Сбогом на акнето завинаги

  • 43 776
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 116
Аз съм доволна от ето това кремче

# 16
  • Мнения: 616
За съжаление отговора не е толкова прост. Да, БП е добра съставка, кото действа при някой, но за съжаление не при всички. АКне БП е с много високо съдържание и при много хора ще предизвика сериозни странични ефекти. Копирам нещо по-общо за акнето, коеот писах в друга тема и обобщава донякъде въпроса. Препоръчителните продукти не са писани за България, така че не знам кое се продава там, кое не и ли откъде може да се поръчат, но пак дава основни насоки са какво да се гледа:

Цитат
Пъпките ги надмогнах (не преборих 100%, защото както правилно сте отбелязали, има вътрешни причини) когато започнах да практикувам две неща:

1. Хидратация - в тийнейджърството си погрешно смятах, че мазна кожа няма нужда от овлажняване - груба грешка. Много често мазната кожа е изсушена на повърхността, особено ако се ползват тежки анти-акне мазила (проактив и на мен ми бяха много силни). Намерете си неомазняващ крем (гел), може и да не струва много пари - Cetaphyl e супер препоръчан от дерматолози и струва примерно 7 долара за огромна каца.

2. Ексфолииране. Поне веднъж-два пъти в седмицата. Трябва да се сваля горния пласт, от чиито мъртви клетки, заедно с бактерии и себум, се образува запушването на порите и съответните пъпки. Отново не е необходимо да се харчат много пари - Нютроджина, Дермалоджика, Клиник имат много добри продукти.

Това!!!

+


По отношение на диетата, млякото може да се отрази негативно на акнето заради хормоните в него. За сладко и тестени, донякъде - храните с висок гликемичен индекс са проблема по-точно. Ограничаването може да помогне, а може и да не се отрази. Желателно е да се приемат достатъчно вит. от Б групата и цинк. При всички случаи е желателно да се пробва промяна в диетата.

Причините за акнето могат да са различни, хубаво е да се тестват хормони, защото ако хормонален дисбаланс е виновника, то акнето може да е симптом на по-сериозен здравословен проблем като кисти на яйчниците например. Ако наистина хормоните са виновни, външното лекуване само е времеемко и доста трудно. Типични са цистичните пъпки - дълбоки, болезнени подутини които дълго време не избиват.

Проблема при борбата с акне е, че една съставка може да раbоти при една кожа и никак при друга. Честа грешка е безразборното ползване на продукти - почване на един с активка А, след 2-3 седмици без резултат почване на друг с активка Б...връщане на А, после В, пак Б, и така се скача без да може да се определи кое не работи със сигурност и кое да. Затова е важно да се разграничават активните съставки на различните продукти и да се ползват системно преди да се отхвърлят като неефективни. На всеки продукт трябва да се дават минимум 1 месец за да покаже действие, най-добре 3. И винаги е възможно да стане по-зле преди да стане по-добре.

Основни съставки в борбата с акне:

Салицилова к-на (БХА)- прониква в дълбочина в порите, особено подходяща в борбата с черните точки. Сравнително безобидна и с по-малко странични ефекти.
Прeпоръчвам - Neutrogena Acne Stress Control, 3-in-1 Hydrating Acne Treatment; Paula's Choice - 1%-2% beta hydroxy acid gel/lotion/liquid ; маска с аспирин - таблетка се стрива на прах, смесва се с капка вода, мед, масло, на кашичка, нанася се на проблемните зони за 15 мин. Накрая се разтърква и се измива, 1-2 пъти седмично.

Масло от чаено дърво - по естествен път регулира мастната секреция и е силен естествен антисептик. В чист вид  гори кожата, буквално. Разтваря се няколко капки в базово масло например за маска. Домашен тоник - 100мл розова вода + 2-3 капки, обтриване след измиване на лицето всяка вечер.

Антибиотици - както външно така и вътрешно (любимата схема на всеки бълг дерм над 50 - 3 месеца дози от сорта на 3х2 на ден). Често дава добри резултати за определен период от време, докато организма не свикне с него и престане да действа. При хормонално акне няма да даде резултат. Не дразни кожата, но знаете какви са другите странични ефекти. На ам. пазар предполагам само с  рецепта от док.

Бензол Пероксид - ефективна, но и много агресивна съставка, в големи концентрации или използвана неправилно буквално изгаря кожата. Това е една от основните съставки на активните продукти на ПроАктив, като освен това са пълни с алкохоли, ментол, уитч хейзъл, въобще  изключително силни и дразнещи съставки. НЕ разбирам как е възможно да е толкова популярен, изключително агресивен и зле формулиран продукт. Както и да е. Важно е да се ползва продукт с ниска концентрация поне в началото. Ефекта идва по-бавно но кожата не изгаря. Препоръчвам Neutrogena Clear Pore Cleanser/Mask; Acne.org Benzol Peroxyde treatment.

Гликолова к-на (АХА) - Работи в дълбочина, като освен дейстивето върху акнето изсветлява и намалява белезите също така, изглажда финни бръчици и подобрява текстурата на кожата. Работи и  при хормонално акне. Със свикване на кожата концентрациите трябва да се качват. Сравнително агресивна. Продукти - всички активни  на Alpha Hydrox!

Синтетични форми на вит. А - по-леките форми ретинол и ретинилалдехид, и тежката артирелия изотретиноини.Работят на клетъчно ниво. Действат при хормонално акне. Доста агресивни, но ако се ползват внимателно и по предписание, може да се избегне напълно дискомфорта. Модерни анти ейдж съставки са също, защото стимулират регенерацията на клетъчно ниво.
Препоръчвам Neutrogena Healthy Skin Anti-Wrinkle Cream, Night Formula (ретинол)
Avene Diakneal (ретинилалдехид +  гликолова к-на).
Ретин А(изотретиноин за външна употреба) - трябва рецепта от дерм. Може да се поръва онлайн на добра цена и без рецепта, но не го препоръчвам, лекарствен препарат е със странични ефекти с които всеки трябва да се запознае преди да вземе решение дали да ползва продукта. Много ефективен.
Акутан - таблетки за вътрешен прием, най-най-най последната стъпка в борбата с акне, предписвана само при тежки форми. ИЗвършва се под лекарски контрол с редовни чернодробни тестове, защото действието му се описва като 'химиотерапия за черния дроб'.

В препоръките нарочно съм подбрала сравнително евтини продукти, които обаче действат и са подходящо формулирани. След като с е установи коя съставка действа може да се експериментира с по-скъпи или силни продукти с нея.

За всички по-агресивни съставки често срещани странични ефекти са: раздразнена кожа,повишена чувствителност, зачервявания, лющене, сухи участъци.
Начин на употреба за да се намалят максимално страничните ефекти: Започва се с употреба през 2-3 вечери, като постепенно при липса на раздразнение се качват повторенията до всеки ден. Измива се лицето с лек, неагресивен продукт. ВОдата се попива леко, не се бърше с груба кърпа. Изчакват се 15 мин. Нанася се акне продукта. Изчакват се 15 мин и ако има щипане или раздразнение, нанася се отгоре овлажняващ крем.

Накратко, програмата за борба с акне външно трябва да има следните основни компоненти: неагресивен измивен продукт; ексфолиант; активен крем; лек хидратант. Никоя от стъпките не може да се пропуска. Могат да се добавят евентуално тонер след измиване, ако се ползва грим особено, стягаща глинена маска 1 седмично.


Просто трябва да се изгради стройна рутина и да се систематизира грижата. Хваща се една съставка за ушите, пробва се , ако не действа, следващата и така....


# 17
  • Soon London :)
  • Мнения: 133
MissNellie, ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!.
Толкова систематизирана информация никога не съм получавала, дори когато съм се допитвала до медицински лица. Изключително полезно и актуално, тъй като хората с кожни проблеми наистина се лутат между всякакви продукти и пробват какво ли не, само и само да се реши проблема.
Ползвала съм част от описаните продукти, които са имали временен ефект върху кожата ми. Силно се надявам този Benzoyl Peroxide да реши трайно проблема. Осъзнавам, че грижата за проблемната кожа е постоянство, но пробвайки даден продукт и след като не виждаш резултат след упорити третирания месеци наред, логично е да се отчаеш и да го зарежеш и да пробваш други и така до безкрай.

# 18
  • Мнения: 1 416
Много ми се иска да пробвам някои от продуктите, които MissNellie препоръчва Simple Smile Лошото е, че в бг не се намират за съжаление. Някой има ли представа откъде могат да се поръчат:

Cetaphyl
Neutrogena Acne Stress Control, 3-in-1 Hydrating Acne Treatment
Paula's Choice - 1%-2% beta hydroxy acid gel/lotion/liquid
Neutrogena Clear Pore Cleanser/Mask
Acne.org Benzol Peroxyde treatment

Особено тези на Neutrogena.


Също да питам дали този измиващ гел - Neutrogena Oil free Acne Wash:

http://www.neutrogena.com/product/oil-free+acne+wash.do?sortby=ourPicks

е същия като този, продаван тук:

http://apteka.framar.bg/30016559/%D0%BD%D1%8E%D1%82%D1%80%D0%BE% … BB-#axzz1l4w7J3F0

Опаковките им много си приличат, затова ме интересува дали са едно и също нещо.

Това е състава на Neutrogena Oil free Acne Wash:

http://corallista.com/wp-content/uploads/2011/11/Wednesday-Skinc … -and-Photos-6.jpg

А това на Neutrogеna Visibly clear oil-free facial wash:

http://www.neutrogena.de/home/produkte/visibly-clear/gesichtsrei … -oelfrei.html?L=0  

Доколкото виждам има някои разлики в съставките, но понеже не разбирам, не съм наясно това особено ли се отразява Rolling Eyes Blush

Последна редакция: ср, 01 фев 2012, 01:47 от AQUА

# 19
  • В центъра на Вселената...
  • Мнения: 382
Здравейте,

Тъй като аз пуснах темата и тогава започнах с Режима, се почуствах отговорна да споделя как ми се отразява той. Следвам всичко абсолютно точно по схемата. Успях да открия подобни продукти и сега гледам по съвсем различен начин на лицето си.

За Бензол Пероксида - никой не спори, че е агресивен. То е и написано, че ще повлияе така на кожата - изсушаване и т.н. Затова е и изрично опоменато да се използва 2.5%. Не повече!!! И задължително след това да се използва силно хидратиращ крем, за да балансира.
Трябва да се избягват измиващи продукти под формата на сапун. Когато си търсите измиващо средство търсете на етикета думите "нежно", "за суха, чувствителна кожа", "съдържа глицерин".
•Clean & Clear Foaming Facial Cleanser
•Netrogena Extra Gentle Cleanser

Когато избирате хидратиращ крем избягвайте:
- съдържанието на повечето масла. Изключение прави jojoba oil, което е изключително благоприятно, macadamia nut oil и mineral oil.
- "тежките" и "мазни" хидратанти. Могат да доведат до запушване на порите.
- избягвайте съдържанието на Isopropyl Palmitate, Isopropyl Myristate, Myristal Myristate
Трябва да търсите:
- на етикета да е изписано non-comedogenic
- масло от жожоба като съставка
При мен всичко това действа. Надявам се тази информация да помогне и на повечето от вас.
P.s. Забравих да добавя, че редовно си правя маска от глина, стрит аспирин, розова вода и няколко капки жожоба  Peace

Последна редакция: ср, 01 фев 2012, 13:03 от Blue_Face

# 20
  • Мнения: 2 229
...
Масло от чаено дърво - по естествен път регулира мастната секреция и е силен естествен антисептик. В чист вид  гори кожата, буквално. Разтваря се няколко капки в базово масло например за маска. Домашен тоник - 100мл розова вода + 2-3 капки, обтриване след измиване на лицето всяка вечер.
...

Ох аз от няколко дни го използвам директно - с клечка за учи върху едни петна от пъпки, които искам да се махнат.  Confused Не искам да гоползвам за цялото лице, а само на места, в какво съотношение мога да го разтварям във вода?  newsm78

# 21
  • Мнения: 54
...
Масло от чаено дърво - по естествен път регулира мастната секреция и е силен естествен антисептик. В чист вид  гори кожата, буквално. Разтваря се няколко капки в базово масло например за маска. Домашен тоник - 100мл розова вода + 2-3 капки, обтриване след измиване на лицето всяка вечер.
...

Ох аз от няколко дни го използвам директно - с клечка за учи върху едни петна от пъпки, които искам да се махнат.  Confused Не искам да гоползвам за цялото лице, а само на места, в какво съотношение мога да го разтварям във вода?  newsm78

Ще те излъжа в какво съотношение да го разтвориш, но във всички положения, те съветвам да използваш розова вода. Тя хидратира, леко изсушава кожата, и я прави много еластична. Бих сложила около 10 капки на 100 мл, ако не и на повече мл. Чаеното дърво, както знаеш, е доста силно. Иначе го ползвам по същия като теб начин.  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 684
От скоро искам и аз да споделя своите проблеми с акнето. На 35 съм и до последното лято не знаех какво е това да имаш пъпки. Беше ми странно как някои колежки " си позволяват" да ходят с пъпки. Дойде ми изведнъж. От август насам започнаха да се появявате едни гадни, болезнени пъпки, с ясна циклична връзка. Очевидно беше, че има някакво хормонално влияние, но мързелът ми да отида на лекар надделя. Започнах упорито да търся и сменям козметични средста, минах през по-евтини, до по-скъпи. Ефектът беше дотолкова, че вече появила се пъпка завяхваше по-бързо, но веднага пък нови две излизаха. Изпаднах в ужас, че няма спасение. И така покрай празничното мотаене влязох в едно магазинче на Рефан и попитах продавачката какво ще ми препоръча. Показа ми един рол-он и едно гелче с чаено дърво. Като начало взех рол-он-а, а след седмица - и гелчето. Вече повече от месец кожата ми е чиста, нямам нови пъпки, с някои все още останали белези съм, които се надявам постепенно да изчезнат.
Но по-важното, за което пиша този пост е, че миналия месец си напипах бучка в гърдата. Този път вече нямаше накъде да мърдам - тръгнах по лекари : хормонален дисбаланс.
Благодаря на MissNellie за чудесния пост, перфектно го е написала.    bouquet  За да избият пъпките отвън - явно има нещо отвътре, което ги кара и точно това, вътрешното нещо трябва да се търси и изкоренява, да не си затваряме очите за него.

# 23
  • Мнения: 328

При мен нямаше ефект (ползвах го месец, всеки ден). Беше ми предписано от дерматолог, който твърдеше, че по-добро средство за външна употреба в борбата с акнето в Бг няма. За някои може да е така, за други явно не е (при все, че той изследвания ми правиха и не ми намериха проблем Crazy)

П.П. Сладкото влияе ли ви? Това е единственото, от което не мога да се откажа Blush

# 24
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
П.П. Сладкото влияе ли ви? Това е единственото, от което не мога да се откажа Blush

От почти 2седмици спрях  почти на пълно сладките неща,по принцип не минаваше ден да не изям 1-2 вафли, и 1-2 шоколада на седмица  Embarassed , и мога да кажа,че за пръв път по време на МЦ не ми излязоха пъпки.  Peace Явно на мен ми влияе.

# 25
  • Мнения: 18
Да споделя и аз за Акне БП5-  от десетките продукти, които съм използвала заради акнето си, този ми е най-омразен Close. Няма дерматолог, който да не ми го е изписал, май им е любим продукт  Laughing! От чист инат изхабих цели три пълни тубички, мислех че все пак лекарите знаят по-добре от мен.. да ама не. Адски гори кожата, дори ако сложа малко, избели ми повечето от пижамите, калъфките че и одеалата...ефект 0.  Tired

# 26
  • Мнения: 328
Ооо, undrwater , много лошо. Всеки ден ли го ползва? То пише, ако гори да се разреди. Аз всеки ден ползвах (сега през ден може би), само на участъците, които са засегнати и не ме е прогорил, не ме е и избелил Rolling Eyes

*Л-и-я* и аз опитах близо 2 седмици, но не издържах на тая мъка Blush

# 27
  • Мнения: 18
Ооо, undrwater , много лошо. Всеки ден ли го ползва? То пише, ако гори да се разреди. Аз всеки ден ползвах (сега през ден може би), само на участъците, които са засегнати и не ме е прогорил, не ме е и избелил Rolling Eyes

Вечер преди лягане на чисто лице го слагах, така ми беше предписано. Да, само на засегнатите участъци, но пък аз на бузите и по врата нямах празно, така че може да се каже съм се мазала почти изцяло  Laughing Явно не е моят продукт.

# 28
  • Мнения: 616
AQUА затова съм написала активните съставки кои са, няма нужда от всичко да разбираш, само си търсиш активката в съставчето. За тези почистващи които си пуснала, предполагам салицилова к-на те интересува, значи търсиш си салицилова 2% в състава. Не ми излизат всички линкове. Специално за салицилова к-на на Нютроджина за мен най-добрата линия (понеже те имат почти във всичките си продукти, ако не е това е БП) е тази светлозеленичката с мъничко оранжево в опаковките, като кремчето което съм препоръчала първо, защото ПХ то им е балансирано добре и не дразнят кожата.

Blue_Face ако прочетеш целия ми пост, ще видиш че и аз препоръчвам точно на акне.орг продукта като един от малкото с подходящо ниво на БП. Просто давам и други алтернативи и един малко по-общ поглед над проблема.

foxie на опаковката е указано в какво съотношение се смесва, най-добре е със конретния си продукт да се съобразиш, но наистина става въпрос за буквално 2 до 5 капки на 100мл.. Щом правиш само на определени места, смеси го с базово масло, например от жожоба.Етеричните масла са силно летливи и се смесват с базови за да не се 'изпарят' преди да са подействали. 

DanMary успех и надявам с е е безобидно образуванието!

Damaris пояснила съм в поста си какъв е проблема със сладкото - не всичко, което е сладко, а като цяло храните с висок гликемичен индекс.Те и млякото (заради хормоните) влияят при някой хора, а при други - не. Както вече казах акнето е доста индивидуален проблем. Единствения начин да разбереш дали работи при теб е да пробваш.

http://www.bb-team.org/articles/1015_glikemichen-indeks
http://spidersport.com/glycemic-index.php






# 29
  • USA
  • Мнения: 7 308
Към гореспоменатите бих добавила:
- цинк (15-30мг дневна доза на ден),чета суперлативи и за цинковите кремчета.
- селен (100мг на ден е достатъчно)
-пробиотици - премахват лошите бактерии и микро оргазнизми,причинители на токсини и инфекции,които избиват на кожата под формата на пъпки.Пробиотиците образуват антимикробни агенти,които поддържат здрава чревната система.Така минерали,витамини и всички полезни хранителни добавки са максимално абсорбирани.
-хомеопатични таблетки - sulphur,bromium.
Сярата прави чудеса,присъства в почти всички хомеопатични продукти против акне.Най-практична за мен е под формата на сапун,5% минимум.

Общи условия

Активация на акаунт