Коледни пости 2011

  • 38 594
  • 537
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 2 545
Аз пък не знаех, че може и да се готви с него.  Rolling Eyes
За готвене аз ползвам само олио.



# 436
  • Мнения: 343
Сърдечно ви благодаря, *Бенджи* и Шанта   bouquet
Вкъщи ползваме предимно зехтин, но наистина има специфична миризма.
Какво е мнението ви за соевото мляко? Да си призная, не съм ползвала. Гледам да изкарам постите без никакви заместители, но тъй като пия само нес кафе, без мляко или сметана е отвратително на вкус. Мисля все пак да опитам със соево мляко, макар и късничко.  Simple Smile

# 437
  • Мнения: 301
Аз пък не знаех, че може и да се готви с него.  Rolling Eyes
За готвене аз ползвам само олио.

Може, може  Wink
Точно за високи температури е нужно олио с висока точка на горене (тогава започва да пуши). Само не знам дали не би било жалко да се похаби за някакво голямо пържене, но аз поне друга алтернатива за мен не виждам (заради неутралния вкус).

# 438
  • Мнения: 1 418
BiankaD, много апетитно изглеждат мъфините. Simple Smile Простете невежеството ми, какво е това олио от гроздови семена?  Embarassed И знаете ли евентуално къде в Пловдив може да се купи?
Предварително благодаря   bouquet

Днес направих зелник с домашни кори и шарен боб в гърне. Започват да ми се изчерпват идеите, но пък и краят на постите се вижда...  Simple Smile

в Била и Кауфланд има олио от гроздови семена.

Аз в момента пека пипер, пълнен със соева кайма и просо, вместо ориз-по същия начин като с месо се процедира,аз съм вегетарианец-не постя, но не ям изобщо месо.

Содената питка-като  содена питка,но без кисело мляко, слагам малко зехтин в тестото, содата угасям в малко оцет и замесвам с розмарин и отгоре посатвям маслинките.Намазвам тавата със зехтин.Всъщност ето рецептата, ако това е рецепта Wink

300 мл вода
1 ч.л. сода бикарбонат
1 с.л оцет
1 ч.л. сол
2-3 с.л. розмарин
шепа мадлини без костилки
евентуално сушени домати,накиснати в зехтин
няколко листчета градински чай
 и като в онази приказка -брашното, колкото поеме- да се получи тесто-меко и удобно за месене-
3-4 с.л зехтин

отделно за тавата- 3-4 лъжици олио или зехтин.

Омесва се тестото, накрая се добавя розмарина.Разстила се в тавата с ръце  и с пръсти се натискат маслинките отгоре.

# 439
  • Мнения: 104
Днес имах постещи гости и за мое учудване се получи изключително приятно и хубаво. Е, все пак уцелих деня, в който е разрешена риба. Но за десерт направих тарт-а с дюли и ябълки, който беше публикуван наскоро тук и стана страхотен! Зачетох се и видях и други хубави рецепти в темата.
Не мога да се похваля с голям ентусиазъм да постя, но със сигурност ще си взема хубави идеи за храна оттук. Благодаря!   bouquet

# 440
  • Мнения: 337
Chanel*, аз го пия от самото начало на постите. Е кафето не е като с прясно мляко , но със соево е по- добре отколкото чисто нес . Първите 2-4 чаши може да са ти със странен вкус , но после  Whistling . Дано ти хареса !

# 441
  • Мнения: 2 545
Аз пък се интересувам от кокосовото мляко.
Преди няколко дни видях в Кауфланд кокосово мляко, че дори и кокосова сметана. Никога не съм опитвала, пък и сега се поколебах да си купя. Прочетох няколко рецепти, в които то присъства. Бихте ли ми препоръчали някоя особено зашеметяваща рецепта с негово участие.
Може пък да реша да го пробвам. newsm78

# 442
  • Мнения: 343
Chanel*, аз го пия от самото начало на постите. Е кафето не е като с прясно мляко , но със соево е по- добре отколкото чисто нес . Първите 2-4 чаши може да са ти със странен вкус , но после  Whistling . Дано ти хареса !

martinelaa, благодаря за отговора   bouquet Аз си купих соево мляко, не е кой знае какво, но кафето е за предпочитане с него. Simple Smile

simpatikonia, и аз срещнах кокосовото мляко в някои рецепти, дано някой се включи с мнение. Simple Smile

Да не е офф топик, ето менюто ми днес - мекици от хлебно тесто за закуска, за обяд грах с картофи и за вечеря ще направя набързо китайски микс със соев сос.   chef

# 443
  • Мнения: 2 545
Eхе, Chanel*, това се казва разнообразно хранене. Laughing
А аз в петък вечер бях толкова прегладняла и закопняла за нещо тестено, че си направих една много бърза и мързелива "фокача".  Нямах време да меся, затова използвах готово тесто и го опекох поръсено с малко олио и шарена сол. Да не ви описвам какво благоухание се разнесе у дома... Е, от това по-постна и по-бърза рецепта не можах да измисля. После си го хапнах сладко-сладко с малко паста от авокадо. 
И се сещам за една сентенция, която си позволявам да поразширя малко: "Когато става дума за пресен хляб и шоколад - съпротивата е излишна" Joy

# 444
  • Мнения: 343
simpatikonia, ще опитам рецептата ти, благодаря.   bouquet
Това готово тесто го ползвам и аз като универсално по време на постите, даже бях направила импровизирани бухтички с него. Изпържих топчета тесто, в които сложих малко сладко от боровинки и после ги овалях обилно в пудра захар.  Grinning
За днес още не съм измислила какво да сготвя, ще прегледам пак линковете в началото на темата.  Simple Smile

# 445
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Нещо ми изчезна ищаха за готвене тези дни  Grinning

Снощи правих картофени кюфтета, но може би трябваше още малко царевично брашно да им сложа, знам ли. На килограм варени картофи, сложих 2 с.л. брашно. Кимион, чубрица. После в галета. Малко ми се "разляха" в тавата, но пък бяха вкусни.
Правих за гарнитура и "пургури", булгур с фиде. Ето рецептата:
http://www.1001recepti.com/recipe/?recipe_id=36-purguri-bulgur-s … ide#axzz1gIrYQwCg

Уикенда успях да направя и шоколадовите топчета с овесени ядки. Довечера, ако не ме домързи, пак ще направя арменските сладки, те са в листа с добрите попадения.

И при мен палачинките, както и да ги правя, не се получават. Едните бяха прекалено жилави, другите прекалено твърди. Повече няма да правя опити за палачинки без яйца  Grinning

И аз имам една консерва кокосово мляко и се чудя как да я оползотворя. Или сутляш, или някакъв тай-ориз.

Относно кафето сутрин: чааак сега почнах да го възприемам без мляко, но като цяло си е жива мъка. Пия нес-кафе, то ми горчи. Тук така и не намерих постна суха сметана, чакам си я в един колет от БГ, но докато дойде, то постите ще свършат май.

Добра идея ми дадохте с това олио от гроздови семки, ще си го закупя.

Хубава седмица на всички  Hug

# 446
  • София
  • Мнения: 1 456
 Палачинките с кокосово мляко стават супер. Правих гъбена супа и добавих накрая кокосовото мляко, получи се много интересен леко сладникав вкус  Peace
 Днес ще хапваме гуакамоле и ризото със зеленчуци. Вчерашното меню беше пица с риба тон.

# 447
  • Мнения: 343
MiaGia, благодаря, че ме подсети за картофените кюфтета, вече ги приготвям. Simple Smile

Имам няколко килограма тиквички, имате ли някоя интересна и изпробвана рецепта? Освен пържени и в доматен сос?  Simple Smile Например пълнени тиквички със зеленчуци? Аз съм правила, но с кайма.  Sad Предварително благодаря.   bouquet

# 448
  • София
  • Мнения: 864
правих фалафели и станаха супер. хапвахме напоследък и картифани манджичка, грах, леща, ориз със спънак и ориз с тиквички. Всичко много вкусно, но така е като ми го е приготвила мама.

Възхищавам ви се как приготвяте разнообразни неща и кога ви остава време. Аз се прибирам скапана от работа, а и като се прибере малката от градина гледам и с нея да се занимавам и да си поговориме малко....

# 449
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Chanel* , пробвай тиквичките пълнени с булгур (досадна ставам с този булгур вече  Mr. Green)

Пак си правиш същата плънка, но заместваш каймата. При нас се получи супер. Аз си бланширам издълбаните тиквички за 2-3 минути във вряща вода. Аз правих нещо средно между тези две рецепти:
http://hihonas.blogspot.com/2009/04/blog-post_26.html
http://bonapeti.novatv.bg/collection/?receipt=5816

Всъщност може да ги напълниш с ориз, гъби и каквото друго се сетиш  Peace

Общи условия

Активация на акаунт