Болничен по време на бременност-2

  • 96 182
  • 757
  •   2
Отговори
# 330
  • Мнения: 2 200
Здравейте и от мен!
Бих искала да призова за съвет и мнение относно моя случай, ако разбира се някой е изпадал в подобно положение. Ще съм много благодарна!
Случаят ми е следния: Бременна съм с рискова диагноза и съм в болнични почти от началото на бременността ми. До момента съм използвала 5 дни от личния лекар за общо заболяване и 163 с дианоза заплашващ аборт. От регистратурата в Майчин дом се опитват да ме убедят, че няма да ми стигнат дните болничен (180 на брой за рискова бременност), тъй като включват и предходните 5 дни болничен за вирусна инфекция. Извадих справка от НОИ, в която се вижда, че първият ми болничен за 30 дни (с диагноза заплашващ аборт) е първичен, а не е продължение на 5 дневния за вирусна инфекция. Да, наистина един след друг са издадени, без да се връщам на работа, но и двата са първични.
Според вас къде е истината? Доколкото съм се интересувала, болничен издаден от личен лекар предхождащ първия 30 дневен болничен за задържане не влиза в бройката на тези 180 дни, които биха могли да се ползват, особено когато е с различна диагноза. Ако можех, бих си ходила на работа, но какво да сторя като ми е скъсена шийката и трябваше да се лежи....бонусите са ми схванат врат и социално изолиране.
А сега искат и на ТЕЛК да ме изпратят. Моля ви дайте съвет, ако някой има представа как стоят нещата в подобен случай.
Благодаря ви от сърце!!!      
Влизат всички болнични без прекъсване. Във вашия случай започвате да броите 180 дни от първия ден, в който сте в болнични без прекъсване, независимо от диагнозата и дали болничния е първичен или продължение. За справка чл. 6, ал.5 от Наредба за медицинската експертиза: "(5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на
боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два
месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на
работоспособността в следващите 6 месеца."

Може да ползвате отпуск /платен или неплатен/ зависи колко дни няма да ви достигнат.

# 331
  • Мнения: 13
Viva 123, благодаря много за бързия отговор!
От обяснението ти, разбирам, че май аз съм в грешка. Няма да ми достигнат 3 дни. Това е драмата. Ами в краен случай, ще отида на ТЕЛК, какво толкова. Едва ли ще ме върнат, надявам се.
Не ми се иска да ползвам платен отпуск, за да не ми се отрази по някакъв негативен начин на изчисляването на майчинството после, тъй като ще се получи прекъсване.
Това отново е информация, която смятах за достоверна и ми е известна от доста време. Дано не съм в грешка отново....
Ти какво мислиш?
Добре, че има компетентни хора във форума да внесат малко яснота!!! Поздрави! 

# 332
  • Мнения: 2 200
Viva 123, благодаря много за бързия отговор!
От обяснението ти, разбирам, че май аз съм в грешка. Няма да ми достигнат 3 дни. Това е драмата. Ами в краен случай, ще отида на ТЕЛК, какво толкова. Едва ли ще ме върнат, надявам се.
Не ми се иска да ползвам платен отпуск, за да не ми се отрази по някакъв негативен начин на изчисляването на майчинството после, тъй като ще се получи прекъсване.
Това отново е информация, която смятах за достоверна и ми е известна от доста време. Дано не съм в грешка отново....
Ти какво мислиш?
Добре, че има компетентни хора във форума да внесат малко яснота!!! Поздрави! 
Така или иначе при изчисляване на болничния за 45 дни се смята нова база 24 мес. назад. Тези три дни отпуска няма да повлияят на размера на обезщетението особено ако са в месеца, в който започва болничния за 45 дни, тъй като този месец не влиза в базата.

# 333
  • Мнения: 6
Здравейте!И аз съм с подобен въпрос като на Kamellita-днес ходих на обичайната месечна консултация при АГ.И се учудих,когато ми спомена ,че в тези 180дни влизат всички издадени болнични до момента-при мен са -2дни през януари,после 5дни през февруари/тези два болнични са от личен лекар и са с прекъсване-първия е за гледане на дъщеря ми,а втория за мен/ и след тях имам издаден 34дни болничен лист от здравно заведение с начална дата 30.03./4дни болничен+30дни дом.стационар/,който е с диагноза заплашващ аборт.Сега ще ми пуска продължения АГ-то.  По мои сметки 45-дневния болничен преди раждане би трябвало да се издаде около 18юли/нали тези 45дни не влизат в 180-те или пак бъркам?/-та се замислям в крайна сметка дали и на мен ще ми стигнат тези въпросни180 дни?Ох,малко май объркано го обясних,но вярвам ,че ще ме разберете.Благодаря не тези,които са компетентни и ще отговорят на въпроса ми!Лека вечер!  bouquet

# 334
  • Мнения: 2 200
Здравейте!И аз съм с подобен въпрос като на Kamellita-днес ходих на обичайната месечна консултация при АГ.И се учудих,когато ми спомена ,че в тези 180дни влизат всички издадени болнични до момента-при мен са -2дни през януари,после 5дни през февруари/тези два болнични са от личен лекар и са с прекъсване-първия е за гледане на дъщеря ми,а втория за мен/ и след тях имам издаден 34дни болничен лист от здравно заведение с начална дата 30.03./4дни болничен+30дни дом.стационар/,който е с диагноза заплашващ аборт.Сега ще ми пуска продължения АГ-то.  По мои сметки 45-дневния болничен преди раждане би трябвало да се издаде около 18юли/нали тези 45дни не влизат в 180-те или пак бъркам?/-та се замислям в крайна сметка дали и на мен ще ми стигнат тези въпросни180 дни?Ох,малко май объркано го обясних,но вярвам ,че ще ме разберете.Благодаря не тези,които са компетентни и ще отговорят на въпроса ми!Лека вечер!  bouquet
Наистина не се разбра много Simple Smile.
Гледат се 180 дни без прекъсване. 45 дневния болничен и следващите два не влизат в тази сметка. В по-предния си пост съм цитирала член от Наредбата. Прочети го за успокоение.

# 335
  • Мнения: 6
Viva_123благодаря ти много за отговора!Така като смятам ще вляза в тези 180дни/щом онези 45 преди раждане не се броят/.Изненадата ми дойде от това,че в тези 180дни ми включват и двата болнични,които не са последователни и не са за бременност/единия през януари е за гледане на болно дете,а другия от февруари е за мен ,заради настинка/ newsm78,а мислех че ще почнат да ги броят от датата на издаване на първия болничен за бременност,който е от 30.03.......... #Crazy

# 336
  • Мнения: 19
Да попитам и аз нещо. Бременна съм едва от месец, работата ми е тежка, имам проблеми с бременността и се налага да изляза в болнични. Едва днес разбрах, че нямам право на повече от 160 дни годишно болнични, че не могат да ми издадат болничен от Пазарджик, защото съм жител на Пловдив и някакви такива. Може ли някой да ми помогне с малко повече инфо или линкове към закони и наредби? Нормално ли е да не могат да ти издадат болничен от един град щом си жител по лична карта на друг град?

# 337
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да попитам и аз нещо. Бременна съм едва от месец, работата ми е тежка, имам проблеми с бременността и се налага да изляза в болнични. Едва днес разбрах, че нямам право на повече от 160 дни годишно болнични, че не могат да ми издадат болничен от Пазарджик, защото съм жител на Пловдив и някакви такива. Може ли някой да ми помогне с малко повече инфо или линкове към закони и наредби? Нормално ли е да не могат да ти издадат болничен от един град щом си жител по лична карта на друг град?

след като ти изтекат 180 те дни,ще минеш ТЕЛК.Ако ТЕЛК дадат становище,че имаш нужда от още болничен,ЛКК ще продължат да ти издават болнични.Вариант ти и също платен отпуск,за да закърпиш до 45 дневния
това,че адреса по ЛК е различен не  е пречка за издаване на болничните

# 338
  • Русе
  • Мнения: 571
Момичета, за 3-5-10 дни никой не обръща внимание, ТЕЛК не искат да се занимавам за толкова малко дни. На мен не ми стигнаха 9 работни дни и ме накараха да си пусна отпуска,.

# 339
  • Мнения: 11
Момичета много полезна тема благодаря   bouquet
Да попитам и за моя случай,аз взимам болничен от началото на бременността от ЛКК.
Последния свършваше на 25.04 и трябваше да отида при АГ да ме пусне на комисия на 26.04.Да ама доктора беше излязъл в отпуска и така отидох чак на 02.05.Отказа да ме пусне на комисия и каза че трябва да мине месец и чак тогава евентуално можел пак да ме пусне на ЛКК,каза да отида на 25.05.Със задна дата не можело да се издават болнични,попитах от 02.05 не може ли да се пусне ,но ми отказа,защото има прекъсване.
Та въпроса ми е наистина ли трябва да изчака месец,за да ми пусне болничен или има и друг вариант?
Предварително благодаря за отделеното време.

# 340
  • Мнения: 2 200
Момичета много полезна тема благодаря   bouquet
Да попитам и за моя случай,аз взимам болничен от началото на бременността от ЛКК.
Последния свършваше на 25.04 и трябваше да отида при АГ да ме пусне на комисия на 26.04.Да ама доктора беше излязъл в отпуска и така отидох чак на 02.05.Отказа да ме пусне на комисия и каза че трябва да мине месец и чак тогава евентуално можел пак да ме пусне на ЛКК,каза да отида на 25.05.Със задна дата не можело да се издават болнични,попитах от 02.05 не може ли да се пусне ,но ми отказа,защото има прекъсване.
Та въпроса ми е наистина ли трябва да изчака месец,за да ми пусне болничен или има и друг вариант?
Предварително благодаря за отделеното време.
А в момента на работа ли си?

# 341
  • Мнения: 11
Момичета много полезна тема благодаря   bouquet
Да попитам и за моя случай,аз взимам болничен от началото на бременността от ЛКК.
Последния свършваше на 25.04 и трябваше да отида при АГ да ме пусне на комисия на 26.04.Да ама доктора беше излязъл в отпуска и така отидох чак на 02.05.Отказа да ме пусне на комисия и каза че трябва да мине месец и чак тогава евентуално можел пак да ме пусне на ЛКК,каза да отида на 25.05.Със задна дата не можело да се издават болнични,попитах от 02.05 не може ли да се пусне ,но ми отказа,защото има прекъсване.
Та въпроса ми е наистина ли трябва да изчака месец,за да ми пусне болничен или има и друг вариант?
Предварително благодаря за отделеното време.

А в момента на работа ли си?
Не не съм.

# 342
  • Мнения: 2 200
Dudinka, а като не си на работа и нямаш болничен тези дни как ще ги оправдаеш? Или си в отпуск? Доктора според мен трябваше да те прати на комисия. Със задна дата ЛКК спокойно може да издаде болничен.

# 343
  • Мнения: 11
Dudinka, а като не си на работа и нямаш болничен тези дни как ще ги оправдаеш? Или си в отпуск? Доктора според мен трябваше да те прати на комисия. Със задна дата ЛКК спокойно може да издаде болничен.
Сигурно ще си пусна отпуска не знам.И аз си мисля,че със задна дата ЛКК може да ми пусне болничен,ама явно доктора се инати.Аз по принцип нямам проблеми с бременността и не смея да настоявам.
Viva_123 много ти благодаря   bouquet

# 344
  • Мнения: 1 792
Здравейте, бих искала да попитам следното: В момента съм в непрекъснати болнични, на работа имаме увеличение на заплатата с 20 лева, в периода, в който не съм била там. Дали е добре да прекъсна болничните си за месец за да ми се увеличи и на мен заплатата? Имам предвид дали това ще ми се отрази положително на осигурителния доход занапред? Благодаря предварително за отговора?

Общи условия

Активация на акаунт