Великденски пости - 2012

  • 61 090
  • 675
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 1
 Hug Браво на човека, който е събрал рецептите на първа страница (съжалявам, че не знам кой е точно)!!!!

Включвам се с две предложения с тиква. Едното отново е за крем-супа, а второто за баница с тиква.

Крем-супа с тиква, праз лук и картоф

300 гр. тиква - нарязана на по-малки парчета
1 среден картоф
1 стрък праз лук
сол и черен пипер на вкус
чили, индийско орехче и джинджифил - по една щипка от всяка подправка (или на върха на чаена лъжица)
зехтин

1. Запържваме тиквата, праз лука и картофа в зехтин.
2. След като се позапържат заливаме с 1 литър топла вода (може и бульон).
3. Добавяме подправките и оставяме да ври за около 15 минути.
4. След като зеленчуците се сварят – пасираме супата и оставяме да заври за още 2-3 минути.

За тези, които са на млечен пост - може да се добави сметана, мляко и сирене.

Баница с тиква (Тиквеник)

Тази баница я правих три пъти в рамките на три дни по три различни начина Simple Smile Всичките бяха изядени много бързичко Simple Smile

В тази рецепта ще се въздържа от грамажи и мерки, защото не знам какви са. Всичко е премено на око.

Разликата в трите баници е в приготвянето на плънката.

Продукти:

Тиква - настъргана
захар
орехи - настъргани
кори за баница
олио
стафиди - предварително накиснати във вода (без да съм я ароматизирала, без ликьори и алкохоли)

1 вариант: омесвам тиквата и стафидите и ги запържвам. След това добавям захарта. Във всяка кора слагам от плънката, навивам на руло и редя в предварително намазана с олио тава. Предварително загрявам фурната на 200 гр. и пека до зачервяване (30-40 мин.). След като се опече се поръсва леко със студена вода и се завива с кърпа.

2 вариант: омесвам тиквата, стафидите и захарта. Във всяка кора първо наръсвам с олио и след това слагам от плънката, навивам на руло и редя в предварително намазана с олио тава. Предварително загрявам фурната на 200 гр. и пека до зачервяване (30-40 мин.). След като се опече се поръсва леко със студена вода и се завива с кърпа.

3 вариант - най-интересен: Всяко руло се състои от три кори. Първата кора наръсвам олио, разнасям го добре с четка и поръсвам със захар. Отгоре слагам втора кора, която поръсвам с орехи. Отгоре слагам трета кора, в която слагам настърганата тиква. Трите кори заедно се завиват на руло. После пак - първа кора - олио и захар, втора - орехи, трета - тиква. Завива се на рула и се редят в предварително намазана с олио тава. Предварително загрявам фурната на 200 гр. и пека до зачервяване (30-40 мин.) Докато баницата се пече, приготвям смес от една водна чаша вода (200 ml) и една водна чаша захар и се загравя на котлонадоакто стане захарен сироп. Захарният сироп се оставя да изстине. След като баницата се извади от фурната, се залива със захарния сироп. Завива се с кърпа.

# 406
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Моя пост също върви чудесно.За пръв път ми е,но не ми липсва нищо,нито месото,нито млечните.Даже сега се храня много по разнообразно от преди и имам чувството,че мога да изкарам така с месеци.
Менюто ми от вчера-супа от коприва.Чудна се получи и като се има предвид,че сама си брах копривата от гората удоволствието е пълно. Simple Smile
И да попитам тези от Варна-къде мога да намеря тофу?Единствено в био магазина на Балев видях,но нали е био е ужасно скъпо.Преди време имаше в магазините Бурлекс,но сега не откривам.

# 407
  • София
  • Мнения: 7 874
...
И да попитам тези от Варна-къде мога да намеря тофу?Единствено в био магазина на Балев видях,но нали е био е ужасно скъпо.Преди време имаше в магазините Бурлекс,но сега не откривам.

В София го има в диетичните магазини. Даже тука във форумите на БГ МАМА има една специална тема за тези магазини, където се посочваха адресите в различните градове. Намери я и виж за Варна дали няма посочени такива.

# 408
  • На топло...
  • Мнения: 584
Рецептата за постните палачинки с кокосово мляко на Ева, по идея пък на Бразилка Wink, ме отказва завинаги от такива с яйца и мляко! Хиляди благодарности  bouquet!
По-вкусни палачинки в живота си не съм яла!
Само им сложих пълнозърнесто брашно и една ванилийка.

# 409
  • София
  • Мнения: 1 456
Нану, много се радвам, че са ти харесали. Пробвай и гъбките ми от вчера, станаха многооооо вкусни по мое скромно мнение  Laughing
 Днес ще сме на туршия и яхния от картофи и зелен боб.

# 410
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Ааа аз от кога им се каня на тия палачинки, ще взема днеска да ги спретна и ще ги поднеса на половинката уж, че са за него да му видя реакцията.  Вчера ми се цупи на постната яхнийка, пък омаха 2 чинии сладко , сладко Simple Smile

# 411
  • На топло...
  • Мнения: 584
Непременно ще пробвам гъбките, Еви!
А рецептата за палачинките постнах преди малко в темата с рецептите на 90ДД, дано не е проблем, написала съм, че оригиналът е твой и на Бразилка!

Зорничка, няма да сбъркаш. У дома имам един 3,5 годишен, който палачинки не помирисва по дефолт, а в момента даже е болен и от дни не яде... Снощи така лакомо се нахвърли това дете... Дребното и то - на 1,9 Crazy. Разкошни са - мекички, ароматни, с хрупкави ръбчета.
Гарнирах ги с вегански течен шоколад, мед, конфитюр и кокосови стърготини. Не всичко заедно де - комбинацийки Grinning.

# 412
  • Мнения: 38
И да попитам тези от Варна-къде мога да намеря тофу?Единствено в био магазина на Балев видях,но нали е био е ужасно скъпо.Преди време имаше в магазините Бурлекс,но сега не откривам.
Здравейте и от мен!И ЧЕСТИТА ПЪРВА ПРОЛЕТ!Дано на всички да донесе само пролетни емоции  bouquet  bouquet  bouquet
Сега за тофу-то:можеш да го намериш във всички магазини на Пикадили, в магазините "Здраве за всеки"- на ул. Преслав(бившата Вапцаров) срещу Райфайзенбанк, ул. Прага- зад синия пазар, има го и от ,време на време, в магазините на СБА и Гастро.Дано съм обяснила добре,че стана малко объркано Grinning

# 413
  • София
  • Мнения: 1 456
 Нану, не е проблем разбира се. Много се радвам, ако идейките ми донесат наслада на повече хора, особено на дребните  Hug  Моят син също много ги харесва по този начин. Той също беше болен 3 дни с температура и налепи на гърлото, но слава на Бога от вчера е много по- добре. Бързо оздравяване и на вас  Praynig .А какъв е този вегански течен шоколад, ти ли си го правиш? Аз след края на поста мисля да направя 90 дневната.

# 414
  • На топло...
  • Мнения: 584
Има го при  нас в DM и в биомагазина, тъмен е, но много хубав!
А баткото ни е още болен, дано по-бързо минава Praynig!
Ще те чакам в темата след Великден Hug.

# 415
  • София
  • Мнения: 864
Здравейте на всички,
много ми е хубаво, че тази година най-накрая постя. До сега ми се е случвало само 1-2 пъти и то инцидентно. Но сега покрай постенето се чувствам страхотно. Единствено малко ме е срам , че поледните 3-4 дена се наложи да прекратя постите, но от днес съм отново в редиците ви и не смятам да ви напускам.
Пожелавам на всички ви прекрасен слънчев ден:)

# 416
  • София
  • Мнения: 1 456
 Да споделя вчерашното си откритие - Разядка с патладжан.
 Сложих - 1бр.  голям печен и обелен патладжан, печена червена чушка, 1/2 малък печен картоф, няколко черни маслини без костилка, 1/2 малък обелен домат, 1-2 с.л. хумус, сол, черен пипер и кимион. Пасирах всичко добре и го сложих в хладилника. После го хапнахме върху препечени черни филийки. Вкусотия.
 Направих и крем супа от тиквички и картофи. Запържих за няколко минутки тиквичките, добавих картофките, покрих всичко с топла водичка, добавих 1 зеленчуков бульон. След като се свариха зеленчуците, пасирах до гладка каша и добавих малко соево мляко. При сервиране върху топлата супа натрошавах малко тофу и рендосан соев кашкавал.
 Дядо Хаджия, заради теб дадох втори шанс на тофуто, за което много се радвам.

# 417
  • Мнения: 1 274
...
И да попитам тези от Варна-къде мога да намеря тофу?Единствено в био магазина на Балев видях,но нали е био е ужасно скъпо.Преди време имаше в магазините Бурлекс,но сега не откривам.

В София го има в диетичните магазини. Даже тука във форумите на БГ МАМА има една специална тема за тези магазини, където се посочваха адресите в различните градове. Намери я и виж за Варна дали няма посочени такива.
Най-евтино е в Пикадили. Имат най-различни видове. Много е добро. Има го и по други големи супермаркети, например в Европа.

# 418
  • Мнения: X
Вчера си наложих да не влизам в Интернет /освен в сайтовете, по които работя/ и да не гледам ТВ и сте изписали толкова много рецепти, че се чудя откъде да почна.  Mr. Green

Снощи за първи път в живота си сготвих супа от коприва. Ще ми се да бях видяла рецептата тук, но имах записана ето тази http://www.zvezdev.com/bg/recepta-id-1051/
Наложи се да изхвърля първата вода, че ми се видя много оцветена нещо, имах чувството, че не съм попарила и измила копривата добре. Накрая пасирах всичко и стана ммммм.

Купих си и соево мляко ванилия, за да пробвам тези невероятни постни палачинки, за които говорите. Идеята да станат сладки ми харесва и затова взех от това мляко. Ще кажа какво и станало.

Купих си вчера био боза, вярно е като едно време. Хапнах и за първи път от началото на поста салата от калмари. Добре ми дойде с една земелка.

През уикенда ще експериментирам. Особено с рибка, нали на 25 се яде риба.  Grinning

# 419
  • София
  • Мнения: 7 874
...
 Дядо Хаджия, заради теб дадох втори шанс на тофуто, за което много се радвам.

Сега остава да се престрашиш да си го правиш сама.  Grinning

...
Хапнах и за първи път от началото на поста салата от калмари. ...  Grinning

Аз пък това животно калмара така и не можах да му свикна. Стои ми като ластик.

Общи условия

Активация на акаунт