Агресията в детските книжки

  • 12 436
  • 300
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 3 736
Сложи, Лоана, сложи.  hahaha Предчувствам, че до една-две страници предметът на обсъждания там ще стане същия като тук. А за супата те разбрах правилно от първия път, усещам аз какво си искала да кажеш.  Mr. Green

Ранча Мария Пън, действа се в правилната посока - виж афроамериканския Орфей, афроамериканската Офелия в една от екранизациите на "Хамлет", киното е в авангарда на смелите поборници за храбър нов свят. Азиатците обаче са кът.  Thinking

Гея, хвърляй дипломата. Както казах, на някои теми имам безкрайно търпение. Е, почти безкрайно.  Laughing

Да си напишем нова литература, дето да ни е удобна към днешна дата.

Да, ама пак няма да е удобна за всички, нали се сещаш.

# 256
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Да, ама пак няма да е удобна за всички, нали се сещаш.

Две хубав няма.

# 257
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 674
Да де, ма тя литературата все пак е била и е отражение на действителността, ми дай да пренапишем и историята в такъв случай - нямало е робство, нямало е сегрегация, нямало е войни, никой не се бие, не се трепе... Егати света сме имали, пък ние да не знаем.... ooooh!
Пуц, мисля да ида да си набия професора по детска психология Crossing Arms Що ме е лъгал така гнусно, гада му с гад Confused

# 258
  • София
  • Мнения: 6 219
Да си напишем нова литература, дето да ни е удобна към днешна дата.

реално точно това се случва и така през годините легендите, митовете се променят и се превръщат в народно творчество, намира ги някой, обработва ги, пренаписва ги (пример Братя Грим, които са си фолклористи) и така следващите...

Струва ми се, че предходните пренаписвачи, обаче, като не са били толкоз учЕни са го правили доста по - добре от сегашните!!!

# 259
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Да си напишем нова литература, дето да ни е удобна към днешна дата.
реално точно това се случва и така през годините легендите, митовете се променят и се превръщат в народно творчество, намира ги някой, обработва ги, пренаписва ги (пример Братя Грим, които са си фолклористи) и така следващите...

Някой трябва да върши и тази работа, за да не бъде загубено нищо по пътя.
Т'ва, че сегашните драскачи са некадърни, е съвсем отделна тема.

# 260
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 674
Да си напишем нова литература, дето да ни е удобна към днешна дата.
реално точно това се случва и така през годините легендите, митовете се променят и се превръщат в народно творчество, намира ги някой, обработва ги, пренаписва ги (пример Братя Грим, които са си фолклористи) и така следващите...

Някой трябва да върши и тази работа, за да не бъде загубено нищо по пътя.
Т'ва, че сегашните драскачи са некадърни, е съвсем отделна тема.

Не бе, те са политически коректни, не некадърни Mr. Green

# 261
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Ох, простете невежеството ми, не хванах разликата.  ooooh!

# 262
  • София
  • Мнения: 6 219
политически коректно е новата дума за некадърност... ма да ви кажа има го тоя момент... и в моята работа даже!

# 263
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Събрали се те другарски,
разположили се царски
в ръкавичката на друма
и отворили си дума.
..

Скоро дядо от Златица
се завърна да си потърси
свойта топла ръкавица.
Зер, ако я не намери,
баба с кремък ще го дере...

И вървейки, и кашлейки,
насред пътя той се спира
и душата му примира,
сърце му се разтреперва -
гледа, гледа и не верва:
ръкавичката му шава,
миша глава се подава
и опашка от лисица,
и парченце от ушенце,
едно късче кожух мечи,
светят остри зъби нечии...
-Какво мислиш бе човече! -
дядо сам на себе рече
и ръкави си възпрете,
и с тоягата удари,
и повтори, и потрети...

Вечерта дома го срещна
неговата баба стара:
дядо лов с колата кара
и засмян дори до уши,
той лулата важно пуши...


Предлагам да поддържаме огъня в тази тема Simple Smile Вижте сега, рекох да прочета още веднъж първия пост внимателно. Направиха ми впечатление други неща, подчертах ги и ги предлагам на вашето внимание. Как е възможно да е пропуснат образа на бабата? Тя, милата, за едната загубена ръкавичка, ще попилее дядото. А пък той, а пък тоооой, важно пуши, моля ви се. Внезапно ми напомни сцената от "Денят на независимостта", в която Уил Смит вади пурата от джоба си, след е изпрал яко кроше на извънземното в пустинята. Самодоволен до наглост. Само дето във филма той е от ... добрите. Или е по-правилно да се каже от "с желателно поведение"?

# 264
  • Мнения: 3 736
Да, ама братя Грим не са адаптирали приказките с цел някой да не вземе да се засегне или пък за да предпазват децата от излишна агресия.

Ей на - домашно насилие! От друга страна - феминизъм, което е нещо добро по презумпция, нали не бъркам? Не е лесно.  Отивам да потърся един цитат от "Дядо Прас", особено подходящ за тук.

# 265
  • София
  • Мнения: 6 219
Да, ама братя Грим не са адаптирали приказките с цел някой да не вземе да се засегне или пък за да предпазват децата от излишна агресия.

Именно, именно...

# 266
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Ех, признавам, уважаема, признавам, не схванах идеята за феминизма. Сега ми е ясно, че имало защо "с кремък ще го дере" да се подмине при бягството от агресията в детските писания. Терзае ме въпросът, дали това е коректен феминизъм? Това не е ли сексизъм? Да приемем, че бабата е с различни права от дядото, е жалка дискриминация по полов признак!!! Аз съм възмутена. Кой с мен?

П.С. Само съм откровено затруднена да нацеля кой от двамата е полово дискриминиран  newsm78   

# 267
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Бабата. Щото дядото се надува.

# 268
  • Мнения: 3 736
Бре! Заформя се сериозен казус.  Thinking Лоана, имаш предвид, че дядото няма право да бъхти бабата, но тя има правото да бъхти него? Възможно е да става дума за обратна дискриминация, в объркване съм и аз.

Бабата. Щото дядото се надува.

Как ще се надува, човечецът ходи да си търси ръкавицата, за да не яде бой.  Mr. Green

Ето цитата:

"По-късно им прочете приказка. Децата много харесваха нейните версии.

— …и тогава Джек отсякъл бобеното стъбло, добавяйки убийство и екологична катастрофа към кражбата, съблазняването и навлизането в чужда собственост, които обвинения споменахме по-горе. Той обаче останал ненаказан и живял щастливо до края на дните си, без дори да го гризе съвестта заради злодеянията му. Поуката гласи — всичко ще ви бъде простено, ако сте герои, защото никой не би дръзнал да ви задава неудобни въпроси. А сега бързо по леглата!
"

# 269
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Бабата. Щото дядото се надува.

Как ще се надува, човечецът ходи да си търси ръкавицата, за да не яде бой.  Mr. Green

Объркана съм.

Общи условия

Активация на акаунт