Коледни пости 2011

  • 38 570
  • 537
  •   1
Отговори
# 525
  • На брега
  • Мнения: 1 482
Здравейте! Надничам понякога в темата и попадам на вкусни находки. На края се включвам, но пък постното меню не е само за постите, нали Wink. Тъкмо сега преглеждам, някой назад беше споделил споделил сполучлива рецепта за содена питка с пара... Ще се опитам да я открия.
С удоволствие прочетох и споделената от Мишанка информация за обреден хляб с мая. Лятото правих на няколко пъти хляб с жива закваска, не с мая... вкусничък е.
Аз постих само последните 10 дни, като преди това не употребявах месо. На суровоядство съм предимно. При глад за сладко, сушените плодове са ми достатъчни.
Кърмя и не мога да ям варива и зеле, затова мисля да направя нетрадиционни ястия.
И аз кърмя, но нито сега, нито с първото ми кърмаче съм се лишавала от която и да било храна/растителна/ - промени в настроенията на децата не съм забелязвала, колики не са имали  Peace
Все пак всичко е въпрос на избор   Hug
Ядките и зърненитите храни увеличават лактацията.
Аз приготвям зелевите сарми с булгур. Много добре се допълват вкусовете им! Мъжът ми много повече хареса сармите с булгур от колкото с ориз. Правя ги с с праз, булгур, понякога и гъби, копър... Булгура не търпи продължителна термична обработка, защото се скашква и става лепкав и неприятен. При задушаването, добавям и от зелевия сок.
Боб със зеле на фурна (кукузел), също е невероятна вкусотия. Сварява се боба, задушава се леко зелето с лук, червен пипер и малко доматен сос. Смесват се и се запичат с малко течност във фурната. Става и с кисело и с прясно зеле. Ако го правите с прясно, поради липса на кисело, може да го подкиселите с лимонов сок или лимонтозу.
fio , много интересни предложения! Ще се възползвам от тях и в бъдеще. Сигурно сте обсъждали Скордаля, която също е подходяща за пости. Опитвала съм я със среда сух хляб вместо с галета.
От постните сладкиши на прима виста ми излизат баница с халва, тиквеник, ябълковия сладкиш с настъргани ябълки и суха смеска от грис и брашно (може да си има име но не го знам Simple Smile)
Пожелавам ви весели празници!

# 526
  • Мнения: 2 545
Моите коледни сладки са вече готови! Peace
Как са на вкус още не знам, но доста пръсти пооблизах покрай тях - от тестото и от глазурите, така че със строгото спазване на поста приключих вече  Laughing
Всички бяха много доволни - повече от забавлението покрай направата им, а вдруги ден ще видим и какъв ще е резултата от хапването им. Глазурата стана много шарена и вкусна... боядисвах със сокчетата Степ, защото боя за сладкиши така не открих, дори и в Кауфланд. Другата глазура беше с тъмен шоколад, кокосови стърготини и шоколадови пръчици. Не е нужно да казвам, че децата бяха най-щастливи! Hug
Тиквеникът ми за утре вечер е вече готов.
А за Коледа съм замислила Тирамису! По ето тази рецепта - http://www.kulinarno-joana.com/2009/02/tiramisu/
Избрах я заради това, че жълтъците преминават топлинна обработка - така ще съм спокойна за децата. А и кафето ще е безкофеин - пак заради тях.

Весели празници! Надявам сме пак тук и след празника - поне за рекапитулация на постигнатите резултати! hahaha

# 527
  • Мнения: 343
Здравейте!   bouquet

Ето, че Коледа чука на вратата, а с нея си отиват и постите. Благодаря ви за страхотната подкрепа, както и за чудесните пожелания!  Hug

Днес направих три тави домашна баница за Коледа, утре питката със сода, празничната коледна пита и всичко останало...

Весела Коледа и от мен, много любов ви желая, празнично настроение и споделени щастливи мигове с любимите хора!   bouquet

# 528
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Привет и от мен!

Аз в последните дни повторих някои от рецептите, които изпробвах и ми харесаха през тези пости.

За първи път ми беше толкова приятно да постя, благодарение на вашите съвети и страхотни рецепти, а да си призная ми беше и много интересно заради разнообразието и идеите, които намирах в темата. Не съм и предполагала, че може да има толкова апетитни ястия без яйца, мляко и сирене! Освен чисто хранителните измерения на постите, се опитах да постигна повече вътрешна хармония, да се замислям повече за околните, да съм по-любезна и търпелива и се почувствах по-добре.

Периодът за съжаление не ми беше от най-позитивните - все някакви неприятни неща се заредуваха, но последните дни сякаш късметът ми се върна (днес дори получих един малък подарък от томбола Hug) и много се надявам да започне нов етап със случването на хубави неща. 

Искам да ви пожелая приятно посрещане на празниците, много здраве и сбъднати пожелания!   bouquet

# 529
  • Мнения: 107
Весело бъднуване на всички! Пожелавам топлина и уют в домовете ви! Раздавайте любовта си...

Вкъщи планът за Бъдни вечер е готов.

Сварих 1 кг. фасул. Не ми се смейте. Оставете това на мен  Joy Joy Joy Не успях да преценя колко ще ми трябва, защото правя една разядка от боб, ще пълня чушки с фасул и милото си пожела фасулена салата с лютеница, праз, маслинки и кисели крастивици. Мнооооооого боб  Embarassed Embarassed Embarassed

Ще напълня и чушки с царевица. Чушките с боб и с царевица ги правя само на Бъдни вечер, а толкова са ми вкусни... и гледам никога да не ги пропусна!!!  Hug


Свекърва ми е навила сърмите още вчера и днес само ще ги свари. От нея е и питката.

Прясната салатка ще е марули, с каквото си му е там реда - лук, репички, краставички.

Ядки, плодове...

За това се сещам. А после ще видим  Grinning

# 530
  • Мнения: 1 726
Благодаря за съветите, ето какво сътворих освен лозовите сармички и тиквеника: гъби пълнени със смес от лук, орехи, сладко от дюли, магданоз и черно пиперче; купих от "Метро" гриловани замразени зеленчуци ( тиквички, патладжан, червени чушки, картофи), добавих броколи и запекох във фурната; за тях направих сос от печен лук, печен чесън, орехи, ябълка, копър, магданоз, галета, олио, лимонов сок и една идейка мед. Тиквеника го разнообразих, като към стандартните съставки добавих сладко от дюли, стафиди и овесени ядки. Весели празници!

# 531
  • На острова
  • Мнения: 1 273
Честита Коледа на всички! Желая ви много здраве, много радост, много хармония в отношенията с обичаните от вас хора, много спокойствие и много любов. С две думи, само хубави неща и то по много!

Последен кратък отчет да дам: питката ми стана много хубава, паричката в таткото отиде, чушки с гъби, ориз и малко маслинки, боб, сърми и баклава. От вчера се заприготвях с тия сърми и те на нищо не станаха. Листата не се свариха, абе пълен провал. Мъжът ми взе купешки в последния момент, колкото да не сме без сърми.

Говорихме си на вечеря, колко бързо мина времето и как мъжът ми не е усетил постите. Но това се дължало на разнообразната кухня, която съм предлагала  Blush. Много съм горда с него, защото му беше за пръв път и малко се съмнявах, дали няма да се провали.

Чакам с нетърпение сутринта, малкият да се събуди и да отваря подаръците  Heart Eyes. Че миналата година беше бебе и не разбираше, та това му е първата смислена Коледа.

И не на последно място - Благодаря ви за хубавата компания! Хубаво изкарване на Нова Година и вярвайте в чудеса!

# 532
  • Мнения: 2 545
Честито Рождество Христово!
Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение!
Музикален поздрав за всички:

# 533
  • София
  • Мнения: 565
Честито Рождество Христово! Мир, любов, здраве и щастие за всички!

Честито Свето Причастие!


MiaGia, при нас пък стана обратното. Бях решила да купим сърмите, за да спестя малко време, но нещо хич не ми харесаха и взех, че направих едни. Браво на мъжа ти!
 Днес за обяд имахме печена кокошка с пълнеж от дреболийки, ориз и бекон, отстрани кисело зеле и всичкото това в гювеч. Чаках с такова нетърпение да я опитам, хапнах, а то не ми се услажда. Отвикнала съм от месото и не ми е вкусно. В хладилника ме чакат набор сиренца, но ще я карам по- полека, за да не съжалявам после.
 Снощи Бъдни вечер мина без обичайното настроение, защото и двете ми деца вдигнаха температура и ми беше доста притеснено. Слава Богу, днес са по- добре.
simpatikonia, благодаря за поздрава!

# 534
  • Мнения: 2 545
Май днес е време да продължим кулинарната тема със сполучливи комбинации за захранване след продължителния пост hahaha
Мога само да ви споделя, че в нашето семейство от много време е в сила традицията за втория ден на големите християнски празници да се готви спаначена супа. Тя е леко ястие и става за разтоварване след кулинарния маратон през първия ден.
Не знам как е при вас, но моят спанак вече се размразява... Joy

# 535
  • София
  • Мнения: 478
Честито Рождество Христово!

И на мен ми е много приятно в тази тема. Нямам търпение да дойде време за следващата Hug

Месните заговезни са на 19-ти февруари, а Сирните заговезни на 26 - ти. Нали всички сме на линия Flutter

Относно семейните традиции, аз си падам леко "консерва" и гледам да не ги променям много, та за това няма да изненадам никой с менюто ни за Бъдни вечер Laughing Единствената разлика от миналата година е в покривката Joy Последните две години сервирах на червена битова, даже пак я бях изкарала, но си казах, че ще е хубаво да има малка промяна Joy А, и тиквеника, тази година не е баница, а баклава  Laughing



Освен споменатия тиквеник, имаше зелеви сарми със стафиди, сухи чушки с боб, боб в гърне, баница с праз, ошав и питка. За втори път я правя по тази рецепта и съм много доволна Grinning



Весели празници и до скоро  bouquet

# 536
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Аз такава по никое време..., но месец може би не бях влизала, та сега да ви поздравя!

Честито Рождество Христово!  Hug
Честита Нова Година !  Пожелавам здраве и сили , положителни емоции и само хубави и радостни моменти !  Wink

До нови срещи Февруари с бодър дух и здраво тяло и много вяра Simple Smile
 Hug

# 537
  • Варна
  • Мнения: 132
Здравейте, някой приготвял ли е нещо с червена киноа? Пробвах веднъж със зеленчуци и ми се струва по вкусна и наситена от традиционната.

Общи условия

Активация на акаунт