Осигуровки и майчинство

  • 911
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте, тъй като в НАП ми дават една информация, а в социалните съвсем различна. Искам да ви попитам за тези майки, които взимаме социално майчинство, осигуровките от социалните ли трябва да ми ги плащат или сама трябва да се осигурявам?

# 1
  • Мнения: 18 995
Провери си в портала на НАП, ако за здравни осигуровки питаш:
https://portal.nra.bg/details/health-insu-status

За пръв път чувам социалните да плащат осигуровки, според мен нещо бъркаш. Осигурена си здравно единствено в случаите, когато си на трудов договор, в отпуск - платен, по болест или майчинство, и докато получаваш обезщетение от Бюрото по труда. Ако не попадаш в някоя от тези категории, си длъжна да си плащаш сама минималната здравна вноска.

# 2
  • Мнения: 6
Сама трябва да се осигурявате мисля че бяха по 40 и 5-6 лв на месец

# 3
  • Мнения: 23
Провери си в портала на НАП, ако за здравни осигуровки питаш:
https://portal.nra.bg/details/health-insu-status

За пръв път чувам социалните да плащат осигуровки, според мен нещо бъркаш. Осигурена си здравно единствено в случаите, когато си на трудов договор, в отпуск - платен, по болест или майчинство, и докато получаваш обезщетение от Бюрото по труда. Ако не попадаш в някоя от тези категории, си длъжна да си плащаш сама минималната здравна вноска.

Така ми казаха в НАП, явно не сме се доразбрали. Благодаря все пак за отговора❤

# 4
  • Мнения: 2
Здравейте! Пиша тук да попитам дали, за да взема майчинство ми трябват 12 месеца трудов стаж без прекъсване. Работила съм 4 месеца при един работодател. 1 година след това бях безработна и сега работя отново при друг. Та следователно. Когато започнем да правим опити за бебчо трябва ли да имам общо 12 месеца като са включени 4те от предишната ми работа или трябва да имам 12 месеца в новата без прекъсване? Благодаря ви предварително!

# 5
  • Мнения: 18 995
12 месеца общо трябват. Ама при условие, че такива сметки правиш, за да взимаш майчинство, което сигурно ще е близо до минималното (с няколко месеца стаж и трудов опит заплатата е ниска и гледат дохода 2 години назад), явно парите много ще ти трябват. Защо тогава не поработиш малко повече, за да взимаш по-високо майчинство, преди да тръгваш с опитите за дете?

# 6
  • Мнения: 2
12 месеца общо трябват. Ама при условие, че такива сметки правиш, за да взимаш майчинство, което сигурно ще е близо до минималното (с няколко месеца стаж и трудов опит заплатата е ниска и гледат дохода 2 години назад), явно парите много ще ти трябват. Защо тогава не поработиш малко повече, за да взимаш по-високо майчинство, преди да тръгваш с опитите за дете?

На 21 години съм. Не бързам за бебче. Но просто исках да попитам, за да зная.

# 7
  • Мнения: 9
Здравейте нова съм тук и незнам къде да напиша въпроса си...този месец по рано ли ще изплащат майчинство тъй като като вляза в Ной ми излиза статус в момента се обработва ..благодаря предварително

# 8
  • Мнения: 23
Здравейте нова съм тук и незнам къде да напиша въпроса си...този месец по рано ли ще изплащат майчинство тъй като като вляза в Ной ми излиза статус в момента се обработва ..благодаря предварително
На знам на другите как е на мен ми го превеждат около 12

# 9
  • Мнения: 30
Здравейте, когато се излезе по майчинство кой плаща осигуровките, държавата или работодателя. И майчинството също, от държавата ли се изплаща през двете години или от работодателя?

# 10
  • Мнения: 18 995
Работодателят плаща здравните осигуровки, майчинството е от държавата, ако си се осигурявала.

# 11
  • Мнения: 5
Здравейте! Имам следният казус: през юни 2024 трябва да ми започне 45 дневния болничен и съответно изплащането на майчинството. Назад в 24-те месеца имам 6 месеца здравни осигуровки върху минамалната работна заплата, а по-точно от септември 2022 до февруари 2023 вкл. Има ли как да си доплатя осигурвки за тези минали 6 месеца с цел вдигане на майчинските? И има ли смисъл според вас?

# 12
  • Мнения: 263
Ама то майчинството не се плаща на база здравни осигуровки. Трябва да сте осигурявана за общо заболяване и майчинство.

# 13
  • Мнения: 18 995
Здравейте! Имам следният казус: през юни 2024 трябва да ми започне 45 дневния болничен и съответно изплащането на майчинството. Назад в 24-те месеца имам 6 месеца здравни осигуровки върху минамалната работна заплата, а по-точно от септември 2022 до февруари 2023 вкл. Има ли как да си доплатя осигурвки за тези минали 6 месеца с цел вдигане на майчинските? И има ли смисъл според вас?

Не, не може да плащаш никакви минали осигуровки, с изключение на здравните, ако ти липсва осигуряване в някой месец.

# 14
  • Мнения: 3
Здравейте, имам следния казус и ще радвам на вашето мнение:

На трудов договор съм, едновременно с това и студентка редовно обучение в бременност.
Работата ми е натоварваща, а сресът от нея в съвкупност със стреса от ученето ми идват в повече здравословно и психически.
Въпросът ми е има ли възможност за неплатен отпуск и как би се отразил той ? До колкото знам за повече от 30 дни не се зачита за стаж, а включително и липсата на осигуровки би се отразила на размера на бъдещото обезщетвние за майчинство.
Кой според вас е най-разумният вариант да се вземе *почивка* от работа по време на бременност ?

Общи условия

Активация на акаунт