За правото да отсъстваш от у-ще по семейни причини

  • 37 939
  • 372
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 24 467
Тц, въпросът е да ги има ли, първо.
Авторката туй написа, а мен подплаши, че имало вероятност да изчезнат.
Последваха някакви си там съображения и гледаници в чуждото канче що тоз отишъл на почивка, пък друг предпочел вместо да кеси пред ЛЛ, да си остане просто дома.

# 346
  • Мнения: 2 567
Judy , поне според правилата в нашето училище май ще се наложи да си висим пред лекарския кабинет, дори и да не искаме да влачим болното дете до там.

Тъкмо проведох разговор с нашата класна, която поискала да и се обадя, тъй като днес съм пратила бележка за отсъствия по семейни причини. Дъщеря ми в сряда сутрин стана с ужасно повръщане и реших да не ходи този ден на училище. Не я заведох на лекар, защото нямаше температура и реших, че може нещо от храната да е и че ще я заведа, ако видя, че се влоши. Слава Богу това не стана и затова и написах извинителна бележка, знаейки че имам право на три дни. Дъщеря ми още преди началото на първия час се обади на съученичка, за да предупреди, че ще отсъства, защото класната беше болнични, а аз нямам номера на заместничката. Мисля, че действах като един съвестен и отговорен родител, но се оказа, че явно не съм.

Не мога да кажа, че класната ми е държала някакъв тон, но ми се стори малко груба и рязка и ми каза, че ако не занеса бележка от лекар няма да извини отсъствията. Че трябвало да предупредя ден по-рано и да подам молба. Ами аз от къде да знам, че в 5 сутринта дъщеря ми ще почне да повръща, за да направя всичкото това, което се изисквало. Все пак дъщеря ми не е отсъствала, защото така ни е скимнало или пък да не съм се обадила.

Ето, подобни разпоредби не мога да проумея. Просто няма логика в това изискване за ден по ранно предупреждение, за нещо което не знаеш, че ще се случи.

# 347
  • Мнения: 24 467
Няма как да ги проумееш- алогични са.

Обадиха ми се миналата година спешно по телефона, че моята баба е болна и че не се знае на колко часа е въпрос. Е, предпочетох да я видим жива, все пак, пред туй, да предвидя ден по- рано, гледайки на карти, примерно, че ще ми се наложи, та да списна предварителна заявка.

Последна редакция: чт, 03 ное 2011, 11:52 от Judy

# 348
  • Мнения: 2 885
Няма как да ги проумееш- алогични са.

А, Анди писа да свикваме. С алогичните правила, с поведението на учителите, с недобросъвестните родители..Как се свиква с това? Ами аз не мога. 3 г в ДГ не можах.

Летисия, не може ли да разпечаташ част от правилника и да го занесеш на госпожата. Винаги е минавал номера при мен като цитирам някой член и алинея. Crazy

# 349
  • София
  • Мнения: 62 595
Летисия, вашата класна се е престарала. Когато на нас ни се наложи да отсъстват по-дълго време, изрично се поистересувах какъв е редът и от канцеларията ми казаха, че се подава молба само при положение, че отсъствието е за повече време, например около седмица. Мен никой не ме е гонил за един ден да подавам молба от предишния ден.

немирница, трудно се свиква и не с всичко е нужно да се свикне. Правилата, както се вижда от примера с Летисия, ги тълкуват и прилагат хората. Ако някой реши да се заяде или разчита на незнанието на родителя, винаги може да го направи, независимо какво е правилото. Правилата не отменят човещината.

# 350
  • Мнения: 2 567
Andariel, може и да си права и класната ни да се престарава. Жената ни чете правилника на първата родителска среща и спомена за подаване на молби, но си признавам, че не разбрах дали ставаше дума дори и за ден отсъствие по семейни причини. Аз съм останала с впечатление, а и е по-логично да се подава молба както ти казваш - при по-дълго отсъствие, но пък може и в мен да е грешката.
Аз нямам претенции към госпожата. Тя е много точен и държащ на дисциплината човек. Малко сурова е според мен, но щом децата я приемат като майка, значи всичко е ОК.
Просто ми стана неприятно, че заради едно нищо и никакво отсъствие се почувствах все едно съм направила нещо супер нередно и бях дори смъмрена, а де факто направих всичко възможно в училище да бъдат предупредени за отсъствието на детето ми. Събудих изтощеното от повръщането дете, което тъкмо се беше успокоило, за да се обади на съученичка, цял ден детето си писа съвестно домашните и за днес всичко беше точно и това обаждане от класната ме накара да се почувствам кофти, а няма причина за това.
Но както и да е де. Не е толкова важно Simple Smile Минало заминало. Просто исках да споделя съвсем прясна случка по темата.

немирница , права си за правилника, но не ми се ще да тръгвам напред с рогата. Дъщеря ми е за първа година в това училище. До сега и тя и аз сме много доволни, въпреки по-строгите правила и повечето учене. Както казах госпожата е много точен човек и не ми се ще да се разправяме за нещо такова. Ако след време видя нещо друго, което да ме притесни ще го направя. Аз по принцип съм много търпелив и разбран човек, но до време Simple Smile


# 351
  • Мнения: 2 885
Ох. С това подтискане сакън да не рефлектира на детето....Не знаем как да си отстояваме правата. Не знаем и скоро няма да се научим. Жалко.

# 352
  • Мнения: 2 567
немирница, всеки си пази детето, нали така Wink В случая обаче не става дума точно за това. Много пъти съм защитавала и своите права и тези на детето ми и това често пъти е имало негативни последици за нас. И въпреки това аз не си научавам урока и пак го правя Simple Smile Така, че споко, аз съм се научила Simple Smile
Има обаче моменти, когато не трябва да се бърза да се "скача", да си по-дипломатичен, особено, ако както в нашия случай си на ново място. В тази "дива Индия" каквато е милата ни родина търсенето на права не е хич лесна работа и ако щеш вярвай, но това често рефлектира върху децата ни, а правата и свободите ми не са ми по-важни от доброто на детето ми.

Там където си правата и свободите отдавна са извоювани и е лесно да си ги потърсиш без риск това да навлече нещо на отрочето ти, но тук нещата съвсем не стоят така и хората трябва да избират много мъдро битките си, а тази просто съм преценила, че не си струва.

# 353
  • Мнения: 8 567
Рефлектира, разбира се върху детето, че и върху цял клас може, ако оплакването е по-общо, та да не може въпросният учител да "диагностицира" конкретният жалбоподавател.
Към нашенския инспекторат може да се подават и анонимни сигнали, без да се конкретизира чий родител си, на кое точно дете, знам такъв случай и как влиза след това учителката в час с ръце на кръста и заплашително размахва пръст: "Аааа, родител на ученик от този клас не е доволен от мен, оплакал се от това и онова...."., целият  клас прави наказателно контролно, най-високата оценка е четворка, и то една-две.
Между другото, още си е там учителката, и родители още се оплакват, но някак се размиват нещата. Тя преподава мисля само на петите класове, т.е. всяка година изненадва с проявите си нови родители, докато/ако някой се оплаче и тя годината се изтъркаляла, идва ред на следващите потърпевши.
Училището радко има доблест да застане на нечия страна, затова има и инспекторат, чух и доста положителни отзиви за работата му.

Не става въпрос за конкретния случай на Летисия, по принцип.

# 354
  • Мнения: 2 885
Само дето и в този подфорум учителките не са сложили ръце на кръста като Ф и със заплашително клатене на показалеца не подскачат насреща ни. Ама нямаме видеочат още.  Mr. Green
Въпроса е докога? Нали темата е за това?! Нали си търсим правата като родители? Или трябва да се чувствам като наказана ученичка и да карам болната си щерка да решава задачи, щото така казала учителката....Въх, жива да не бях. Отървала съм се.

# 355
  • Мнения: 13
Само дето и в този подфорум учителките не са сложили ръце на кръста като Ф и със заплашително клатене на показалеца не подскачат насреща ни. Ама нямаме видеочат още.  Mr. Green
Въпроса е докога? Нали темата е за това?! Нали си търсим правата като родители? Или трябва да се чувствам като наказана ученичка и да карам болната си щерка да решава задачи, щото така казала учителката....Въх, жива да не бях. Отървала съм се.
Защо сте толкова настървени срещу учителите? Те също са родители. Това, че те имат поглед и от тяхна гледна точка не ни дава право да ги обвиняваме. Всеки родител ( в това число и учителите ) си защитава детето, когато е нужно. Но в училищата има и правила, които трябва да се спазват. Изчетох почти цялата тема и оставам с впечатлението, че родителите не желаят да бъдат ограничавани с правила и правилници или искат да ги спазват избирателно. Колкото до болните деца, ами като се почувстват по-добре е нормално да си погледнат уроците. По-добре ли е да изпуснат материал?

# 356
  • Мнения: 2 567
немирница, не знам дали към мен е репликата ти за болната щерка и насилването да решава задачи, защото учителката така казала, ама да си кажа, пък да оставим темата викам аз, че излизаме от темата на авторката Simple Smile

Значи първо дъщеря ми не е била чак толкова болна, че да не може надвечер да си попогледне някое домашно. Все пак имам достатъчно акъл да не карам дете с 40 градуса да се мори над задачи Simple Smile
И второ - Не знам дали си била подготве в езикова гимназия, но пропуск само един ден, след това значи - дупе да ти е яко Simple Smile Затова през тази година бяхме още от началото предупредени, че детето трябва да е наистина изключително зле, за да си позволи да боледува повече време. И не защото така казва учителката, а защото след това наваксването е изключително трудно и значи почти не спане, особено в нашата езикова, в която подгответата учат и сутрин и следобед и имат средно по 8 часа език на ден. Като се приберат почват с домашните. Представи си какво става, ако за всяко кихане си оставаш вкъщи. Дъщеря ми отсъства само един ден и ако вчера не беше отхвърлила малко домашни, днес нямаше да спи, защото само от днешните домашни писането и ученето ще и е сигурно до 12 часа, а утре има и математика и български, където учителите също не са ги оставили без домашни с идеята, че видиш ли имат много да учат по езика.

Това ми беше последното разяснение по темата за права, насилвани болни деца и козируване пред даскали Simple Smile

# 357
  • Мнения: 2 885
Летисия, защо се оправдаваш? Хич не говоря за случая, макар болно да ми стана докато четох. Говоря за принципа, за отношението родител-учител.
Преди малко видях на Отилия в подписа една анимация. Точно описва ситуацията.  Mr. Green

# 358
  • Мнения: 1 589
Какво общо има отношението родител-учител, конкретно в тази тема? Тук се засягат повече ситуации,които не са подвластни нито на учителя,нито на родителите.

# 359
  • Мнения: 52
Смятам, че всеки родител има право да спре за няколко дни детето си от училище по семейни причини, дори и заради пътешествие. Ако например съм решила да отида на круиз и има доста добра оферта, например по средата на уч. година, просто няма начин да не взема и сина си/просто пример/ Crossing Arms


П.С.Иначе той засега 1 път само е отсъствал от уч. поради сем. причини- когато почина братовчед му, той беше съсипан и 7 седмица мисля че беше не ходи на училище.

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 09:37 от `GHOst whisSpeRer* ~

Общи условия

Активация на акаунт