Коледни пости 2011

  • 38 602
  • 537
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 565
Не обичам маргарини, а съм на път да приключа една опаковка обикновен и да започна втора. Поне името да ми навява за нещо здравословно.  Hug


Мишанка, аз използвам предимно този маргарин, на който пише, че е здравословен и няма хидрогенирани мазнини. Колко е вярно, не знам, но се доверявам засега. Но този не е постен, има един в зелена опаковка, той става. Виждала съм го в Билла и Хит.

http://artexfoods.com/view_item.php?id=23

Бразилка,  Hug

Дядо хаджия, много апетитна погача!


За утре сме купили пъстърва, но още умувам как да я сготвя. Чакам идеи.  Flutter

# 376
  • Мнения: 355
Лелеее, каква страхотна питка! Направо ми иде да си чупна от екрана.
Аз след дълго ровене си намерих твоята рецепта. Не били крекери - Крутонски хляб го наричаш, а най- за уважение са брускетите от него. Рових, рових по темите, а то из моите записки се спотайва.
Fio, пий повечко водичка и давай на младежа, когато си поисква - той ще ти регулира кърмата, ама по-бавничко се напасват нещата - имай търпение.
Отивам да си търся рецепта за риба.
Наде,  Hug, благодаря!

# 377
  • София
  • Мнения: 7 882
Лелеее, каква страхотна питка! Направо ми иде да си чупна от екрана.
Аз след дълго ровене си намерих твоята рецепта. Не били крекери - Крутонски хляб го наричаш, а най- за уважение са брускетите от него. Рових, рових по темите, а то из моите записки се спотайва.
...

Ми то проблема е, че аз нито Крутонски хляб съм правил, ни крекери. Най обикновен пълнозърнест хляб е това, ако визираш ония дето съм го дал в Богородичните пости. У нас като го направя, правя по два. Единия го оставяме нали хубаво да изстине, после имаме тука една машинка за рязане и с нея го решем на тънки филии и ги оставяме и те да изсъхнат малко. След това внучката взима от нейните формички и почва да изрязва разни фигурки, които баба и маже с олио и ръси с най различни подправки и айде у фурната. Затова съм писал че правим брускети с него.

Хайде и една загадка сега - а какво правим с остатъците от изрязаните форми ?

# 378
  • Мнения: 343
Утре ще правя пъстърва, ето една рецепта от мен.

Рибата се почиства, подсушава и се наръсва със сол и черен пипер. Запържва се малко лук със ситно нарязан чесън, прибавят се доматите и се вари до готовност. Овкусява се със сол и джоджен по желание. С получената смес се пълнят пъстървите, слагат се в тавичка, заливат се с лимонов сок и се пекат двайсетина минути във фурната, покрити с фолио. После фолиото се маха и се оставят още малко да се запекат. Поръсват се с копър, украсяват се с резенчета лимон и ястието се сервира. За гарнитура правя пикантни картофки или картофено пюре.

# 379
  • Мнения: 355
Имам идея! Оставяте ги на мишките... newsm53
Има една нова поредица за деца - дядо Петсън и неговото коте Финдъс. Когато правят коледни сладки, Петсън разточва тестото, а Финдъс го реже с формички. Каквото е излишно го излапва.
Като се замисля, май твоята внучка е твоя Финдъс.  Heart Eyes

# 380
  • София
  • Мнения: 1 456
 О, дядо хаджия, благодаря ви, чета ви с невероятно удоволствие   bouquet
 П.П. правите с трохите баница или пък оставяте внучката си да твори   Wink

# 381
  • София
  • Мнения: 478
Аз пак се включвам по нощите Crazy Никола още не иска да заспи, явно се вълнува за утре Laughing Ама буден, заспал, рано го водя в църквата за причастие и това е  Crossing Arms Мислех да правя постни сладки и соленки във формата на рибка, за да почерпим, и формичка чак си купих, ама днес времето литна, та купих готови Laughing Соленките са много сполучливи, ще я разуча аз тази рецепта Mr. Green Да ви споделя, че стават много хубави и бързи соленки с лидълското бутерстесто. То не е като Белла и сие, ами се разточва и е много по - хубаво. Разточвам, изрязвам формички отгоре мажа със зехтин и ръся със семена, сухи подправки, морска сол или разбърквам червен пипер във зехтина. Това на Бела много се надига и е доста по - сухо. 

Мишанка, Купувам зехтиновия маргарин от ХИТ от био щанда в хладилната част, защото маргаринът освен веган се води и био Joy Абе не знам колко е био, ама за време на пости е идеален, особено за коледни сладки Laughing Утре ще го щракна. Иначе в Билла и Пикадили също съм виждала някакви, май на Минерва, пак зехтинови. Ползвала съм и разни гръцки. Този, който е показала Надето не го бях виждала Grinning Наде, благодаря ти за информацията, много полезно инфо Hug

дядо хаджия, каква е тази невероятна питка  Heart Eyes

fio, и аз да се присъединя към препоръките на Мишанка за често кърмене, повече вода и много търпение. От храните мога да препоръчам варено жито с орехи. Упсех Hug

За утре и у нас няма да има шаран, защото няма кой да го направи. У нас го правим дружно, защото няма друг ентусиаст освен баща ми, който да обели и нареже 3 кг лук, мъжът ми го чисти и пълни по негова система - откъм главата, за да побира повече плънка, а аз припкам отстрани и отговарям за орехите Joy Накрая всички ядем предимно плънката. Много вкусно става Crazy

За утре съм предвидила пъстърва и сьомга. Първата ще е на филета, пълнена и запечатана в тесто с форма за риба. Сьомгата я умувам дали да е в пакетчета или в тавичка общо под фолио или с нея нещо в тесто. Гарнитурите почти ги измислих, но да дойде утре.

Докато пишех и люлях детето с крак в шезлонга и взе, че заспа #Crazy

Хайде до после Joy


# 382
  • Мнения: 107
Бразилка, днес у вас ще има празник!!! Само радост да ви носи малкия Никола...   bouquet

# 383
  • Мнения: 343
Да ти е жив и здрав именникът, brazilka  bouquet

Станах рано днес да търся подходящ десерт за празничния обяд...

# 384
  • Мнения: 324
Бразилка, честит именник. Да си носи името със здраве!   bouquet

Мишанка, Бразилка, благодаря ви за съветите  Hug  И течности пия, и жито с орехи хапвам, малкия суче, когато поиска и вече имаме напредък. Бях купила за всеки случай 1 кутия АМ, но съм голям инат и засега не съм дала още, само на кърма сме.


При нас снощи – салатка зеле, копривена супичка и картофи на фурна.

За днес не е измислено още – риба не обичам, но ще приготвим някаква за останалото население вкъщи, а аз ще мисля нещо друго за мен  Rolling Eyes

# 385
  • Мнения: X
brazilka ,
Честит ти именик!Да ти е жив и здрав, и много вкусотии да приготвиш днес за негово здраве!    Simple Smile

У нас тези дни:
Супа от нахут и моркови
Нещо като суфле от червена леща и булгур
Печен карфиол на фурна
Хумус с авокадо
Днес ще има филе от треска и най-вероятно картофена салата с кисели краставички
А за утре съм замислила един руски пирог от картофи и зеле...

# 386
  • Мнения: 355
Здравейте, Честит Празник на всички!
Желая много здраве и благоденствие на именниците и всички покрай тях!  Hug
Бразилка, да ти е жив и здрав малкия Никола  Heart Eyes  и много щастливо детство да има!
Ще взема да ги преслушам тези маргарини, че посягам с резерва към кутийката в хладилника.  Laughing

Снощи пак се зачетох в бай Данчо - има една интересна салата с пушена риба (аз си представям топлопушена скумрия), картофи, червен лук, зехтин, лимон, копър и магданоз.

Другата рецепта, която ми хареса е за мерлуза - почистена и нарязана за пържене. Осолена и намазана с черен пипер, оваляна в царевично башно. Запържва се до хрупкава коричка.
Картофи се обелват и се нарязват и се сваряват в слабо подсолена вода. Водата се запазва. В маргарин се заържва галета и като стане златиста се гаси с лимонов сок и малко от картофения бульон. Поръсва се с копър. Отделно се стопява маргарин и с него се заливат картофите, а после се поръсват с копър и магданоз. Поднася се рибата с гарнитура от картофи, а сосът се сервира в сосиера.

# 387
  • Мнения: 784
Здравейте,
Ще взема да се запиша и аз в темата, макар че доста ме разяждате за постно време ...
Лек и спасителен пост на всички!

# 388
  • София
  • Мнения: 1 456
 Ето една рецепта, която е на особена почит у дома. Сега я направих със соева майонеза.
Рецептата- 1 кут. майонеза Краси, 5 бр. кисели краставички, 1 малка кутийка царевица Бондюел, 6 бр. ролца от раци, 1/2 зелена и не сладка ябълка/ понякога я пропускам/ ,подправките са по желание- сух чесън/ аз не слагам/, черен пипер и сол.

# 389
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Снощи правих вита баница с булгур, гъби, домати, маслини и подправки. Отгоре сипах едно кенче сода. Много се хареса... И мисля, чв студена ще е супер, но се съмнявам, че ще е останало нещо като се прибера.
Правих и гуакамоле.
За довечера не знам, мъжът ми сутринта в ранните часове замина за риба. Мен ми се яде сьомга, като че ли..

Честито на всички, които празнуват имен ден днес!

Общи условия

Активация на акаунт