2880 лв накуп за майки студентки- 6

  • 49 276
  • 769
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 117
Здравейте момичета!

  Първо бих искала да споделя. При мен нещата продължават. Пуснах жалба през АСП Младост до АС и сега чакам. Специални благодарности на Гертруда Смехуркова, stefii871, ian4eto и всички момичета от темата, които ми помагат с информация и подкрепа!

Желая ви топла и спокойна Бъдни вечер, цялата земя, небето и природата се радват в очакване на Рождество Христово. Да се радваме и ние! Весела и красива Коледа! Много подаръци и любов!

Ани Hug

# 661
  • Мнения: 91
Здравейте, момичета!
  Попрочетох из старите теми,но няма как да изчета всичко,а ме вълнува нещо конкретно.
Въпросът ми е:
    Догодина дай Боже искаме с мъжа ми да си имаме второ бебче, а на мен ми се иска и да изкарам една магистратура преди това, в смисъл по време на бременността да си уча.Магистратурата ,която съм си харесала е 1 година.но понеже една бременност не може да се планира точно и конкретно се чудя дали ако родя след като съм си взела изпитите и си оставя само държавния за септември примерно (това се пада следващата поред учебна година) дали ще съм в правото си да получа такава помощ. не че тези пари са нещо определящо,но при положение ,че искам и бебе, и учене защо да не се възползвам.
ако сте ми разбрали въпроса с радост ще очаквам отговори.
Мерси предварително

# 662
  • Мнения: 62
Здравейте!Да ви попитам молба-декларация се взема от социалното на място или? newsm78

# 663
  • Мнения: 53
Здравейте, момичета!
  Попрочетох из старите теми,но няма как да изчета всичко,а ме вълнува нещо конкретно.
Въпросът ми е:
    Догодина дай Боже искаме с мъжа ми да си имаме второ бебче, а на мен ми се иска и да изкарам една магистратура преди това, в смисъл по време на бременността да си уча.Магистратурата ,която съм си харесала е 1 година.но понеже една бременност не може да се планира точно и конкретно се чудя дали ако родя след като съм си взела изпитите и си оставя само държавния за септември примерно (това се пада следващата поред учебна година) дали ще съм в правото си да получа такава помощ. не че тези пари са нещо определящо,но при положение ,че искам и бебе, и учене защо да не се възползвам.
ако сте ми разбрали въпроса с радост ще очаквам отговори.
Мерси предварително
Не е много сигурно, че ще се получи. Но ако можеш да си изкараш уверение, на което да пише, че си редовно обучение, може и да стане.

Здравейте!Да ви попитам молба-декларация се взема от социалното на място или? newsm78

Да. Или я изтегляш от сайта на дирекцията:
http://www.pomosti.oneinform.com/sp.html#MARK1

# 664
  • Мнения: 162
velma, планирай така че да се вместиш в учебната година, все пак имаш два семестъра от по 5 месеца. Аз го бях измислила да се появи бебок след юнската сесия, за да мога и изпитите да си взема, но май ще е по-раничко  Laughing така че не всичко може да се планира, но все пак... Някои оставят по един невзет изпит за септември + държавния, но това вече ако се наложи. Наистина важно е университетът дали ще ти даде уверение, че си редовен студент.
Много хубави планове, пожелавам ти новата година да ти донесе успех и в двете начинания!  Simple Smile

# 665
  • Мнения: 3
Здравейте, искам да попитам дали някой знае дали мога да се възползвам 2ри път от тазии помощ при положение че вече съм го направила при първото дете тази година? Сега напът май е второ дали ще ми ги отпуснат пак?

# 666
  • София
  • Мнения: 418
Здравейте, искам да попитам дали някой знае дали мога да се възползвам 2ри път от тазии помощ при положение че вече съм го направила при първото дете тази година? Сега напът май е второ дали ще ми ги отпуснат пак?

Ако отговаряш на условията и не променят нещо закона няма проблем пак да вземеш парите. Аз даже като подаах документите и служителките ме питаха кой курс съм и ми казаха да съм комбинирала една магистратура с второ бебе, че пак да взема помощта.

# 667
  • Мнения: 1 668
Здравейте, искам да попитам дали някой знае дали мога да се възползвам 2ри път от тазии помощ при положение че вече съм го направила при първото дете тази година? Сега напът май е второ дали ще ми ги отпуснат пак?

Да,ако изискванията не са променени до раждането и отговаряш на тях, имаш такова право. И честито за бременността!  Grinning

Ние отиваме на съд, днес дойде отказът на Регионалния Директор на СП Пловдив. Някой минал ли е през Пловдивски админ. съд, имат ли практика по въпроса?! Сигурна съм, че след Решението на ВАС парите се полагат и на тази инстанция вече ще уважат молбата, но трябва да се мине от реда явно.

# 668
  • Мнения: 1
Здравейте, и аз имам проблем с получаването на тази еднократна помощ по:

"Чл. 16а. (Нов - ДВ, бр. 34 от 2009 г., в сила от 08.05.2009 г.)        
    (6) Правото за получаване на еднократната помощ по ал. 2 възниква от датата на раждане на детето и/или  от датата на записване в редовна форма на обучение на лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД.”.  

Има закон, че ако си студентка  и имаш дете трябва да си поискаш помоща в рамкитре на 6 месеца на детето ти, но тъй като записах магистратура, когато детето ми бе на 7 месеца (по-рано нямаше кандидат студентска кампания) кандидатствах за помоща, но от датата на записването ми в редовна форма на обучение, а от социалните ме отрязаха, защото детето ми е на 7 месеца! Обжалвах пред Регионалната Дирекция Социално Подпомагане, но и там потвърдиха отказа. Сега иска да подам жалба в съда и искам да попитам дали някой е имал подобен проблем!? Четох в интернет, че има спечелени дела в полза на майката-студентка по същия казус.  Някой може ли да ми даде образец на ЖАЛБА до административния съд? Благодаря ви.

И при мен става дума за гр. Пловдив и си нямам и на идея какво ще стане!?

# 669
  • Мнения: 1 668
Ще ти изпратя жалбата на ЛС. Peace

# 670
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
До майките, подали молби в АСП Младост - можете ли да ми кажете къде точно се намира сградата на агенцията в Младост?

# 671
  • Мнения: 52
Здравейте на всички мами! Първо ви благодаря за многото инфо - научих страшно много и полезни неща.   bouquet Но за едно нещо не срещнах отговор на въпроса си. Аз съм студентка редовно трети курс в НБУ. Не мисля въобще да прекъсвам. Терминът ми е май месец. Доколкото разбрах от вас освен еднократната помощ за студентки (2880 лв.) мога да получа и детски надбавки (35лв.), еднократна помощ за раждане (250лв.), еднократна помощ за бременност (150лв.), социално майчинство (брутният ни доход е под 350лв.). Мислих също да кандидатствам и за стипендията за майки студентки. До тук добре. Но аз получавам академична стипендия по програма HESP (европейска програма), която покрива 80% от семестриалната ми такса, а тя не е малко -1170лв. и тази стипендия ми е важна. Въпросът ми е има ли някой инфо дали някоя от тези помощи и стипендии не си пречат, така да се каже и дали няма изисквания да не взимаш някое от тях, за да вземеш друго. Т.е. първо - много пари ми се струва, че се взимат от държавата и малко ме съмнява и второто, по-важно - има ли някой въобще инфо стипендиите по програма HESP дали не са конкретно те пречка за някой от другите "бенефити"? Дано съм се изразила ясно и благодаря предварително за отговора!   bouquet

Последна редакция: чт, 29 дек 2011, 02:07 от monikamaria

# 672
  • Мнения: 53
Здравейте на всички мами! Първо ви благодаря за многото инфо - научих страшно много и полезни неща.   bouquet Но за едно нещо не срещнах отговор на въпроса си. Аз съм студентка редовно трети курс в НБУ. Не мисля въобще да прекъсвам. Терминът ми е май месец. Доколкото разбрах от вас освен еднократната помощ за студентки (2880 лв.) мога да получа и детски надбавки (35лв.), еднократна помощ за раждане (250лв.), еднократна помощ за бременност (150лв.), социално майчинство (брутният ни доход е под 350лв.). Мислих също да кандидатствам и за стипендията за майки студентки. До тук добре. Но аз получавам академична стипендия по програма HESP (европейска програма), която покрива 80% от семестриалната ми такса, а тя не е малко -1170лв. и тази стипендия ми е важна. Въпросът ми е има ли някой инфо дали някоя от тези помощи и стипендии не си пречат, така да се каже и дали няма изисквания да не взимаш някое от тях, за да вземеш друго. Т.е. първо - много пари ми се струва, че се взимат от държавата и малко ме съмнява и второто, по-важно - има ли някой въобще инфо стипендиите по програма HESP дали не са конкретно те пречка за някой от другите "бенефити"? Дано съм се изразила ясно и благодаря предварително за отговора!   bouquet

Здравей!
Не съм запозната конкретно със стипендиите по програма HESP, но когато аз подавах документи за детски ми искаха стипендиите от университета като доход. Аз съм докторант и получавам всеки месец по 450 лв. Та мисълта ми е, че тази стипендия може да повлияе отпускането на детските, надбавки, социалното майчинство и еднократната преди раждане, т.е. тези пари за които се изисква максимален доход от 350 лв. на член от семейството. Но аз не съм експерт и затова по-добре попитай в ДСП или ако има някой по-запознат. От друга страна даже и да ти искат стипендията като доход, провери дали ти увеличава доходите над тази граница.
Иначе помощта за майки-студентки (2880лв.) и еднократната за раждане (250лв. за 1-во дете) няма причина да не ги вземеш. За първата не се изискват доходи, а втората се полага на всички майки и пак не се искат доходи.
Лека бременност и късмет в университета и социалните Simple Smile

# 673
  • Мнения: 8 242
Стипендиите влизат като доход  Peace

# 674
  • София
  • Мнения: 117
Добро утро момичета!

До майките, подали молби в АСП Младост - можете ли да ми кажете къде точно се намира сградата на агенцията в Младост?

Намира се в Младост 1,  в бившата детска градина номер 29 (ОДЗ 29) още е бивше данъчно за Младост. Сега там се помещава АСП Младост. Зад последната спирка на автобусите 111, 4 и 113 в посока КЪМ младост 1(т.е. НЕ където са плодовете и зеленчуците а другата посока) минаваш през сергииките с дрехи и тръгваш по уличката покрай единсрвения висок и голям  блок отляво на сергиите и стигаш точно там.  

monikamaria, не мисля, че някои от тези си пречат. Стипендиите за майки студентки, обаче, се решават не от държавата а от университетите. Държавните помощи си ги взимаш без проблем и независимо от стипендията, която цитираш. За стипендия за майка студентка питай директно в университета. В тази тема по-напред бяхме коментирали, че в СУ нямаме право на такава, щом сме платено, майките държавна поръчка имат. За нас остава по успех и тя НЕ зависи от нищо друго освен от успеха.  Peace

Гертруда, стиснати палчета от мен!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт