Великденски пости - 2012

  • 61 066
  • 675
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 282
Здравейте, постите са към края си, както се казва, много мина, малко остана. Аз вече си приготвих менюто за утрешния празник и искам да споделя две салати от него. Бобената съм я взела преди години от чужд кулинарен сайт, а спаначената е от японски ресторант.

Бобена салата по мексикански
-  1/2 кг сварен черен или червен боб
-  1 ч. варена царевица, и двете може от консерва
-  по 1-2 сурови чушки, червени и зелени по възможност, нарязани на тънки лентички
-  1-2 пресни домата, на кубчета и отцедени от излишния сок
-  1 глава лук, 3-4 скилидки чесън, на ситно накълцани, може и зелени
-  по 1 ч.л. кориандър и кимион, стрити
-  мазнина
За тези които обичат люто, добавя се чили сос или лют червен пипер

Японска спаначена салата

Попарват се млади спаначени листа във вряла подсолена вода, за няколко минути, да омекнат леко. Отцеждат се и се нареждат в плитка широка чиния, заливат се с постна чеснова майонеза и се поръсват със суров сусам.

# 541
  • София
  • Мнения: 282
Останалата част от менюто са рибени кюфтенца,а за десерта съм още в чуденка, особено след сайта който е дал дядо хаджия, страхотни са тестените цветенца.

# 542
  • Мнения: 508
Цитат
katelinka, сигурно са мазни за мъжа ти, защото си ги пържила? Аз винаги ги пека върху хартия и стават много вкусни.
Ами аз половината ги опекох, другите ги изпържих. На мен и по двата начина ми харесаха. Той опита първо от пържените и каза, че са му мазни и вкусът явно не му допадна много. Но явно си е въпрос на вкус. Аз наистина много ги харесах. Hug

# 543
  • Мнения: 136
Здравейте!Аз не пиша,но редовно ви чета.Искам да попитам нещо по -вещите-в моя календар пише,че само Понеделник ,Вторник и Сряда се яде без мазнина.Така ли е ,или тр да продължа другите дни?Благодаря ви предварително!

# 544
  • София
  • Мнения: 7 874
Здравейте!Аз не пиша,но редовно ви чета.Искам да попитам нещо по -вещите-в моя календар пише,че само Понеделник ,Вторник и Сряда се яде без мазнина.Така ли е ,или тр да продължа другите дни?Благодаря ви предварително!

Да така е. В чест на Тайната вечеря във Велики Четвъртък се допуска мазнина, а във Велики Петък не се яде нищо.

# 545
  • Popovo
  • Мнения: 219
Честит празник на всички! На всички именници който празнуват днес да сте живи и здрави и пъстри като цветята,чийто имена носите.
   Аз не се включвам редовно в темата, защото този пости го изкарах само без месо и рецептите ми нямаше да са подходящи,но редовно ви чета и слагам темите на първа страница. Само да уточня,че днес се позволява риба и мисля да се възползвам да си хапна.
   Имам и един въпрос: В кой ден от Срасната седмица се правят козунаците? За яйцата вече знам, но тази година съм решила да замеся козунак.

# 546
  • Мнения: 24
Пълното въздържание от храна на Велики петък е добре да се прави само от здрави хора и след като са се допитали до свещеник и той им е разрешил и ги е благословил за това. Много е трудно и изтощително затова трябва да се внимава, не е за всеки.

# 547
  • София
  • Мнения: 7 874
...
   Имам и един въпрос: В кой ден от Страсната седмица се правят козунаците? За яйцата вече знам, но тази година съм решила да замеся козунак.

Ами няма определен ден. Аз специално ги правя на Велика Събота, че да са меки за Възкресение Христово !!! Даже ги правя вечерта. И после нося топъл козунак в църквата.

Ако ще ги правиш примерно в четвъртък тогава като изстинат добре ги увиваш във свежо домакинско фолио. Сега ... някои си играят да ги замразяват, ама аз не съм го правил това.

В нашия род по принцип на Велики Петък не се прави абсолютно нищо, затова на този ден у нас не се готви нищо и не ядем нищо (с изключение на внучката и майка ми, която пък е с остра форма на диабет).

# 548
  • Popovo
  • Мнения: 219
дядо хаджия благодаря за отговора. И аз си мислех за съботата, значи тогава ще ги правя.

# 549
  • Мнения: 1 274
Пълното въздържание от храна на Велики петък е добре да се прави само от здрави хора и след като са се допитали до свещеник и той им е разрешил и ги е благословил за това. Много е трудно и изтощително затова трябва да се внимава, не е за всеки.
Всъщност зависи и как сте постили. Например ако сте постили хранейки се два пъти на ден с проста храна, би следвало до сега вече да ви е писнала храната. В моя случай, дотук свалих 6 кг. през тези пости. Ям все по-малко. На Велики петък ми се струва, че като нищо ще изгладувам, само че ще пия някакви билки. Това, което не мога, е да карам и без вода. Ако много прегладнея може и малко мед да добавя и някой плод, но да доживеем дотогава. Любопитно ми е, чели ли сте инструкции за постите, за вида храна, начина на хранене и пр... Продават ги по църквите.
Аз най-после се причастих тази седмица, но преди това изкарах доста време без олио, защото все не можех да се организирам за изповед и причастие. Това мисля че допълнително ме е подготвило да изгладувам цял цен. Днес хапнах риба, за да се подсиля и се надявам да ми държи до петък.

Това да се яде в четвъртък олио за пръв път го чувам. Ако е за въпрос, други православни църкви карат всички седмици без олио, освен събота и неделя. Например тук
http://www.goarch.org/chapel/calendar    (Гръцка църква в САЩ).
Личното ми мнение е, че е здравословно и разтоварващо да не се яде олио. Защото това дава почивка на черния дроб. Има такава диета - веган без олио - за три седмици избавя от операция "безнадеждно" сърдечно болни... Така че и прочиства запушени вени. Може и да стопи някой холестеринов камък в жлъчката. Но това е друга тема. Разбира се, като става дума за здравето, трябва да се внимава, нямам претенцията да съм специалист, но това наше пристрастяване към олиото, не знам дали е на добро. Да не говорим, че с ядки, авокадо, тахан проблем всъщност няма.

Последна редакция: пн, 09 апр 2012, 21:00 от adiba

# 550
  • Мнения: 24
Цитат
Любопитно ми е, чели ли сте инструкции за постите, за вида храна, начина на хранене и пр... Продават ги по църквите, вземете си купете някоя брошурка.

За смисъла и начина на постене според мен е добре да се чете св. Йоан Златоуст или напр. това:
http://www.helikon.bg/ebooks/635/10000000000352_velikiiat-post.html.
"Инструкции" от брошурки не бих купила.

# 551
  • Мнения: 2 126
Любопитно ми е, чели ли сте инструкции за постите, за вида храна, начина на хранене и пр... Продават ги по църквите, вземете си купете някоя брошурка.
 

Това да се яде в четвъртък олио за пръв път го чувам. Ако е за въпрос, други православни църкви карат всички седмици без олио, освен събота и неделя. Например тук
http://www.goarch.org/chapel/calendar    (Гръцка църква в САЩ).
Личното ми мнение е, че е здравословно и разтоварващо да не се яде олио......

Не е чудно,че темата не върви много.Подобни поучително-назидателни теории не се харесват особено.Преди няколко страници имаше някакъв подобен спор(недопустим,според мен,в тема за готвене през пости).
Аз лично преди много четях тук,когато бразилка пишеше повече(евала на това момиче,как не укори някой,как не каза "ти така,ти иначе" Hug),откакто се размножиха поучителните постове - спрях.Изгуби се доста от смисъла,на иначе добре замислената тема.

Спокойна и мирна да бъде страстната седмица на всички Hug

# 552
  • Мнения: 1 746
За себе си спазвам календара, който съм публикувала, а и същия го има на сайта на бразилка. Нека всеки преценява за себе си, и без това изпадането в крайности не е препоръчително в никоя сфера от живота.

Днес ще правя супа от коприва. Моля кажете ми как да я измайсторя, че да се впише в строгия пост? Споделете каква е вашата рецепта. Отивам да проверя на първа страница има ли нещо по въпроса.

# 553
  • Мнения: 1 274
По отношение на това как е замислена темата, мисля че заглавния пост е достатъчно красноречив. Моля, разгледайте го. Тук не става дума за поучения. Нормално е православните тук да имат думата. Искам да се извиня, ако по някакъв начин някой се е засегнал. Смятам, че всяко усилие за спазване на постите е похвално... Просто споделях и размишлявах.

По отношение на супата от коприва, може да се пробва с добавяне на добре счукани орехи, за да не е съвсем суха.

Последна редакция: пн, 09 апр 2012, 19:51 от adiba

# 554
  • Мнения: 1 746
намерих на първа стр., вече правя тази с картофа, пропускам олиото просто

адиба, благодаря за идеята за орехи, че не съм много по копривата, а заради мъжа ми я готвя, че му се хапва Grinning

аз не спазвам поста непременно и само, защото съм православна, даже май това ми е последната причина, може да вярваш, но не непременно да следваш сляпо каноните по коя да е религия, защото имам друго мнение за тяхното съществуване, но това вече е съвсем отделна тема и си е до лично разбиране на нещата  Peace

Общи условия

Активация на акаунт