когато ми назначиха  специалист  за юни.Понякога назначават прегледа при специалист преди изследванията, какъв е смисъла ...трябва да внимаваш, трябва да познаваш ситуацията, и така можеш да я позабързаш. Тука сега се оправям доста по-скоростно, защото се съгласявам и на частни болници, всичко, за да имам достъп до лекар. Не че ви е този случая, Рокси

На Италия й тежат нещата, които е споменала Феиам, аз само бих добавила нулевата приемственост в политика и управление/решения... разходите за политическата класа са безумни, администрация, бюрокрация да не говорим, колко е беузмно раздуто всичко. Ще видим електронно правителство тук на .. върба.

Последна редакция: пт, 15 юли 2011, 23:50 от 10 c's

# 54
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526

В Италия има ли частно застраховани пациенти?

# 55
  • Мнения: 5 710
Можеш да имаш допълнителни частни застраховки, да. Ние нямаме и не съм детайлно запозната, но наши приятели имат ( по-точно той), жена му не се спира от прегледи, много неща правят, ч/з нея. Имам някакъв спомен, че плащат към 2500 годишно, но сигурно зависи от вида на застраховката. На мен ми е по-важна допълнителна пенсионна застраховка, от здравеопазването съм що годе доволна

# 56
  • Мнения: 3 098
Вчера по испанските новини казаха за Италия ,че има предложение за такса от 10 ев при посещение на лекар и 25 ев за бърза помощ. Винаги съм си мислела , че това е само българска простотия !                                                                                                                                                  Тук  в Испания за сега със здравното осигуряване са в комунизма , но си мисля ,че няма да просъществува много .На здравно обслужване имат право всички , дори и неосигурените .Ако личния лекар ти изпише рецепта имаш 65% намаление на лекарствата , а пенсионерите с рецепта получават безплатни лекарства . 
 Единствения проблем тук е че за да стигнеш до специалист понякога чакаш от 3 до 6 месеца ( примерно за гинеколог)- това ако не ти е спешен проблема , а ако е спешен до 3 месеца .

Няма да е задълго, да. Има разни известия из нашата поликлиника, 4е определени дейности за определен вид осигуровки се преустановяват. Неосигурените в нашата област нямат право на държавно здравеопазване. Между годините 2001/2003 имаше такива, но след това преустановиха издаването на ТС.
Децата се вписват също към осигуровката на работещ родител.

В нашата област преди беше ад, много идиотщини съм преживяла, но сега ги стегнаха, в резултат на огромният брой недоволни пациенти. Работят по- културно, за ка4ество гаранции няма.
Поради дългото 4акане за специалист и несигурността на какъв ще попаднеш, сме си направили с детето застраховки към една компания. Мъжът ми е осигуряван от фирмата, където работи. Така по- спокойно се живее, срещите със специалист са по-бързи и оттам по- малко усложнения.
Но пък ако 4овек има нужда от операция или трябва да наблюдава хрони4на болест, положението е траги4но.

Придружителите на дете не заплащат, осигурява им се храна и стол. Тъй като тук сестрите нямат задължения за обгрижване на болните, към педиатриите има занималня. Който има работа, иска да се изкъпе, или да се прибере и поспи, а няма кой да го замести, си  оставя детето там. Вратата се заклю4ва и персоналът се грижи до обяд детето да у4и или играе.

# 57
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ами за съжаление човек трябва да се бори и в най-идеалните системи. В началото /и тук ревах/ аз доста се доверявах. Беше февруари,когато ми назначиха  специалист  за юни.Понякога назначават прегледа при специалист преди изследванията, какъв е смисъла ...трябва да внимаваш, трябва да познаваш ситуацията, и така можеш да я позабързаш. Тука сега се оправям доста по-скоростно, защото се съгласявам и на частни болници, всичко, за да имам достъп до лекар. Не че ви е този случая, Рокси

На Италия й тежат нещата, които е споменала Феиам, аз само бих добавила нулевата приемственост в политика и управление/решения... разходите за политическата класа са безумни, администрация, бюрокрация да не говорим, колко е беузмно раздуто всичко. Ще видим електронно правителство тук на .. върба.

какво направИ, какво изтри?  Laughing
аз имам 4увството, 4е лекарите са си такива навсякъде. няма време, 3 неЩа и айде 4ао. мъжо ми твърди, 4е след 2 мин ме мразят. ама майка ми вика, 4е и в България биха ме мразили  Twisted Evil
не е Щото се правя на знаеЩа, ами Щото питам  Rolling Eyes
ясно 4, 4е като отида съм про4ела света просто, ама не им го казвам тва, просто си задавам въпросите. ей, рядко някой отговаря с удоволствие, зна4и.

тази година за пръв път отидох да си правя изследванията с 4астната осигуровка (досега само ми ги осребряваха). ей, промени ми се светът просто : 100% во предимство. даден 4ас, цепи се секундата, лЮбезни, отговарят, гинекологът даже мобилния си даде  Shocked
викам, можело, зна4и.

Шехи, 4асти4но ти отговорих без да искам. не знам дали може да си САМО 4астно осигуряване, но можеШ да си направиШ ли4на осигуровка, а някои трудови договори са задължени да я вклЮ4ат. във втория слу4ай цифрата е смеШна на месец, услугите са стандартни и определени по възраст, ако използваШ осигуровката. по4ти напълно възвръЩаеми, ако пък ти ги предпиШе ли4ният.

не съм се интересувала оЩе как мога да вклЮ4а неЩо пове4е и какво би ми струвало. ли4ната здравна, само според каквото съм 4увала, струвала майка си и баЩа си.

май се отклонихме от темата  newsm78

# 58
  • Мнения: 5 710
какво значи възвращаеми, колко струва месечно, какво покрива.
/изтрих уж да не спамя, ма ето че хич не мога/  Twisted Evil

За Италия и абсурдите й се сещам за един епизод, мн. интересен. Преди 30ина години е имало закон / к е просъществувал кратко/ , че с 15г. трудов стаж /или 20, не помня/ можеш да се пенсионираш. Моя близка е т.нар бейби-пенсионер, защото се е пенсионирала на 38.
Не знам колко са тези хора, но вече от над 20г. е пенсионерка тази жена. Има си 13та пенсия, увеличения, индексации, всичко, мисля че получава към 800 евро.

# 59
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Феам,не е отклоняване по темата.

В Германия, 99.2 % от лицата са здравно застраховани. Как ви се струва?
От тях има значителен процент само с частна застраховка. Как да не обслужваш с кеф хора, които плащат!!

В Европата , трябва да се научим, че да се получава, трябва и да се дава.

Споменах вече, здравеопзване на ниво, пенсия супер, / не знаех ,че плащам и % за рехабилитация и социални грижи -Pflegeversiherung, ако някога ми се наложи/

800 евро не е ли социална пенсия.
У тук има много такива ,които цял живот лежат на гърба на другите, не работят, раждат деца и с поколения са на помощи.
Очаквам ,че след 10 години тази система няма да издържи и ще се срине.
Няма как да се плащат милиарди за субсидии за европа, субсидии за помощи и хазната да е бездънна.

Последна редакция: сб, 16 юли 2011, 00:27 от Шехи

Общи условия

Активация на акаунт