За кого ще бие камбаната този път

  • 40 760
  • 696
  •   1
Отговори
# 60
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
какво значи възвращаеми, колко струва месечно, какво покрива.
/изтрих уж да не спамя, ма ето че хич не мога/  Twisted Evil

За Италия и абсурдите й се сещам за един епизод, мн. интересен. Преди 30ина години е имало закон / к е просъществувал кратко/ , че с 15г. трудов стаж /или 20, не помня/ можеш да се пенсионираш. Моя близка е т.нар бейби-пенсионер, защото се е пенсионирала на 38.
Не знам колко са тези хора, но вече от над 20г. е пенсионерка тази жена. Има си 13та пенсия, увеличения, индексации, всичко, мисля че получава към 800 евро.

струва ми незнам дали има и 2 евро на месец (естествено, заЩото е колективен договор) и не вклЮ4ва вси4ко, имат си някакви програми за превенция. ако оба4е ли4ният направи направление за неЩо, и изследването е направено в конвенционирана със ЗК лаборатория, ти го връЩат на 100%. има изкл. естествено, ако правиШ някакви естети4ески процедури, не става.
от тази година има някакви зъбни процедури (мисля, едно вадене на зъб, по4истване, пак едно, и от 2 корони нагоре до няква цифра, която не помня, но беШе горе_долу цената на 3 корони).
майтапът е, 4е сума ти народ дори не знае, 4е плаЩа и има такава застраховка  ooooh!

има  годиШен лимит на какво ти се полага, но до момента изобЩо не съм стигала до него (4ук_4ук). казва се унисалуте (надявам се, 4е не е реклама това), иди и погледни.
банкови и др. институционни служители, съЩо имат такива 4астни застраховки, на смеШни цени, които понякога вклЮ4ват цялото семейство, вклЮ4ая зъбни (които обикновено избягват) и о4ни разходи (да ре4ем 2 4ифта о4ила на година, на 4овек).

# 61
  • Мнения: 5 710
Не е социална пенсия.
99 процента от кои по-точно лица са застраховани? Изобщо, здравеопазвнето застрахователен продукт ли е в Германия, защото при нас системата е солидарна, плащаме осигуровки, не застраховки. Допълнителните здравни застраховки са друга тема, те са по желание и възможности.

феиам, ще проверя, за нас едва ли ще е 2 евро вноската, т.к се самоосигуряваме. Предпочитам да внасям за допълнително пенсионно, засега де, ако мога всичко бих правила частно:)

# 62
  • Мнения: 3 098
 feiam , същата работа ми се слу4и месец май. Отидох да си взема от ЛЛ кръвните изследвания( всяка година правя), но ме болеше зверски ухото и предположих, 4е е отит. Казах й да ми погледне ухото, погледна го бегло и ми ре4е" Глезиш се. Млада си, пък как си въобразяваш, 4е си болна"  Laughing Същата ве4ер не спах от болки, на следващият ден се обадих в 4астната болница, веднага ми дадоха 4ас , УНГ ми подвърди опасенията, дори си го видях отит4ето на монитора как хубаво се вижда, ама ина4е се глезя и си търся кусури.  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green
4астната унг много хубаво си ме наблюдава- 4 прегледа, аудиограми и все неща, които ще ти направят от публи4ното здравеопазване, но след година и половина. Тогава ве4е няма да има нужда, защото ще си оглушал.

10 c's , аз наскоро нау4их, 4е в Испания това съществува- "с 15г. трудов стаж /или 20, не помня/ можеш да се пенсионираш". Това според един познат, който в момента си е подал документите и 4ака такава пенсия. Не знам, не съм се интересувала от подобна възможност и ми се струва несериозно, но ще видим.

# 63
  • Мнения: 4 300
В Европата , трябва да се научим, че да се получава, трябва и да се дава.
E, ние това си го знаем, още с филмовата пропаганда Wink ни е набито в главите. Ама ето, плащаме, плащаме, плащаме, но от това не се променя общата картинка.
Аз не знам къде данъците, т.е. даването, да е по голямо отколкото в Европа. Лошото е, че дават не всички   Confused

# 64
  • Мнения: 5 710
Аз затова казах, че това е било преди 30ина години и е било валидно кратко, може би година, две, не се дължи дълговата криза на бейби-пенсионерите, по-скоро са някакъв куриозен пример.
Ситуацията с пенсионирането се усложнява, ние със сигурност ще се пенсионираме на 65, жените също / нашето поколение имам предвид/, едва ли ще има някакви промени, особено в посока изплащане на пенсии на младички хора с 40-50 годишна преспектива за пенсионерски живот...

Съгласна съм с Рокси.

# 65
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
99% от населението/ 80 млн./ са с месечни здравно осигурителни вноски.
Частното застраховане е продукт, има различни пакети, държавното не е , правата на осигурените са равни.

# 66
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
В Европата , трябва да се научим, че да се получава, трябва и да се дава.
E, ние това си го знаем, още с филмовата пропаганда Wink ни е набито в главите. Ама ето, плащаме, плащаме, плащаме, но от това не се променя общата картинка.
Аз не знам къде данъците, т.е. даването, да е по голямо отколкото в Европа. Лошото е, че дават не всички   Confused

Колко плащаш здравна застраховка
И може ли тя да се равнява на смешните 12 и ил 20лв на месец?
После ревем,че в бг нямало адекватна помощ, няма база, няма апаратура и т.н.....до болка познато!

# 67
  • Мнения: 5 710
99% от населението/ 80 млн./ са с месечни здравно осигурителни вноски.
Частното застраховане е продукт, има различни пакети, държавното не е , правата на осигурените са равни.

Са с внесени месечни здравни осигуровки? ( застраховките не ме интересуват). Евала!
И колко ви е месечната сума за здравна осигуровка?

# 68
  • Мнения: 4 300
99% от населението/ 80 млн./ са с месечни здравно осигурителни вноски.
Частното застраховане е продукт, има различни пакети, държавното не е , правата на осигурените са равни.
Месечни, но кой ги плаща?
Примерно ако семейство от баща, майка и две деца, в което работи само бащата, остане за 6 месеца без доходи ( загуба на работа) какво се случва?
Не ги ли поема държавата/провинцията тези разходи, не получават ли някакви помощи?
Защото и в България един куп хора- деца, пенсионери, държавни служители, безработни в определен срок  и т.н. се осигуряват от държавата. Т.е. те са осигурени, но не внасят нищо, всичко реално се взема от работещите.

Шехи, не се заяждай с мен, защото не съм правилния човек. Колко плащам аз няма значение, дали 12 или 1200, защото аз съм една от 8 млн българи, или от 10 млн австрийци и колкото и да се лаская не мога да променя ситуацията.

# 69
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
поправям се. то4но 4,78 евро на месец (погледнах си фиШа)

Как да не обслужваш с кеф хора, които плащат!!

В Европата , трябва да се научим, че да се получава, трябва и да се дава.



Шехи, съгласна съм, ама ние нали си плаЩаме. все пак, сериозна цифра ни се удържа от заплатата. и за здравни, и за пенсионни.

сега, този разговор го водя от векове с приятели.  не ми харесва ни така, ни съвсем по американски (и4 нЕма се зарадвам, ако ми се слу4и неЩо спеШно и ми търсят първо застраховката  Confused). питам се, съвсем лаиШки, нямам никва икономи4еска подготовка и култура, толкова ли е е сложен някакъв среден път, в който плаЩаШ процент за евентуално спеШно обслужване (имам предвид инцидент и тем подобни) и процент за солидарност (за безработни, социално слаби и тем подобни, аз съм социално ориентирана  Laughing) и останалото дет ми удържат да ми го оставят да си правя застраховките?
аз не виждам ниЩо сложно, ама сигурно неЩо ми убягва  newsm78
ритори4ен е въпросът де, ясно ми е къде е клЮ4ът от палатката  Mr. Green

брях, дали Ще смогна да публикувам?  Shocked

Лени, в никакъв слу4ай няма да ти струва толкова  Confused
като ли4на застраховка, цифрата Ще е, опасявам се, сериозна  Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 16 юли 2011, 00:58 от feiam

# 70
  • Мнения: 5 710
феиам, интересно ми е как са ти разпределени здравни и пенсионни.
аз като плащам контрибути и не виждам кое е за пенсия, кое за здравна. имам само дата на която да внеса пар GrinningSimple Smile / плащам 1153 евро на тримесечие, което е към ниските осигуровки (к все пак са според дохода. т.к нямам работодател)/, т.е към 400 евро месечно. За тези пари нямам никакви права, освен да си получа (почти)социалната пенсия като навърша 65години и да се ползвам от здравната система, като чинно си плащам потребителски такси /тикети/.
Като сметнеш, че Айшето нищо не плаща, защото е бедна и са на една (ниска) заплата-  ражда като за световно, защото им е в културните особености да имат по 5 деца, а накрая като чукне 65 ще получи почти моята пенсия - разбираш защо съм леко озлобена / на правителствата;-)/

Последна редакция: сб, 16 юли 2011, 01:04 от 10 c's

# 71
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Рокси, не се заяждам.

Споменах вече, че тази система ще се промени, няма да издържи.
Огромни данъци, огромни разходи, огромни субсидии, навлизащи на пазара черноработници.

В БГ , пример. Лекари работещи в частна клиника. Получават не лоши възнаграждения, 2000, 3000лв. месечно.
Осигуряват ги на 600/ данъци, осигуровки/ , остатъка получават под масата.

Феам, какво е 4. 78 евро
Социалната я плащаме отделно, тя си е в данъците.

# 72
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
феиам, интересно ми е как са ти разпределени здравни и пенсионни.
аз като плащам контрибути и не виждам кое е за пенсия, кое за здравно. имам само дата на която да внеса парите:) / плащам 1153 евро на тримесечие, което е към ниските осигуровки (к все пак са според дохода. т.к нямам работодател)/, т.е към 400 евро месечно. За тези пари нямам никакви права, освен да си получа (почти)социалната пенсия като навърша 65години и да се ползвам от здравната система, като чинно си плащам потребителски такси /тикети/ при всяко кихване.

нЕмам ни най_малко понятие  Mr. Green
сигурно, който прави фиШовете може да го обясни  newsm78
тази цифра я виждам, Щото е 4астна застраховка и ми излиза с отделен глас  Rolling Eyes
(както с отделен глас ми излизат 100 и кусур евро, бивШите ТФР, които сега отиват на 4астен пенсионен фонд)

извинявам се за италианския оф_топик

пп. Лени, аз те разбирам за АйШето, ама за пореден път да кажа, 4е проблемът не е неин, а на държавата, която и го позволява. пък да погледнем от друга страна, ако махнем заради АйШето социалните придобивки, Ше си изпати я някой инвалид, я някой закъсал в последните си години... изобЩо не е елементарно. а би могло, ако държавата си върШеШе работата.

Шехи, 4,78 ми е 4астната застраховка на месец, която ми позволява куп неЩа. струва ми се по_малко от 12 и колко си лева  Twisted Evil
зна4и, пак сметките не излизат  newsm78

Последна редакция: сб, 16 юли 2011, 01:14 от feiam

# 73
  • Мнения: 6 393
Аз затова казах, че това е било преди 30ина години и е било валидно кратко, може би година, две, не се дължи дълговата криза на бейби-пенсионерите, по-скоро са някакъв куриозен пример.
Съвсем не става дума за година, две, а за 20 години.
Към днешна дата това са половин милион души и според тази статия струват 9,5 милиарда/годишно.

Последна редакция: сб, 16 юли 2011, 01:19 от Barbabeau

# 74
  • Мнения: 5 710
питай, ако знаят. това има вр-ка с онзи формуляр 104 ли беше за здр. осигуровки за бг, в които трябва да пишем откога сме здравноосигурени ( конкретно), а такова понятие тука нЕма, защото няма неосигурени хора, всички, които имат жителство са здравноосигурени / за нечия сметка .../
т.е това което казва Шехи за тях го има и тука, само че зависи кой плаща, както казва Рокси:)

боже боже, аз мислих, че са били 1-2 години!!!  Shocked / каква каша!/

Общи условия

Активация на акаунт