Коледни пости 2011

  • 38 579
  • 537
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 746
Здравейте, ето това е календара на постите по седмици.
За тези които нямат опит да уточня : в седмиците в които е разрешена рибата, тя не се яде в дните сряда и петък.
15 - 22 ноември   само растителна храна с олио
23 - 29 ноември   позволява се риба
30 ноември - 6 декември   позволява се риба
7 декември - 13 декември   позволява се риба
14 декември - 19 декември   позволява се риба
20 декември - 24 декември   само растителна храна с олио
25 декември   Блажи се

Освен риба може да се яде също всички морски дарове/хайвер, скариди, октопод, и т.н., също са разрешени охлювите стига да не са панирани с яйце.
В сряда и петък през целия период не се яде олио и  пие алкохол.
Това е по правило, но много хора не го спазват и си готвят с олио през цялото време и пият.
Аз лично спазвам  постите през цялата година  от 1995 година.  За начинаещите, ако в началото хапнете нещо от забранените храни не се притеснявайте чак толкова. С времето се свиква. Важно е когато ходите в ресторант да уведомите сервитьора че сте на пости за да не ви сервират задушените зеленчуци с масло. И не на последно място желателно е  и причестяването в църквата. Поста не е диета за отслабване, а начин за пречистване на тялото и душата. Не  е необходимо да сте вярващи фанатици.
Аз лично винаги първите и последните три дни от постите карам само на плодове.
Успех на всички.

аз нещо не разбирам при все, че смятам да съм наясно, но в този календар и вашия пост има противоречия - никъде не виждам указани дни без олио в календара, както и в написаните горе по седмици дати, по-долу споменавате, че това са сряда и петък?
моля за доуточнение от всеки, който прецени, благодаря

# 91
  • Popovo
  • Мнения: 219
Be Light Коледните пости не са толкова строги както Великденските. До колкото аз знам се позволява олио през всичките дни от поста.Както в допълнение се позволява риба да се консумира, с изключение на сряда и петък - тогава се консумира само плодове и зеленчуци, като може и олио.
Поне това знам аз и така си го обяснявам този календар.Но да се включат тези който са по запознати.

# 92
  • Мнения: 1 746
Be Light Коледните пости не са толкова строги както Великденските. До колкото аз знам се позволява олио през всичките дни от поста.Както в допълнение се позволява риба да се консумира, с изключение на сряда и петък - тогава се консумира само плодове и зеленчуци, като може и олио.
Поне това знам аз и така си го обяснявам този календар.Но да се включат тези който са по запознати.

Благодаря ти, върнах се назад и разбирам, че съм на прав път - ще се водя по календара, там няма дни без олио. Лек пост ти желая!  bouquet

# 93
  • София
  • Мнения: 1 456
 Тази вечер вечеряхме спагети с доматен сос с маслини и гъби, а също и тофу, което не ми е любимо. За десерт на мъжа ми фурми.  Утрешното хапване мисля да е леща и салата от цвекло.

# 94
  • Мнения: 324
zhabche, честит рожден ден!   bouquet


При нас беше реализирана салатата от зеле, моркови и червено цвекло.
И докато се чудех да варя ли леща или да готвя нещо друго, в крайна сметка сготвих ориз с леща. Досега не бях опитвала такова нещо, много вкусно се оказа.

# 95
  • Мнения: 2 545
Добър вечер на всички!
 
Измина още едни хубав постен ден. Simple Smile И аз много обичам този период от годината и постите изобщо. Има наистина нещо мистично в тях и всеки път се убеждавам в това. Истината е, че когато човек доброволно и от сърце се лиши от нещо, винаги бива възнаграден по необичаен начин. Най-често това се изразява в чувството на удовлетвореност,  на хармония, на пълнота. Изобщо хубаво нещо е човек да се чувства леко гладен - в ежедневието често забравяме това приятно усещане. Да не говорим, че поста постоянно ни напомня, че наближава голям и важен празник, и по този начин го изживяваме и предвкусваме много преди той наистина да е настъпил. Твърдо съм убедена, че никой не може да изживее истински Бъдни вечер, ако не е преминал преди това през Рождественския пост.

 А това, че е ни е трудно да бъдем добри  - това важи за всички. Ако през останалото време не обръщаме внимание на мислите и постъпките си, то сега по-често се самонаблюдаваме и самокритикуваме. Нищо чудно, че не сме много доволни от себе си.  Както се казва - по добре грешник със смирение, отколкото праведник с гордост. Самодоволството определено не е християнска добродетел.
 
И пак към рецептите.   chef Много често споменавате лещата. Бихте ли споделили някои нетрадиционни рецепти за приготвянето й. Моята от край време си е една и съща, та ми се иска да експериментирам с разни подправки и добавки. Смятам да я включа в менюто си тези дни, та се надявам да науча от вас някоя изпитана кулинарна хитринка, която да я направи по-вкусна и интересна. Ще се радвам да науча нещо ново. Hug

# 96
  • София
  • Мнения: 7 881
Ето го и моят борш:


Нямам специална рецепта. Всичко е импровизация. Този например е с праз лук, зеле, картофи, домати, ориз, червени чушки, грах и ябълка. По принцип у нас това ястие се готви именно през коледните пости, първо защото ние сме го приели за зимно (при това моята съпруга твърди, че е много подходящо за изстинали хора, ама не знам защо) и второ защото сега има още зеленчуци, а ние го предпочитаме с пресни зеленчуци (не, че не съм готвил такъв и с консервирани).

Между другото в моя борш, понякога гостуват нахута, ядливите кестени, леща, червено цвекло, пъщърнак, абе това което ми попадне пред очите.

Апропо измислихте ли вече какво ще ни е тематичното ястие за следващата седмица ?

# 97
  • Мнения: 2 545
Предвид въпроса ми за лещата, съгласни ли сте на този вариант? newsm78

# 98
  • Мнения: 5 228
А какво е това тематично ястие?

# 99
  • Мнения: 2 545
Съвсем нова съм в тази тема, но доколкото разбрах, това е ястие, което се обсъжда като тема - т.е. всеки предлага различни свои рецепти и разновидности на приготвяне. Затова предложих лещата като тематично ястие за следващата седмица. Ако сте съгласни, разбира се. Hug

# 100
  • Мнения: 5 228
Аз така си помислих, но все пак да попитам.  Simple Smile Simpatikonia, много ми хареса предишния ти постинг, и аз точно така чувствам нещата.

# 101
  • Мнения: 301
simpatikonia, и аз се присъединявам: много хубаво написано, благодаря ти Simple Smile

# 102
  • Мнения: 107
Лещичка, а?!? Освен по нормалния начин, чат - пат я пробвам и в други варианти. Задължително ми върви с кимион...

Първия е -  Крем супа от леща
Продукти: 2 ч.ч.  леща, 1 глава кромид, 4 скилидки чесън, 1 домат, 1 ч.л. смлян кимион, черен пипер, сол, олио, 1 лимон, кротони
Начин на приготвяне: Почистената и измита леща, лукът, доматът и чесънът се пускат в 2-3 литра вряща вода. След като омекнат всички продукти, се пасират. Добавят се подправките и олиото. Супата се сервира с кротони и резенчета лимон.

Втория е - Пюре от червена леща
Продукти - 500 гр.  леща, 100 мл. зехтин/олио, 1 ч.л. риган, 1 ч.л. чесън на прах,3 ч.л дижонска горчица, сокът от Ѕ лимон, сол на вкус

Приготвяне: Лещата се измива със студена вода и се сварява. Отцежда от водата и се поставя в подходящ дълбок съд. Прибавят се зехтинът, подправките, горчицата, сокът от лимон, солта и всичко хубаво се пасира. Може да се сервира самостоятелно или върху филийка черен хляб или сухар. Друг начин за сервиране е  върху колелца домат и да се полее с малко зехтин.     

# 103
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
ЕЕЕ, чакайте де, тя още не е дошла следващата седмица  Stop

Аз имам питане- накиснах нахут. Какво да го правя после- единственото, което се сещам е хумус или  фалафел.
Никога не съм го приготвяла по друг начин.

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Може да го сготвиш с кисело зеле на манджа. Става много вкусно.

Общи условия

Активация на акаунт