Помощ!!! Яде ми се кекс!!!

  • 59 511
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 146
Цяла нощ сънувам кекс -  хубав, пухкав кекс. Със стафиди, и с какао, което е образувало различни форми вътре. А отгоре има страхотна хрупкава коричкааааааа....  smile3514
Моля ви помогнете ми, ще се побъркам ако не хапна такова нещо. Но не знам как да си го направя. newsm45
Знаете ли някоя не много трудна и 100% издържана рецепта за подобен кекс?

# 1
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Ето ти една рецепта, в която можеш да си добавиш стафидки без проблем. Дано ти хареса.

Шоколадов кекс
 
Продукти: 1 масло, 200 гр пудра захар, 4 яйца, 100 гр шоколад, 1 чаша прясно мляко, 320 гр брашно, 1 бакпулвер
Оставете маслото да се размекне и смесете със захарта. Бийте с миксера до побеляване. По време на бъркането прибавете жълтъците един по един. След това разбъркайте с лъжица и прибавете настъргания на едро ренде шоколад, брашното и бакпулвера. Накрая прибавете разбитите на сняг белтъци. Разбъркайте леко до получаване на равномерна смес. Формичката за печене намажете с масло и поръсете с брашно. Изсипете в нея сместа и печете на умере¬на фурна. Готовия кекс оставете да изстине. След това го извадете и поста¬вете в десертна чиния. Преди под¬насяне, поръсете с пудра захар.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 911
Ето ти и моя кекс, който правя от поне 15 години - няма грешка.

3 яйца
1,5 ч.ч. захар

Бие се с миксера до побеляване

2/3 ч.ч олио
1 ч.ч. мляко (прясно, кисело, газирана вода, швепс или вода - каквото имаш)
3 ч.ч. брашно
1 бакпулвер
ванилия

Всичко се разбърква добре.
Добавят се по избор шепа стафиди, орехи, всякакви сушени или захародани плодове, които обичаш, може да сложиш и кубченца ябълка или дюла, банан, портокалови или лимонови корички. Въобще каквото имаш.
Пак разбъркваш добре и сипваш по-голямата част от сместа в намазнена и набрашнена форма с дупка (може и в обикновена тавичка - около 35 см). Към остатъка добавяш какао, разбъркваш пак хубаво, за да няма бучки и сипваш от оцветеното тесто така, че да е в средата на бялото и обикаляш цялата форма. Нещо не го обясних добре, извинявай.

Пече се в предварително нагрята фурна на 170-180 градуса около 50 минути.

Да ти в сладко.

# 3
  • Мнения: 5 140
Ето ти и от мен една рецепта:

- 2 яйца
- 1 чаша захар
- 1 чаша прясно мляко
- 3-5 с.л. олио
- 2 ч. ч. брашно
- бакпулвер и ванилия

Всичкото това го забъркваш.Тавичката се намазнява с олио и се поръсва с брашно, преди да се изсипе сместта.Пече се на умерена фурна,на високо.Не го отваряш поне 15-20 мин. за да не спадне.Пожелание можеш да му сложиш стафиди, орехи, бадеми, какао, (преди да го сложиш да го печеш).Дано ти хареса.

# 4
  • Мнения: 1 146
Страхотни сте. Ще избера една от рецептите и после ще кажа как е било!
Спасихте ме, да знаете Hug

# 5
  • Мнения: 834
Гарантирам ти моята рецепта хрупкава коричка и малко продукти!
    
   5 яйца
   1,5 ч.ч захар
   1,5 ч.ч. брашно
   6 с.л. олио
   6 с.л. топла (не гореща) вода
Няма бакпулвери и млека. Обаче бухва перфектно.

Биеш до сняг белтъците със захарта и прибавяш жълтъците. После следват олиото и водата, накрая брашното. След всяко прибавяне на продукт разбиваш. Пече се като всеки кекс. Ако нямаш хубава тефлонова формичка, ще трябва да намажеш с малко олио дъното и стените.
Вътре слагаш каквото ти душа иска.

# 6
  • Мнения: 1 708
4 яйца

2 ч.чаши захар

2/3 ч.чаша олио

1 ч.чаша кисело мляко

1 бакпулвер

2 ванилии

3 ч.чаши брашно


 
 
Напътствия:
Яйцата се разбиват със захарта до побеляване.Прибавя се киселото мляко и на тънка струйка олиото.Накрая се прибавя малко по малко брашното пресято с бакпулвера и ванилията.Пече се в кексова форма около 1 час при 180 градуса!

 
 

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Моята рецепта е като на sneji, но вместо кисело мляко слагам 1 ч.ч лимонада или газирана вода, и освен тези продукти добавям  настъргана лимонова кора, стафиди, предварително напоени в ром и оваляни в брашно. Една част от тестото оцветявам с какао и изсипвам върху бялото тесто във формата. С вилица леко правя кръгообразни движения. Пека точно 1 час при 180 гр.

# 8
  • Мнения: 5 140
Моята рецепта е като на sneji, но вместо кисело мляко слагам 1 ч.ч лимонада или газирана вода, и освен тези продукти добавям  настъргана лимонова кора, стафиди, предварително напоени в ром и оваляни в брашно. Една част от тестото оцветявам с какао и изсипвам върху бялото тесто във формата. С вилица леко правя кръгообразни движения. Пека точно 1 час при 180 гр.

Това е любимата рецепта на мама за кекс, но с 6 бр. яйца.

# 9
  • Мнения: 81
а това е моят любим кекс:
4 яйца
2ч.ч. захар
1ч.ч.безалкохолно
1/2ч.ч.олио
3ч.ч.брашно
1бакпулвер
стафиди и ядки
Разбиваме яйцата и захарта много хубаво след това прибавяме олиото,безалкохолното,брашното и бакпулвера. След като всичко се разбие хубаво прибавям орехи и стафиди след това изсипвам 1/2от сместа във формата слагам какао или кафе разбърквам леко от горе с кръгови движения и след това останалата смес. След опичане поръсвам с пудра захар. Бон апети

# 10
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Моята рецепта- който го е опитал се е влюбил:
5 белтъка се разбиват на сняг с 5 с.л захар-важно яйцата да са със стайна температура.
5 жълтъка се разбиват с 1 ч.ч. захар до побеляване, на тънка струйка добавяш половин ч.ч олио да се поеме, тук вече не с миксер а с лъжица- към тази смес добавяш белтъците на сняг, към това 1 ч.ч пресято брашно. Ако искаш с какао отдели в чашка от сместа и рабръкай 1 л. какао. Печеш първо долу, когато вече бухне включи и отгоре но на по-слаб огън. Пече се около час.
Може да изглежда сложно, но само така изглежда.
Успех!!

# 11
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Аз правя такъв кекс - с какао, шарен, със стафидки.

3 яйца
1 1/2 - 2 ч.ч. брашно
1 бакпулвер
5 с.л. олио
ванилия
2 с.л.какао
2 единични Simple Smile  шепи бели стафиди
1 1/2 ( може и 1 ) ч.ч. захар
Бият се яйцата и захарта около 10-ина мин. с миксер. Прибавя се пресятото с бакпулвера и ванилията брашно . Бърка се леко и отдолу нагоре за да не спаднат яйцата. Слага се и олиото. Отделя се половината и се смесва с какаото. В бялата смес се слагат стафидите. Пека го във форма за кекс , намазана с олио и поръсена с брашно. Първо се слага малко от бялата смес , после кафява и пак бяла докато свърши . После с вилица правя завъртулки наляво ,надясно ( така става по - шарен като се изпече). Пека го на умерена фурна 25-30 мин. ( без отваряне ).

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Един глупав въпрос: Нямам миксер, яйцата за кекса заедно със захарта как да ги разбия, с вилица да умопомрачаване?  Rolling Eyes

И още един въпрос, пак глупав  Laughing: Понеже си изхвърлих формата за кекс (нещо ръждяса  Close), може ли да го направя в тава от алпака? В нея правя предимно баници, картофи, ориз, зеле... няма ли да е големичка, диаметърът й е 32 см?

Мерси.  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 708
Бъркай яйцата със захарта с бъркалка за яйца.Определено ще ти е по-лесно,но пак ще биеш до главозамайване.

Можеш да го печеш в каквато искаш тава.

Ако имаш пасатаор помогни си малко с него но не прекалявай за да не изгори!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Бъркай яйцата със захарта с бъркалка за яйца.Определено ще ти е по-лесно,но пак ще биеш до главозамайване.

Можеш да го печеш в каквато искаш тава.

Ако имаш пасатаор помогни си малко с него но не прекалявай за да не изгори!


Как не се сетих за бъркалката за яйца! Ми имам такава, не е ръждясала.  Laughing

Пасатор имам, но си мислех, че той ще втечни въпросната смес от яйца и захар  Rolling Eyes, а нали идеята е да стане бухнала и пухкава....

Мерси за отговора, ще пробвам пък, още повече, че съвет ми дава голяма кулинарка.  Simple Smile

# 15
  • Мнения: 702
Raya Мерси за рецептата кекса стана убиец и си го изпапахме с кефффф
  bouquet  bouquet  bouquet
Най ми хареса че е и траен

# 16
  • Мнения: 527
Направих кекса на Raya. Стана страхотен  chefПробвайте и вие.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 911
Благодаря за похвалите. Радвам се, че ви се усладил кекса. Много си го обичам, защото е лесен за правене, не изисква кой знае какви продукти и по принцип почти всичко в него може да се замени.

Правила съм го само с жълтъци и с вода заради алергично дете. Правила съм го с мас вместо с олио. Даже съм го правила с мед и захар. И всеки път е отличен.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 10 790
И аз днес направих кекса на  Рая.  Simple Smile

Само че следващия път смятам да сложа по-малко захар.  Wink

# 19
Ето още една рецепта за кекс, който винаги се получава:

Продукти:
7 яйца
2 ч.чаши захар
2 ч.чаши брашно
ванилия, лимонова кора, орехи, стафиди,какао

Начин на приготвяне:

7-те белтъка се разбиват с двете чаши захар, докато се получи твърд сняг. Отделно в купа разбиваме жълтъците/ с вилица/ и добавяме към тях 7 суп.лъжици олио и 7 суп.лъжици вода.
Внимателно /с леко разбъркване - не с миксер/ добавяме жълтъците към белтъчения сняг. Пак с леко бъркане слагаме брашното, орехите, стафидите,лим.кора, ванилиите. Изсипваме във форма за кекс, намазана с олио и поръсена с брашно по-голяма част от сместта, около2/3, а в останалата слагаме какао, разбъркваме я и добавяме към тази във формата. Леко разбъркваме двете смеси, за да стане шарен кекса. Аз пека в моята фурна при 120-130 градуса около час. Става много красив на вид и страшно вкусен.

P.S. Може да се направи и с 9 яйца, като се увеличи пропорционално и количеството на другите продукти. Ако се опече в долната част на старите електрич.тенджери /дано се сетите за какво става на въпрос!/ се получава доста голямо нещо. Grinning

# 20
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз пека  в момента кекса на Рая, но видях че кората му се е пукнала на две SadЗащо така се получава? дали защото тук няма бакпулвер, не знам колко му беше грамажа на пакетчето в БГ и сложих 2ч.л. някаква"бейкинг пудра" Тук я употребяват като бакпулвер, но не е на пакети, ами в голяма кутия Thinking

# 21
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Ето и друг кекс:
4-5 ябълки нарязани на кубчета
1и1/2 ч.ч.брашно
1ч.ч.захар
4 яйца
Яйцата и захарта се бият до бяло.С лъжица се прибавя брашното.ПОсле ябълките и се обърква.Пече се в кексова форма на 250 градуса горе и долу.Пробва се с клечка за зъби да се види дали е изпечен.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Аз пека  в момента кекса на Рая, но видях че кората му се е пукнала на две SadЗащо така се получава?

Моя не се пукна, но пък се опече за 30 мин., а не за 50 мин, както е по рецепта - сигурно зависи от фурната.   newsm78

# 23
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз пека  в момента кекса на Рая, но видях че кората му се е пукнала на две SadЗащо така се получава?

Моя не се пукна, но пък се опече за 30 мин., а не за 50 мин, както е по рецепта - сигурно зависи от фурната.   newsm78
Cry Cry Cry CryАз го пеках 50мин и в средата е суров, сега ще го изхвърля SadМного ме е яд!!!!Уж фурната е с вентилатор и поставих скарата на доста по-ниско ниво и пак не стана.

# 24
  • Мнения: 4 390
Аз пека  в момента кекса на Рая, но видях че кората му се е пукнала на две SadЗащо така се получава?

Моя не се пукна, но пък се опече за 30 мин., а не за 50 мин, както е по рецепта - сигурно зависи от фурната.   newsm78
Cry Cry Cry CryАз го пеках 50мин и в средата е суров, сега ще го изхвърля SadМного ме е яд!!!!Уж фурната е с вентилатор и поставих скарата на доста по-ниско ниво и пак не стана.

Пукнал се е от бейкин' пудрата (т.е. бакпулвер), защото е бухнал повече. И на мен ми се е случвало.
Печи на по-ниска температура, за да може да се изпече и отвътре и отвън.
Аз предварително загрявам фурната на 250 градуса и след като го сложа да се пече намалявам на 180. 45 мин. печене са нужни при мен.
Понякога (рядко) проверявам с клечка дали е готов.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 6 334
Ето ти една рецепта, в която можеш да си добавиш стафидки без проблем. Дано ти хареса.

Шоколадов кекс
 
Продукти: 1 масло, 200 гр пудра захар, 4 яйца, 100 гр шоколад, 1 чаша прясно мляко, 320 гр брашно, 1 бакпулвер
Оставете маслото да се размекне и смесете със захарта. Бийте с миксера до побеляване. По време на бъркането прибавете жълтъците един по един. След това разбъркайте с лъжица и прибавете настъргания на едро ренде шоколад, брашното и бакпулвера. Накрая прибавете разбитите на сняг белтъци. Разбъркайте леко до получаване на равномерна смес. Формичката за печене намажете с масло и поръсете с брашно. Изсипете в нея сместа и печете на умере¬на фурна. Готовия кекс оставете да изстине. След това го извадете и поста¬вете в десертна чиния. Преди под¬насяне, поръсете с пудра захар.




този кекс също е страхотен , добавих му и стафиди и още топъл топъл го опитах мммм... Heart Eyes

# 26
  • София
  • Мнения: 587
Ето го и моят любим кекс :

1 пак.масло
2 ч.ч.захар
4 яйца
1 ч.ч.прясно мляко
1 бакпулвер
4 ч.ч.брашно
(ч.ч.=250мл.)

Маслото и захарта се разбиват с миксер до получаването на пухкава смес.Яйцата се прибавят последователно едно след друго,като между тях се слага от брашното смесено с бакпулвера,прибавя се и млякото.Да стане гьста смес.По желание може в част от сместа да се прибави и 1ч.л. какао.Вьв форма за кекс (намазнена и набрашнена) се изсипва пьрво от бялата смес.След това се сипва сместа с какаото и леко се разбьрква с вилица и отгоре се слага останалата бяла смес.Пече се в предварително загрята фурна на 180градуса,приблизително 40 мин.

# 27
  • Мнения: 1 271
Рая да те похваля за рецептата за кекса - много вкусен и лесен. За една седмица втори път го правя.
Щом свекърва ми го предпочете пред собствените си сладки!
За теб   bouquet  chef

от Светла
Благодаря ти

# 28
  • София
  • Мнения: 3 911
kuneto,

Много благодаря. Радвам се, че кекса ви е харесал - на теб и на свекървата ти. Със здраве да си го правиш.


Киса, мила,

Ужасно съжалявам, че нищо не се е получило. Това, че кекса се е пукнал не е страшно, просто си сложила повече бакпулвер или фурната е била много силна. Понякога коричката отгоре се запича, а кекса още не се е надигнал изцяло и тя се пука, а отдолу тестото все едно ври бавно. Аз също съм пробвала да пека на вентилатор и нищо не стана. Явно греша технологията на печене. За това си пека на нормална фурна , като слагам формата на втора позиция отдолу-нагоре. За да съм сигурна, че кекса се е изпекъл освен проверката с клечка, разчитам на отделянето на кекса от страни от стените на формата. Щом кекса се отдели - изпечен е.
Пожелавам ти успех следващият път.

# 29
  • Мнения: 4 176
Преди 100 години бях писала тази рецепта. Откакто я знам- не признавам друга.
Ето линка на темата ми.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10215.msg167155#msg167155
Хубавото е ,че ако нямаш някоя от плодовите съставки- може и без нея.
Може и само кекса, но с тях става много колоритно произведение.

# 30
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Вчера за втори път правих кекса на Рая.

За целта си купих форма с дупка, сито да пресея брашното (пиша това, защото преди не съм правила кекс)... Rolling Eyes

Ами какво да ви кажа -  кексът стана просто СТРАХОТЕН!!!

Лесен, бърз и много вкусен!  Wink

# 31
  • Мнения: 2 655
Ето ти и моя кекс, ...
Raya,
и аз го направих.
От вчера до днес има само три парченца!
Наистина рецептата е добра, а и се пукна по цялата форма Laughing, което значе че е станал страхотен.

А сега ето ти и моята рецепта:ЛЕСЕН КЕКС

Необходими продукти:

1. 4 бр. яйца;
2. 1 чаена чаша захар;
3. 2 чаени чаши брашно / препълнени/ или колкото поеме;
4. 1 бр. бакпулвер;
5. 1 бр. ванилия;
6. 1/2 чаена чаша вода;
7. 1/2 чаена чаша олио.




Начин на приготвяне:

Яйцата и захарта се разбиват много добре с миксер и към тях се прибавят всички изброени продукти, по ред. Сместа се изсипва в предварително намазана с олио и поръсена със брашно форма. Пече се в умерена фурна. След като изтине по - желание може да се поръси с пудра захар или смлени орехи.

# 32
  • Мнения: 1 146
Рая newsm10
страхотен стана, с такъв кеф си го хапнах  Hug
Благодаря за рецептата

# 33
  • Мнения: 3 927
И аз, и аз го спретнах вчера кекса. Стана супер. Оцветих малко с какао и го нашарих, пуснах малко орехчета и стафидки вътре. Стана разкош. Скъпият беше много доволен, понеже той си пада по кексове.  Simple Smile
Аз също го харесах, но винаги съм предпочитала сладкишите...

# 34
  • София
  • Мнения: 3 911
Радвам се, че съм ви подсладила живота.

Много се впечатлих, че Киса си е взела форма и сито по случая. Акциите ми стигнаха направо тавана.

Пела,
Благодаря за рецептата. Ще я пробвам тези дни.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Много се впечатлих, че Киса си е взела форма и сито по случая. Акциите ми стигнаха направо тавана.

 Flutter

Днес след работа пак го направих (много ми харесва, за 2 дни го изяждаме  Simple Smile), и аз слагам стафиди и орехи и оцветявам с какао.  Heart Eyes



# 36
  • Мнения: 122
да ви напиша рецептата на моя кекс:)
 6 яйца
 1,5 чаша захар
 1,5 брашно
 0,5 чаша олио
  1 каф.лъжичка  сода и лимонтузу,по желание за украса стафиди,орехи или какао

1 смес:3 белтъка +лимонтузу+0,5 чаша захар+0,5 чаша брашно
2 смес:останалите бетъци и жълтъци+1ч. захар+олиото+угасената с оцет сода+1ч. брашно
2 смес се разделя на две и към едната част се добавя какао
Във формичката за кекс се спива-бяла смес(1),жълта (2)и накрая кафява.Пече се на 150-200 градуса
Ако случайно не ви се дели по цветове-просто разбивате белтъците със захарта и малко лимонтузу и добавяте др неща след това,пак се получава.Бърка се от начало до край с миксера.
рецептата е лесна и много ефектна Simple Smile  chef

# 37
  • Мнения: 660
Здравей , Nuni !
Аз съм ти " съседка " по форум- майска мама . Дано не съм закъсняла много с моето предложение , но опитай - става много лесно и бързо , а и открих , че прилича на любимото на сина ми Brauni от Onda Coffee Shop .

Продукти :
150 гр . масло
6 суп. л. какао / с връх , колкото повече какао , толкова по-вкусно /
1 водна чаша / около 250 мл. / захар
1 водна чаша прясно мляко
4 яйца
1-1 1/2 водни чаши брашно
1 бакпулвер

Кексът се вари . Топиш в тенджерка маслото / само да не кипне / , какаото , захарта и прясното мляко .  Трябва да стане гладка смес . Дърпа се от котлона и като поизстине се добавят разбитите яйца .  Отгоре се пресява брашното с един бакпулвер , слагат се и две ванилии . Изсипва се в намазана с масло и поръсена с брашно продълговата или къдрава форма за кекс и се пече на 160 градуса около 30 мин . Проверявам го с дълга клечка / готов е като спре да полепва от тестото /. А за да стане като Брауни , в тестото слагам много едро натрошени орехи . Ако не те мързи може да ги запечеш леко предварително .

Да ти е сладко !  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт