Коледни пости 2011

  • 38 596
  • 537
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 545
Записвам се и аз, започвам за първи път, надявам се да изкарам до края.
Закусвах печена тиква с мед, за вечеря мисля да направя ориз с домати и маслини.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 456
 Здравейте, момичета bouquet. Аз се включвам при вас, дано успеем с мъжа ми, че тази година ще ни е първа. Мисля, че ще ни е най- трудно заради липсата на мляко и сирене. Ще съм ви благодарна, ако споделите най- добрите им заместители. За довечера мисля да приготвя грах.  

# 47
  • София
  • Мнения: 545
Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце;
като видиш беден не се отвръщай от него, но му помогни с каквото можеш;
не завиждай никому;
не осъждай никого;
не поглеждай с пожелание;
не протягай ръце към онова, което не ти принадлежи;
не подавай ухо на клевети и лъжливи сведения за ближния си;
нека устата ти да са затворени за всичко лошо за твоя ближен;
пости с очи и уши, с ръце и нозе, с ум и сърце!
Бъди благоговеен във всичко, – бъди всякога смирен и кротък.
Защото каква полза, ако измъчваш тялото си с неядене,
а душата ти се надува от гордост?
Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?
Що за добродетел е да не пием вино, а да се опиваме от омраза?
Или да не ядем риба и месо, а да изяждаме братята си с клевети?
И така, като постим телесно, нека постим и духовно;
като очистваме тялото с въздържание от храна и питие,
нека очистваме душите си от суетни и нечисти мисли;
нека се украсяваме с милосърдие, кротост, смирение, примиряване с враговете,
с милост към всички наши ближни.
Това е пост, приятен на Бога и спасителен за нас.
Постихме с пост благоприятен, благоугоден на Господа.
Пост на отричане от злото, въздържане на езика, въздържание от гняв, отлъчване от похотите, злословието, лъжите и клетвите.
Постът, през който липсват тези прегрешения, е истински и благоприятен".

# 48
  • В страната на бурите
  • Мнения: 960
Здравейте момичета,

Включвам се при вас. Миналата година за Коледа постих за първи път - мислех, че няма да издържа, но честно казано трудното е само в началото, докато си нагодиш режима. Аз също съм от онези, които обожават сладко - ами има тиквеник и от онези май им казваха арменски сладки. Иначе се чувствах наистина добре - около мен всички ги удари грипа, аз изобщо не боледувах.  И понеже имаше такъв въпрос - дори отслабнах 2-3 килограма, вероятно защото включих в храненето повече сурови плодове и зеленчуци. Сега ще се наложи да готвя по две - с месо за домочадието и постно - за мен.
А и да напомня, че сексът също не се практикува по време на пости  Wink

Имам и въпрос - зехтинът предполагам, че е забранен подобно на олиото в сряда и петък?

# 49
  • Мнения: 3
И аз се записвам в постите!Мисля да включа основно плодове, зеленчуци и ядки.Ще се опитам да се въздържам от варивата и тестото!Не съм постила от много години, но и тогава не издържах докрай - след първия месец умирах за шоколад!Предвид факта, че се подготвях за третия си държавен изпит, а мислих само за шоколад, реших, че трябва да прекъсна с поста в името на дипломирането.Сега мисля да пробвам отново, но да го превърна в здравословно хранене - без мазнини, вино и т.н.
Надявам се усилията ми, да бъдат успешни!Желая успех на всички постещи!  Peace

# 50
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте Grinning

Желая ви леки и спасителни пости  Hug

Много се радвам да видя "старите муцуни" и добре дошли на всички нови   bouquet

дядо хаджия, чакам с нетърпение новите ти предложения Crazy


Виждам много въпроси, за това ще посъветвам да прегледате старите теми за коледните пости. Там е отговорено на всички такива Peace Ще намерите много полезна информация.

През тези пости се пости, както е посочено във въпросното календарче от предните страници. Това е първоизточникът. По друг начин може да се пости само ако изрично вашият свещеник/изповедник не е благословил друго. Виждам, че всяка година се задават въпроси и за олиото в сряда и петък (май ще трябва да го напиша и в блога). Да, има случаи, когато не се яде в сряда и петък (понякога и в други дни) олио, но по време на коледния пост е разрешено. Под олио се разбират всякакви растителни мазнини, включително и зехтин.

За интимни отношения, алкохол и др. по време на пост съм се постарала да го обясня тук

Виждам, че обсъждате растителните сметани. Внимавайте с растителните сметани и кашкавали, защото, освен ако не са соеви, в 90 % от случаите са със съдържание на казеин, лактоза и т.н., съответно не са постни. Същото се отнася и за маргарините. Тук и тук може да прегледате повечето популярни заблуди или подводни камъни по време на пост.

Толкова ми е хубаво и празнично Flutter Коледните пости са ми неизменна част от Рождественските празници. Днес мисля да започна и украсяването на къщата Crazy

Никола ме "вика". По - късно ще се включа пак, за да споделя менюто за тези дни Hug

# 51
  • Мнения: 4 344
здравейте! Hug
леки пости и от мен! Peace
petya75,и аз смятам на такова меню да бъда поне 1-те 2 седмици. Hug
brazilka,много се радвам,че си тук. Hugчакам с нетърпение менюто ти!  bouquet
дядо хаджия,както винаги звучиш изкушаващо вкусно.  bouquet
прекрасен ден на всички! Hug

# 52
  • Мнения: 1
   Здравейте,записвам се и аз,ще постя за първи път и дано удържа фронта Rolling Eyes

# 53
  • София
  • Мнения: 84
 Това е запис и от мен.

Днес менюто ми ще е от салати и плодове.
Сутринта ядох круша, на обяд салата от настъргани моркови със стафиди и ядки(ммммм) плюс малко маслини, а за вечеря ще бъде салата от червено цвекло с чесън.

Лек пост на всички.
 Hug

# 54
  • Мнения: 187
Аз също за първи път ще пробвам да пречистя организма си,днешното меню-Филийки с маргарин и шарена сол,солети,банан,фреш,и манджичка от прясно зеле с ориз,домати и соева кайма!

Има ли такива,които няма да се въздържат от секс?Знам,че така не се пости,но......издържа ли се 40дни?

# 55
  • София
  • Мнения: 1 456
 Нашето семейство няма да се въздържа от секс.

# 56
  • София
  • Мнения: 7 881
По въпроса за секса по време на постите, Бразилка го е обяснила много хубаво в линка посочен в нейния пост. Никой не иска от вас да бъдете християнски талибани, просто успокойте темперамента си по време на поста и намерете време да обърнете внимание повече на себе си от гледна точка на оценка на живота - това е смисъла на поста, а не диети и въздържане от живот.

Така ... аз обаче влезнах да ви предложа нещо. Искате ли всяка седмица на поста да я обявим за някакво ястие.

Например предлагам ви тази първата седмица от 15 до 22 . 11. 2011 година да я обявим за постния борш. Всеки ще предложи някаква своя рецепта или идея за хубав борш и така ще си имаме нещо ново научено и изпробвано.

Естествено последната седмица преди бъдни вечер лека полека пък ще напишем нашите предложения за по оригинална и слънчева трапеца на Бъдни вечер.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 270
Хоп и аз тук. Peace

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Да ви следя за вкусни постни идейки... . Wink

за хумуса: сусамът може да се смели в кафемелачка или да се купи готов тахан.  Peace

# 59
  • София
  • Мнения: 1 456

Така ... аз обаче влезнах да ви предложа нещо. Искате ли всяка седмица на поста да я обявим за някакво ястие.

Например предлагам ви тази първата седмица от 15 до 22 . 11. 2011 година да я обявим за постния борш. Всеки ще предложи някаква своя рецепта или идея за хубав борш и така ще си имаме нещо ново научено и изпробвано.

Естествено последната седмица преди бъдни вечер лека полека пък ще напишем нашите предложения за по оригинална и слънчева трапеца на Бъдни вечер.

 Аз съм ЗА  Simple Smile
Ето и една изпробване рецепта, макар че трябва да призная, че у дома боршът е малко недолюбван.
Копирам я от друг форум, автор е bordovsky , от който също черпя идеи от време на време  Whistling
                                    

        Постен борш ( 6 порции )
 Продукти: 1 глава червено цвекло, 200 гр. зеле, 2 картофа,1 гл.лук, 1 морков, 1/2 връзка магданоз, 1 с.л. доматено пюре, 1 с.л. универсална подправка, 4 с.л. зехтин, кисело мляко.
 Приготвяне: Картофите се обелват и се нарязват на парчета. Заливат се с 2 чаши вода, добавя се универсалната подправка и се варят до пълно сваряване.Пасират се. Зелето,моркова,лука и цвеклото се нарязват на ситни жулиени и се добавят при пасираните картофи. Добавя се и зехтина. Всичко се задушава около 15 минути,след което се добавя размитото в малко вода доматено пюре и още около 1 л.вода. Борша се доварява,след което се поръсва с нарязания на ситно магданоз. Поднася се с кисело мляко в купичките./ е, последното  ние ще го пропуснем/.

Общи условия

Активация на акаунт