Помощ!!! Яде ми се кекс!!!

  • 59 512
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 702
Raya Мерси за рецептата кекса стана убиец и си го изпапахме с кефффф
  bouquet  bouquet  bouquet
Най ми хареса че е и траен

# 16
  • Мнения: 527
Направих кекса на Raya. Стана страхотен  chefПробвайте и вие.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 912
Благодаря за похвалите. Радвам се, че ви се усладил кекса. Много си го обичам, защото е лесен за правене, не изисква кой знае какви продукти и по принцип почти всичко в него може да се замени.

Правила съм го само с жълтъци и с вода заради алергично дете. Правила съм го с мас вместо с олио. Даже съм го правила с мед и захар. И всеки път е отличен.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 10 790
И аз днес направих кекса на  Рая.  Simple Smile

Само че следващия път смятам да сложа по-малко захар.  Wink

# 19
Ето още една рецепта за кекс, който винаги се получава:

Продукти:
7 яйца
2 ч.чаши захар
2 ч.чаши брашно
ванилия, лимонова кора, орехи, стафиди,какао

Начин на приготвяне:

7-те белтъка се разбиват с двете чаши захар, докато се получи твърд сняг. Отделно в купа разбиваме жълтъците/ с вилица/ и добавяме към тях 7 суп.лъжици олио и 7 суп.лъжици вода.
Внимателно /с леко разбъркване - не с миксер/ добавяме жълтъците към белтъчения сняг. Пак с леко бъркане слагаме брашното, орехите, стафидите,лим.кора, ванилиите. Изсипваме във форма за кекс, намазана с олио и поръсена с брашно по-голяма част от сместта, около2/3, а в останалата слагаме какао, разбъркваме я и добавяме към тази във формата. Леко разбъркваме двете смеси, за да стане шарен кекса. Аз пека в моята фурна при 120-130 градуса около час. Става много красив на вид и страшно вкусен.

P.S. Може да се направи и с 9 яйца, като се увеличи пропорционално и количеството на другите продукти. Ако се опече в долната част на старите електрич.тенджери /дано се сетите за какво става на въпрос!/ се получава доста голямо нещо. Grinning

# 20
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз пека  в момента кекса на Рая, но видях че кората му се е пукнала на две SadЗащо така се получава? дали защото тук няма бакпулвер, не знам колко му беше грамажа на пакетчето в БГ и сложих 2ч.л. някаква"бейкинг пудра" Тук я употребяват като бакпулвер, но не е на пакети, ами в голяма кутия Thinking

# 21
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Ето и друг кекс:
4-5 ябълки нарязани на кубчета
1и1/2 ч.ч.брашно
1ч.ч.захар
4 яйца
Яйцата и захарта се бият до бяло.С лъжица се прибавя брашното.ПОсле ябълките и се обърква.Пече се в кексова форма на 250 градуса горе и долу.Пробва се с клечка за зъби да се види дали е изпечен.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Аз пека  в момента кекса на Рая, но видях че кората му се е пукнала на две SadЗащо така се получава?

Моя не се пукна, но пък се опече за 30 мин., а не за 50 мин, както е по рецепта - сигурно зависи от фурната.   newsm78

# 23
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз пека  в момента кекса на Рая, но видях че кората му се е пукнала на две SadЗащо така се получава?

Моя не се пукна, но пък се опече за 30 мин., а не за 50 мин, както е по рецепта - сигурно зависи от фурната.   newsm78
Cry Cry Cry CryАз го пеках 50мин и в средата е суров, сега ще го изхвърля SadМного ме е яд!!!!Уж фурната е с вентилатор и поставих скарата на доста по-ниско ниво и пак не стана.

# 24
  • Мнения: 4 390
Аз пека  в момента кекса на Рая, но видях че кората му се е пукнала на две SadЗащо така се получава?

Моя не се пукна, но пък се опече за 30 мин., а не за 50 мин, както е по рецепта - сигурно зависи от фурната.   newsm78
Cry Cry Cry CryАз го пеках 50мин и в средата е суров, сега ще го изхвърля SadМного ме е яд!!!!Уж фурната е с вентилатор и поставих скарата на доста по-ниско ниво и пак не стана.

Пукнал се е от бейкин' пудрата (т.е. бакпулвер), защото е бухнал повече. И на мен ми се е случвало.
Печи на по-ниска температура, за да може да се изпече и отвътре и отвън.
Аз предварително загрявам фурната на 250 градуса и след като го сложа да се пече намалявам на 180. 45 мин. печене са нужни при мен.
Понякога (рядко) проверявам с клечка дали е готов.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 6 334
Ето ти една рецепта, в която можеш да си добавиш стафидки без проблем. Дано ти хареса.

Шоколадов кекс
 
Продукти: 1 масло, 200 гр пудра захар, 4 яйца, 100 гр шоколад, 1 чаша прясно мляко, 320 гр брашно, 1 бакпулвер
Оставете маслото да се размекне и смесете със захарта. Бийте с миксера до побеляване. По време на бъркането прибавете жълтъците един по един. След това разбъркайте с лъжица и прибавете настъргания на едро ренде шоколад, брашното и бакпулвера. Накрая прибавете разбитите на сняг белтъци. Разбъркайте леко до получаване на равномерна смес. Формичката за печене намажете с масло и поръсете с брашно. Изсипете в нея сместа и печете на умере¬на фурна. Готовия кекс оставете да изстине. След това го извадете и поста¬вете в десертна чиния. Преди под¬насяне, поръсете с пудра захар.




този кекс също е страхотен , добавих му и стафиди и още топъл топъл го опитах мммм... Heart Eyes

# 26
  • София
  • Мнения: 587
Ето го и моят любим кекс :

1 пак.масло
2 ч.ч.захар
4 яйца
1 ч.ч.прясно мляко
1 бакпулвер
4 ч.ч.брашно
(ч.ч.=250мл.)

Маслото и захарта се разбиват с миксер до получаването на пухкава смес.Яйцата се прибавят последователно едно след друго,като между тях се слага от брашното смесено с бакпулвера,прибавя се и млякото.Да стане гьста смес.По желание може в част от сместа да се прибави и 1ч.л. какао.Вьв форма за кекс (намазнена и набрашнена) се изсипва пьрво от бялата смес.След това се сипва сместа с какаото и леко се разбьрква с вилица и отгоре се слага останалата бяла смес.Пече се в предварително загрята фурна на 180градуса,приблизително 40 мин.

# 27
  • Мнения: 1 271
Рая да те похваля за рецептата за кекса - много вкусен и лесен. За една седмица втори път го правя.
Щом свекърва ми го предпочете пред собствените си сладки!
За теб   bouquet  chef

от Светла
Благодаря ти

# 28
  • София
  • Мнения: 3 912
kuneto,

Много благодаря. Радвам се, че кекса ви е харесал - на теб и на свекървата ти. Със здраве да си го правиш.


Киса, мила,

Ужасно съжалявам, че нищо не се е получило. Това, че кекса се е пукнал не е страшно, просто си сложила повече бакпулвер или фурната е била много силна. Понякога коричката отгоре се запича, а кекса още не се е надигнал изцяло и тя се пука, а отдолу тестото все едно ври бавно. Аз също съм пробвала да пека на вентилатор и нищо не стана. Явно греша технологията на печене. За това си пека на нормална фурна , като слагам формата на втора позиция отдолу-нагоре. За да съм сигурна, че кекса се е изпекъл освен проверката с клечка, разчитам на отделянето на кекса от страни от стените на формата. Щом кекса се отдели - изпечен е.
Пожелавам ти успех следващият път.

# 29
  • Мнения: 4 176
Преди 100 години бях писала тази рецепта. Откакто я знам- не признавам друга.
Ето линка на темата ми.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10215.msg167155#msg167155
Хубавото е ,че ако нямаш някоя от плодовите съставки- може и без нея.
Може и само кекса, но с тях става много колоритно произведение.

Общи условия

Активация на акаунт