Великденски пости - 2012

  • 61 101
  • 675
  •   1
Отговори
# 390
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Спанак (лапад) с ориз:

Нарязан спанак задушавам
2 стръка пресен лук запържвам
олио
1 ч.ч ориз
дом.пюре, магданоз, черен пипер, сол и джоджен
доливам с вода и варя, докато е готов ориза ( в зависимост от количеството вода става с различна консистенция, аз го харесвам по- гъстичко)


Спаначена супа:
1 стр.пресен лук запържвам
нарязвам спанак и задушавам
1 кафена чаша ориз
1 шепа морковчета
вода, чер.пипер, сол, джоджен, магданоз
2 с.л. дом.пюре

след като е готов ориза свалям от котлона. Застройвам по-късно с 1 яйце и 1/2 кофичка к.мляко ( в постите може без застройка)

# 391
  • Мнения: X
zornitsa, благодаря ти.

# 392
  • Мнения: 17
Супа леща със спанак и гъби

Лещата се слага да поври само с вода. После се добавя олио,сол, лук, морков, домат, гъби на дребно. Когато е почти готово се слага спанак (доста спанак- долу горе супата да е от равни количества леща, гъби и спанак). Подправя се с кимион, чубрица, червен пипер, чили (на прах) и чесън. Разкошна супа с много добро съчетание от аромати се получава.

# 393
  • Мнения: 355
Мишленце, за копривата - най-хубава е пролетната, прясна коприва. Ще я познаеш по дребните листенца и по-светлия зелен цвят. Тогава дори сурова не жари. На копривата и трябва съвсем кратко време за приготвяне. Супичката е с лук, морковче, ориз, малко олио, като копривата се добавя накрая. Може да овкусиш със скилидка чесънче. Става и на каша - предварително сваряваш коприва, а после по стандартния път - брашно в зехтин или олио, водата от копривата и самата коприва, нарязана на ситно. Особено любим ми е пастета от коприва. Попарвам за кратко копривата, за да си изгуби характера. После я нарязвам на ситно и счуквам в хаванче. Добавям зехтин, пресован чесън, орехи и ситно натрошено тофу (в непостно време - сирене). М-мм, как обичам зеленилки.  Heart Eyes

# 394
  • София
  • Мнения: 1 456
 Менюто за днес- салатка моркови, пълнени гъбки и бутерки.
Плънката за гъбките правя от запържените пънчета и задушен спанак с тофу. Гъбките слагам в тигана, в който съм готвила за 1-2 мин. от двете страни. Слагам им от плънката, отгоре  рендосан соев кашкавал и запичам.
Плънката за сладките бутерките ще е конфитюр от малини.  А за солените - соев кашкавал, лютеница, печени чушки. Отгоре мажа с малко зехтин. Преди дни направих от бутер тесто вариация на пица калцоне. За плънка сложих каквото имаше в хладилника- соев кашкавал, царевица, кис. краставички, печени чушки, малко гъбки. Стана много вкусна.

# 395
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Днеска манджата ми е нещо средно между зеленчуков гювеч и яхнийка Simple Smile
Съдържа - червен лук, морковчета, нарязана тиквичка и 1 патладжан, останалото картофки и доматки от консерва. Подправки - магданоз, целина, джоджен, червен, чер,пипер и сол. Такива постни селски манджи са ми много по вкуса Simple Smile

Да ви кажа честно месото вобще, ама вобще не ми липсва, само кашкавала и сиренето ми е мъка.

# 396
  • Мнения: 1 591
И на нас не ни липсва месото, ами сиренето и киселото мляко  Whistling
При нас менюто вчера и днес - леща, зелева салата с моркови, домашни крекери, разядка от тофу с орехи, чесън и копър, домашен пълнозърнест хляб.

# 397
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Аз реших да опитам хумус и тофу.Хумуса много ми хареса,но тофуто  SickТака си стои в хладилника и май ще го изхвърля.Пробвах да правя баница с него,но не мога да го ям,изобщо не ми харесва.
Иначе месото много ми липсва,даже днес мислих да спра постите,но пък остана малко до Великден и реших да си ги изкарам до край.Млечните не ми липсват изобщо. Rolling Eyes
Менюто ми за днес на обяд е ориз със зеленчуци. PeaceЗа вечеря ще е постен гювеч-картофи, чушки, лук, моркови, нахут, домати,гъби,...май друго нямаше. newsm78

# 398
  • Varna
  • Мнения: 5
Здравейте отново  Hug

Много се радвам, че рецептите вече са на първа страница. Много благодаря, за което!  Heart Eyes

Как вървят постите при вас! Днес съм на плодови сокове цял ден (а през уикенда ще се сдобия и с нова сокоизтисквачка)  Praynig

За вечеря си готвя супа от коприва! Добре ми мирише, дано да се получи вкусно!   chef

Целувкии на всички!

# 399
  • Мнения: 1 591
anita29 тофуто няма вкус, то придобива вкуса на това, с което го смесиш.  Ние снощи си направихме разядка от него - пасирах го с орехи, копър, чесън, зехтин и оцет.  Много вкусно стана.  Всъщност, това го направих по идея от тази тема, не си спомням кой я даде, но може и краставичка да настържеш вътре, ще стане като млечна салатка или таратор.  Дай му още един шанс преди да го изхвърлиш  Peace

# 400
  • София
  • Мнения: 7 874
Аз пък днес съм на домашен пълнозърнест джинджифилов хляб с доматен сок от буркан и вътре нарязан на ситно праз лук.

Божеее бях забравил топлия типов хляб бееее. Тууууу до края на постите е така ще си правя по един.

# 401
  • София
  • Мнения: 282
Салата от сурови печурки

Правя я от пресни млади печурки, нарязани на половинки или четвъртинки, зелен чесън, магданоз, лимонов сок, зехтин, сол.

# 402
  • София
  • Мнения: 1 456
 anita29, у дома тофуто също не се хареса, но реших да му дам втори шанс  и купих пушено тофу. Както са ти казали то няма изразен вкус. На обяд си направих доматена салатка, натроших отгоре тофу, разбърках всичко, за да се омесят вкусовете добре и ми хареса. Току- що направих пълнените гъбки, станаха много вкусни. Няколко поста по- нагоре на тази страница съм описала рецептата. Пробвай, дано ти хареса.

# 403
  • Мнения: 107
В събота направих този щрудел - http://gotvarstvo.georgievi.net/a/strudel-apple. Стана страхотен... Hug

# 404
  • На топло...
  • Мнения: 584
Моите пости вървят страхотно Grinning! Нищо не ми липсва и мераци за непозволени храни нямам Party.

Онзи ден хапнахме кокосова супа с къри и скаридки на шишчета със спаначена зелена салата.
Вчера мързеливи пълнени чушки с киноа, елда и соева кайма. Чудесно паснаха подправките чубрица, ким, канела, кардамон и шафран...мммммм Heart Eyes. Салатки-малатки, зелени-червени.
Днес пица с пълнозърнести елда и динкел брашна (страхотен аромат и лека хрупкавост) и една част бяло. В тестото по съвет на Деда ви Хаджия, пък той от Стрина Пина (четен преди сто години) турнах и малко оцетец за красиви и издържливи глутенови мостове Wink. Пък я украсих с доматено пюре, задушен набързо спаначец с чесън и маслинки.
Довечера ще пробвам постните палачинки с кокосово мляко от темата и ще обадя резултата.

Пък зимната доматена салата с праз ми е най-любимата на всички времена Grinning!

Сега един поздрав за всички постещи, да знаят защо постят - за Чудо и Приказ Hug!
Вчера четох на децата приказката за Баба Меца, дето се задавила с кост и викала животните да ѝ помагат.
"Не бой се, сестрице! - рекла Кума Лиса... Ти глава ще вигнеш и клетва ще сториш. Три пъти без отдих към мен ще повториш: "Проклета да бъда, ако хапна кости през Велики пости!""Laughing

Общи условия

Активация на акаунт